Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

hello,

chiar liniste pe aici....

Am fost la dr, m-am linistit cand am auzit inimioara batand. Despre cat e de mica burta mea, e de la operatie, e pielea intinsa si "tine" insa nu e nici o problema zice dr, o sa creasca.
Pe 9 dec echo!

Sa aveti somn usor si o dimineata frumoasa!

Ioana
~6ani, ~6ani, 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

hei fetele mi-a fost asa dor de voi ce mai faceti ?

Bun venit noilor burtici! Sarcina usoara si la termen !
Imi pare rau pentru pierderile fetelor ( crina-s si zuzulici )
Felicitari fetelor care au aflat sexul -ului vad ca s-au inmultit carucioarele de la ultima mea vizita pe aici!

Am intrat doar sa vad ce mai faceti ca imi era asa dor de voi !
Ce mai stiti de ayla ca eu nu am uitat si cum am promis sunt zilnic pe pagina si ii aprind o lumanare almei !

Ce mai e nou pe aici ?! ca sunt prea multe capitole de citit adica in jur de vro 5 si nu prea imi vine sa le citesc... motive sentimentale


Sper sa aud numai de bine de la voi si !

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Neata, burticute, AlinaBu ma bucur ca ne mai dai vesti despre tine, sunt sigura ca tuturor fetelor le este dor de tine.
Fetelor, dimineata cand m-am trezit am constatat ca sunt umflata. Am mainile unflate, fata umflata, picioarele la fel, inclusiv pe cerul gurii mi-au aparut niste afte. V-ati mai confruntat vreuna din voi cu asa ceva? Sper sa nu ma umflu cum am vazut unele gravidute, sunt de abia in sapt 14, maine intru in 15 s, ce ma fac pana la sfarsitul sarcinii?

mamica de fetita si 14s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata burticvi

VAd ca s-a comentat zdravan ieri.
Vreau sa urez si eu sarcina usoara noilor gravidute, nu le mai enumar, ca sunt cateva si nu ma mai uit in urma la celalalt capitol. se stiu ele care sunt!
De asemenea felicitari pentru vestile bune de la eco!!
MAdamar nasol cu starile astea de rau, sper sa treaca cu varsta sarcinii...
Arturicii buna treaba cu operatia asta daca tine asa burtica. A fost dureroasa??Ca eu ma tot gandesc si soramea la fel, ar vrea sa scape de pielea in exces de la cele 2 sarcini...
EU nu ma pot abtine de la cioco. Nu as putea sta cu ciocolara in fata nici 10 minute. In sarcina asta am mancat cutii si pachete intregi de ciocolata
Murica sa stii ca asta cu preferinta: portocale-ciocolata adica baiat-fata s-a dovedit clar la mine la cele doua sarcini.
Cand eram gravi cu Mirci stateam cu punga de portocale in fiecare seara. Acum, am bagat cioco. POate d-aia am si luat deja 3 kg!
Cusa te invidiez ca nu ai luat decat 1 kg, are dreptate medicul, sa vezi cum se pun kg in ultimele luni, nu-ti vine sa crezi!!
Alina_bu ma bucur ca esti bine si ne mai vizitezi!
Discordia deja sa te umfli, eu stiu ce sa zic?? poate ai mancat ceva ce nu ti-a priit, castraveti sau cine stie...??
Tensiunea e ok, nu a crescut??
Sabina nasol cu contractiile dureroase...eu am numai nedureroase.. Mai ai putin si mergi la eco de 20, abia astept sa ne spui ca totul e ok...
Despre balonare: eu si inainte de sarcina ma balonam incredibil de tare, si acum la fel. Am o burta imensa si sufar si de constipatie...Parca e mai rau decat la inceputul sarcinii, nu mai merge cu remediile de pana acum - alesul mancarii...

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 19+ Ana Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Am vazut ca vreti sa treceti pe prima pagina si numele dr. si al spitalului la care vom naste, va dau si eu datele mele: doctorita Monica Tataru de la Spitalul Polizu, pe care o recomand din suflet.

mamica de fetita si 14s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Buna dimineata fetelor,

multumesc de sustinere . Azi imi este mult mai bine. Eu cam sunt invatata cu astfel de contractii de la Alex si nu ma prea panichez. Aseara am avut un moment de panica, dar daca am vazut, ca au trecut m-am calmat si eu. Deja sunt pe no-spa forte, cand nu mai tine asta combin si cu supozitoare cu scobutil si cand nu mai tine nici varianta asta ma dau pe injectii nospa cu scobutil. Asa a fost si la Ale, asa se pare ca va fi si acum. E drept, ca m-am agitat destul de tare peste weekend cu muafirii, mese, duminica am calarit mallul, asa ca apoi m-am resimtit la greu.

In rest suntem bine, ma bucur si eu de eco de 20 de sapt. Mai a e un pic. Saptamana asta trece repede, apoi miercuri am eco, dar abia seara la 18.00. De data asta cred ca o sa o luam si pe Ale cu noi, desi eco dureaza cam mult, dublu fata de una normala, aproape o ora, ca le ia pe amandoua la rand. Fetele mele sunt destul de active, le simt cu capul in jos pe amandoua, vad ca si ele se grabesc sa iasa ca si fii-mea. Le simt cu sughita.

Fii-mea scoate tot felul de perle, pe zi ce trece e mai amuzanta. Va zic si voua doua din ele, una primise niste perle si eu le-am pus bine, sa le facem dupa ce pleaca musafirii, ea si-a adus aminte de ele> Mama, mama unde sunt perlele mele. Sun la politie si te spun,ca mi le-ai luat. Se duce la tel ei, Alo Politia, mama mi-a luat perlele. Si a doua, acum 2 seri m-am inchinat, ea m-a intrebat de ce am facut asa, desi stie f bine semnificatia, i-am explicat, ca m-am rugat la Doamne, Doamne si m-am inchinat, iar ea De ce mama te-ai rugat, sa fiu eu cuminte?!

Discordia ai grija cu umflatul. Ca nu e de gluma. Nu vreau sa te sperii. E un pic cam devreme, sa te umfli asa rau. Poate ai mancat ceva sarat in exces. Mie mi se mai umfla picioarele, dar daca sunt f agitata peste zi cum a fost sambata sau daca mananc f mult in ziua respectiva.

Alina bine ai revenit. SI noua ne e era dor de tine. Sa mai dai pe la noi.

Arturicii ma bucur, ca esti bine, ca ai auzit inimioara. E doar una sau sunt doua ? Poate ai o surpriza si de data asta.

Mary . Inca nu e asa de grav. Ma mentin pe pozitii. Se poate si mai rau de atat. Cat stiu ce am de facut, incerc sa ma mentin calma, dar cu arma la picior.

Va doresc o zi cat mai usoara.

Sabina 18+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza burtici..va invit la o sau ce doriti fiecare..
ieri am avut o zi plina in sensul ca am avut o pofta de mancare si de dulciuri si am mancat toata ziua..pana acum nu prea am mancat dulciuri ca nu imi trebuia dar ieri am mancat apropape o cutie de bomboane cu ciocolata si apoi caramele
nici noaptea n-a fost mai bine...am visat cat pt toata saptamana..doamne..si pe uscat si in aer si pe apa, peste tot eram..si mancam si beam..
AlinaBu ma bucur ca ne-ai vizitat si ca esti bine..
Arturici si eu tot pe 9 dec merg la eco..abia astept nu mai am rabdare deloc..
O zi frumoasa...

elena10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Madamar, nu vreau sa iti stric pofta de ciocolata, insa si ea contine cofeina. Uite ce am gasit pe un site (wikipedia):

- o cea#351;c#259; de cafea (150 ml) con#355;ine între 30 - 100 mg de cafein#259;.
- o cea#351;c#259; de cafea expresso (30 ml) con#355;ine cca. 40 mg de cafein#259;
- o cea#351;c#259; de cacao con#355;ine 6 mg de cofein#259;.
- ciocolata con#355;ine cofein#259; între 15 - 90 mg/100 g.

Doctorita la care merg mi-a spus ca pot sa beau cam o cafea / zi. Asa ca ma gandesc ca se poate inlocui cafeaua cu ciocolata... Din cate stiu eu ciocolata amaruie (dark) contine mai multa cofeina, iar cea cu lapte mai putina.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata burtici cu bebici!!!
Arturicii ai fost la doctor si nu ai intrat si la eco?Nu esti curioasa sexul bebelinului?Eu numar si orele ramase pana la urmatoarea eco.
AlinaBu bine ai revenit,sa nu mai lipsesti asa des ca punem absente si trimitem avertisment de exmatriculare acasa.
Discordia stiu ca e ceva normal sa ti se umfle gleznele,mainile etc in tp sarcinii,totusi mi se pare mult cam devreme.Si mie mi se mai umfla degetele de la maini pe timpul noptii,dar asta de dinainte de sarcina...
Tigruta beau eu capuccino cu tine,de fapt 13 in 12,cum ii spun eu.Si eu am visat aseara,ca nascusem pe 6 mai 2010,poate chiar se adevereste ca "pronosticul" e intre 7 si 10 mai..poate o fi mai grabit/a
Ioana amuzante perlele copiilor,sunt cei mai scumpi cand incep sa spuna tot felul de perle,la care nici nu te gandeai ca le pot trece prin minte.
Hai fetele ca m-am intins cam mult,va las sa savurati , sau chiar ..in functie de ce prefera fiecare.O zi frumoasa

poze
my baby16s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

eu cafea nu beau si nici cappucino. Ma ia cu budi bum, dar Cola si ciocolata nu refuz.

Laurita voiam sa te intreb de ce ai scris tu 19 saptamani, ti s-a schimbat DPN-ul. Eu sunt abia in 18 si nasc cu o saptamana mai repede decat tine. Nu de alta, dar daca mai punem una in plus eu ma bucur.

Sabina 18+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput