sarcina gemelara si amniocenteza

sarcina gemelara si amniocenteza | Autor: eldeea77

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

Am o mare nedumerire in ceea ce priveste aceasta analiza. Am facut bi-testul care a iesit cu urmatoarele valori pentru risc de varsta 1:406 ( am 32,8 ani ),cu risc biochimic 1:267 si risc combinat 1: 58; valorile TN sunt de 1.85 si 1.72 ; din cate am citit pe internet, bi/tri-testele nu pot fi interpretate pentru sarcini multiple, iar valorile TN daca sunt sub 3 atunci sunt in limite normale; Dupa rezultatul bi-test , medicul mi-a recomandat sa fac direct amniocenteza si bineinteles ca mi-am facut programare; doar ca mi-a scapat telefonul din mana cand am auzit pretul 2800 RON??? Sunt foarte multi bani si n-am mai apucat sa intreb daca platesc dublu pentru gemeni sau pretul este acelasi; intrebarea mea este cat platesc pentru doua amniocenteze si daca chiar este necesar avind in vedere ca sunt sanatoasa tun, n-am avut niciodata contact cu spitalul, la fel si familia; din rezultatele de mai sus riscul este chiar atat de mare?

Andreea 15+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu acum o sa scriu din suflet, nu din creier, ca nu sunt medic, sunt mama de gemeni. Intr-adevar, rezultatele la bi si triplu test pt sarcini multiple sunt f. greu de interpretat corect pentru ca nu stiu daca sunt niste standarde medicale in ceea ce priveste aceste valori. (medicul meu, in care am maxim incredere privind competenta, mi-a spus ca se da cu parerea, ca valori minime-maxime pt gemelara ea nu stie, nu are).
Apoi tu cred ca stii deja ca amniocenteza e o analiza invaziva, cu oareshce risc de avort si care nu iti da un raspuns 100% sigur, ci doar 'o masura de aproximare a riscului sa fie probleme'. Pana faci amnio, pana vin rezultatele te apropii bine de 20 de saptamani. Daca rezultatele la analiza ies mai prost, ce faci? Avort la 20 de saptamani?

Ce as face eu: as merge la un ecografist bun care sa depisteze din timp daca sunt probleme, sa fiu pregatita de inteventie medicala imediat dupa nastere, daca (Doamne fereste) e necesar sau sa stiu la ce sa ma astept. Nu as face nici o amniocenteza nimic. Nu e vorba doar de pret (care mi se pare enorm si eu una nu mi l-as permite), ci si de riscurile, relativitate si consecintele acestei interventii.

32 de ani din cate stiu nu e o varsta 'de risc', ci dupa 35 de ani apar ceva riscuri, dar nu e musai sa fie probleme.
Sarcina usoara, sanatate multa si intelepciune, sa iei cea mai buna decizie pt tine si copii



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nu stiu daca te ajuta, dar am gasit buletinul meu de analize de la triplutest, facut in saptamana 15 de sarcina:
* b-HCG : 98469,0 mUI/ml
* Estriol: 7,25ng/ml
* AFP: 36.44ng/ml
Primele 2 valori sunt mai mari (aproape duble) fata de valorile normale pt sarcina unica(nu gemelara)



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eldeea77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu acum o sa scriu din suflet, nu din creier, ca nu sunt medic, sunt mama de gemeni. Intr-adevar, rezultatele la bi si triplu test pt sarcini multiple sunt f. greu de interpretat corect pentru ca nu stiu daca sunt niste standarde medicale in ceea ce priveste aceste valori. (medicul meu, in care am maxim incredere privind competenta, mi-a spus ca se da cu parerea, ca valori minime-maxime pt gemelara ea nu stie, nu are).
Apoi tu cred ca stii deja ca amniocenteza e o analiza invaziva, cu oareshce risc de avort si care nu iti da un raspuns 100% sigur, ci doar 'o masura de aproximare a riscului sa fie probleme'. Pana faci amnio, pana vin rezultatele te apropii bine de 20 de saptamani. Daca rezultatele la analiza ies mai prost, ce faci? Avort la 20 de saptamani?

Ce as face eu: as merge la un ecografist bun care sa depisteze din timp daca sunt probleme, sa fiu pregatita de inteventie medicala imediat dupa nastere, daca (Doamne fereste) e necesar sau sa stiu la ce sa ma astept. Nu as face nici o amniocenteza nimic. Nu e vorba doar de pret (care mi se pare enorm si eu una nu mi l-as permite), ci si de riscurile, relativitate si consecintele acestei interventii.

32 de ani din cate stiu nu e o varsta 'de risc', ci dupa 35 de ani apar ceva riscuri, dar nu e musai sa fie probleme.
Sarcina usoara, sanatate multa si intelepciune, sa iei cea mai buna decizie pt tine si copii



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Merci mult de sfat; voi lua in considerare ideea cu ecografia, mai ales daca voi fi nevoita sa platesc dublu pentru amniocenteza ( maine voi suna din nou la clinica sa intreb pretul pentru gemeni );

Andreea 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Nici eu nu as face amniocenteza.
Eu nu am facut nici triplu test pentru ca stiam ca valorile ies aiurea, mai ales la gemeni. Am avut incredere in Dumnezeu!

Te pup si sanatate multa tie si puiutilor!

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Eu din start am refuzat triplu test tocmai din cauza faptului, ca sunt doar niste statistici si oricum la gemeni ies mereu aiurea. La ce imi mai trebuie un stres in plus. In ceea ce priveste amnio este decizia ta, dar documenteaza-te inainte la ce riscuri te supui pe tine si pe bebei. Iti doresc sa iei decizia cea mai inteleapta pentru tine si bebelusi.

Sabina 22+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput