PRIETENE FARA TITLU (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna fetele! Ce fain ca la voi a nins! La noi a plouat Pe saptamana viitoare se intrevede insa si la noi zapada,cel putin asa am vazut la previziuni.
LILI e foarte normal mai sa n-ai chef de vizite in perioada asta,chiar daca n-ar fi motivul cu racelile.Si la fel e normal sa obosesti foarte usor.Mai stai locului! Io am stat locului cat cuprinde la PC si numai am mancat: de-aia a iesit Tudor de 4,100 kg Glumesc,ca doar si la Diana am facut fix la fel si a iesit cu 3,200 ... Si e normal sa si te doara spatele sau sinusurile,mai ales in perioada mai umeda si rece.E si mai si cand esti gravida,am probat-o de doua ori.
M-am tot uitat si la Tudor sa vad de bubite,doar una am vazut dar e in zona pampersului,deci poate fi de la iritatie,din aia cum a avut dupa ce s-a nascut,de nu voia ocosha aia de pediatra sa ne lase acasa.Teoretic pana pe la 4 luni e protejat 50% de varicela daca am avut eu si e alaptat.Altfel contagiozitatea la varicela e de 95%.De-aia ma tot mir de copiii de la Diana din grupa ca n-am mai auzit alt caz.
Pe Diana tocmai am trimis-o la mami ca mi-a cerut-o.Azi ne-am sculat cu totii din pat la aproape ora 11 Tudor s-a mai tzatzalit el intai la ora 6 ,ba parca si pe la 9 odata ... ca l-am lasat in pat langa mine.
BRANDUSA nu stiu cum haraie Tavi,dar si Diana avea in primele doua luni o usoara fornaiala pe nas,se cheama stridor si e de la lipsa de calciu,iar dupa 2 luni trece de la sine.Se poate sa fie asta si la Tavi si sa nu fi fost de fapt racit? Dianei din cauza asta mi-au indicat sa ii dau de la nastere calciu.
Cu Tudor ai dreptate,nu doar in poze arata perfect sanatos ci si pe viu e super ok,daca n-ar tusi cand si cand,parca totusi tot mai rar pe zi ce trece.Nici de aspirat nu l-am mai aspirat de alaltaieri ca tot nu iese nimic.Doar de vreo doua ori pe zi ii mai pun un pic de ser in nasuc.Si pe el l-a ascultat pediatra la plamani si a zis ca e ok.Sper sa ii treaca si ramasita de tuse odata.Pe Diana n-am mai auzit-o tusind azi,dar i-am dat totusi paxeladine ii mai dau diseara si daca o mai aud tusind si azi ii mai dau si maine si gata.Aseara dupa baie i-au curs o gramada de muci,cred ca s-a mai "curatat",sunt bune baile calde la asa ceva !

Mie tot lene imi e dar ma mobilizez sa termin la acte ceva azi si sper sa imi treaca.Nu-s deloc in forma cand e vreme inorata/ploioasa



MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mai, care aveti baieti si au cuburi lego ziceti-mi zi mie ,e avantajoasa o cutie cu 375 piese mici (4+ ani), la 49,99 lei? Sunt doar "caramizi" colorate. Ca am vazut ca intra oferta la Kaufland si i-as lua Dianei,dar nu reusesc sa gasesc deloc pe net exact modelul ala sa vad preturili ... si sa vad daca e chiar "super-pret" sau doar vrajeala. Ei ii cam place sa construiasca si i-ar ramane si lui Tudor "mostenire" si "baza" pentru urmatoarele lego care-s cam pentru baieti de fapt.

Voi ati intrebat copiii sau v-au zis ei din proprie initiativa ce parere au despre educatoare/ingrijitoare? Pe Diana a apucat-o azi sa imi explice ca Giorgi (cea tinerica ) striga mai mult pe ei si ca e nici mai mult nici mai putin decat "MAI CERTAREATA" Si doamna Lenuta mai striga,dar nu asa, iar ingrijitoarele "ca doamna Leunta".In schimb am inteles ca jocurile alea doar Giorgi se joaca cu ei.Si oricum tot pe ea o prefera,ca si cand se joaca de-a educatoarea se da drept ea,pe mine ma pune a fiu cea in varsta

Merg sa pun tura a doua la spalat si sa il tztzalesc pe Tudor care tocmai s-a trezit si e zambaret nevoie mare si dornic de joaca,ma tot "striga".Si vrea clar si papa: cand ma uit la el mai lung trage si niste mutre de pus boticul,se "jeluie" si se face ca plange sa ma convinga sa ii dau papa odata. E mortal ce rapid isi schimba mutrele de la zambit cu gura pana la urechi si pus boticul si invers O fi si el "artist" ca Diana ?

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

O ce pace de WE e pe-aici.Mai baga nasul numai gravidele insomniace sau lehuzele insomniace de musai
BRANDUSA mi-am amintit ce voiam sa te mai intreb: cu laptele cum mai stai? Ca la mine de vreo 2 zile parca e ... in exces.Si n-a mai fost de mult asa. M-am gandit ca poate din cauza ca papa Tudor mai putin,dar papa normal.
Sunt curioasa cat a luat luna asta,sper ca maine sa il cantarim ca luni implineste 4 luni.
De cand cu tratamentul am cam intrerupt partial pseudo-diversificarea cu sucuri,doar intr-o zi i-am dat de pere si il alta sa suga pe niste clementine dulci, de fapt i le storceam eu si moamaaa ce i-au mai placut si-astea !!! In rest se multumeste cu siropurile-medicament unul cu aroma de zmeura si celalalt habar nu am de ce.Si-astea ii plac oarecum,adica nu le scuipa.I le-am dat de vreo doua ori bagate in bibe odata cu ceai,odata cu suc,dar pana bea pe bibe imbatranesc langa el Si i l-am si gaurit,dar tot mai bine se descurca cu lingurita.Cred ca luna asta incep sa ii dau sa guste si niste supa de legume,sa vedem asta cum ii va placea.
Diana n-a dormit de amiaza azi la mami,asa ca acum seara a adormit devreme pe la 22,30,in schimb Tudor la ora aia avea chef de aerobic si de ras,inviorat de baita fiind.prin urmare l-am adus dincoace,imediat il mut in patut si merg si eu la nani.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Moni, chiar e pauza, eu am tot atata chef sa scriu ca si sa urc pe Everest. Dar cum pofta vine mancand, imi fac timp.
Diana mi-a spus de educatoare, cea care ii place mai mult e Mariana, aia mai batrana. Si cealalta e, citez "draguta", dar nu apropiata de ea, cel putin.
Poti sa-i cumperi jocul ala cu caramizi, lego, mi se pare mic pretul, dar ce tot cauti pe net, trimite-l pe Ghita sa vada ce si cum.
Eu am vazut la reclama joc cu plastelina din care sa faci caramizi, dar atata mizerie, nu stiu daca ma lasa sufletelul. Si asa, Roata olarului a fost un mare fas, am facut 3 oale minuscule pe care le-a colorat. Nu va zic ce naspa e, daca nu pui folie de plastic, ai incurcat-o.
Aici ninge si Diana s-a bagat in camera ei. E mare tacerea, oare ce invarte?
Vineri a scos-o mama de la gradinita. Au venit acasa si a inceput, ca s-o sune pe mami, ca ea vrea pe mami etc. Na, maica-mea a convins-o ca am de lucru. La un moment dat, in timp ce stateau amandoua pe canapea si priveau la tv, Diana spune: uite ce bine ne intelegem noi doua!
Ma duc sa ma schimb de pijama, azi am dormit ca ursul pana la 9, sotul a preluat-o pe Diana si s-a jucat cu ea.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata!
INGRID tu vorbesti de urs si barlog? Ce sa zic eu atunci? Simpatica foc Diana ta cum se intelege ea cu bunica-sa
A mea ieri dupa-amiaza i-a cerut lui mami sa o scoata pe-afara ca sa mai ... aspire si ea Voia sa zica sa respire evident.
Deci roata olarului nu-si prea merita investitia ...
Ziceai sa il trimit pe Ghita sa vada de lego alea,pai eu il trimit direct sa le cumpere la o adica,eu voiam sa vad pe net doar cat costa pe diverse site-uri fix aceeasi cutie ,ca sa ma orientez,am gasit o multime asemanatoare: aceleasi caramizi dar altfel ambalate sau cu un numar diferit de piese.Si majoritatea-s peste 70-100 lei,deci cred ca totusi merita.Eu zic ca isi merita banii chestii de genul asta,ca cel putin cu toate seturile de construit pe care le are se joaca periodic si cand va creste Tudor se va juca si mai si daca are si un partener de joaca.
Si care educatoare e cea care ii preda engleza acasa? Vine si in vacanta? Eu n-am reusit nimic cu nepoata,fix cum ma gandeam e ocupata ... iar a plecat cu "fratii" la Craiova pe cateva zile,asa e la ei au f.multe extra activitati.Daca era acasa poate o trimiteam iar pe Diana pe-acolo la "gradi de duminica".Dar asa sta acasa: a inceput prin a se juca cu niste cuburi de plastic in varful patului,iar acum a cerut sa picteze.O foaie a terminat-o a zis ca-s trandafiri si ca picteaza primavara . Iar acum zice ca picteaza o ... casa in pom,cum a vazut la desene ,ca am intrebat-o de unde pana unde ??? Io vad casa dar nu vad pomul si nici nu prea mai are unde-l picta ca a umplut foaia cu casa cu pricina

Cu ce le mai umlpeti timpul in vacanta?

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ma pregatesc sa o trimit pe Diana la culcare,dar deocamdata mananca kiwi.A mancat doar niste supa de brocolli,dar e ok si atat ca macar a mancat dimineata niste cereale cu lapte.L-am dus si pe Tudor cu noi in bucatarie pana am mancat si asa de mila mi-a fost de el cum se uita la noi, ca am luat urgent de pe masa o banana,am rupt o bucatica si am facut cu furculita la minut oleaca de piure de i-am dat.Deci am inaugurat si piureul fara sa fie planificat
Am filmat-o pe Diana cum ii canta Jingll bell si Bate vantul frunzele
http://www.dropshots.com/monica70#date/2009-12-13/13:36:52

Am uitat sa va zic ca ma zgarie rau pe gat de ieri si deja am o voce ragusitaaa

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

deci, joi s-a imbolnavit viorel, dupa cum am zis. n-a vrut la doctor. vienri am picat io... si azi noapte a inceput sa dea semne Razvan, iar dimineata...
fuga la spital.
s-au chinuit o ora sa-i scada febra.
peste 39, cu frison...
acum, ne tratam toti pe branula
gentamicina, ampicilina, Razvan are si cortizon (HSH)...
si antitermice
deci, de data asta, gradi nu-i "vinovata" de nimic
si avem tratament la 6 ore, toti
distractie
sau FUN cum zice Denisa
eu fac injectiile, ca m-am chelit azi de 3 mil. jumate
bani la doctora, la asistenta care ne-a prins branulele, la infirmiera care l-a tinut pe razvan, la farmacie...
n-as fi dat pe un set thomas, as fi zis "scump, domle, scump".....
culmea este ca... in urma cu 2 nopti am visat-o pe maica-mea......
deci aducatoare de necazuri
de sf. Nicolae n-a sunat, n-a venit
adica de aproape 3 luni nu mai suna...
doamna din poza era Nana, fosta bona a lui razvan, pe care am sunat-o sa vina la spital dupa ce trece pe la mine pe acasa si sa aduca soarecii de plush si suzeta (ea are cheie de la noi)
pe scurt cam asta a fost ....

am dat copy/paste de pe mess, scuzati stilul telegrafic.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
www.tackfilm.se/en/?id=1259922438953RA60" target="_blank"> MY HERO

"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara.Vesti proaste vad.
CRISTINA dar si voi ati facut febra? Noroc cu bona aia ca vad ca maica-ta ...

Eu am dormit la amiaza cu Diana si m-am trezit mai rau decat la culcare,mai rau ma doare gatul si am ramas si cam fara voce.Asa ca am trecut la miere + propolis + lamaie ,am mai luat si o bomboana cu tantum verde gasita la fratelo - aia m-a amortit de tot o perioada Cred ca m-a prins raceala cand m-am flendurit prin casa noaptea doar in camasuta de noapte incercand sa il readorm pe Tudor.
Noi aveam in plan sa mergem la primarie ca de azi au adus doi reni vii,dar a picat planul: pe Diana am trimis-o la mami pana maine dimineata,iar eu incerc sa il distrez acum pe Tudor,dar cum n-am voce i-am pus cutiuta muzcala si ma scalambai doar din maini sau cu mimica
Noroc ca Diana a fost cuminte dupa ce s-a trezit - s-a uitat la Pinocchio la Mimimax.
Sper sa imi mai revin pana maine ...

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Moni, sanatate iti dorim.
Eu fac febra extrem de rar.
Viorel a avut un inceput de febra, pe care l-am "dovedit" cu Algo si Para, iar apoi l-am pus pe Augmentin si... n-a mai facut.
I-am luat vacanta si de ABA, fiindca pe durata bolii, comportamentul lui devine... ALTFEL .

Cristina si Razvan (31.01.2006)
www.tackfilm.se/en/?id=1259922438953RA60" target="_blank"> MY HERO

"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRISTINA pe timpul bolii la majoritatea copiilor comportamentul devine mai ... "altfel" . Si e valabil si la unii adulti.

Ghita a gasit coarne de ren pentru Diana: sunt si cu urechi si mai ales cu un nas rosu care se aprinde Si a costat doar 5 lei (din Plus). Sa vad daca ma abtin sa i-l dau pana de Craciun.Sau sa i-l dau saptamana viitoare pe post de cadou dupa ce va merge iar la dentist? (si sper sa stea iar cuminte)
Tudor a adormit,cred ca merg sa citesc ceva.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Optimismul, speranta sunt cele mai bune investitii dintr-o viata. Oamenii sunt efemeri si schimbatori. La sfarsitul unei vieti vezi ca, afara de cateva ganduri frumoase si de cateva inchipuiri, cu nimic nu te-ai ales."
Ileana Vulpescu în "Arta Compromisului"

Mergi la inceput