Burtici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

si eu tot din motive medicale am facut cezariana, dar cred ca si fara ele n-as fi avut curaj sa nasc natural! Asa sunt eu, mi-e frica de durere...desi eram f bine "antrenata" o data pe luna!

Marina 23 + CRISTIAN? si mami de Bianca Maria (15.09.2005)
http://moscraciun.eva.ro/cadouri-pentru-rmkristine.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

buna burtici!
Din ce am mai citit in ultimele pagini( printre randuri) am vazut ca aveti nevoie de informatii suplimentare pt prima pagina, deci DPN este, conform ecografiei de la 21 de sapt 22.03.2010, cezariana la spitalul Cantacuzino cu dr. Nastasia Serban. Numele copilului inca nu l-am hotarat, dar din discutiile preliminare cu sotul am decis Teodor Matei ( mai parlamentam). Azi tocmai canstatam ca s-a intors din pozitia tranversala in care era pt ca il simt altfel si burtica are alta forma, tuguiata de sus in jos si nu turtita lateral. Cred ca va fi un dansator, caci il apuca topaiala seara si dimineata ffff devreme, plus ca are program zilnic de sughitat!!!
Va doresc la toate Sarbatori fericite si sarcini usoare in continuare!
Multi pupici...mai ales pe burtici

GINA, mami de bulgaras PETRU-CRISTIAN, 21 dec 2007 si de TEODOR-MATEI in martie 2010!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Mentionez si eu ca la cristian mi-am dorit din tot sufletul o nastere naturala, dar nu s-a putut si s-a recurs la cezariana de urgenta cu anestezie totala, dupa care m-am refacut rapid, fara probleme!
Acum se pare ca din alte motive medicale aparute pe parcurs va fi tot cezariana.
Rmkristine observ ca avem aceeasi data de natere, 07.06.1976 iar pe baietelul meu il cheama Cristian.
Dragut!!!!Mi-ar face placere sa ne cunoastem( macar virtual)

GINA, mami de bulgaras PETRU-CRISTIAN, 21 dec 2007 si de TEODOR-MATEI in martie 2010!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_apr_2010 spune:

Am vazut pozele Ioanei tare draguta rosie in obraji, zici ca e un spiridus.
Si pe cele ale lui Alex foaret infipt si fara ezitare
[b]Oana
- frumoasa burtica, s-a mai latit , nu mai e asa tuguiata.
Daca cezariana ar durea ca operatia de apendicita as urla de pe acum ca VREEEEAAAAUUUU.
Dar mi-e teama ca nu e asa de simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

eu eram mai sus , am uitat sa ma loghz inapoi pe userul meu

Denisa, 24 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

'Neata, fetele!
N-am somn desi toata ziua am alergat, iar seara am cazut franza pentru vreo 2 ore.
Am reusit sa-i cumpar Damianei bradut si sambata ne apucam sa-l impodobim ca tare nerabdatoare mai este.

Fetele, vreau sa va intreb ceva: voi sunteti sensibile la mirosuri? Eu astazi am patit pentru a 3 oara o chestie tare aiurea. La inceput, cand am mai patit am crezut ca mi se pare, dar uite ca sunt diverse mirosuri care ma sacaie. Spalam azi chiuveta cu cif si am inceput sa simt mirosul atat de puternic in nas si gat de ajunsese sa ma usture. Apoi, am folosit niste deterdent parfumat pentru pardoseala, parca Ajax si iar am simtit mirosul ca ajunge sa ma usture la nas. Dar intr-un mod atat de puternic si de sacaitor incat m-am speriat.
Am mai patit-o cu balsamul de rufe pe care nu-l mai folosesc, cu deodorantele sotului si cu cel de la masina, care de fapt, miroase excelent in realitate.

Oare ce-o fi? Eu nu aveam problemele astea, iar cu Damiana chiar nu-mi amintesc nimic la capitolul asta. Sa-l deranjeze pe bebe chestia asta??

Cristina +20 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami07 spune:

Buna burtici si iepurasi!Sper ca sunteti bine toate, eu intru mai rar si va citesc , dar nu prea am timp sa si scriu, suntem bine, burtica creste mare, iepurasul e din ce in ce mai nazdravan.Acum de exemplu loveste cu piciorusele in laptop.
Am admirat poze cu burtici frumoase langa braduti, suntem o generatie de mamici foarte dragutze toate !
Foarte frumoase toate lucrusoarele pentru bebei, nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva .Eu lucrusoare nu am luat inca prea multe, mai ales ca mai am de la Matei nou-noute, am primit foarte multe, iar unele erau extra-sezon ca sa zic asa, primite de la prieteni bine intentionati, dar care din lipsa de experienta nu si-au dat seama ca in luna iulie nu puteam sa imbrac copilul in salopete groase de exemplu . Am cumparat doar cateva seturi de body-uri si pantalonasi, ca nu m-am putut abtine. Am sa pun cateva poze cand am timp, ca sa mandresc si eu. Ah, si i-am mai luat si cosulet auto, este acesta http://dinobebe. ro/detalii/cosulet-auto-kiddy-protect/3366/ , scoateti voi pauza dinainte de 'ro', ca sa nu fac reclama. In privinta caruciorului nu m-am hotarat inca, nu stiu daca vreau in cele din urma landou sau nu, avand in vedere ca vine oricum vara... ma mai gandesc, mai am putin timp.
Am vazut ca discutati despre cezariana, eu am facut la Matei cezariana de urgenta cu rahi-peridurala, dupa ce timp de 16 ore de travaliu nu aveam dilatatie decat 4... am fost putin bulversata pentru ca toata sarcina ma 'antrenasem' sa nasc normal, dar sa stiti ca refacerea nu a fost atat de grea cum ma asteptam, dupa o zi de stat la reanimare , ma ridicam singura sa merg la baie, iar dupa 2 zile mergeam singura fara ajutor in salonul bebelusilor.Dupa nici o saptamana urcam si coboram scarile cu Matei in brate. Eu ca si om sunt destul de bolnavicioasa defel, deci cred ca e in functie de metabolismul si de norocul fiecareia dintre noi... pupam burticile care vor fi nevoite sa faca ceza si va doresc sa fiti puternice, pana la urma totul va trece ca prin farmec cand il veti tine pe bebe in brate si veti vedea ca este bine. Hai ca m-am intins prea mult, sper ca n-am fost off-topic :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Saluty burticutze! fac si eu o pauza de la smotru ca m-am cam saturat... ei, am vazut ca tot ziceati s-o las mai moale, dar fiti linistite ca nu fac mai mult decat pot, atat doar ca nu apuc sa fac mai nimic ziua din cauza lui Nicholas, si fac noaptea dupa ce adoarme el, acolo, 1-2 ore, mai mult nu ca ma ia somnul.
Honeybaby, intrebai ce fel de curatenie fac, ei bine, tot felul de chichitze pe care culmea, pana acum nu le-am vazut si-abia acum imi sar in ochi: ca vorbeai de rosturi, am vazut ca mi s-au cam ingalbenit rosturile de la faianta si gresia din baie (care la mine in mod normal sunt albastre) asa ca m-am apucat de raspalit la ele, apoi curatat peretii (la noi toti sunt albi) de pete, zgarieturi, dat cu lavabila pe ici pe colo, facut ordine prin sertarele cu maruntisuri, scule, etc, cusut haine descusute, chestii de-astea pe care puteam sa le fac si pana acum dar... nu mi-au sarit in ochi. Si-n rest na, astea, generale, curatat mobila, faianta, servicii de pahare, geamuri, spalat perdele etc... Ce nu fac este curatatul mobilelor pe deasupra, acolo unde trebuie sa ma cocot pe scaune sau mese, la astea nu ma risc.
Iar referitor la sesiune, nu, nu era vorba de invatat acum, sesiunea e intre 18.01-07.02, dar ziceam ca dupa sarbatori, in ianuarie o sa fiu mai rar pe forum pt ca ma apuc de invatat din timp, asa, catinel...

La capitolul mancare... hmmm... noi nu prea stam pe-acasa de sarbatori dar o sa am in frigider probabil tot ceea ce trebuie pt un aperitiv rece: mezeluri , branzeturi, porcarii, chiftelute si snitele, as mai face si salata www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/23695/Salata-etajata-cu-salata-de-vinete-/" target="_blank">asta care este super delicioasa, am "imprumutat-o" de la o colega de la clubul scutecelor, am facut-o de 2 ori pana acuma si e super buna. Voi face si ciorba de burta, sarmale face tata si-mi da si mie , iar la capitolul friptura nu m-am gandit inca, mai vedem, oricum asta numai pt cand vom fi acasa, adica de prin 26 dec incolo. Iar ca prajituri fac salam de biscuiti in care bag si nuci si stafide, ciocolata de casa facuta sub forma de bilute, cu o bucatica de nuca in mijloc si date prin nuca de cocos, si parjitura "tavalita" ii zice la noi, aceea in forma de cubulete, data prin glazura de cioco si apoi in nuca sau cocos, adica asta. Cam atat.

Erina, Vladi, tare faza cu "intalnirea" voastra.
Eu de fiecare data cand merg la eco si stau printre mai multe burticute ma intreb in sinea mea "oare care dintre ele intra pe DC"? ce nick or avea? Si daca reusesc sa intru cu careva in vorba bineinteles ca le intreb daca au auzit de DC ... Zici ca ma platesc astia de le fac atata reclama. Adevarul e ca eu personal nu stiu ce m-as fi facut fara, invat atatea lucruri aici, primesc atatea raspunsuri la intrebari si framantari... chiar ma enerveaza cand aud pe cate una zicand "nu le am eu cu astea" sau "nu am vreme de stat pe net" sau "nu citesc eu toate prostiile de pe net", imi vine sa le iau la .

Alina, am vazut-o pe Ioana in zapada , ce scumpa e ea asa cu bujori in obrajori. Cred ca de era Nicholas in locul ei asa-ti mai smotocea pisoiul...

Ioanaa28, Alex e tare dulce si intr-adevar, n-are inhibitii, ce bine ca e asa.

Oana, ce bine ca ti-a crescut hemoglobina si ca totul e bine si cu lichidul amniotic, si cu toate. Se vede pe fata ta in poze ca esti fericita si ai scapat de griji. Acum sa ai grija sa nu te ia raceala. Felicitari pentru Eric cel grasunel!!! Lasa ca mai are el timp sa se intoarca!

Castelana, felicitari si tie pentru grasunel!!!

Miria, eu nu sunt sensibila la mirosul de detergenti dar... nu suport mirosul de peste... Azi era sa-i dau cu galeata in cap sotului ca dupa ce a papat a aruncat o conserva de peste la gunoi fara sa o infofoleasca bine in pungi si pungulite ca sa nu ajunga mirosul la nasul meu sensibilos.
Ate, cum te-ai distrat?

Voua va merge bine netul sau doar eu am probleme? Azi m-am chinuit de-a binelea sa caut niste desene animate de pe youtube si n-am reusit, de fapt cam tot timpul la mine youtube-ul face figuri, nu pot sa vad nimic de la cap la coada...



Adriana 26+ Denis Alin si mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008 (povestea nasterii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata burticutelor!

Va servesc cu o cu mult lapte si un ceiut pentru racitele.

Alina eu am avut linia de la inceput de cand luam progesteron intr-o veselie.

Cata ce bine suna meniul. Aspteptam poze.

Marina,Gina,Mami07 ma bucur sa aud ca v-ati recuperat repede dupa cezariana, dar eu tot vreau natural.

Denisa eu sunt convinsa ca nu doare ca operatia de apendicita, dar eu ma refeream la anestezie si refacere. Mai ales ca atunci eram un copil si singurica m-am descurcat. Ca la Bacau la chirurgie infantila nu aveau voie mamele. A fost crunt psihic pentru mine sa stau o saptamaa fara mama, dar ma ameninta drul, ca cu cat merg mai repede si mai dreapta cu atat plec mai repede acasa. Asa ca am dat tot ce am putut.

Miria eu nu mai suport de la inceput mirosurile de detergenti. Ma ustura cum zici tu pana in piept. Incerc sa evit cat mai mult. Doar la bucatarie ma mai bag, ca in rest face sotul.

Adriana mai ce harnicuta esti. Eu m-am facut o lenesa, paote nu vine nimeni in inspectie.

Eu merg la turul 2 de somnic. Revin.

Oana 30+ Eric Nicholas
AMR 9+
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selenytta spune:

Buna!

Karina mia o sa se nasca la inceputul lui aprilie 2010 la Filantropia, cu dr. Haiduc. Mai e cineva programat in aceasi perioada la dr Haiduc?

PS : Multumesc tuturor celor care au postat si posteaza pe acest forum, fara de care nici eu nici tati nu am fi stiut cu ce se "mananca" aceasta prima sarcina ....Tot ce am intreprins de la momentul doua liniutze ( in iulie ) si pana acum ( inclusiv alegerea doctorului) a fost in urma unor indelungi consultari ale acestor pagini!

Sarbatori Fericite si un 2010 spectaculos!!!!

Mergi la inceput