am o adolescenta de 15 ani

am o adolescenta de 15 ani | Autor: mihaeli

Link direct la acest mesaj

buna seara! Am o domnisoara de 15 ani cu care nu mai stiu cum sa o scot la capat. Asi dori sa vorbesc cu cineva care a trecut sau trece printr-o perioada atat de " placuta".

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Fetita mea mai are pana la adolescenta, dar ca fosta adolescenta, iti pot spune ca as fi avut nevoie de mai multa toleranta si intelegere din partea parintilor.
Astfel : daca fiica ta are un prieten, las-o sa vina cu el la voi acasa, dar incearca sa ii impui sa vina numai in prezenta ta.
Explica-i fara dramatisme consecintele fizice si emotionale ale actului sexual neprotejat sau la voia intamplarii.
Permite-i sa vina acasa cu prietenii.
Eu am o cunostinta care, atunci cand fiica ei era o adolescenta zvapaiata si dornica de distractii, organiza ea insasi petrecile acasa. Era greu, dar decat sa o lase cine stie pe unde si sa faca cine stie ce, a preferat sa munceasca pe rupte pt binele copilului ei.
Daca vrea sa mearga la o petrecere, ii ceri numarul de telefon de acolo si sa vorbesti cu parintii adolescentului care organizeaza petrecerea.
Straduieste-te sa nu fii prea critica si sa iti asculti fata cand vorbeste cu tine. Chiar daca tu esti adultul, nu o vei putea ajuta daca nu ii vei da posibilitatea sa comunice deschis cu tine.
Este imperios necesar sa se simta iubita de tine, indiferent de imprejurari.


Iata ce a scris o adolescenta, pe un forum :

"""Scriu din perspectiva copilului caruia i se tot reproseaza ca nu asculta si cum mi-as dori eu sa fiu ca mama.
Nu trebuie sa le impuneti ce sa faca, a da un sfat înseamna sa îi spuneti punctul de vedere ca unei prietene. Le aratati cum stau lucrurile, nu înseamna ca le stiti pe toate sau doar cum vreti dvs e cel mai bine. Daca se loveste un bebe mic se ridica, se caleste si învata daca nu repeta...au o vârsta lasatii liberi ai rugati-va pentru ei sa îi protejeze D-zeu. Uneori non-actiunea e mai buna decât actiunea proasta. Un alt lucru important concentrati-va asupra propriilor nevoi, dorinte, placeri ca femeie. Daca nu fac ce credeti dvs de cuviinta, respectatii, nu le dati sfaturi daca nu va cer, nu îi amenintati. Ei se simt manipulati si supusi sa faca ce vor altii. Se descurca si singuri credeti-ma si daca sunt raniti fizic si sufleteste...si vor o vindecare pe umarul dvs.-salvatii! """


Edit : multe diacritice.



allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
...au o vârsta lasatii liberi ai rugati-va pentru ei sa îi protejeze D-zeu. ... Daca nu fac ce credeti dvs de cuviinta, respectatii, nu le dati sfaturi daca nu va cer, nu îi amenintati. Ei se simt manipulati si supusi sa faca ce vor altii. Se descurca si singuri credeti-ma si daca sunt raniti fizic si sufleteste...si vor o vindecare pe umarul dvs.-salvatii! """

Teoria mea este ca atat timp cat copiii sunt in ingrijirea mea, eu VOI AVEA GRIJA de ei, este responsabilitatea mea. Mi se pare ridicol sa vina un copil ce nici nu stie pe ce lume e, sa-mi spuna ca trebuie sa-l las liber si sa ma rog la Dumnezeu sa-l protejeze . Eu ma consider o mama foarte rezonabila, sunt dispusa sa reflectez asupra oricarei idei, nu ridic vocea decat extrem de rar la copiii mei, cred cu putere in compromis si incerc pe cat posibil sa gasesc cai care sa multumeasca atat copilul/adolescentul cat si pe noi parintii. Dar in situatiile in care nu reusim sa gasim acest compromis, mergem pe ce am hotarat noi parintii. La sfarsitul zilei noi suntem adultii, noi purtam responsabilitatea copiilor pana la varsta de 18 ani. Eu ii tot spun fiicei mele adolescente ca viata nu se termina la 18-20 de ani, abia atunci incepe . La 18 ani este adult si eu am mare respect pentru asta, la 18 ani va putea sa faca ce vrea ea. Cred ca in Romania relatiile dintre parinti si copii sunt foarte bolnave, copiii au niste pretentii ridicole de la parinti iar parintii nu au suficienta coloana vertebrala sa stea drept in fata copiilor.

Eu discut despre orice cu fiica mea adolescenta, despre baieti, despre sex, am organizat petreceri acasa (strict fara alcool, droguri si tigari, defapt nici unul din prietenii ei nu fumeaza, acum nu mai e cool ), mergem la cumparaturi si ii cumpar haine care ii plac (si care le consider adecvate varstei), ascultam muzica, mergem la film, la gym impreuna, etc. Eu cred ca are cam tot ce isi doreste, scoala privata, activitati extrascolare care le-a ales singura, acum renovam casa sa-i facem ei o camera mare si sa aibe baia ei personala si debara de haine (walk-in robe), la 16 ani cand isi ia learnerul primeste masina mea care are doar 3 ani, etc. Cred ca cel mai important este ca ea stie ca toate astea nu sunt 'drepturi' din nastere, sunt eforturi pe care noi le facem sa aibe ea o viata frumoasa. Si daca noi facem toate eforturile astea atunci si ea trebuie sa faca efortul de-a fi rezonabila, si in general este foarte rezonabila.

Sunt cateva lucruri pentru care nu am toleranta, fumat, alcool, droguri, promiscuitate, etc . Fiica-mea stie ca atat timp cat e in grija mea (sub 18 ani) nu voi accepta asa ceva. Cand face 18 ani poate sa-si traiasca viata cum doreste dar stie ca eu nu voi finanta lucrurile cu care nu sunt deacord. Adica eu nu ii voi da bani de buzunar sa cumpere tigari sau sa umble prin cluburi si sa se intoarca beata sau drogata sau sa-si cumpere lucruri cu care nu sunt de acord. Daca dupa 18 ani doreste sa faca toate astea eu nu o pot impiedica dar va trebui sa-si finanteze singura locuinta, facturile, mancarea si hobbiurile pentru ca nu voi accepta asta la mine acasa. Cum vad eu lucrurile, daca vrei sa fi adult sa faci ce vrei tu, atunci fi adult pana la capat si ai grija de tine, du-te la munca, plateste chiria, facturile, cumpara si fa mancare, etc.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

bird, cate mame gandesc ca tine in Ro? cate mame le ofera fetelor lor adolescente ceea ce ii oferi tu fetei tale? cate mame gandesc ca tine? io n-am nimic de zis la subiectul asta, dar am citit ce-ai scris si am simtit sa intervin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70


Cred ca in Romania relatiile dintre parinti si copii sunt foarte bolnave, copiii au niste pretentii ridicole de la parinti iar parintii nu au suficienta coloana vertebrala sa stea drept in fata copiilor.




Ai mare mare dreptate!!! Sunt foarte bolnave relatiile. Insa vad ca pui accentul pe pretentiile pe care le au copiii de la parinti. Nu asta e microbul relatiei. Ia sa facem un sondaj aici pe forum, cate femei in toata firea vorbesc zilnic cu mamica la telefon sa-i dea raportul ce-au mancat azi si ce planuri au pentru maine, cate femei nu alapteaza exclusiv pentru ca mamica a zis ca moare puiul de inanitie, cate cupluri se destrama din cauza ca mami si tati au zis si au facut si au dres, cati adulti au viata controlata de parinti in Romania?!!! Si deci de unde se raspandeste microbul, de la pretentiile absurde ale copiilor? Nu cred!

Avem ca natie o problema cu respectul de sine si cu respectul copiilor. Ca in rest punem coada intre picoare in fata oricui, deci pe undeva trebuie sa ne echilibram, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Insa vad ca pui accentul pe pretentiile pe care le au copiii de la parinti. Nu asta e microbul relatiei.

Eu cred ca pretentiile copiilor vin dintr-o educatie deficitara, dintr-o lipsa de verticalitate a parintilor.

Am stat si am gandit la chestia asta. E o problema care nu apare doar in relatia parinti-copii ci si sef-subaltern in Romania. De exemplu aici, o tara anglo-saxona, relatiile intre sef si subaltern sunt foarte diferite, din punct de vedere al respectului. La sef ii spui pe numele mic intotdeauna, in general organizeaza bbq pentru staff, petreceri la el acasa, iti lasa copiii sa-i supraveghezi cand merge cu nevasta la restaurant, etc. Cu alte cuvinte te tragi de sireturi cu sefii. In Romania asta ar duce la o familiaritate care ar incuraja subalternul sa profite de sef, sa ceara favoruri si ar exista tendinta sa se stearga structura sef-subaltern, sa se ajunga undeva la prieteni. Aici nu este asa, chiar daca ai lucrat 10 ani cu seful ala, chiar daca in viata privata sunteti prieteni la catarama si va petreceti vacantele impreuna, etc, la lucru seful e sef si subalternul este subaltern. Relatia pare sa functioneze foarte bine.

Acelasi lucru si cu relatia copil-parinte. In Romania se pare ca ai de ales intre o relatie autoritara sau o relatie prieteneasca care sterge limitele parinte-copil. Parintii tineri/moderni tind sa fie 'prietenii' copiilor, sa aibe o relatie relaxata si deschisa cu copiii lor. Din pacate nu stiu sa combine asta cu autoritatea pe care trebuie sa o exercite in calitatea lor de parinte atunci cand este nevoie. Si atunci vine copilul sa-ti spuna sa-l lasi liber si sa te rogi la Dumnezeu sa-l pazeasca sau sa-ti dea sfaturi sa ai grija de tine, sa te simti femeie , sau sa te trateze fara respect vorbind urat cu tine sau in casa ta.

In general pozitia mea este: eu te-am facut si te iubesc enorm de mult, responsabilitatile mele morale si legale sunt: sa-ti ofer un spatiu locuibil, sa te hranesc sanatos, sa te trimit la scoala, sa facilitez accesul la ingrijirea medicala de care ai nevoie, sa iti ofer dragoste si suport, sa iti creez un mediu in care sa te simti in siguranta (unde nu esti agresat fizic, verbal, etc). Atat timp cat esti in ingrijirea mea eu voi face tot posibilul sa AM GRIJA de tine. Ce nu face parte din responsabilitatile mele este: sa accept obraznicii, sa te trimit la scoala privata, sa-ti cumpar haine de firma, ultimul telefon, ultimul laptop, sa trec prin clipe de groaza pentru ca nu stiu daca ai sa ajungi acasa sau pentru ca nu stiu unde esti, sa-ti dau bani de buzunar , sa-ti cumpar masina, etc. Daca decid sa iti cumpar hainele pe care le vrei, sa platesc scoala privata, sa-ti cumpar laptopul, etc o fac pentru ca muncesc in plus si pentru ca aleg sa iti ofer aceste lucruri si astept sa fie apreciate corespunzator. Ele nu sunt un drept, sunt un privilegiu. Eu nu am nevoie sa lucrez 5-6 zile/saptamana, pot lucra doar 3 si in restul timpului sa 'am grija de mine', dar am decis sa lucrez in plus ca sa ai tu conditii cat mai bune.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Accept92, cu fiecare emitere de judecata a ta, ma surprinzi...
Pe ce se bazeaza afirmatiile tale cand scrii ca relatiile dintre copii si parinti sunt bolnave ?!
Acum am vazut ca ai preluat cu entuziasm termenul de la bird70.
Eu, ca mama romanca traind in Romania, ma simt de-a dreptul insultata de asemenea etichete nedrepte si total aberante, cu pretentii de adevar absolut.

Bird, vad ca te tavalesti de ras, citind "ineptiile" unei adolescente.
Din cate am reusit eu sa-mi dau seama, fata este suparata pe mama ei deoarece incearca sa-i controleze fiecare miscare, sufocand-o. Cel mai probabil este vorba despre o mama singura...

Nu-i asa ca-i minunat cand arunci pisici moarte in ograda tuturor ? Si ca te simti cel mai destept dintre destepti ?





allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Bird, vad ca te tavalesti de ras, citind "ineptiile" unei adolescente.
Din cate am reusit eu sa-mi dau seama, fata este suparata pe mama ei deoarece incearca sa-i controleze fiecare miscare, sufocand-o. Cel mai probabil este vorba despre o mama singura...

Nu-i asa ca-i minunat cand arunci pisici moarte in ograda tuturor ? Si ca te simti cel mai destept dintre destepti ?


aceeasi intrebare ti-o pot pune si eu, legat de afirmatia cutezatoare "cel mai probabil e vorba despre o mama singura". pe ce prejudecati te bazezi? sau vrei sa incep si eu o tirada pana la pastele viitor despre "tatii" romani si barbatii romani in general, cu mult spirit critic si generalizator?

Bird are dreptate. romania e o societate bolnava si corupta pentru ca relatiile dintre oameni sunt bolnave si corupte. amestecul parintilor in treburile copiiilor tin inclusiv cand cei din urma sunt adulti, la casa lor, cu copii personali. unde e jignirea? daca la tine nu e asa, inseamna ca esti exceptie, dar generalizarea, in cazul asta, e adevarata. romania e o societate tribala, suntem latini si asta este, care e problema sa admitem?

cat despre citatul tau din adolescenta cu pricina, zic si eu tot ca Bird - cand si-o castiga singura traiul sa aiba pretentii sa nu fie "sufocata" de mama-sa, cel mai probabil o mama responsabila care se uita in jur la generatia de-acum si se ia cu mainile de cap ce mentalitati primeaza - luxul vestimentar, banul si promiscuitatea. ca doar nu cultura si educatia - statisticile cu studentii pe banda de la particolera care-si cumpara diplomele cu banii parintilor sufocanti fiind dovada de care ai nevoie, in caz ca vei intreba.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Hai sa o lasam mai moale cu Romania este , ca si voi sunteti romance si nu cred ca v-a desteptat tara gazda.
oameni sunt peste tot si probleme sunt peste tot , era la TV o emisiune reality show din Anglia cu o fetita de 14 ani care vroia sa-si piarda virginitatea ca se simtea "aiurea".
ca sa nu mai povestesc de vacantele de primavara din SUA unde se aduna elevii si fac sex ca orbii cat tine vacanta , drogurile sunt la ordinea zilei si alcoolul la fel.
Hai sa nu mai generalizam.

Bird , nu stiu unde ai lucrat in Ro , dar si aici este la fel : la spital este "domnul doctor , "dom' profesor" , "dom' prim" , iar in afara spitalului este Mihai , Tudor , Misu sau tata.

Iar in ceea ce priveste educatia , depinde de familie si de personalitatea copilului. Eu nu am facut nici un fel de probleme parintilor si bunicilor , am invatat intotdeauna bine cu toate ca am avut prieten de la 14 ani , pe cand vecina de sub mine pleca de acasa noptile , facea sex cu 100 de barbati si altele.
Stiu o familie in care fiica era Maica Tereza, nu avea voie sa aib prieten pana nu termina facultatea (!!!) , nu statea cu baieti , era tot timpul in casa si de fapt ea facea sex si cu baieti si cu fete , se droga usor , se imbata si altele. Daca ii intrebi pe parinti iti vor spune ca fata lor afost model si a avut primul prieten la facultate.


generalizarile nu fac vreun bine. Tu , Bird , daca erai in Romania iti cresteai altfel fata?


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Xio, de acord cu tine.

allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
sau vrei sa incep si eu o tirada pana la pastele viitor



Nu am sa cad in capcana celor carora le place sa se contrazica pana la pastele viitor.

allinta

Mergi la inceput