Pufuleti 01.02-2010 (64) Bravo Andre_lina!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

fetele, intru pe fuga ca nu imi vad capul de treburi, finuta mea cu bb nou nascut care are nevoie de ajutor, bagajul meu care inca nu e facut, lucruri necumparate si mlulte altele.

am citit cate ceva din urma, nu tot, dar raspund la ce imi aduc aminte din ce am citit

cristies, este o solutie f buna. se gaseste clorura de sodiu 500 ml la sticla de plastic. cred ca e mai comod. nu cred ca trebuie folosita de fiecare data o alta seringa. insa ar fi bine sa aveti si niste fiole acasa, pentru pus in nasuc sau in ochisor, unde chiar trebuie sa fie steril. o sa dau si eu o fuga pe la farmacii ca nu am aproape nimic si va zic ce am gasit si ce solutie mi se pare cea mai buna.

ulei de migdale 100 ml de la aboca. se gaseste la helpnet. nu mai stiu cat am dat. vreo 25 ron-27 ron

eu am avut pompa manuala de la avent si a fost minunata

asa, si sa va mai zic ce i-au zis finutei mele in spital. ca peste tampoanele de vata infasurate in fasa de tifon sa puna si commprese sterile neaparat.

sa aveti in casa ceai de chimen si de anason, de musetel, galbenele, eventual sunatoare....puteti bea, cu altel puteti face baie lui bb, sau sa il clatiti...

si cam atat imi vine acum in cap


va pupacesc si sper sa apuc sa citesc din urma....

Petra mamica de Alma (20.08.2007) si 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

de-abia astept sa ne spuna andrelina cum a fost la polizu pentru ca si eu tt acolo ar trebui sa nasc

32+ Teodor

www.flickr.com/photos/45013049@N06/sets/72157622872869700/" target="_blank"> Bebe la 25 sapt
www.flickr.com/photos/45013049@N06/sets/72157622775070335/" target="_blank"> Hanutze si patut
www.flickr.com/photos/45013049@N06/sets/72157622905457380/" target="_blank"> Hainute 30 noiembrie
www.flickr.com/photos/45013049@N06/sets/72157622790376667/" target="_blank"> Burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Andre_lina vine acasa? URAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ce ma bucur pentru ei. .

si sa va obisnuiti unul cu altul si in casuta!

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

NEATZA SI DE LA NOI!
Ce zi urata e azi afara
catalutza ooffff chiar ca vesti una si una. Poate se intoarce dr tau totusi...
ratusca_mica da, ptr buba la san te duci mereu la gine . Merci de sugestie, adik vrei sa zici la intretinere de ex nu? daca vrei sa bagi cota parte din chelt de intretinere ca nu merge pe Saga..o sa vad . Merci de help. Vorbim
lia_2009 vorbim de ulei de migdale ptr ca zice Vikinga mai demult ca la bebe mici e bine sa nu intri cu multe cosmetice de la inceput ptr ca pielea lor e sensibila si in loc sa ii incarci cu tone de cosmeticale chimice, mai ales in primele luni cand nu sunt mudari sa facem baie numa cu apa chiara si putin ulei de migdale in baitza. Eu de ex folosesc si acum uleiul de migdale amestecat cu cel de masline si dau fas fas pe burtica sa nu fac vergeturi si sa nu am pielea uscata. In genere, uleiul de migdale este utilizat in special pentru protectia pielii.
danasor vreau si io sa iau calciu!!!!
decenuela la 100 ml e super bine ca pret ca alea mici sunt f mici nu mai tin minte exact cati ml au da mie mi se par f mici o s ma uit s vad cati ml au cand mai iau, daca mai iau d-alea ca acu daca vad ca se gasesc si la sticle mari ma tenteaza mai mult, iote zice si mitumac ca ala mic e miccc 10 ml, asa stiam si io
larisel bine ai revenit
bubu_bu eu stiu ca e important la concediu ce data figureaza pe el si apoi nu mai conteaza cand il duci intrun final la toate stampilele si la birou deci nu-i pb daca intarzii ceva zile

32+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ofe_27

Buna dimi fetele!

Am intrat asa un pic sa va spun ce am gasit aseara la HelpNet: set de la Avent ce contine sterilizatorul cu aburi pt cuptor cu microunde, pompa de san manuala, 2 biberoane de 125 ml, 2 biberoane de 260 ml, 2 tetine cu un orificiu (0m), 2 tetine cu 2 orificii, 2 capace si 40 de tampoane de sani. Setul costa 395 ron.

Voi ce ziceti e rentabil?




Nu stiu motivul exact , dar fetele de pe aici spuneau ca nu e recomandat sterilizatorul pt microunde.
Din cate imi imaginez eu...e legat de folosirea microundelor, care oricum nu e sanator nici pt ce incalzesti, nici pt simplul fapt ca atunci cand functioneaza emite radiatii (de ex.stiu ca nu e recomandat sa stai langa el cand merge, mai ales gravidelor).
Si inca ceva mai stiu ca nu e bine sa incalzesti in recipiente de plastic pt ca emite dioxina, o substanta cancerigena.
A, si mai e aspectul legat de incalzitul neuniform al continutului biberonului...



27+ ....9 kile
AMR....25 de zile pana la urmatorul eco

www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Citat:
citat din mesajul lui lorex
[Am inteles de la mamici ca la inceput fac pipi f des, si chiar pana apuci sa-i pui un nou pampers face iar pipi (in cel mai fericit caz )...de aceea mai sunt utile paturicile absorbante.




27+ ....9 kile
AMR....25 de zile pana la urmatorul eco

www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">album


Sa zicem ca sunt asa relaxati ca mai "produc" ceva pana ii schimbi oricat de rapida ai fi.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 32+ Sebastian Petru


corect!



27+ ....9 kile
AMR....25 de zile pana la urmatorul eco

www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

cristies merci de incurajari
Multumiri si si tuturor feteloc care ne-au felicitat ptr stelute!
Ofe eu nu inteleg ptr un sterilizator ptr cuptorul cu microunde e ENORM DE SCUMP. Pentru un sterilizator electric cu aburi e ok numai daca este cel IQ 24, desi pe site la bebeshop e mai ieftin da la tine cu tot cu transportul si ca sa nu mai pui ca cine stie daca vine vreodata de pe site ul ala ....deci numai daca e sterilizatoru ala electric digital cu aburi care tine bibe sterile 24 de ore e ok pretu. Nu inteleg de ce ai pus cu aburi si ptr microunde in aceasi propozitie eu stiu ca alea cu aburi sunt electrice alea ptr cuptoru cu microunde sunt si 20 de lei sau ma rog sub 100 sunt cele mai ieftine e practic o cutie in care pui bibe si apa si la bagi la microunde

32+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies


Lorex, admirat finetul. Dar legumele colorate ce reprezinta? Scuze daca ai spus si eu n-am citit.


33+


...nu-i nimic cu ele.
Mi-a placut cum aratau ca erau f colorate si le-am facut o poza.
Ca sa va fac pofta de legume, ca e sanatos sa papi legume.Mai ales ca sunt din piata de la tzarani, deci...bio
Si la 1 leu kg...mananc o luna



27+ ....9 kile
AMR....25 de zile pana la urmatorul eco

www.flickr.com/photos/44547000@N05/" target="_blank">album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Vroiam sa va intreb fetele care v-ati luat deja concediul prenatal...trebuie sa-l dea medicul ginecolog si sa-l vizeze medicul de familie sau poate sa-l dea direct medicul de familie?Cand eram eu pe la 20 de saptamani asistenta doctorului meu de familie mi-a zis ca de la 28 de saptamani imi poate da daca vreau.Dar atunci era prea devreme ca sa ma gandesc la asta.Si de atunci nu am mai fost la medicul de familie.Si cum se procedeaza? Dupa ce-mi da hartia doar o duc la locul de munca si din data respectiva eu nu mai vin,nu? In rest mai trebuie ceva hartii de facut?
Pupici.

32+ ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 8 saptamani!!!
http://community.webshots.com/user/nicolcris22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_iulia spune:

Buna dimineata! multumim de cafeluta

bubu_bu daca este vorba de concediu prenatal il poti lua pana la data la care trebuie predat la locul de munca. Eu am fost luni ca imi trebuia cu 01 si doctorita a spus sa revin pana la sfarsitul lunii ca nu e problema, doar la cele medicale trebuie cu data inceperii.

O zi frumoasa tuturor noi plecam la medic sa vedem puiutul

Elena 33+ cu Iustin

Mergi la inceput