Minaretele banate in Elvetia

Minaretele banate in Elvetia | Autor: conchita

Link direct la acest mesaj

stire preluata de la www.signonsandiego.com/news/2009/nov/29/swiss-ban-mosque-minarets-in-surprise-vote/" target="_blank"> Associated Press

"Muslims in Switzerland are able to practice their religion alone or in community with others, and live according to their beliefs just as before." cu moschei, doar ca fara minarete.

1. care e legislatia in tarile musulmane privind libertatea religioasa si de constructie a lacaselor de cult, altele decat cele islamice?

2. se vorbeste despre reactia violenta a statelor islamice contra Elvetiei - cum ati argumenta asta? cetatenii musulmani pe teritoriul Europei sunt cetatenii tarilor respective, nu ai tarilor de origine. are cineva cunostinta care e legislatia internationala la punctul asta?

3. Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan compared mosques to Islam's military barracks and called "the minarets our bayonets." daca asta este adevarat, are dreptul Europa crestina sa se apere contra baionetelor?

4. ce defineste Europa de azi mai mult? faptul ca este o civilizatie fundamental crestina (fondata de crestini, nota bene) sau o adunare de democratii mai mult sau mai putin libere, dar laice (macar ca legislatie, daca nu ca statistici)? ce anume a mai ramas de aparat in Europa de azi si care ar trebui sa fie masurile de auto-conservare fara sa duca la auto-distrugere?





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Elvetienii dintr-un satuc au incercat sa opreasca construirea unui minaret care era disproportionat de mare pentru arhitectura locului. Au ajuns din tribunal in tribunal pina la curtea suprema care le-a dat voie musulmanilor sa construiasca si minaretul a fost terminat acum citeva luni.
In schimb satenii suparati pe faptul ca nu li s-a respectat traditia, cultura etc, au strins 100,000 de semnaturi necesarul ptr propunerea unei legi, a fost votata democratic si din punct de vedere al constitutiei elvetiene, vointa poporului e suverana iar acum articolul respectiv e parte din constitutie.


Minaretele in Elvetia ca si valurile in Frante au fost interzise nu din considerente crestine ci din cele cele care tin de politica, cultura, traditie. In Elvetia ca si in Franta, biserica a fost de partea musulmanilor si a incercat sa le apere drepturile de practica religioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu cred ca nu e corect!Trebuie sa ne respectam credintele religioase unul celuilalt,altfel o sa ajungem iarasi la razboaie,si asta este ultimul lucru de care avem nevoie!
Eu vad ca noi ne-am descurcat foarte bine cateva sute de ani,in vecinatatea musulmailor,in Dobrogea!
Ca si la ei,ca si la noi,sunt multi ultrareligiosi,poate mai multi decat la noi,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu cred ca nu e corect!Trebuie sa ne respectam credintele religioase unul celuilalt,altfel o sa ajungem iarasi la razboaie,si asta este ultimul lucru de care avem nevoie!


Valentina, premierul turc crede altceva. masura elvetiana e raspuns la agresiunile islamice. in contextul asta e discutia, nu despre musulmanii din dobrogea.

Andrada, daca inteleg corect, agresiunea e la adresa religiei in general, drept pentru care religiosii se raliaza, chiar in ciuda diferentelor dogmatice. deja mi se invalmasesc in cap variante de scenarii "the end" la faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu cred ca nu e corect!Trebuie sa ne respectam credintele religioase unul celuilalt,altfel o sa ajungem iarasi la razboaie,si asta este ultimul lucru de care avem nevoie!
Eu vad ca noi ne-am descurcat foarte bine cateva sute de ani,in vecinatatea musulmailor,in Dobrogea!
Ca si la ei,ca si la noi,sunt multi ultrareligiosi,poate mai multi decat la noi,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Diferenta intre situatia noastra si a Elvetiei e:

1. La noi cu spaga de rigoare poti sa construiesti orice,oricant de mare / urat / contrar arhitecturii locului

2. Numar de musulmani raportat la numar de locuitaori e mult mai mic in RO - de unde si lipsa problemelor. Daca erau vreo cateva milioane sa vezi cum incepeau si problemele

A nu se intelege ca am ceva cu vreo religie / confesiune (poate doar cu aia care vor sa-ti bage cu de-a sila pe gat credinta lor - care eident e superioara tutror cerlorlalte), insa cred ca trebuie sa existe niste reguli intr-un stat laic, reguli respectate de toti locuitorii statului respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu cred ca nu e corect!Trebuie sa ne respectam credintele religioase unul celuilalt,altfel o sa ajungem iarasi la razboaie,si asta este ultimul lucru de care avem nevoie!
Eu vad ca noi ne-am descurcat foarte bine cateva sute de ani,in vecinatatea musulmailor,in Dobrogea!
Ca si la ei,ca si la noi,sunt multi ultrareligiosi,poate mai multi decat la noi,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Nu vad legatura...
N-ar trebui sa uitam ca pāna īn 1913 (sper ca nu gresesc...) Dobrogea a fost parte a imperiului otoman, iar populatia turco-tatara era numeroasa pe-acolo. Populatia crestin ortodoxa nu era nici pe departe asa numeroasa ca azi, de aceea s-a si recurs la "colonizarea" cu aromāni, ca sa mai "echilibreze" proportiile īn favoarea romānachilor ;) .
Asadar, īn Dobrogea moscheile sunt parte a istoriei, traditiei, culturii, sunt monumente, si as vrea sa-l vad si eu pe idiotul care s-ar lega de ele.

Īn Elvetia, lucrurile stau un pic altfel. Poate ca un satuc idilic din muntii Elvetiei, desprins parca din "Heidi", n-are decāt de pierdut dpdv arhitectonic daca nu-si conserva stilul si traditia.
Moscheile sunt constructii frumoase si impunatoare, minaretele le dau farmec... dar nu īn satucul lui Heidi. Pe cānd o pagoda, sau un templu budist?

PS: am īnteles ca nimeni nu se leaga de dreptul musulmanilor la moschee, doamne fereste, ci doar la minarete. iar obiectiile sunt de natura arhitecturala, urbanistica, nu religioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Intr-o tara mica de dimensiunile Elvetiei (41'285km²) 4 minarete (care exista deja) sunt de ajuns! Exista si moschei, nu stiu cate, deci au unde sa-si traiasca religia si cultura. Elvetia e o tara care tine cont de arhitectura localitatilor, de traditii. Pentru a construi un acaret la propria casa, iti trebuie permisiune de la Primarie, care evalueaza daca se incadreaza in zona respectiva. In cantonul Nidwalden tot ieri a fost respinsa construirea unei zone rezidentiale doar pentru bogati. Era o zona idilica: lac, munti, paduri.

Asa ca interzicerea minaretelor in CH e in regula. Aici nu e Las Vegas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nu e acelasi lucru cu a construi turle la biserica?Care e diferenta intre astea 2?
Evident ca e necesara aprobarea,incadrarea in arhitectura din jur etc.Nu vad cu ce deranjeaza,daca e ok dpdv arhitectural!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Valentina, aspectul arhitectonic e secundar in aceasta initiativa; cel politic a primat si a castigat. Elvetia, o tara mica, nu vrea sa aiba o cultura paralela; aceasta a fost una dintre afirmatiei partidului care a lansat intiativa antiminarete. O alta a fost lupta contra simbolurilor unei religii fundamentaliste care incalca multe drepturi ale omului.

Raspund si la intrebarea ta: turlele bisericilor se incadreaza in cultura noastra crestina. Repet: in mica Elvetie exista deja 4 minarete si destule moschei. Minoritatea musulmana , o juma de milion de suflete, are destule lacasuri de practicare a credintei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Un alt subiect de instigare a urei fata de islamici... Alta explicatie nu vad pt deschiderea acestui subiect... Si nu pot sa nu observ ca autoarea topicului este din USA, acum ce legatura are ea, sau cu ce o deranjeaza minaretele despre care se vorbeste si care sunt tocmai in Elvetia nu stiu. Dupa cum ziceam, alta explicatie nu vad.

Apropo, sunt crestin ortodoxa,nu-i urasc si nici nu-i iubesc pe islamici, pur si simplu ii consider oameni, pe a caror fata nu le este scrisa religia/etnia/nationalitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Nu e acelasi lucru cu a construi turle la biserica?Care e diferenta intre astea 2?
Evident ca e necesara aprobarea,incadrarea in arhitectura din jur etc.Nu vad cu ce deranjeaza,daca e ok dpdv arhitectural!


Pai asa ma gāndeam si eu ca nu e cine stie ce diferenta, dar n-am mai scris. Imagineaza-ti ca s-ar apuca un grup de rusi īmbogatiti sa construiasca intr-o localitate elvetiana o replica la scara 1:1 a Catedralei din Piata Rosie: nu ar primi aviz de urbanism, iar comunitatea respectiva ar protesta pe buna dreptate. Ar arata cam ca nuca īn perete.
La fel si moscheea, nu s-ar īncadra īn arhitectura de la elvetieni. Si nici Taj Mahalul.

Acuma, ce a vrut cu asta partidul care a promovat legea si a organizat referendumul, asta nu stiu. Probabil ca or fi si alte conotatii, nu doar problema arhitectuala.

Īn Bucuresti, care arata de felul lui ca o varza dpdv al stilurilor, 2-3 moschei ci minarete ar fi chiar foarte interesante. N-ar avea cum sa strice 'stilul' .

Mergi la inceput