Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Pooh, baietelul tau trece printr-o "greva a suptului" (nursing strike). Eu personal n-am trecut prin asa ceva, dar am auzit aici pe forum si de alte fete in aceeasi situatie asa ca am google-it dupa "nursing strike". Gasesti asa o groaza de articole si sfaturi. Ce am gasit e ca poate sa dureze de la cateva zile la o saptamana sau mai mult, ca bebe nu se intarca singur la varsta asta desi multe mame sunt tentate sa creada asta, ca trebuie sa incerci sa-i oferi sanul fara sa-l fortezi (sa stai mult cu sanii la aer sa-i apuce repede, baie impreuna cu bebe, dormiti impreuna, pozitii noi, alaptat cand doarme etc o parte vad ca le-ai incercat deja), sa-ti mentii lapticul prin muls cat de des poti tu cu o pompa buna, si sa nu-ti infometezi copilul. E f bine asa cu paharul. Nu te lasa, e frustrant dar exista o buna sansa ca bebele tau sa ia sanul din nou.
Cateva linkuri:
http://www.storknet.com/cubbies/breast/AS-nursingstrike.htm
http://www.babycenter.com/0_nursing-strike_8490.bc
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html



Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Diana,stiu ca asa se numeste,doar ca mi-a scapat denumireaAm gugalit mult zilele astea,si am cam incercat toate metodele......efect zero......off,sunt chiar disperata,eu,care ma gandeam ca-mi merge alaptrea struna si n-am nici o problema,iata cu ce ma confruntPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Da, m-am gandit ca stii de cand ai spus de dintisori, imi aduc aminte ca citisem si eu ca ar putea fi una din cauze.
Eu sper din tot suletul ca puiul tau sa seintoarca la sentimente mai bune fata de san!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

pooh,uite link despre pb ta(nicoleta avea aceasi pb de la pag 8 pana la pg 24. i-am tot raspuns la cap 9)
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=124117&whichpage=8&SearchTerms=nursing,strike
succes, o sa treaca, daca ai intrebari shoot.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Buna mamici!!
Am si eu cateva intrebari legat de intarcat.De o saptamana nu mi-am mai alaptat bebelusul si as vrea sa stiu daca trebuie sa fac ceva sanilor....pe mine nu ma deranjeaza nimic pt ca oricum am avut foarte putin lapte, dar totusi a mai ramas ceva lapte in sani si cred ca nu e normal sa ramana acolo.Cum sa procedez? Stiu ca daca ma mulg stimulez productia de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

e ok sa iti mai ramana lapte in sani, doar ce ai intarcat bb. dureaza pana la 2 ani de la intarcare pana cand dispare prolactina.
daca nu ai nici un disconfort( mastita, canale infundate/dureri) nu trebuie sa faci absolut nimic. nu te mulge, nu ai e ce sa stimulezi prod de lapte.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

buna mamici si pitici,

am si eu o problema, sper sa ma puteti ajuta..
bebe meu mic are 1 luna si 2 saptamani, de vreo 3 zile este f agitat, il doare burtica rau, infacol si apa pt colici nu mai da rezultate si dupa ce papa, peste 5min iar cauta sanul.ieri seara imi explodau sanii si m-am muls cu gandul cand se trezeste sa ii dau lapticul din biberon, spre uimirea mea dimineata cand am vrut sa incalzesc laptele, era tot zer si putin deasupra era lapte.. adica tot "laptele" din biberon avea o culoare mai transparenta si sus era alb alb, este prima oara cand mi se intampla asta, in mod normal pana acum aveam un lapte gras..ce sa fac? nu vreau sa ii dau de acum lapte praf. ceaiuri de chimen,anason,fenicul am tot baut..

""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Nu mai tin minte exact cum se comporta laptele in prima luna cand era inca cu colostru in el, dar cu laptele matur de mama asa se intampla, se separa componenta apoasa, mai grea la baza (partea de "zer" cum ii spui tu) si cea grasa, bogata in lipide si mai usoara decat apa se ridica la suprafata. Exact ca la laptele de vaca luat direct de la tarani, daca il pui intr-un pahar transparent in frigider o sa observi acelasi lucru. Laptele din comert e superamestecat, globulele de grasime se sparg si se aduna mai greu decat in cazul laptelui proaspat, de asta multe mame cred ca ceea ce se intampla cu laptele lor e neobisnuit, ca s-a "stricat" sau s-a "zaruit" cand de fapt este ceva perfect normal si laptele e ffff bun.
Asa ca dai laptic de la tine in continuare, evident ai destul laptic, si el e fff bun!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ana86 spune:

am descoperit de ce il doare burtica. ieri sa trezit, i-am dat sa pape si peste vreo 2h cat a stat treaz i-am dat putin ceai baby drink. dupa ce la baut au inceput crizele de burtica.. azi nu i-am dat ceai si vad ca pana acum e ff linistit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

am nascut de curand si am nevoie de ajutorrrrrrr!

bb e ok ,s-a nascut cu 3450g,a primit in maternitate san+ completare la trei ore nan,avea scaune foarte dese ,cand am luat-o acasa era foarte oparita la fundulet,avea sange,i-am schimbat in prima zi 20 de scutece,nu faceam fata cu spalatul la fund si schimbatul,nu i-am mai dat lapte praf deloc,si la humana imi facea la fel,am incercat doar cu san si completare de doua ori pe zi humana sl de soia,
si primul copil mi-a facut intoleranta la lactoza dar de la 8 luni la 18 luni,acum e ok

primeste completare 60 ml seara la 22,30 si dimi la 9 00,cand nu mai are putere sa mai molfaie sanul,se enerveaza ,si din san nu prea mai curge nimic
cu scaunele suntem ok unu ,doua pe zi

beau ceai de chimen anasom fenicul o oala de doi litri pe zi mananc supa,nu tin regim
ce sa fac ca sa cresc productia sa renunt la cele doua bibe

va multumesc

NIKOL cu ANTONIA MARIA [Bebic] 06.MAI 2010 si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput