Pufuleti 01.02-2010 (61) Bravo Andre_lina!!!!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

ma distreaza f tare cand vad ca ii ziceti BB PATRIOT...:)) ... credeti ca o sa-l faca mama presedinte???? cine stie...

eu sunt cheauna, am venit putin la serviciu sa-mi copii din aclc niste documente sa mai contribui de acasa..la bunastarea natiunii..:)))

in oras e liniste...parca e dupa revelion...
a...m-am vopsit...ma simt deja mai bine...

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuelle spune:

Alimentatia

-la cerere,nu cu orar fix
-goleste complet un san; daca poate si o parte sau tot din al doilea (sanul incomplet golit va fi primul la masa urmatoare)
-daca a golit ambii sani(nu mai iese lapte la compresie) si inca ii este fome, primeste completare cu lapte praf(cat doreste)
- il mai treziti in timpul suptului daca adoarme (la un san plin, un copil poate suge 1 ora-1 ora si 15 min!)
- nu are nevoie de "suplimente" de apa sau ceai(laptele de san are cam 92% apa in compozitie)
-dieta mamei este foarte putin restrictiva(evitati doar:cafea tare/cola/ceai negru;citrice din abundenta;branza cu mucegai;alimente care dau disconfort sigestiv - fasole uscata, mazare,varza, orice aliment pe care nu il tolerati dumneavoastra)
-mancati fructe si legume proaspete,lactate, carne, prajituri(proaspete!); este permis un pahar de vin sau bere la masa in fiecare zi (fara legatura cu lactatia, din pacate)
- nu trebuie sa creasca in greutate in fiecare zi(il cantariti o data pe saptamana, in aceeasi zi, dezbracat complet,inainte de masa)
- nu trebuie sa manace la fel la fiecare masa
-nu trebuie sa se comporte la fel in fiecare zi in materie de alimentatie si somn
- in prima luna de viata trebuie sa creasca minumum 500 gr
-corect, evolutia greutatii copilului se evolueaza pe curbele de crestere si nu comparativ cu o valoare fixa

Raluca Emanuela 29+ Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

cristies Mie imi place cum arata!

Fetele eu mor de frica. Andre_lina zicea ca a pierdut dopul acum vreo 2 saptamani si a nascut azi....Eu pierd din dop de duminica sa inteleg ca nasc peste vreo 2 saptamani?!?!?!?

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 31+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:






FELICITARI ANDRE-LINA! SA DEA DOMNUL SA FITI SANATOSI SI SA VA ADUCA ACEST BEBELUS NUMAI BUCURII IN VIATA!

Este extraordinar ... Eu nu am intrat de vreo 2 zile ca am avut-o pe Andreea mea de sarbatorit, pregatiri inainte si dupa, stiti voi ... si ce gasesc aici . Este super! Ma bucur nespus ca mamica si bebelusul sunt bine si le felicit pe fetele care au trait acest prim eveniment la intensitate maxima si au facut update aici pe forum. Aveti tot respectul meu, sunteti niste prietene adevarate .

Ma asteptam sa vina acest moment, dar parca nu asa de repede . Orcum fetele startul a fost dat ....

Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

a..uitam...am fost aseara in mall vitan ca e la doi pasi de mine...si trecand peste full-eala care era...am vz la centrofarm aspirator din ala nazal...cum ii ziceati voi batista bb. e cazul sa fie luata de acu sau mai putem astepta? costa vreo 47 ron..e scumpa?

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuelle spune:

Toaleta zilnica

-baie generala in fiecare seara , in cadita sau chiuveta(fara imersia bontului ombilical, daca nu e detasat), cu apa de la robinet(nu e nevoie de apa sterila la baie!), inclusiv pe cap (cu sampon)
-teoretic, orice produs pentru copii(Nivea,Sanosan,Penaten,Klorane,Chicco) poate fi utilizat
-nu folositi altceva in apa de baie(ceai, galbenus de ou,ulei de masline, tarate, cloramina)!
-spalat la fundulet de cate ori face scaun (si cu sapun) sau pipi (fara sapun, doar cu apa calda)peste zi;pastrati servetelele umede pentr situatii critice(noaptea sau cand sunteti plecati de acasa cu copilul)
-prosop de bumbac, spalat, numai al lui
-uscat pe cap cu prosopul (nu cu uscatorul de par)
-sters bine de apa peste tot, mai ales la pliuri
-uns cu crema sau ulei numai in zonele cu piele uscata
-toaleta bontului ombilical cu comprese sterile si alcool sanitar
-toaleta oculara cu ser fiziologic steril(picurat cu o seringa sterila, fara ac, in loc de pipeta) si comprese sterile NUMAI daca are secretii oculare; sters de la nas spre tampla;aruncati tot ce ati folosit si tot ce v-a ramas neutilizat
-taiati unghiile cu forfecuta spatulata(rotunda la varf) dezinfectata cu alcool
- nu are nevoie de nici un fel de toaleta in gurta!(candidoza bucala daca apare se trateaza cu Nystatin si glicerina simpla - nu boraxata!- conform indicatiilor medicale)
-secretiile nazale si laptele se aspira cu pompita numai daca il deranjeaza (daca nu poate respir bine pe nas)
-apa din urechi se absoarbe cu betisoare cu vata, fara frecare

Raluca Emanuela 29+ Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuelle spune:

Camera si imbracamintea

-temperatura 22-23 grade Celsius(mai cald la baie!)
-aerul confortabil de umed
-doarme pe cearceaf de bumbac, fara perna, pe o parte sau pe spate(la cel putin 1 ora distanta de masa);NU DOARME NICIODATA PE BURTA,PANA LA VARSTA LA CARE SE INTOARCE SINGUR (5-6 luni!!!)
- este imbracat pentru confort termic, nu exagerat (manutele si picioarele sunt totdeauna reci; incercati temperatura pe torace sau abdomen)
-nu infasati copilul; nu puneti caciulita pe cap decat daca are parul ud


Ambientul

-sonor!(muzica, radio, zgomotele din casa;NU televizor sau calculator)
-limitati pe cat posibil vizitele persoanelor straine
-scoateti copilul afara in ziua imediat urmatoare intoarcerii acasa!!!
-NU exista nici o justificare imunologica pentru restrictionarea contactului cu aerul rece, iniferent de varsta copilului
-nu asezati copilul in fundulet in scaunul de masina sau in casa
-nu scoateti copilul afara cu fata acoperita(fular, batista)!
- daca aveti animale de casa, acestea nu trebuie sa intre in contact fizic cu copilul iar dvs trebuie sa aveti gtija de igiena personala dupa contactul cu ele
-nu iesiti cu copilul in locuri aglomerate (supermarket,mall, locuri de joaca pentru copii mai mari)


Gata.Mie mi-a placut ca informatia este sintetizata - sper sa va foloseasca!

Raluca Emanuela 29+ Sara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

a..uitam...am fost aseara in mall vitan ca e la doi pasi de mine...si trecand peste full-eala care era...am vz la centrofarm aspirator din ala nazal...cum ii ziceati voi batista bb. e cazul sa fie luata de acu sau mai putem astepta? costa vreo 47 ron..e scumpa?

32+


Cica si la farmaciile Dona se gasesc. Am inteles de la nasa mea ca au scos si varianta cu baterii si costa vreo 150 Ron. E mai bun in sensul ca noaptea bebeii raciti au mai multe secretii si e putin dificil pentru bietii vecini sa bagi aspiratorul la ore anormale... Eu nu am avut probleme cu Andreea si nu am cumparat pana acum, ma gandesc totusi ca e bine sa ai o traba din asta in casa ca nu stii cand ai nevoie.


Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

FELICITARI ANDREEA, BINE AI VENIT PE LUME BB, SA FII SANATOS SI NOROCOS SI SA FITI FERICITI[

Ce grasunel bebe, numai prematur nu e, pai a avut mai mult decat Natalia mea nascuta la 41s.

Doamne fetelor, cat am lipsit, nici nu ma asteptam sa se nasca primul pufulete, m-a busit plansul, imi dau seama cat suntem de aproape cu toate, sunteti niste prietene adevarate, tot respectul meu

Mariucasara si pe mine m-a luat frica, eu am pierdut din dop la 28 sapt.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si 32w


prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

mariucasarada, ea a pierdut din dop insa...domnisoara nu a stat cuminte....a mancat-o ca pe zambilica...asa ca daca stai linistita, mai la patutz...cred ca va fi bine...si io zic sa stai..ca e devreme.

32+

Mergi la inceput