Avem probleme la Gradinita cu o doamna ingrijitoar

Avem probleme la Gradinita cu o doamna ingrijitoar | Autor: twinss

Link direct la acest mesaj

Buna! Va scriu putin in disperare de cauza si vreau sa stiu parerea voastra si daca ati trecut prin asa ceva.
Am inscris copiii in grupa mica in toamna asta. Au plans, au refuzat sa mearga dar pana la urma s-au acomodat... sau cel putin asta am crezut eu. Cand am reusit sa-i fac sa vorbeasca cu mine despre gradinita iata ce am aflat: ca d-na ingrijitoare face copiii prosti si tampiti. Ca cine vorbeste la masa manaca in picioare, ca in grupa sunt cativa copii care sunt plesniti peste gura frecvent (cu lingura), ca d/na ingrijitoare le spune copiilor sa planga pentru ca sunt foarte frumosi atunci cand plang. Toate cele spuse de piticii mei au fost verificate de parintele fiecarui copil, cu multa rabdare si tact, si tot ce mi-au povestit copiii s-a dovedit a fi adevarat. In plus, fiecare a mai adaugat cate ceva. Am discutat cu d/nele educatoare care au recunoscut ca "este o problema" cu aceasta ingrijitoare. Am anuntat directoarea ca nu acceptam asa ceva in preajma copiilor si ne-a promis ca va avea o discutie cu d/na respectiva. Rezultatul a fost ca intr-adevar acum d/na ingrijitoare spune "BUNA ZIUA" copiilor si la revedere. Am discutat si cu ea si am avertizat-o ca trebuie sa-si schimbe comportamentul in primul rand fata de copii. S-a suparat si ce a inteles a fost ca mai bine tace din gura, dar... a tinut sa ne spuna ca daca nu ne convine atunci sa manance fiecare copil cum poate ca ea nu ii mai ajuta (cu toate ca ASTA este treaba ei). Stim ca este foarte greu sa schimbam un om dar nu este imposibil. Ceea ce nu inteleg este ca aceasta doamna asa lucreaza de 20 de ani si nu a patit nimic pentru ca parintilor le-a fost teama sa nu cumva sa se razbune pe copii. Cum se poate sa-ti fie frica sa-ti APERI COPILUL? Voi ce ati face in situatia asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca ai dubii in privinta bunavointei fata de copii a acestei ingrijitoare, mergi din nou la directoare si pune-i in vedere ori sa o mute disciplinar pe aceasta ( femeie de serviciu ) ori sa-i micsoreze salariul pe cateva luni ori sa o dea afara, altfel vei face reclamatie la Inspectorat.
Eu sunt nemultumita de amandoua educatoarele copilului meu. Am fost la directoare, dar nu s-a rezolvat nimic.
Voi lasa sa treaca sarbatorile in liniste si, din ianuarie, "iau taurul de coarne."



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA_MIRUNA spune:

Eu as face imediat sesizare la inspectorat!
De ce sa mai asteptati trecerea sarbatorilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Primele vinovate sunt educatoarele si nu acea femeie de serviciu! ele, pt ca tolereaza o astfel de atitudine fata de copiii de care raspund ELE si nu ingrijitoarele. Ele unde sunt cand ingrijitoarea respectiva trateaza astfel copiii? Si apoi directoarea, care luand la cunostinta de situatie nu a facut nimic sa o schimbe. M-as duce la directoare si i-as spune ca facem un memoriu la inspectorat unde sa specificam ca dansa este de acord cu asemenea tratamente fata de copii iar noi nu putem tolera asta, fiind in detrimentul copiilor. Si reiese ca este de acord cu comportamnetul ingrijitoarei, pentru ca nu a luat nici o masura sa il schimbe.

Pe vremea cand eram eu educatoare (15 ani in urma), femeia de serviciu spala copiii la fundulet, facea curatenie in clasa, paturi, etc, punea masa si o strangea. NU era in atributiile ei sa ii ajute la mancat. O faceam noi, educatoarele. Noi mergeam cu ei la baie la spalat pe maini, la grupa mica si la toaleta sa ii ajutam, ii ajutam impreuna cu ingrijitoarea sa se imbrace/dezbrace, ii ajutam sa manance, etc. ingrijitoarea nu se atingea de copii fara ca noi sa fim acolo de fata. De ce? Pt ca e impropriu spus ingrijitoare. La gradi sunt femei de serviciu si educatoare. La cresa sunt ingrijitoare (infirmiere) si asistente medicale.
Ori, e o diferenta intre pregatirea unei ingrijitoare (infirmiera) si o femeie de serviciu. Si nu vreau sa jignesc pe nimeni vreau doar sa subliniez ca o infirmiera mai stie cate ceva despre copii, sanatate, prim ajutor etc, pe cand femeia de serviciu oricand poate spune ca nu e obligata sa se ocupe de copii, ea fiind responsabila doar de curatenie.

Mai dar ce naiba in tara asta nu mai sunt legi? Cum adica sa le fie frica parintilor sa nu se razbune pe copii?
dar ca ii abuzeaza emotional zilnic nu le e frica? Ei nu realizeaza ca de toate astea trebuie trase la raspundere cadrele didactice in frunte cu directoarea? Pai ce frate, mi-am dus oile la stana sa le pazeazca ciobanul (ingrijitoarea)? sau copiii intr-o forma de invatamant prescolar?!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns twinss spune:

Citat:
Va multumesc pentru raspunsuri!
In privinta bunavointei fata de copii a acestei ingrijitoare nu am nici un dubiu. Stiu ca se poarta execrabil cu copiii. Acum, dupa mustrarea pe care i-a facut-o directoarea, sunt convinsa ca a luat doar o pauza.
Eu i-am explicat directoarei ca acceptam acum aceasta incercare de a o face pe aceasta femeie de serviciu sa-si inteleaga atributiile, dar ca nu cred ca daca nu a inteles in 20 de ani ce are de facut, va intelege acum. Si am avertizat-o ca la primul semn ca revine la vechile obiceiuri ii punem memoriu pe masa si ca urmeaza Inspectoratul. Astazi a fost prima zi in care i-am dus dupa o pauza de 2 saptamani si astept sa aud cu ce povesti mai vin acasa...
Si eu consider ca educatoarele au partea lor de vina. S-au certat cu ea in fata copiilor de nenumarate ori.....Au cerut la directoare schimbarea ei pentru ca tipa si la educatoare in fata copiilor.Ele ne-au spus din capul locului ca singura solutie este ca ea sa dispara de la grupa noastra. Insa eu ma intreb daca dispare de la grupa noastra, nu inseana ca se duce la alta grupa? Asta se intampla de ani de zile.. este plimbata de la o grupa la alta. de cele mai multe ori la grupele mici. In ideea ca toti (si noi si copiii suntem la inceput si preferam sa inchidem gura). Eu sigur nu am sa fac asta.
Eu am convingerea ca va pleca de aici, nu mai are ce cauta in preajma copiilor un astfel de personaj. Dar am avut neplacuta surpriza sa aflu ca un parinte a aflat acasa de la copil ca aceata femeie de serviciu ii bate copilul peste gura si ca nu a stiut ce sa spuna. Ca in fiecare dimineata are probleme ca nu mai vrea la gradi. Altor parinti le este frica ca nu o sa reusim sa o indepartam pe aceast a"doamna" si ca singurii care vor avea de suferit sunt copiii.
Nu cred ca daca directoare nu ia atitudine (ma gandesc la o legatura de rudenie intre aceste doamne..ca altfel nu inteleg de ce o accepta de atatia ani????), repet, nu cred ca Inspectoratul va fi indiferent la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

parerea mea e ca femeia asta nu ar trebui sa lucreze in sistemul educational. Fara suparare. Nici macar ca ingrijitor. Atributiile unul ingrijitor le cunoste? Sa se limiteze macar la ele. A nu mai vb. cu copii - inseamna neglijenta in serviciu
Eu mi-as muta copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu nu as mai astepta nimic. Copiii sunt in pericol!!! Cu atat mai mult cu cat ati facut si sesizare. Femeia are ceva dereglari si nu cred ca ar mira pe cineva sa se razbune pe copii (mai mutl decat pana acum). Copilasul meu a fost lovit peste manuta de educatoare in prima sau a doua zi de gradinita si de atunci are cosmaruri, face spasmul hohotului de plans si vrea sa intre la loc in burtica....nu vreau sa ma gandesc cum ar fi reactionat la ce povestesti tu - poate e el mai sensibil, dar nici un copil nu ar trebui sa asiste la asa ceva, dar sa fie el subiectul torturii monstrului de care povestesti. Pentru ce sa asteptati...ce???

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

probabil nu l-a lovit numai peste manuta sau cred ca daca a facut numai atat - l-a lovit destul de tare.
E dureros...oricum ar fii sa fie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Copilasul meu a fost lovit peste manuta de educatoare in prima sau a doua zi de gradinita si de atunci are cosmaruri, face spasmul hohotului de plans si vrea sa intre la loc in burtica....



Ma indoiesc ca numai lovitul peste manuta a cauzat asemenea reactii de spaima copilasului tau. Mai degraba, educatoarea l-a pedepsit cu furie. Asta l-a speriat.
Putine educatoare au calitatile necesare unei asemenea profesii.

allinta

Mergi la inceput