Pepenasi de iulie-august 2008 (162)

Pepenasi de iulie-august 2008 (162) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Sunt prima?
Am fost aseara cu Ioana la mall la Mos Craciun si cum ma asteptam nu a vrut sa se apropie de el, statea la cativa metri distanta, in brate la taica-su, si dadea sa planga alarmata Deci m-am lamurit, nu organizez mos anul asta ca e degeaba. Intentionam sa vorbesc cu un vecin sa se costumeze, da' am renuntat la idee.

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Neata!

Ce faceti? Sper ca sunteti ok, noi in sf suntem mai bine.
Ari mai are o sapt de scoala si miercuri au petrecere de craciun si cica vine si Moshu' la ei la gradi o sa fie fain tre sa ducem miercuri dim niste papa si niste prajituri asa ca azi tre sa merg la shopping sa fac ceva prajiturica pt la gradi si niste sandvisuri in forma de stelutza si etc ca pt astia micii.
Am reusit sa mergem si la serbare si a fost tare frumos, ea canta cel mai tare stia toate versurile si etc.
Avem filmuletz 1si filmuletz 2. O so auziti si pe Ami mai la final zice yeiiii, ea aplauda de numa, tare i-a mai placut.
Na bine ca s-a simtit ea bine si i-a placut era tare happy si mandra de cantatul ei, chiar zicea si directoarea ca s-au descurcat f bine cas toti intre 3 si 5 ani soi au tinut minte versurile de la atatea cantecele si nau facut greseli au stiut cand sa urce si cand sa coboare de pe scena, deci na a fost o surpriza tare frumoasa.
Fug la trebi revin mai incolo sa vad daca reusesc sa recuperez din urma.


"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Anna Ari si anu trecut la 2 ani jumate ii era frica de mos, am fost la mall sal vada si nici na vrut sa intre plangea de numa asa ca na am renuntat la poza si am luat numai cadoul si gata, is curioasa sa vad ce zic astia miercuri daca i-a placut de el sau nu, ca vine la gradi.


"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANKA, e tare dificila si pretentioasa mama ta, are ea si idei bune, cum a fost cea cu umplutul casei de flori cand ai nascut, insa te cred ca e dificil sa ajungeti la un numitor comun.

MADA ce frumos fulg de nea ai tu acolo si ce frumos canta!!! Abia astept sa avem si noi serbari la gradi.

Am pus si noi poze pe Picasa.

CAPRI, foarte frumoase pozele si fotogenica nepotica. Critici n-am ce sa-ti dau, ca imi plac mult.

TECKY, spor la cumparaturi,ce-mi place si mie la shopping de cadouri!

MAYTREYI, e grav diagnosticul de care zici tu? Ca eu habar nu am ce inseamna. Oricum, Doamne ajuta sa fie bine fetita!!

Fetelor, ce mai stiti de Monica si bebe Andrei Stefan? S=au externat? Sper ca da, Doamne ajuta sa fi scapat de toate problemele si sa se bucure de familia lor frumoasa acum de sarbatori!

Monica, mami de Luca Andrei si 16+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Tecky, Dana multumim de urarile de sanatate.
Anaco welcome back. Vazut printesa cea frumoasa.
Cu votatul din strainatate noi nu am mers niciodata la vot aici, nu votez nici aici cand is alegeri, inuk, dapai in ro unde nu mai locuim? Oricum e cel mai pacat de romania la urma urmei de tara efectiv, ca toti stramosii si toti care au luptat pt tara si acuma se duce totul de rapa si isi bat joc astia de ea. E tare pacat.
Cu biberonul si alaptatul, astia in ro sufera de bagare in seama, serios, ce c9onteaza daca alapatezi la 3 ani sau bea din biberon la 5? Imp e sa fie copilul sanatos, Ari de ex pana aproape de 3 ani nu a renuntat la bibe si eu prefer sa bea lapte in continuare asa ca am lasato sa bea din el cand mergea la somn, acuma am trecut la un fel de canitza de la nuby e tot cu un fel de tetina, dar e gen cioc asa. Ea fara lapte nu doarme, asa ca o las sa bea asa in continuare ziua e ok bea din cana din pahar etc.
Aici atata iti zice dela medic si health visitor ca nu sunt bune pt dantura bibele si suzeta, dar atata tot.
Biri eu ma bate gandul sa fac ceva traditional de la ei, adik curcan umplut facut la cuptor cu, cartofi copti la cuptor in untura de gasca si cu rozmarin, cu legume alaturi adik morcov si pastarnac tot la cuptor cu honey si suc de portocala, cranberry sauce pt curcan si gravy cu ceapa si la desert fac ceva tort cu migdale si crema de budinca si niste mince pies, iau de alea de numai trebuie coapte sa nu ma mai chinui sa le fac eu ca trebuie facuta mult timp inainte umplutura.
Noi nu facem meniu traditional, nu suntem mari fani sarmale si etc, mai fac salata boeuf sau ceva antreuri, oricum ai mei ne trimit daca pot carnati si muschiuletz si muraturi si etc deci avem si asa de poftaceva romanesc, in rest iau idei de la ei de prin reviste de la tv, am facut anu trecut niste vin fiert super fain dupa o reteta dea lui Jamie, a iesit super.
Anna uff imi pare rau sa aud ca are gingivita. Speram sa va treaca repede. Eu am avut odata si te doare toata gura. Nu a trecut decat cu antibiotic si anti-inflamatoare, pasta speciala si apa de gura medicinala.
Cristina condoleante!
Flo eu mam spalat cu toate neamurile si mai scumpe si mai ieftine si mai middle, si nik tot la fel se ingrasa parul tare sta atunci o zi cand e spalat dim si apoi spre seara deja se plesteste si a doua zi zici cas nespalata. Astept si euceva solutie minune ca ma dispera parul asta.
Anaco, Estrella asa a avut si Ari perioada de asta de harciog, si a tinuto destul de mult , efectiv trebuia sai tot aduc aminte sa mestece sa nu bage mult in gura ca tot baga mesteca nu inghitea baga in falci si normal ca isi facea greata. Nu am avut ce sa ii fac i-a trecut de la sine. Acu are o boala cu tinutu lichidelor in gura si le splimba din obraz in obraz si uneori mai uita sa le inghita si se face toata numai suc sau apa.
Cu frati/surori si cum e cu doi copii, nu seamana da nici nu e o regula sa fie unu cuminte unu obraznic sau ceva, ale mele amandoua dorm f bine nu am avut pb majore, Ari mereu a fost genul sa se trezeasca devreme dim asa e si acuma, Ami ar dormi mai mult dim, da no lasa sorasa , la mancare difera Ari e f mofturoasa mereu a fost Ami papa orice gusta orice si e pofticioasa, Ami e mai alintata si e mai batausa asa si geloasa, in rest is ok amandoua is independente se joaca frumos si singurele nu is genu sa stea agatate de mine, au perioade da trec repede, si na au personalitati diferite, dar ma bucur ca se iubesc si se joaca impreuna, inca nu isi smulg prau din cap sau ceva da vedem noi mai incolo.
Mie mi sa paru mai usor cu doua decat cu una sg. Nu a deranjato pe Ari asta mica, se trezea la inceput sa vada ce si cum si vedea ca nui nik interesant acuma f rar se trezeste daca plange Ami sau ceva.
Strulu noi de revelion acasa cu fetele o sas ciocnim cu bunicii online si cam atata, nimic deosebit.
Permis si eu am de mult timp, da de condus nam condus tare mult, ca tata facea ca toate celea cand eram lavolan si nu am reusit sa capat destula experienta, dar acusi de nevoie tre sa conduc ca trebuie sa ne luam neaparat masina, ca e greu fara si cu doua matze dupa mine, asa catre sa iau niste lectii si Flo nu are permis asa ca eu o sa fiu de baza, deci tre sa ma perfectionez rapid.
Iris sa va fie de bine concediul.
Sybille spor la zugraveli.
Dr_Anca cu emigratul cel mai simplu e sa mergeti voi intruna din tari si apoi daca nu va place sau nu va adaptati incercati cealalta. Din experienta iti spun ca ai sa primesti pareri f diferite, ce e la fel peste tot e ca indiferent de sistemul medical si sistemul de asigurari si cursuri de limba gratis sau nu, trebuie o perioada de adaptare, va fi greu un an doia trei pana va gasiti locul, la inceput pare ca e totul aiurea si etc,dar apoi te inveti te obisnuiesti si incepe sa ti se para normal. De ex si despre uk unele se plang de sistemul medical, eu am avut numai experiente bune., normal ca au si ei hibe ca peste tot da per total eu sunt f multumita, unii zic ca vaiii e f greu aici si bla bla, dardaca vrei poti,nus cainii cu, colaci in coada nicaieri si nu e usor trebuie sa vrei si sa iti doresti sa te adapatezi la noul mediu nu sa tpot zici aaada in ro/uk/china era asa aici nau covrigi aici nau pate aici nau aia si nau aia, sunt de toate peste tot depinde de persoane cat de felxibile si dornice de adaptare sunt. Orice tara alegeti eu va doresc bafta si putere si multa vointa, daca vrei se poate.
Kamelya imi pare rau sa aud ca nu mai mergeti in germsania de sarbatori. Dar cum de?
Moni ce super, eco, eu am doua poze de la fete de la 20 de sapt in rama si ma tot gandesc ce fain e cand mergi si ii vezi la eco. Felicitari pt caruciorul albastru!
Biri super meniul.
Strulu si eu zic mutat in patutz decopil mare, lauzi patul pijamale noi asternuturi cu ceva animalutz/desen ce ii place luietc, si daca se trezeste si vine la voi te duci il duci lael in pat ii explici fiecare doarme in patul lui acuma esti mare etc si tot repeti asa dupa cateva seri se va linisti si va dormi la el in pat, Ari si acuma mai vine ca daca e bolnava in genere doarme cu noi si acuma vine de alintatura si numa ii zic dute inapoi in pat la tine si merge singura. Na trebe perseverenta.
Capri da e f busy royal mail-ul acuma si au avut multe greve in ultima vreme de aia majoritatea in perioada asta trimit cu alt curier, dar astea gen dhl si etc merg pe dimensiunea coletului si daca e ceva de ex cutie mare cer si 400 de lire asa miau cerut mie. Bafta cu afacerea, e greu la inceput nu are cum sa fie usor pana iti faci niste clienti pana aude lumea de tine etc
Felicitari pt premiu si pt reusita cu wc-ul si reductorul!
Kamelya tinem pumnii sa fie totul bine cu bb mic.
Sexul bebeului si noi vrem inca sa avem si un baietel dar e ok orice ar fi.
Ale mele is cu desenele, reclame nu prea sunt decat f putine pe canalele de desene asa ca nu prea pot sa zic daca isfani reclame sau nu, lu Ari ii placeau cand am fost in ro alea cu orange erau de craciun cu mutuneii aia doi alea ii placeau.
Strulu off mai ce patanie, bine ca sunteti ok. Din alea de fructe lanoi is la sectia de papa de bebeii/copii. Is tare bune Ari e fan, la noi is de la cow and gate,is tare bune pt lunch club ca i le pun in gentutza.
Didi ati fost la medic ce a zis de bubitze? Aici zice orice bubite ii apar sa facem testul cu paharul, adik apesi paharu pe buba si daca se face alba si apoi cand iei paharu se inroseste e ok daca ramane rosie sau e violeta cica nu e bine si sa mergi urgent la medic.
Na ca am reusit sa si recuperez acu fug dupa Ari, tresaii dau antibiotic ca a facut un fel de cos/furuncul la spate la linia parului si a facut puroi si e tare urat si i-a dat antibiotic timp de 5 zile.


"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Mai ce liniste pe aici. Ntz, ntz toata lumea face curatenie si gateste?
Moni ms , ea a fost ingeras are si halo, care la sutit careva la gradi si culmea ca are si numele ei pe el si acu nul mai are si e tare suparata.




"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Bubitzele: doctorita a zis ca e posibil sa fie o alergie la ciocolata, pt ca Aida a gustat putina ciocolata kinder in premiera sapt trecuta, deh . Adevarul e ca deja azi pareau mai estompate bubitele; ne-a dat o trimitere la dermatologie, daca nu ii trec sa ne ducem.

Sapt trecuta am fost cu Aida la petrecere cu Mos Craciun de la serviciul sotului, am pus niste poze aici. Nu i-a fost in mod deosebit frica de Mos, dar nici sa ii sara in brate. Era doar putin reticenta...

Daca tot am fost la doctor, a si masurat-o si cantarit-o si raportam 10.8kg si 83cm (eu acasa masurasem 81 cu putin timp in urma, asa ca sa zicem 82 in medie )


Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Helloo fetili!!

Sunt cam in urma cu cititul dar sper sa recuperez..

Vicky mi-a placut tare mult ideea ta pentru meniul de Craciun. Mai ales pozele!! M-as incumeta si eu sa fac dar, sincer, nestiind retelele, mi se par un pic complicate(pentru mine)...dupa cum arata in fotografii.Poate daca ai timp, imi dai si mie reteta sau link-ul de unde ai luat-o.

Anaco, Maya a primit de Mos Niculae masinutza Fifi.. si nu prea a avut rezultatul scontat.Plus ca, nu stiu daca e doar la a mea, dar nu cred, i se dezmembreaza piesele frate.E drept ca si Maya o ridica sau o impinge mai brutal... dar una doua, manerul ala de impins iese de la locul lui..Fifi iese foarte usor de la volan.. iar rezervorul ala in care pui solutia de baloane la fel!!Ramane o singura parte..masina care, asa a fost, adica vreau sa spun ca nu alcatuita din mai multe piese..de-aia nu are cum sa se dezmembreze!

La reclame ne inscriem si noi in club!!! Cel mai mult ii plac cea de la Bergenbier(unde zice si gollll si ridica mainile sus) si cea de la Orange cu pinguinii..

Didi e posibil sa fie de la mancare sau sa o fi ciupit-o ceva.Si MAYA mai are uneori fara sa le stiu cauza. Dar trec..doar ciupiturile de tantar rezista multicel..cam 10 zile!!Dar alea sunt diferite fata de rstul ciupiturilor!Sa ne spui si noua ce v-a spus doctorul!

Suzeta reprezinta o chestie foarte sensibila.Adica va trebuim sa renuntam la ea..chiar daca eu imi programasem aceasta operatiune din ianuarie-februarie incolo...deoarece a vazut-o doctor stomatolog si mi-a spus ca are dintii mari din fata vestibulari.Adica deja au capatat tendinta de a iesi in afara din cazua suzetei. Asa ca, va trebui sa ne apucam de lucru..ce o sa-mi mai auda urechile!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

salut

mada sotul este de vina,s-a razgandit , mica cantareata

am citit in mare capitolul trecut si va multumesc ptr gandurile bune se pare ca cumnatei doar i s-au fisurat membranele si azi i-au dat drumul acasa cu specificatia repaus la pat


fug ca ma trage cineva de pantaloni



_

buburuza mea


strengaritzei Daria Ecaterina 14.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Sa va mai povestesc de Aida: zilele astea a fost foarte atasata de o pisica de plus pe care o cara dupa ea peste tot. Si ieri cand sa iesim afara, o tinea in brate sa o luam cu noi. Cristi ii zice "da-mi mie pisicuta sa ti-o tin pana te imbraca mami", la care Aida strange pisicuta in brate si zice raspicat "a mea!"

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput