Cat timp pot sa-i dau AERIUS copilului ?

Cat timp pot sa-i dau AERIUS copilului ? | Autor: gabitza2005

Link direct la acest mesaj

Pe scurt copilul e alergic la ceva -cand merge la tara la parinti, fapt confirmat si de doctori dupa bubitele care ii ies pe tot corpul. Din pacate nu am reusit sa mergem la alergolog -mai ales ca el are mai putin de 5 ani si din cate am inteles testele astea nu sunt foarte eficiente in cazul copiilor mai mici de cinci ani (recomandarea dermatologului a fost sa asteptam sa treaca de cinci ani -dupa sarbatori il duc nu mai astept).
In vara asat cand a fost la bunici nu a mai avut probleme si am concluzionat ca problema s-a rezolvat asa ca sambata cu toata increderea l-am lasat la tara.
Aseara mi-a zis mama ca s-a umplut de bube , se scarpina si nu poate sa doarma -i-am zis sa-i dea AERIUS asa cum ne-a prescris doctorul dermatolog ....intrebarea e cate zile pot sa-i dau acest medicament deoarece nu putem sa-l luam de acolo pana la Craciun??? si stiu sigur ca situatia nu se amelioreaza ci se agraveaza daca nu-i da aerius.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Gabitza, la recomandarea dr alergolog noi i-am dat lui Denis (3.5 ani) Aerius timp de 2 luni, iar acum ii dam la nevoie. Mama ta poate sa ii dea linistita. Noua ni s-a spus ca, in caz de nevoie, putem sa-i dam si 2 doze pe zi, dimineatza si seara (o doza inseamna pt Denis 2.5 ml).

Iar despre testele de alergie mergi linistita. Dar sa sti ca, daca vrei sa-i faci testele cutanate, trebuie sa aiba cel putin 1 saptamana fara Aerius. Daca ii faci testele de sange pt alergii (Phadiatop se cheama acest amestec de alergeni care este testat pe sange) nu conteaza daca e inca pe Aerius. Denis avea 3 ani cand i-am facut atat testele de sange, cat si cele cutanate, si nu s-a intamplat nimic negativ. Atata doar ca, din pacate, noi inca nu am descoperit la ce e alergic...

Multa sanatate va doresc si sper ca v-am fost de ajutor!

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Si eu stiu ca aerius poti sa-i dai pe termen lung fara probleme, la noi e nelipsit din casa, nu-i dau zilnic, doar cand se manifesta alergia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Natalia multumesc pentru raspuns.
Doctorita dermatolog care a confirmat ca bubitele sunt rezultatul unei alergii nu ne-a zis despre teste ca au efecte negative , (sper ca nu s-a inteles asta din mesajul anterior) dar ne-a atras atentia ca tocmai asta e problema la copii mici ca exista sanse foarte scazute sa aflii la ce este alergic copilul. In concluzie ne-a zis sa mai asteptam sa mai creasca copilul mai ales ca problema nu este permanenta.
El face aceste alergii numai la parintii mei la tara in rest nu si sincer va spun ca l-am plimbat mai peste tot -incepem sa banuim ca aerul din zona ar fi vinovatul (alimentele le-am exclus ca ce mananca acolo mananca si acasa, ai mei parinti aproape ca si-au renovat toata casa ca sa nu mai faca el alergie ....).
Ce a fost foarte ciudat este ca in vara asta cat a stat acolo o luna nu a facut si acum a reaparut problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am luat foarte mult Aerius, fara nicio problema la terminarea tratamentului. Pe noi ne ajuta foarte, foarte mult.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_miruna spune:

buna,
nu stiu ce alergie are puiul tau, dar eu iti spun din proprie experienta ca aerius are o gramada de efecte naspa. Eu am o rinita alergica si initial am luat aerius si aveam: dureri de cap, greturi , gust metalic , somnolenta etc. Acum iau Coryzalia. Este un medicament homeopat recomandat in tot felul de alergii si rinite. te sfatuiesc sa consulti si un homeopat, pt ca dupa aerius simptomele reapar.
Referitor la faptul ca face numai cand il duci la tara e posibil ca aerul de acolo sa nu-i priasca.
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Multumesc de sfat!
Nu pot sa-i dau Coryzalia deoarece ii provoaca greata, varsaturi si scaune moi. Suntem patiti rau de tot cu medicamentul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fiecare persoana reactioneaza altfel la medicamente.
Si eu iau Aerius 3 luni / an, fara niciun efect advers.
Si nici la Giulia nu am observat nimic deranjant.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
BOGDAN

si
DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Poti sa-i dai linistita Aerius, chiar si 2-3 luni. Nepoelului meu, cand facea alergii de genul asta doctora ii recomanda si ketof, seara, iar aeriusul il lua dimineata.
Multa sanatate puiului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Si noi luam aerius si zyrtec la greu, fara reactii adverse.
Sunt si teste de depistare a alergiilor care se fac sub 4 ani. Mergi la alergolog, medicii de familiei, cei mai multi, sunt foarte limitati in informatii.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput