Schimbare de macaz?-PNL

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Iileana, nu te mai autosugestiona pana si-n al paispelea ceas: nu ai avut de unde sa alegi. ai crezut ca e de datoria ta sa alegi. ai fi avut optiunea de boicot la vot sau de implicare activa in viata politica sau de vot acordat unui independent, la fel de anonim ca si tine.

Conchita, eu gindesc asa:
- vot exotic catre un independent = vot pierdut. E un moft, asa nu rezolv nimic, imi adorm doar constiinta.
- implicare personala - ntz .
- boicot - intotdeauna se poate face o diferenta, chiar si intre doua nuante de negru, daca le studiezi cu lupa. Teoria ca "vai, toti sint la fel" eu o consider un simptom al lenei de a gindi. Nu, nu sint la fel. Desi sint constienta ca politica din Romania se face la un nivel bizantin, sub-mediocru si vai-de-capu'-ei. Asta avem pe moment, cu asta defilam, las' ca-i ajungem noi si pe nemti din urma. In 200 de ani :)).


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Cum sa compari, mai, derapajele lui Dinescu cu cele ale lui TRU?
Dinescu e un sustinator pe care-l mai vezi pe la TV, TRU este un europarlamentar care este trimis, pe banii nostrii din impozite, sa reprezinte democratia romana in parlamentul european!!!


Asa e! Sa comparam ceea ce e de comparat, nu asa aiurea...

...Si īn plus, Dinescu e īntreg la cap, iar lui TRU īi trebuie de urgenta MEDICAMENTE! MEDICAMENTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ah, tocmai pe tine era sa te uit .

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Romania Bunului Plac:

"Pai, daca eu ratez aceasta misiune, de a reprezenta PNL sau valorile lui sau spiritul lui in competitia prezidentiala, la ce imi mai trebuie putere dupa aia, ca sa fac ce? Sa pun deputati data viitoare, cand vor fi alegeri, sau eventual sa numesc niste ministri cand mai venim la guvernare?"

Crin Antonescu, 21 martie 2009

Invingem.. www.libertatea.ro/stire/leo-de-la-strehaia-a-chefuit-pentru-base-267801.html" target="_blank">impreuna.. Romania bunului simt


R1. Hi hi, ai vrea tu. Ar vrea Base. Ati vrea voi.
Eeeh, deocamdata, cica nu. Poate mai incolo.
Nashpa cu "bichonul salbatic" in coasta, este? :))

R2. Da' Basescu de ce nu si-a dat demisia in 5 minute? TRU de ce nu s-a aruncat de pe bloc? Tu de ce nu mai esti dispus sa ilustrezi nu-sh' ce articol din Larousse?
Ei, vezi? De-aia .



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ileana multumesc mult pentru cea mai intima si personala definitie a cuvantului altfel!
Hä Hä!

Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Ileana multumesc mult pentru cea mai intima si personala definitie a cuvantului altfel!
Hä Hä!

Invingem.. www.youtube.com/watch?v=0z5lsqfXLqA" target="_blank">impreuna.. Romania bunului simt



Cu mare placere, Xeno! Pentru tine, orice, oricind .
Mai ales ca-ti voi ramine vesnic indatorata pentru ca mi-ai calauzit pasii, pe vremuri, spre aceste meleaguri. Daca ai vreo idee despre cum m-as putea revansa, sa-mi dai de stire.

Nu ma pot abtine sa nu iau un ditamai copy-paste-ul, ca prea mi s-a parut super OK articolul.

"A intra sau nu la guvernare

Fiecare partid are dreptul, ca asociatie libera, sa-si apere interesele. Primul interes este supravietuirea ca institutie. Al doilea este guvernarea. Īn rest sunt palavre.

Supravietuirea unui partid si corectitudinea actiunilor sale se valideaza īntr-un singur mod. La vot. Restul e demagogie.

Intrarea la guvernare a unui partid este decisa de structurile interne de conducere, īntr-un mod democratic sau nu, conform statutului. Daca structurile nu mai reprezinta interesele majoritatii membrilor de partid structurile si conducerea de partid sunt schimbate prin metodele interne ale partidului. si asta nu e o decizie de interes public, ea este validata sau nu public la urne. Pentru ca, repet, un partid e o structura organizata prin vointa libera a membrilor care "vinde" o doctrina, un program politic, lideri. La urne se produce sau nu "cumpararea".

PNL are dreptul sa ceara orice ca sa intre la guvernare. PDL poate sa ofere sau nu. Sau poate sa gaseasca o alta varianta. Fiecare dintre cele doua partide īsi apara interesele asa cum se vad ele, interesele, din interior. asta e jocul democratic.

Suntem īn limite constitutionale si īn consecinta totul e īn regula. Cele doua interese esentiale pot sa rupa PNL-ul. Care din cele doua tabere, Antonescu sau Tariceanu, o sa aiba dreptate o sa vedem tocmai peste trei ani sau la posibila debarcare a lui Antonescu.

Dar a spune ca PNL trebuie sa intre la guvernare pentru "interesul national" e pur si simplu o lipsa de īntelegere a functionarii democratiei si a rolului si functionarii partidelor.

Nu īnteleg de ce Boc a trimis o scrisoare lui Antonescu pentru a face o majoritate. Pai īnainte de alegeri Presedintele numea pe cine avea chef si candidatul de Prim Ministru gasea sau nu o majoritate. Nu asta ne-a explicat PDL pāna la alegeri? De ce acum e altfel? PDL are un candidat īn Parlament, sa-si gaseasca Negoita o majoritate. Pentru consecventa."

-------


Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Hä Hä!

Imi retrag mai vechea rugaminte de a renunta la aceste onomatopee. Se asorteaza perfect semnaturii, le poti folosi in voie .


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

In ceea ce-l priveste pe Crin Antonescu,chiar luand procentele INSOMAR-ului,adica 66 % dintre votantii lui CA din primul tur au votat pentru MG in turul doi,la un calcul atent se observa ca liberalul a revenit la procentul partidului ,ceea ce,dupa parerea mea,inseamna o pierdere.El trebuia sa conserve procentele primite la primul tur,dar nu a facut-o.


Daca pastra votul tau, il pierdea pe al meu .


Pe-al tau il avea oricum,pe-al meu nu.

Sper din tot sufletul ca Patapievici minte.Apropo de afirmatiile de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
[
Sper din tot sufletul ca Patapievici minte.Apropo de afirmatiile de azi.


da de ce sa nu fie adevarat? l-au prins pe tiger in ofsaid...care e un om ocupat...de ce nu si pe geaoana care tot arde gazul toata ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974


Pe-al tau il avea oricum,pe-al meu nu.

Sper din tot sufletul ca Patapievici minte.Apropo de afirmatiile de azi.


Pe-al meu il pierdea sigur daca in turul 2 ar fi avut o alta optiune. Si pe al multora ca mine.


Patapievici, daaa, din categoria "intelectualii lui Basescu si cu ce se mai ocupa ei" . Si el platit din impozitele noastre, de la buget.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Eu cred ca trebuie sa pastram terenul vizavi de oameni ,si nu terenul la jocuri de culise, pentru ca toata campania asta mizerabila a fost tinuta numai pe seama jocurilor mizerabile facute de Traian Basescu, iar ceea ce face Antonescu acum are toata admiratia mea, a adaugat Vanghelie.



Invingem impreuna Romania bunului simt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu l-am vizionat siderata miercuri seara pe Realitatea ,dupa incheierea meciului JuVe-Bayern,adica dupa 23.30.Mai rar asa ceva.
Acuma cica se ocupa cu oprirea instaurarii dictaturii,in care scop colegul lui de partid,domnul VH,conform propriilor vorbe "a produs dovezi incontestabile".Domnu Ponta e inca suparat pe faptul ca sistemul de frauda al PSD aq dat rateuri in comparatie cu cel al adversarilor.

In ceea ce priveste caseta,numai ea mai lipsea in circul politic din Romania.



Mergi la inceput