Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (178)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

Neata si de la noi. Am reusit performanta sa dorm de la 2 noaptea pana acu' la 11. Se vede ca ieri nu am stat locului deloc.

Lumi eu abia astept sa scot fata la aer dar ea nu vrea.
Monis tine agitatele pe aproape ca nu mai am rabdare si vreau sa nasc...Oare pot sa-mi fac galerie singura??
Miany , multumesc.
Cristina_boc , la mine a crescut asa: 36 sapt- 2750g, 38 sapt-3089 g, 40 sapt- 3210 g. In urma e cu 1 sapt si 4 zile.

Azi ma duc la vot, mai merg la o plimbare in parc.

Floricik 40+ Maria Ema
http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png


floricik sa fie votul cu noroc mergi si in parc, relaxeza-te bucura-te

ati fost cuminti a venit mosul? la noi a venit descarcam pozele acusi

la multi ani nicolete niculai

nastere usoara cosminik

mamica implinita de Remus Andrei
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Maya sa ne traiesti sa te faci mare si sanatoasa, frumoasa esti deja

Dragos Mihai si Emil Gabriel sa fi sanatosi voiosi voinici
Sophia Ioana - sanatoasa si voioasa

mamica implinita de Remus Andrei
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Floricik - nu trebuie sa-ti faci singurica, eu sunt aici special pentru tine. Iti arat doar un exemplu:

Dankutza - ce faci? cum esti azi? Esti la motul lui Atomix? Petrecere frumoasa!

Lavinia - unde-i cafeaua? ca o bem pe aia de la Camelia daca tu tragi chiulul

Krelia - si Santiago viseaza la greu. Si eu m-am intrebat ... oare ce?!?! Dupa aia m-am gandit ca poate viseaza si el despre tzitzi, despre laptic.... despre ce face si el peste zi, ca acuma deja e plin de experienta

Ionela - spune-i Ramonikai ca vrem poze. Poze! Poze!

Simonette - cum esti azi?

Andre - lasa-i putin pe italieni sa se giugiuleasca si hai la o cafea

Mussica - bine ai revenit pe la noi

Camy - hai si tu cu pozele
Cristina Boc - lasa gandurile, mai ales ca doctorul a zis ca e totul in regula. Bucura-te de burtica




Hai Monica!! Nastere usoara!





Hai Cosmynik!! Nastere usoara!






monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

SI azi sunt cand intr-o stare, cand in alta. Urmaresc daca misca, la ce interval misca. Uneori misca de imi rupe burta, nu alta. Aseara, m-am uitat a enspa mia oara la "Singur acasa", si am ras. Binenteles ca mi-am zguduit burta. Drept raspuns, s-a rasucit pe acolo, mai sa imi rupa buricul. De aia si spun ca amazoana mea este sanatoasa, este puternica si sigur va creste afara. Nu vreau sa astept sa intre in suferinta fetala, cum vrea idiotul de Herghe "Tineti-o acolo, doamna!" Scarba!
Dar, nu se mai face luni, o data. Nu mai am rabdare! Bagajul este gata! Eu sunt gata si fizic si psihic. Dar, am o mie de ganduri in cap. MA asteapta o perioada grea.
Imi propusesem sa termin tot ce am pt scoala, sa ii iau motul lui Zbuciumix si apoi sa ma relaxez, sa fac niste curatenie. CUratenie am facut asa si asa. Vroiam sa imi fac curatenia de Craciun, mai inainte. AM facut cate ceva. Camera noastra sclipeste de curatenie, ca doar acolo voi avea patutul omuletei. AM facut si prin restul casei, dar nimic notabil. Il las pe sot cu toate rufele spalate, cu indicatii unde sa declare copilul, de unde sa cumpere patutul si altele.
Astazi la ora 1, vin neamurile sa il "frezam" pe Zbuciumix- Atomix. Nu prea imi arde. Voi incerac sa nu mai numar orele si sa intru in atmosfera de "mot". Maine o rezolv eu intr-un fel. TREBUIE!
M-am uitat si eu la fulgusorii preamturi, nascuti la 2kg sau 2kg si ceva. Si am vazut ca toti au crescut mari, au luat bine in greutate si acum arata ca niste copii nascuti la termen. Asta, imi da speranta ca si bebe al eu o sa fi sanatos si o sa ia bine in greutate.
Ale naibii "portile de fier" sunt bine sigilate, ca altfel as fi nascut si eu prematur si nu ar mai fi stat bebe acolo degeaba. As face niste efort, dar nu cred ca asta e solutia. Sincer, preferam sa fi nacut la 34 de spatmani, acolo unde a ramas cu cresterea. PAna acum, crestea bine. SI eram si eu linistita.
De ce o trebui sa trec prin asta, nu stiu!

37+ moi si Cezara Maria
AMR 3 zile pana la venirea pe lume a amazoanei mele

Poze recente, la 33 de ani (eu) si 37 de saptamani (Cezarica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Dankutza - niciodata nu stim de ce ni se intampla fix noua una sau alta. Dar cred ca toate au un sens, desi nu-l vedem noi.
Sper sa rezolvi cum vrei tu si daca e ceva maine si putem sa te ajutam oricum, anunta-ne. Iti scria cineva de un dr de la CF2, eu stiu niste oameni la Elias....
Asta daca nu te intelegi cu Haiduc...


monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

Buna ziua dragi mamici si gravidute
Noi suntem acasa de luni, nu m-am putut abtine si am cerut externarea mai devreme.
Dupa prima saptamana inca nu avem un program , dar : mancam numai de la san, nu stim sa inghitim(adica bagam si aer pt. ca suntem fomiste), dormim intre 3 si 4 ore, alta data nu dormim si plangem cate 5 ore de colici dupa care dormim 5 ore sa recuperam ca moare mami de spaima ca nu ma trezesc si ieri am facut prima baita.
La ora asta facem nani, asta fiind motivul pentru care mami poate sa scrie pe forum.
Din cele traite pana acum:
1. La ora 09.15 AM, pe 26 Nov., am iesit din operatie;
2. La ora 07.00 AM a doua zi eram in picioare cu capul sprijinit de geam si imi admiram fata.
3. Alaptatul a inceput chiar de atunci si au fost doua zile chinuitoare in care treptat mi-a venit colostrul si mai apoi laptele.
4. Mama de bebe este singura care greseste in alaptatul copilului, eu inca mai invat si inca ma mai documentez.
5. Pentru colici utilizati Espumisan ( picaturi, dupa prospect ). Eu mai intai am cumparat Baby Drink, care este foarte bun, iar acum vad ca este chiar foarte bine cu Espumisan.
6. Am realizat ca jumatate din alaptat este constituit din odihna combinata cu o stare psihica buna . Cealalta jumatate este compusa din alimentatie ( multe lichide ).
7. Am trecut ( si probabil ca o sa mai trec ) prin momente inlacrimate, cauzate probabil de schimbarea produsa de venirea lui bebe in familie. Am plans in nestire, cu hohote, cu suspine, cu nervi, am dat-o in ras... nici eu nu mai stiu.
Inca ne acomodam una cu alta.
Rog mamicile cu experienta sa vina cu sfaturi acolo unde considera.
Va pup , trimit msj si revin.

40+ Iulia Emanuela

NO MORE AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Broscutza - bine ati venit acasa si bun regasit pe forum . Sa ne scrii pe unde ai nelamuriri, ca ne mai impartasim din info pe aici si pana la urma ne descurcam noi cu toate

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09) il asteapta pe Mos Craciun

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua mamici pitici si burtici
Azi este randul nostru sa facem cinste, am facut doua lunite, asa ca va invitam la masa noastra virtuala!!!

Multumim de urari Monis si Ralu
A venit si la noi mosu cu 2 bibe si 2 lingurite si cercei pt mami

spunem si noi LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DE ASTAZI





fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:



Neata...

MAYA ANDREEA!
DRAGOS MIHAI si EMIL GABRIEL!
SOPHIA IOANA!
si tuturor Nicoletelor si Niculailor de pe aici!!!


iote lume noua pe forum!!
Broscutza, bine ai revenit! Si zici ca broscuta junioara doarme bine, nu??fain..profita de orele care le doarme,sa te poti odihni..Deci si tu ai avut de tras putin cu lapticul..bine ca acum ai de ajuns sa hranesti puiuta! Zici de espumisam ca e bun?eu numai de ala nu am apucat sa ii dau fetei..ca in rest de toate a papat..Baby Drink, Baby Calm, Gripe Baby Water, Debridat..mai am putin si fac cobai cupilita mea..Dar tot cu dureri si parturi suntem..
aa..si vrem pozici noi cu bb Iulia!

Dankutza, tin pumnii sa iasa maine cum iti doresti si bebelina ta sa vina pe lume sanatoasa si voinica!



HAI MONICAAAA!



Floricik, astea de mai sus te asteapta si pe tine, doar sa dai de stire ..

sa bag si eu un nas pe picasa, sa vad ce pozici mai sunt noi, poate bag si eu vreo doua!



PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

pozici noi cu rechinas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

La multi ani de Sf Nicolae!!!

Noi suntem la fel....nici un semn! As fi vrut macar o bucatica de dop ceva! La sarcina trecuta nu am eliminat dopul din cate stiu eu.......se pare ca nici acum! Deja imi pun intrebari cu asta ti-am raspuns si la intrebare Monis Pe tati l-am adormit chiar de dimineatza, dar dupa cum ma simt nu va fi nicio branza A venit Mosul la Iulian??? Ce intrebare! La cat e de frumos si cuminte sigur a venit

Dankutza

Broscutzo bine v-ati intors acasa in formatie completa

La multi ani bebeilor care implinesc lunitzele azi si celor care-si sarbatoresc onomastica

Sa aveti o zi splendida!
Eu de cand m-am trezit mananc intr-una....ba gogosi facute aseara, ba shitele, ba dulciurile copiilor primite de la mosul....ca pe ei jucariile i-au iteresat mai mult!

mami de Luca Anthony si de Yannis-Cristian si in
38+ cu Nicholas Ellan
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

AMR 1+!!!!!

Mergi la inceput