Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui h_3llena

Fetele cu mai multa exp intr-ale alaptatului da-ti-mi si mie un sfat va rog!
Am o problema cu baietelul meu, are 2 sapt si s-a nascut maricel 3.800gr si 56 cm. Il alaptez exclusiv, la cerere. Laptic mie mi se pare k am o gramada, imi curg sanii intr-una, sotul rade de mine k las o dara de lapte prin casa ca sa imi gasesc drumu mai usor. Bebe noaptea doarme f bine, se trezeste la 12,3 si 7 restul doarme linistit. Ziua avem show. Suge la un san, la al doilea nu mai vrea, dar nici nu adoarme. Sta in patut se agita, se foieste, ii mai dau suzeta, o scuipa, nu-i place, il iau in brate se linisteste dar nu adoarme. Dupa fiecare masa e agitat. Dk il mai pun la san nu mai suge sau suge o data de 2 ori si da sfarcu afara. Dar tot nu adoarme si tot agitat e. Colici nu pare sa aiba dar ii dau Infacol la recomandarea pediatrei. Caca face la aproape fiecare masa. Am uitat sa zic cand adoarme intr-un final doarme minim 2 ore. A avut zile cand a dormit si 5 ore dupa ce m-am chinuit mai mult d o ora sa il adorm.
Sunt putin suparata si k nu am cumparat cantar k sa nu ma stresez cu el si acu abia marti il ducem la prima cantarire dupa nastere, deci nu stiu dk a luat bine in greutate. Ma tot ingrijorez ca nu papa bine de la mine si d-aia nu adoarme. La 2 sapt eu credeam ca somnu e principala preocupare pt bebe. Simt k gresesc undeva dar nu stiu unde...


La majoritatea BB-ilor este intr-adevar somnul principala preocupare, dar nu toti se lasa adormiti prin supt! Ai incercat sa-l preocupi cu ceva dupa supt, si apoi sa-l pui la culcare? imagini simple pline de contrast, muzica, masaj, mobil? Poate ca BB tau se plictiseste...
Eu cred ca la BB tau nu-i este foame, ca daca i-ar fi s-ar declansa sirena urgent! Copii atat de mici nu stiu sa rabde, si de asta plang imediat.
As lasa suzeta de-o parte, primele 6 saptamani cel putin, sa nu-i provoci vreo confuzie a sanului.
Faci bine ca nu vrei sa te stresezi cu cantarul, nici eu nu as face asta.
La toti BB vine candva momentul (la tine se pare ca mai repede) in care nu mai adorm usor si vor actiune, si trebuie sa ne batem capul cum sa-i preocupam si sa-i adormim.


harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns h_3llena spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009
La majoritatea BB-ilor este intr-adevar somnul principala preocupare, dar nu toti se lasa adormiti prin supt! Ai incercat sa-l preocupi cu ceva dupa supt, si apoi sa-l pui la culcare? imagini simple pline de contrast, muzica, masaj, mobil? Poate ca BB tau se plictiseste...
Eu cred ca la BB tau nu-i este foame, ca daca i-ar fi s-ar declansa sirena urgent! Copii atat de mici nu stiu sa rabde, si de asta plang imediat.
As lasa suzeta de-o parte, primele 6 saptamani cel putin, sa nu-i provoci vreo confuzie a sanului.
Faci bine ca nu vrei sa te stresezi cu cantarul, nici eu nu as face asta.
La toti BB vine candva momentul (la tine se pare ca mai repede) in care nu mai adorm usor si vor actiune, si trebuie sa ne batem capul cum sa-i preocupam si sa-i adormim.


harnici la de 10 luni
Cresterea in greutate


Merci mult!
Se pare k ai dreptate, am fost azi la dr si micutzul meu a luat in greutate 1 kilogram in 2 sapt si 5 zile ...
Dr mi-a zis sa nu-mi mai fac griji cu mancatul si sa ma relaxez k simt si ei cand suntem ingrijorate.

Bafta tuturor cu alaptatul in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Multu fetele de raspuns Azi a fost mai bine

Aveti dreptate cu zgomotele. Am observat ca a inceput sa fie mai preocupata de ce se intampla in jurul ei. Televizorul l-am mai deschis dar l-am dat pe mut. Acum nu-l mai dechid deloc. Dar daca aude vre-un zgomot imediat se uita curioasa (mai ales cand aude vocea lu tati ).
M-am gandit si s-o duc in dormitor, dar mie teama sa nu inceapa sa creada ca de acum totul timpul o sa fie in pat, ca merge la culcare etc.

Dar bine ca m-ati facut atenta sa o protejez mai mult de zgomotele din jur

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

loisea

daca e vreo problemele cu proteina din laptele de vaca nu e suficient sa nu bei lapte. ar trebui sa faci 3-4 saptamani pauza de orice lactat: branza, cascaval, unt, margarina, biscuiti facuti cu lapte (citesti eticheta). cam dupa 1 luna poti observa o imbunatatire daca intr-adevar asta e problema. daca nu, asta e, te-ai delactat un pic

h 3llena
esti sigura ca bebe nu are reflux? Ar explica multe. Si ar trebui sa fie mai ok daca dupa supt il tii mult in brate, la verticala, eventual un pic pe o parte, nu chiar burtica pe burtica (desi poate fi ok si asa).



dianocica cu d (3+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Salutare.
Nu stiu daca va mai amintiti de noi, eu si bebe Dani.
Pe 10 noiembrie se implinesc 9 luni de cand alaptez in dureri mari. Nu s-a rezolvat nici acum si rog fetele care au trecut prin simptome asemanatoare (dureri gen usturime la nivelul sfarcului, albirea sfarcului dupa alaptat, sfarc permanent iritat de culoare roz-vinetiu) sa imi spuna si mie cum au reusit, daca au gasit remediu.
SUnt la capatul puterilor, bebe e disperat dupa san, eu vreau sa il intarc din cauza durerilor dar nu ma lasa sufletul.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

onitza, pana la urma cate zile exact ai facut tratament cu nifedipina?

in legatura cu posibilitatea de a avea o infectie bacteriana asociata la un sindrom raynaud la sfarcuyri nediagnosticat, am auzit cateva cazuri de mame care au facut tratament cu antibiotice pentru altceva si durerea de sfarcuri a disparut, asa fiind vindecata infectia bacteriana pe care o aveau.

Ce sa-ti spun? tu singura vezi ca simptomele tale se potrivesc unui raynaud la sfarcuri, si cum candida nu ai caci dupa ce ca ai facut degeaba tratament, ai facut si analiza si a iesit negativ, eu raman la asta. Esti o viteaza alaptand asa. Nici pana azi nu stiu cum e gurita copilului tau (ata de sub limba), o poza m-ar fi ajutat.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

PAULUSH am luat nifedipina o zi jumatate din 3 cat trebuia, nu am simtit nicio ameliorare , fiind si panicata sa nu pateasca bebe nimik, am intrerupt. Stiu ca te-am intrebat pe tine cand ai simtit ameliorare si ai zis ca destul de repede. AS relua tratamentul cu nifedipina, de data asta 3 zile ca sa vad daca functioneaza si la mine. Referitor la mamicile care au alaptat si au luat antibiotic, nu le-a daunat bebelusilor? Ce antibiotic au folosit?
MI se pare incredibil sa nu exista solutie pentru problema mea, sa traiesc un chin zilnic care ma aduce la marginea depresiei. Incerc sa raman puternica in continuare dar nu stiu cat mai pot indura. Problema aceasta ma afecteaza si pe alte planuri. Este o lupta continua, dar simt ca ii sunt datoare lui Dani.
VA multumesc pentru tot sprijinul vostru, conteaza fantastic de mult pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

AM uitat sa mentionez ca dupa ce alaptez ma ia cu frisoane. Oare e simptom specific sindromului Raynaud? SI de ce la primul copil (pe care l-am alaptat 2 luni jumatate) nu s-a declansat?
PAULUSH, am rugat doc padiatra sa se uite la atza limbii, a zis ca e in regula, normala. Ea a zis ca ar fi de vina cerul gurii care e mai ingust. Dar tot mi se pare ciudata explicatia...sau ma rog, nu pot eu sa concep ca doar asta ar fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Cum se ia corect nifedipina? Cate 5 mg de 3 ori/zi? Data trecuta nu am gasit de 5 mg parca de 2 mg am cumparat si eram derutata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Am gasit asta: "Nifedipine can be prescribed at 5 mg (3 times daily) or as a daily, 30-mg slow-release tablet. The medication is given for 2 weeks and then stopped.". Am cumnparat nifedipina de 20mg si am inceput de azi , voi lua una pe zi. Doamne ajuta!

Mergi la inceput