*Cozonaceii iubiti aniverseaza 1AN! LMA! (90)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ANCA, sigur ca pun reteta, am adaptat-o pe cea postata mai demult de OTILIAV. Am si eu o intrebare cu privire la reteta ta de lasagna: foile de lasagna se fierb in prealabil sau se pun asa cum le scoti din pachet? Si eu sunt incepatoare la capitolul lasagna, n-am facut niciodata dar imi place de moooor

CHEESECAKE CU PIRESICI

1. BLATUL: aprox. 10 biscuiti Digestive's, zdrobiti si amestecati cu 3-4 linguri de unt topit si 2 lingurite coaja rasa de lamaie, se intind pe fundul unei tavi (cu fund detasabil si invelit inainte in hartie de copt). Se da la cuptor 10 min. ca sa se omogenizeze. Se pune la racit.

2. CREMA: am amestecat 200 gr crema Philadelphia cu cca 100 gr smantana si 100 gr branza de vaci fina (unii mai pun frisca batuta, eu pt ca nu am avut naturala nu am pus), zahar dupa gust (eu nu am pus prea mult, am tot pus cate o lingura, am dat la mixer si am tot gustat pana a devenit dulceag, dar nu dulce-dulce) si piersici din compot taiate bucati (asta e optionala). Separat, am pregatit un plic de gelatina alimentara conform indicatiilor de pe ambalaj si, cand a fost aproape rece gelatina, am amestecat-o cu crema de branza.

3. Am turnat crema peste blat si am pus la frigider 30 min.

4. Dupa ce am verificat daca s-a intarit crema (trebuie sa fie moale dar "ferma", datorita gelatinei), am pus deasupra piersici din compot si gem de fructe de padure, pt decor. Peste "model" am turnat alt plic de gelatina, preparat, in loc de apa, cu suc din compotul de piersici.

Se pot folosi si alte fructe.
Copiii au papat doar blat si crema, nu si fructele de deasupra.
Cu ocazia asta, imi salvez si eu reteta


manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Ramo, dai copy paste la povestea ta(eventual o salvezi in calc sa fii sigura ca nu o pierzi). stergi postarea ta de la subiectul Danielei si apoi in josul paginii este subiect nou. click, pui povestea si ..ne dai noua linkul

Amalia am uitat sa-ti multumesc si eu de pm!

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

manumanu, ce bine ca ai postat reteta asta, eu weekendul asta tocmai am facut cheesecake tot cu blat de biscuiti Digestive dar crema continea faina si se punea la cuptor o ora. A iesit buna (barbatu-meu a mancat 2 portii de unde el nu mananca dulciuri ), si blatul asa crocant... fff bun, dar ma tenteaza sa incerc si reteta ta la rece .

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

ANCA, sigur ca pun reteta, am adaptat-o pe cea postata mai demult de OTILIAV. Am si eu o intrebare cu privire la reteta ta de lasagna: foile de lasagna se fierb in prealabil sau se pun asa cum le scoti din pachet? Si eu sunt incepatoare la capitolul lasagna, n-am facut niciodata dar imi place de moooor

CHEESECAKE CU PIRESICI

1. BLATUL: aprox. 10 biscuiti Digestive's, zdrobiti si amestecati cu 3-4 linguri de unt topit si 2 lingurite coaja rasa de lamaie, se intind pe fundul unei tavi (cu fund detasabil si invelit inainte in hartie de copt). Se da la cuptor 10 min. ca sa se omogenizeze. Se pune la racit.

2. CREMA: am amestecat 200 gr crema Philadelphia cu cca 100 gr smantana si 100 gr branza de vaci fina (unii mai pun frisca batuta, eu pt ca nu am avut naturala nu am pus), zahar dupa gust (eu nu am pus prea mult, am tot pus cate o lingura, am dat la mixer si am tot gustat pana a devenit dulceag, dar nu dulce-dulce) si piersici din compot taiate bucati (asta e optionala). Separat, am pregatit un plic de gelatina alimentara conform indicatiilor de pe ambalaj si, cand a fost aproape rece gelatina, am amestecat-o cu crema de branza.

3. Am turnat crema peste blat si am pus la frigider 30 min.

4. Dupa ce am verificat daca s-a intarit crema (trebuie sa fie moale dar "ferma", datorita gelatinei), am pus deasupra piersici din compot si gem de fructe de padure, pt decor. Peste "model" am turnat alt plic de gelatina, preparat, in loc de apa, cu suc din compotul de piersici.

Se pot folosi si alte fructe.
Copiii au papat doar blat si crema, nu si fructele de deasupra.
Cu ocazia asta, imi salvez si eu reteta


manu
mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Oceanborn, gata ...dar nu stiu sa sterg postarea de la subiectul lui Alenaid.g .

Mai jos e povestea nasteri printesei mele
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145672

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Ccum fac sa dau titlu link-ului cu povestea?Promit sa nu va mai stresez

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Ramo, daca esti logata in partea de sus , drepta, a mesajului scris de tine e un semn, cos de gunoi parca. da clic pe ala

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Gata, l-am sters, multam mult!

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Manumanu eu nu fierb foile de lasagna inainte. Se gatesc ele singure cand le bag la cuptor cu umplutura si besamelul.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael nazdravanel
RAPHAEL IUBITEL
Blogul meu cu retete delicioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

FETE HEEEELP
DIMITRIOS A FACUT O PATA MARE ROSIE DE CCA 3 CM PE PICIOR LA LOCUL INTEPATURII VACCINULUI..SUNT DISPERATA ARDE RAU SI E UMFLATA...CE SA FAC..PE LANGA COMPRESELE CU APA...EL IN GENERAL E BINE, PAPA, SE JOACA, NU FEBRA..NIMIC ALTCEVA...CE FAC...IMI VINE
inca am net

*************************************
"Cand uiti de propriile tale defecte devi mandru." Democrit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Eli, nu ai ce-i face, nu te ingrijora ca va trece de la sine. Asa am patit cu Rebeca dupa vaccinul de 1 an, s-a inrosit si umflat si intarit locul intepaturii. Pune comprese reci si fii cu ochii pe febra. Sa nu masezi locul, ca nu e indicat. Se va retrage in cateva zile....nu stiu leacuri babesti, dar parca era si cartof crud pus pe intepatura....linisteste-te, serios, nu-i nimik grav

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

FETE HEEEELP
DIMITRIOS A FACUT O PATA MARE ROSIE DE CCA 3 CM PE PICIOR LA LOCUL INTEPATURII VACCINULUI..SUNT DISPERATA ARDE RAU SI E UMFLATA...CE SA FAC..PE LANGA COMPRESELE CU APA...EL IN GENERAL E BINE, PAPA, SE JOACA, NU FEBRA..NIMIC ALTCEVA...CE FAC...IMI VINE
inca am net

*************************************
"Cand uiti de propriile tale defecte devi mandru." Democrit






Mergi la inceput