**Zmeurici de iulie-august 2009 (17)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna seara si de la noi,
Flosideea felicitari pentru nepotel, sa va traiasca!
Raducu meu a inceput de cateva zile sa scoata limbuta si sa rada.E un haios .Dar il mai apuca si chitaitu, craonatu, si doamne cand il apuca tipatele sa te mai tii.Are un calut de plus ( o pernita) cu care se lupta si pe care se supara
Meleea am vazut si eu filmuletul Vad ca si al tau gangureste si vorbeste neincetat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

flosideea, sa-ti traiasca nepotelul!!!! Refacere grabnica surorii tale! Si, felicitari matusico!!!!

Azi fetele mele au luat-o razna. Nu au dormit decat 1 ora, toata ziua. Sunt un pachet de nervi si ele sunt maraite rau de tot.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

buna seara si de la noi

flosideea sa-ti traiasca nepotelul si refacere rapida surorii tale.

oliver de mqqm, david de uliiasi si stefan de alina la multe lunite, sa fiti sanatosi si papaciosi

inutsa multa sanatate Biancai. Te asteptam cu vesti bune de la medic. In cartile pe care le am acasa scrie si despre "febra fara motiv aparent". Daca febra nu e insotita de alte simptome gen voma, diaree, guturai, cauza ar putea-o reprezenta virusii si bacteriile. Cica cea mai comuna cauza este infectia cailor urinare.

moniland ai niste bebeline minunate..si ce bine le sta la mami in brate..care apropo nici nu se vede ca a nascut..si gemeni

vally chiar vroiam sa te intreb cum reactioneaza Gloria la tratamentul cu probiotic.
Din fericire nu se iveste nimic la orizont cu proiectele...desi..pragmatic privind ar trebui sa ma bucur de fiecare oportunitate de lucru avand in vedere ca suntem in plina criza economica. Insa ma simt coplesita la acest sfarsit de an..cred ca am epuizat rezervorul de energie pe un an..am topait si in sarcina si dupa nastere. E momentul de respiro
Cum ma descurc full mom? Pai am inceput prin a-i face un mic program lui Eric...un ritual mai bine spus. In timpul zilei papa la 3 ore..dupa 2 ore de activitate un nap de 45 de minute, o ora...joaca in centrul de activitati, joaca cu catelusul vorbitor (adica eu dansand cu catelul si cantand melodiile pe care le-am invatat deja pe dinafara)..si tot felul de joculete..pe care le repet la intervale regulate de timp. Seara baita, masaj..si somn la ora 9. Noaptea insa e o alta treaba...atunci e papa la cerere...insa am noroc si de sot ca ma mai secondeaza.
Maine Eric face 4 luni..si are 7,300 kg. Eu zic ca e bine pentru ca aproape si-a dublat greutatea cu care a iesit din maternitate. Ma asteptam si la mai mult pentru ca mananca peste 900 de grame de lapte pe zi insa este ca argintul viu si nu se prinde sunculita de el. Face rotiri spate-burta, sta bine in fundulet si chiar se sprijina bine in piciorute (chiar daca nu avem voie).

uff..revin..ca s-a terminat pauza pe care mi-a dat-o strumful

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu prin casa, am terminat curatenia, asta printre maraielile bebului.
Marco e cu un coleg si mama acestuia in centru ca s-au aprins beculetele...asa ca am mai terminat de pe aici.

Edi nu are febra, sper sa nici nu faca, dar e marait nevoie mare...se mai calmeaza cand il dau cu Orajel...la ultima masa nici nu putea sa suga...prindea sanul dupa care urla. Totul s-a rezolvat cu Orajel.
daca asa greu ne chinuie dintii astia, nu vreau sa ma gandesc la masele/canini...ne trebuie tone de ORAJEL.

Meleea fa numai fetita ca ne incuscrim....si asa are o graoza de gagici, el nu stie de ele, am tratat eu pt. el.
El are o singura gagica...MAMA. cine-l intreaba cine e gagica lui raspunde ca eu.
Nu stiu de ce, dar nu pot vedea pozele, nici din linkul de la semnatura ta...o fi luat-o razna compu meu...ca-mi tot da niste erori...naiba stie.
mamidevladut imi pare tare rau ca sunteti bolnaviori. insanatosire grabnica la amandoi baietii.
Vally ma bucur ca ochioasa mica e bine, ca vorbeste/gangureste/canta si ca doarme noaptea...ca si Edilinul meu.
Sa stapaniti sanatosi uscatorul de rufe.
Flosideea sa va traiasca nepotul si multa sanatate ii dorim. Mamicii refacere rapida si mult laptic.
lacriedith bine ati venit in grup. caut imediat datele pt. lista.
Moniland rabdare si tutun. au si zile mai putin placute pt. noi. ma gandesc cum e sa ai 2 bebei maraiti, ca-mi vine sa plec numai cu unul....
Pony si al meu urla...doamne ce neplacut este pt. urechile noastre.
Alinutza felicitari mamico. ma bucur ca te descurci cu noul jobul full time. felicitari pt. intoarceri!


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Multumim la zmeurici pentru urari!
Seara asta a fost ingrozitoare...a fost asa de agitat si marait bebe, camn cum a fost la vaccin. Febra nu are, dar era foarte rosu in obraji. A sarit peste somnul de seara si a stat treaz mai mult de 4 ore, lucru care nu s-a intamplat niciodata pana acum. Era epuizat si nu putea sa adoarma. Si colac peste pupaza dupa baita iar n-am avut suficient lapte pentru el, ca iar apucase sa ma tocaie inainte...si pentru ca urla asa de tare i-am facut un biberon de lapte praf. Am incercat sa-i dau cu inima cat un purice si tare m-am bucurat cand a respins biberonul. A tocait el tetina aia intr-o parere, dar nu prea a tras nimic, asa ca am aruncat tot laptele. Sper sa am laptic pentru prima trezire.
Chiar sunt curioasa cum o sa doarma la noapte avand in vedere cat de agitat a fost. Logic ar fi sa doarma mai mult pentru ca era obosit, dar tare ma tem eu ca va fi exact pe dos...ca va fi mai agitat ca e obicei. Va povestesc maine.
flosidea, felicitari matusico! Sa fie sanatos nepotelul, papacios si dormicios!

A, mi-a venit jolly jumperul azi, ne-am jucat noi intr-o parere cu el, bebe nu prea pricepea ce se intampla cu el, de ce atarna el asa de chestia aia, parca era beat. Poate in timp o sa-i placa mai mult, trebuie sa se obisnuiasca.
Sa aveti o noapte linistita, ma duc la somn!

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

vad ca voi ati scris despre cezariana.Cit dureaza?Depinde.Copilul poate fi scos,la urgenta si in 1 min,am vazut pe net un film,cu cronometru,era o urgenta.La mine a durat 4 min pina a scos copilul si cam 15 min pina s-a incheiat toata operatia,in conditii de uter cu probleme care a necesitat munca din partea doctorilor.Si copilul a avut coedon 2 circulara,etc,deci se poate o cezariana sa se faca foarte repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

fetelor, va multumim de urari
am fost la dr. nimic in gat, plamani, urechiuse. suspecteaza o enteroviroza nesuferita, asa e cu temperaturile astea prea mari pt decembrie, traiesc mai mult virusii si se pare ca Biluta a inhatat unul. maine mergem sa dam analize, daca gasim laborator deschis sambata. acum suntem pe saruri de rehidratare si antitermice. febra a facut iar, acu e mai bine parca. sper sa ma lase sa dorm in seara asta ca-s moarta de oboseala
frumos cadou am primit azi de ziua mea, ce sa zic. uof, de-ar fi ea bine

flosideea sa-ti traiasca nepotelul!!!!

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 4 luni

bebelusha din burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulie.aug09 spune:

In sfarsit ne-am culact si noi, cam cu o ora mai tarziu decat de obicei....

Noi azi, acum pe seara am avut sedinta pe fotoshooting . A venit acasa fotograful si ne-a pozat in toate pozitiile posibile....a venit cu lunima lui, cu umbrela de umbre, cu nu stiu cate obiective...mama mama. Nu va zic ce lumina dar si ce caldura degaja stalpul ala de lumina..uffff...

A zis ca ne face poze si profita si el de ele sa faca un album de prezentare...

Era Eva epuizata (deh! are mama denaturata care o expune la poze ), mi-a adormit la un momentdat in brate, cand am puso jos nu a miscat...iar noi parinti denaturati i-am mai facut poze si asa adormita in diferite pozitii..ca er amaleabila si statea cum vroiam

Abia astept pozele cica pana in Craciun....

Chinuiala da' cred ca merita o asa amintire.

Ma bag la somn si eu ca cine stie cum doarme in noaptea asta d ela atata pozat



Ups...am ramas logata cu userul comun...Blanca sunt..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

anemona, or avea aceleasi tendinte daca is nascuti in aceeasi zi, dar sa se uneasca la bine, nu la rau!

A venit si la noi frigul si e nasol tare, nu mai iesim asa mult, dar se pare ca de saptamana viitoare se incalzeste. Abia astept Uitati ce pisica suntem noi aici

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Motana, ce frumoasa e Daris! O motanica mica Are niste ochisori!!! O sa faca praf baietii!
Uliiasi, asa a fost si Ana prima oara in jumper...Acum e experta V-am luat urma...ne trezim de n ori pe noapte, sper sa fie doar o perioada, ca-s turmentata de cap
Flosideea, felicitari pt grasunel!
Blanca, o faceti model pe Eva!Asteptam poze artistice!
Moniland, bun venit in clubul miorlaielilor

Weekend placut!

Mergi la inceput