Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

Ziua buna fete dragi,

Scuzati pentru off-topic... paulush ti-am trimis PM.

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns modana spune:

Buna fetelor,scriu pentru prima data deoarece am o problema si sper sa ma ajutati. Am un baietel de 3 saptamani pe care l-am alaptat exclusiv la san.De cateva zile imi adoarme doar cu sanul in gura, astazi a stat la san 2 ore dupa ce l-am alaptat si a molfait sanul in loc de suzeta iar cand ii scoteam sanul din gura se trezea. La urmatoarea masa nu am mai avut lapte suficient fiind pe punctul de a-i da lapte praf. Suzeta nu vrea sa o ia chiar daca insist in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Scuze, pentru "si a molfait sanul in loc de suzeta", formularea corecta e "si a molfait suzeta in loc de san"...
Suzeta e un inlocuitor al sanului, nu invers.
Iar daca bebelusul tau are trei saptamani, daca il alaptezi exlusiv la san (felicitari!) de ce "insisti" sa ia suzeta?
Ai un copil foarte destept, caci iti arata clar ce vrea si ce nu vrea. Vrea sa stea mult in brate, sa doarma in timp ce suge, sa nu primeasca inlocuitori....ce teface sa crezi ca la urmatoarea masa dupa molfaiala nu ai mai avut suficient lapte? i-ai oferit acelasi san? celalalt? daca copilul tau a crescut in greutate in astea trei saptamani, daca vezi ca adoarme in timpul suptului, pare satifacut dupa ce mananca, nu ai motive de ingrijorare, tot ce se intampla e normal. Suzeta nu e un lucru de oferit in primele luni, deruteaza bebelusii, tu ai noroc ca a ta nu se lasa pacalita, nu mai insista, ascult-o!
In legatura cu orele si orele pe care vrea sa le stea la san, e un obicei pe care il au nou nascutii, pana incep sa mearga pe jos...asa sunt ei, au nevoie de mama. Daca citesti pe pagina anterioara, recomand un sling, in care sa poata molfai in liniste, fara ca tu sa te simti blocata in treburile tale (alea neaparat de facut, ca ordinea, cumparaturile si alimentarea proprie). Restul poate astepta, important acuma e sa stati impreuna, 24 din 24, asa cum e de cand e lumea.
Aveti grija de voi doi, si felicitari pentru prunc!

asa a fost

mes p’tits riens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

modanain primele 2-3 luni bebelusii alaptati nu au un program strict al meselor, poate nici dupa aceea. E absolut normal sa adoarma la san, sa molfaie sanul in somn, sa suga foarte des- asta nu inseamna ca tu nu ai lapte destul. Sanul la varsta asta nu te numai masa, este si alint, somn, caldura, siguranta. Multa rabdare cu bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns modana spune:

Ignatica,Paulush va multumesc pentru incurajari si sfaturi si voi face tot posibilul sa alaptez in conditiile in care trebuie sa-mi impart timpul si cu celalalt baietel Eduard, care are 4 ani.

Mama de Tudor(15.09.2010) si Eduard(20.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

In situatia ta de mama de doua ori, iti recomand si mai mult un sling. Pe de alta parte, inteleg tentatia de a da suzeta celui mic (si) pentru a te ocupa de cel mare. Din fericire,"suzeta" o poti da celui mare: cu el poti negocia sa astepte, caci el intelege, stie sau incepe sa invete ca trebuie sa astepte, ca nu mai poate fi primul in toate. Cu cel mic in brate poti face tot ce vrei cu cel mare. Totul mai usor. Profita acum, pana pe la 9 kg sunt puf bebelusii, nu atarna greutatea, e un lux sa-l poti purta in brate.
bafta!

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

modana si eu mai am un baietel de 4 ani si alaptez de 5 luni. Se poate cu putina intelegere din partea celui mai mare. Eu am prins si vacanta, dar acum David e la gradinita si e mult mai usor. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns modana spune:

Referitor la sfatul pe care mi l-ati dat cu folosirea sling-ului,eu am un marsupiu credeti ca-l pot folosi la fel de bine sau trebuie sa-mi cumpar un sling?

Mama de Tudor(15.09.2010) si Eduard(20.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Nu prea se pot compara, fiecare are scopul lui.
Sling-ul: poti alapta, este mai sanatos pt BB, sta mai bine si sanatos inauntru, permite f multe pozitii de infasare, pentru primii 3-4 ani de viata a copilului. Dezavantaj: o zi de noiembrie cu ploaie iar tu trebuie sa infasori 5 metri de material in jurul tau, in mijlocul centrului...(dar de cate ori apare oare problema asta cu adevarat..?)..iar vara...
Marsupiul: foarte usor de imbracat, cele mai multe permit purtarea doar pe pieptul parintelui cu fata inspre parinte, exista si modele cu partea ce este intre picioarele BB mai ingusta sau mai lata si care permite si intoarcerea copilului cu fata spre inafara. Exista modele care poti purta si in spate copilul, deci si aici pana la aproape 3-4 ani. Nu prea poti sa-l alaptezi, parerile sunt in functie de model impartite referitor la sanatatea spatelui copilului, si de la cele mai multe dintre modele primesti si tu ca parinte dureri de spate, din cauza ca nu le poti atat de bine potrivi pe tine ca un sling. Multi parinti mai au si senzatia cand se apleaaca cu copilul in marsupiu ca le "pica" copilul afara din el.
Daca cumperi de nou sau folosit (deci nu primit) as prefera sling-ul. Cu timpul iti faci indemanarea la al prinde pe tine.
Sper ca nu am uitat nimica de la caracteristicile nici caruia!


harnici la de 43 de saptamani
Cresterea in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

modana, eu ma refeream la un sling cu inele, nu e deloc lung ca ala de 5 m.
marsupiul e excelent, dar trebuie sa fie ergonomic, nu de la o marca de tip comercial, ca babyborn, chicco. Astea sunt aproape nocive, nu sunt deloc recomandabile.

un bun marsupiu ergonomic e o varianta mai practica a unui fular (wrap), caci il pui intr-o secunda.

cred ca cel mai practic si usor de gasit si adecvat pentru varsta bebelusului tau e cel cu inele.

merita investitia,timp de multe luni iti va fi de folos.

asa a fost

mes p’tits riens

Mergi la inceput