Pufuleti 2010 (78) Bravo Lillyka & Simonette!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

cine imi da si mie o reteta dpt salam cu biscuiti?
mi s-a pus pata ,am fost azi sa iau ingrediente(din amiontiri: rahat,nuca,biscuiti,unt si cacao) dar nu mai stiu cat si cum se pun

Mihaela 34+ Miruna si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

creste burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Ingrediente

* 25 de biscuiti populari
* o ceasca cu lapte
* un ou
* 5 linguri cu zahar
* 5 linguri cu cacao
* 100 rahat
* 100 g stafide
* 1/2 pachet de unt
* esenta de rom
* o foaie de celofan

Mod de preparare

Biscuiti se rup bucatele sau se baga la robot. Eu am incercat cu robotul si ii facea prea fini, asa ca am rupt la ei pana m-au durut mainile.

Stafidele se spala si se oparesc cu apa clocotita, lasandu-se 5 minute la inmuiat. Rahatul se taie cubulete. Intr-o craticioara cu fund dublu se amesteca laptele cu oul, zaharul si cacao, se adauga stafidele scurse si rahatul. Se pune craticioara pe foc mic si se amesteca cu un tel, pana cand se ingroasa si se face ca o ciulama. Se opreste focul si se pune untul, amestecandu-se pana se topeste. Se lasa crema putin la racorit, se adauga esenta de rom si apoi se pune peste biscuiti. Se amesteca bine, apoi se pune compozitia pe un celofan si se modeleaza sub forma de salam. Se lasa la frigider cateva ore inainte sa fie taiat.



31+ Yannis Andrei

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Satulica, am fost la mercerie, am luat material, nu e bumbac, e acrilic, dar arata f bine si aveau o multime de culori(langa piata Moghioros, daca te ajuta cu ceva). Pe net sunt o multime de modele, cam grele pentru mine care-s mai mult decat incepatoare, dar poate te ajuta pe tine:
http://www.craftyarncouncil.com/may01.html
http://www.craftyarncouncil.com/may_knitproject.html
http://www.knittingonthenet.com/patterns/afretro.htm
Eu am furat de la cineva ideea de a face mai multe bucati pe care sa le cos apoi si sa iasa paturica sper sa mearga. Spor la treaba



31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Ingrediente

* 25 de biscuiti populari
* o ceasca cu lapte
* un ou
* 5 linguri cu zahar
* 5 linguri cu cacao
* 100 rahat
* 100 g stafide
* 1/2 pachet de unt
* esenta de rom
* o foaie de celofan

Mod de preparare

Biscuiti se rup bucatele sau se baga la robot. Eu am incercat cu robotul si ii facea prea fini, asa ca am rupt la ei pana m-au durut mainile.

Stafidele se spala si se oparesc cu apa clocotita, lasandu-se 5 minute la inmuiat. Rahatul se taie cubulete. Intr-o craticioara cu fund dublu se amesteca laptele cu oul, zaharul si cacao, se adauga stafidele scurse si rahatul. Se pune craticioara pe foc mic si se amesteca cu un tel, pana cand se ingroasa si se face ca o ciulama. Se opreste focul si se pune untul, amestecandu-se pana se topeste. Se lasa crema putin la racorit, se adauga esenta de rom si apoi se pune peste biscuiti. Se amesteca bine, apoi se pune compozitia pe un celofan si se modeleaza sub forma de salam. Se lasa la frigider cateva ore inainte sa fie taiat.



31+ Yannis Andrei

Poze


mersi tare mult
fug sa pun reteta in practica ca imi sta gandul numai la salamul asta

Mihaela 34+ Miruna si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

creste burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

E tare frumusel bradutul tau, Cris d, si camera Emei cu fluturasi...
O multime de minunatii...


31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Ingrediente

* 25 de biscuiti populari
* o ceasca cu lapte
* un ou
* 5 linguri cu zahar
* 5 linguri cu cacao
* 100 rahat
* 100 g stafide
* 1/2 pachet de unt
* esenta de rom
* o foaie de celofan

Mod de preparare

Biscuiti se rup bucatele sau se baga la robot. Eu am incercat cu robotul si ii facea prea fini, asa ca am rupt la ei pana m-au durut mainile.

Stafidele se spala si se oparesc cu apa clocotita, lasandu-se 5 minute la inmuiat. Rahatul se taie cubulete. Intr-o craticioara cu fund dublu se amesteca laptele cu oul, zaharul si cacao, se adauga stafidele scurse si rahatul. Se pune craticioara pe foc mic si se amesteca cu un tel, pana cand se ingroasa si se face ca o ciulama. Se opreste focul si se pune untul, amestecandu-se pana se topeste. Se lasa crema putin la racorit, se adauga esenta de rom si apoi se pune peste biscuiti. Se amesteca bine, apoi se pune compozitia pe un celofan si se modeleaza sub forma de salam. Se lasa la frigider cateva ore inainte sa fie taiat.



31+ Yannis Andrei

Poze


mersi tare mult
fug sa pun reteta in practica ca imi sta gandul numai la salamul asta

Mihaela 34+ Miruna si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

creste burtica


E f usor de facut. Nu necesita multe vase si nici mult timp. In 20 de min cel mult e gata cred ca am sa fac si eu diseara ca alea cumparate nu le gasesti mai niciodata proaspete.

31+ Yannis Andrei

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Dau cu paste postul de la capitolul trecut ca era pe pagina 21 si poate nu-l citeste nimeni:

Citat:
citat din mesajul lui Andre_lina

Citat:
citat din mesajul lui nicolcris22

Am si eu o intrebare pentru fetele care au nascut natural...cand se elimina placenta doare?Mama mea a avut o problema ca placenta ei a ramas lipita de uter si s-a chinuit foarte tare, a trebuit sa-i faca un fel de chiuretaj...si mi-e teama sa nu o mostenesc si eu.

34+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 6 saptamani!!!
http://community.webshots.com/user/nicolcris22


Nu te doare nimic. Ti-o trage dr. usor, apasand pe burta... stai linistita!! Asta chiar nu e o chestiune sa iti fie teama. Si la cate eco ne facem in zilele noastre, ar fi sesizat medicul daca era vreo problema cu placenta... asa ca DON'T WORRY!!!

Andrelina, DE Tudor Andrei prematurul de 3,2 kg la 35 sapt
Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
primele poze
poze burtica
toate pozele INCLUSIV BEBE TUDOR PATRIOT



Daca placenta e lipita nu se vede la echo. La mine dupa prima nastere nu s-a desprins placenta, si s-a inchis colul asa ca a fost nevoie de chiuretaj dupa nasterea normala. Chiuretaj care a durat o ora si care a adus la lumina doua placente, din care una mica fibrozata de peretele uterin apartinind unui fat care nu s-a dezvoltat si placenta lui Andreas.
Si daca tot am apucat sa scriu, am sa anunt, ca avem programare la cezariana in a treia saptamana a lui februarie, pentru ca incapatinata asta mica nu vrea sa se intoarca si gata e cu fundul in colul uterin, si slabe sanse sa se mai intoarca. La masuratorile de ieri avea 1900 gr.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 29+

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vi4i spune:



in primul rand bine ati venit pe lume bebe Nicholas si bebe Luca sa fiti sanatosi sa aduceti numai bucurii si mamele sa aiba mult laptic la titi!!!!

la voi ningeeeeeeeeee!! ce frumos tre sa fie!!!!!! vreau si eu,aici ploua si e urat!!!!! sa va bucurati din plin......

noi suntem bine!!!!

merg sa pap ceva si mai revin......

30+ Ioannis-Dionisios

baby in burtica
hainute bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns satulica spune:

dastefa, cris_mario, pentru pozele lui cris_dogarel incercati link-ul asta http://picasaweb.google.com/cris.dogarel/Decembrie2009#

sorry, mi-a fost lene sa-l pun ascuns



mami de Marcu (04.02.2006) si 34+ cu
www.simonasibogdan.piczo.com/vinebebe!!!?cr=1" target="_blank">Cum creste bebe...
Eu sunt Marcu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

cristies ma repet ca nu stiu daca ai vazt la cap trecut asta cauti? http://bebeshop.wordpress.com/hainute/

cris dogarel imi place camera norei!!! ce frumu e borderul cu fluturi si ce frumu sunt rafturile, landou d ala vreau si io! am comandat unu de la mothercare sper sa vina in viata asta....ce frumoooos! vreau si io camera! io nu am nimic deocamdata nici macar cauciucuri de iarna pe masina...sunt in balcon....Deci consemnata la domiciliu scrie pe mine...

33+ Yannis

Mergi la inceput