Albinutze de Mai-Iunie 2009(40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

buna fetele!

tare harnicute

didi, super sfaturile legate de diversificare! multumim

si a mea mandra doarme de rupe; are 3 seri cand se culca la 9 si se trezeste la 9-10 cu 2 maxim 3 treziri; intr-o zi mi-a dormit de la 16.30 la 21 si apoi de la 00 la 10 dim

ma duc sa pun papa la foc, fac o tocanita de cartofi si o varza calita si revin la capitolul anterior

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Buna,

Va multumesc mult fetelor(nu mai dau nume ca sa nu uit din nou pe careva...oricum va stiti voi) pentru ca v-a fost dor de noi si ca ne-ati simtit lipsa

Am urmat sfatul unor fete dragi, de a sterge totul cu buretele si de a nu mai pune la suflet toate nimicurile...asa ca revin din nou in club...ma primiti bine, nu...eu tot scriu ...
Incerc sa scriu cate ceva pana nu se trezeste puiutul meu mic...

Philip, iertare ca am uitat de tine, asa ca tie iti dublez buchetul de si inca o data imi cer scuze.

Ely, am vrut sa iti trimit PM dar din pacate nu il aveai activ, iar id-ul nu am vrut sa il iau fara stirea ta ...Cat despre catel, ce sa zic, ca e destul de gelos dar nu i-ar face nimic fetei, ba din contra daca il chem vine si incepe sa o linga pe picoruse si manute...evident ca nu il las mult iar apoi o spal bine. Oricum e la faza in care e suparat pe noi ca nu ii mai dam atata atentie, eu una nici nu mai am timp ptr mine, dar ptr el...si imi e mila de el cand il vad cum se uita trist la mine. De scos afara il scot de cate ori ne permite vremea sa isim la plimbare...in formatie de 3...iar de multe ori imi face niste nervi...dar imi trece repede...
Am vazut poze cu Denise, e o fata frumoasa foc, si a crescut bine...deh, trece timpul repede...

Deea ma bucur ca i-a trecut febra la bubu mic, ai idee de la ce a facut? Se pare ca pe mess nu mai reusim sa ne intalnim....

Ankkkaa, doamne ce m-am mai amuzat de buburuza ta, e asa scumpa cand se cearta ea singurica in somn...;e o dulceata de fetita. Voi ce mai faceti? Cum stati cu dintisorii...de-a buselea, in picoruse...? Te astept sa intri sa ne povestesti, nu de alta dar dupa cum am vazut in filmulet, sigur si-a dat drumul la gurita si a inceput sa vb ....

Clody, cum mai esti? Mai faci fata problemelor? Cum se simte mama ta(sau soacra, nu mai retin exact? Ce mai face bubu?

Laura.O, multumesc mult, esti o draguta. pe aman2

Miruta voi ce mai faceti? Anto s-a facut o minunatie de fetita, e ff frumoasa. Cand ai timp intra sa mai dai si tu de veste. va dulce pe amandoua si imi sunteti dragi

Cuscra, tot la plimbare esti, nu? Ce imi face ginerele? I-a priit plimbarea? Iti multumesc mult ca mi-ai fost alturi. multi de la rude ...si unul mare de la Stefi ptr ochisorii aceia frumosi ai ginerelui meu...AAA, felicitari ptr dintisor

Cris, te terorizeaza nu gluma buburuza ta....dar las ca e abia inceputul, asa ca incarca-te cu forte proaspete si tot inainte

DanaMi, Mada, Dici, Yuppi, Andata, Yioanna, Lavinia, si restul fetelor care s-au gandit la noi(trebuei sa recitesc din nou capitolul si sa vad care mai sunteti, dar iertare ca nu mai retin)va multumim din sufet si sa stiti ca aveti deja un loc in inima mea

Dici,multumesc ...cat despre ce ai postat, legat de diversificare...incerc sa nu ma mai bag, ca deh ,tot eu imi iau bobarnace...

Maria, Anda_magda, alinutza, flobaby, andreea, alexsimatei, bettyr, oana_du, oana_mtv, voicu_bebi,ramonaiani, annkkaa, miruta, si restul fetelor care erati active in trecut, mai dati si voi cate un semn de viata, chiar as vrea sa vad ce mai faceti voi si bebei vostrii

Nu am reusit sa scriu la toate ptr ca nu mai retin, deci trebuie sa recitesc capitoul din nou, stiu ca am vazut bebei la apa, bebei care mai de care frumosi...felitari ptr dintisori, mersul de-a buselea, ridicatul in picioare, rostogolire, statul in fundulet...si pentru nazbatiile pe care le fac de zi cu zi...

Revin ca mi s-a trezit fata si sa ii dau sa pape


Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:


LA MULTI ANI Alessia Georgiana si Maria Alexandra!!!

Azi iar a facut febra, drept urmare am ajuns la control la doctor. Este ok doar ca are putin rosu in gat, iar... nu imi explic de ce tot raceste... acum avem tratament, nurofen pentru febra, vitamina C Liv.52 de la Himalaya si din nou Cedax...

are tot 8,400 la fel ca si luna trecuta doar ca acum era putin mai gros imbracat am lasat si urina pentru analize, speram ca pe joi sa avem rezultatele.

Dr. spune ca "gingiile nu sunt o explicatie pentru temperatura de 38,6".

Acum dondaneste langa mine. Merg sa vad si eu pozici cu printesa printului meu


Raza noastra de soare www.flickr.com/photos/deea_24" target="_blank"> DARIAN RAFAEL (22.04.2009)
Darian's B-day ticker!>>>>> bebe mic >>>>> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

hop si eu!
scriu repejor!
am vazut bebei din ce in ce mai cuminti...felicit mamicile pentru asa odrasle , adica mamica Laura, Cris...si cele care s-au fericit cu asa copii...

Deea, imi pare rau de raceaala, nu prea sunt de acord ca pentru putin rosu in gat sa-i dai antibiotic...; stiu si eu?
si liv52 pt ce ti-a dat? ca din cate stiu asta protjeaza ficatul...
incearca dupa ce trece raceala incearca sa-i administrezi un tratament pentru cresterea imunitatii...

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=1" target="_blank">votati-o pe Natalia la alc1 si alc2! Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

DEEA,multa sanatate puiului mic

RELUSHA,,felicitari pentru dintisor! (pozeee)

MIRUTA,ai terminat cartea?

CARMINA,sarumana,nu l-as fi pomenit pe barbati-miu,dar a fost prima data cand m-a ajutat cu copiii fara sa-l rog,nu stiu ce are

DANAMI,te rog sa ma scuzi,eu ziceam ca Darius a recuperat ca baietii,uitasem ca Bianca a fost bolnava

DICI,,multumim de articole,le-am salvat.

ELY,superba mandra ta!

RAMONA, pentru fata cuminte.

PICKY,,pe mine mai esti suparata?


Sa va zic cum mananca Andra piureul de morcovi:intai vede castronul,il fixeaza ca o pisica,apoi cand il apropii pune manutele pe el si il duce la gura;urmeaza 3 lingurite pe care le papa frumos,dupa care trage de lingurita,baga manutele in lingurita si impinge cu degetelul mancarea in gura,mai scoate sunete de bucurie,mai da din manutele alea murdare fix in par sau pe picioruse
( si eu am nervi ca nu am camera de filmat ).

Va pup,o zi buna.

Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Picky, ma bucur mult ca te-ai intors

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze *** Poze *** Si iar poze

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppi spune:

La multe lunite sarbatoritilor de azi!
Alessia Georgiana de Baby first
Maria Alexandra de Andreea1608

alic Ce rau arata tortul tau... Si sigur e acru, nu? "Vulpea cand n-ajunge la struguri...zice ca-s acri"

bamsy Chestia cu telecomanda e universala...

nemora insomniaca mica. Cred ca e doar o faza. Daca in rest e vioaie, nu plange si e ok, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji... Adica doar pentru somnul tau...

deea Bine ca i-a scazut temperatura!

daniella super faine! Cat timp ti-a luat sa prelucrezi pozicile acelea?

andata

ely pitica mofturoasa! Si eu am avut probleme dupa sarcina, si mi-au trecut cu un unguent din muguri de plop, iti spun exact cum se numeste diseara. E naturist. Am admirat scufita rosie!

relusha felicitari pentru dintisor! Cum se manifesta?

dici am sa incerc si eu un pic de sfecla la abur.... Multumim de info!

Mai vb!
pup!

---------------''--------------''-----------------

Gabriela, de Sabiutza iubita

http://picasaweb.google.com/meyuppi13/BotezScaldaciune?authkey=Gv1sRgCPmJ2oej7ua8IQ&feat=directlink
http://picasaweb.google.com/meyuppi13/PtNet?authkey=Gv1sRgCKr6prKc5Pr08gE&feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Am revenit, a papat doar cateva lingurite de piureu ca mai mult nu a vrut, a preferat sa se zabaleasca cu apa.

Deea, nasol, sper sa ii treaca cat mai repede raceala, si sa ii scada febra...cat despre antibiotic...stii ca si noi daca faceam febra primeam...

Acum despre noi...
Am fost bolnavoiare, o infectie capatata, un rosu in gat si umezeala in urechiuse si era atat de ragusita incat nici glas nu mai avea...dar i-a trecut, si multulmesc lui Dzeu ca nu mi-a facut febra, acum mai este ff putin ragusita si sper sa nu o reintoarca...oricum nici afara nu am prea scos-o ptr ca avem vreme urata, ploioasa de nici nu iti vine sa iesi din casa ...

In rest, crestem, ca toti puiuti de pe aici, suntem mari, deja ne chinuim sa ne ridicam in picioruse in patut(si ieri a reusit de vreo 2 ori),am vrea si din fundulet sa ne ridicam dar nu ne ramane decat sa incercam si cum prindem e cineva langa noi sa ne tinem si hop in picioruse...suntem asa de fericite cand reusim......dar nu stim sa ne ridicam singurele in fundulet si nici un ne batem capul sa invatam...nu reusim, nu e nimic, e bine si pe burtica...
De-a buselea inca suntem la cap exersat, stim doar cu spatele sa mergem, in fata inca nu am prin miscarile...

Cu somnul e la fel, dar mult mai bine, de cand am urmat sfatul Mirelei si am mutat patutul langa pat, acum are mai multa siguranta ca e mami langa ea si doarme mai bine...cu trezire cam de 2 ori pe noapte, dar nu tot timpul, au fost si nopti cand doar 1 data s-a trezit ...si in plus reusesc si eu sa ma odihnesc...
Mai greu cu treburile prin casa, ca trebuie sa ma vada pe langa ea, asa ca nu pot pleca nici 2 secunde, tot timpul e cu ochii pe mine ...chiar si noaptea cand se trezeste si nu ma vede langa ea se pune pe un plans....dar na, trecem noi usor, usor peste toatea astea...

Cu diversificarea stam binisor, de 2 ori pe zi, normal legume si fructe, dar au fost si zile cand numai legume am papat...Ii place mult legumele, supa crema cu carnita...fructele nu erau pe gustul ei, cand am incercat sa ii dau se stramba, refuza, ii venea sa vomeze, asa ca le-am retras pentru o perioada....iar de 3 zile de cand ii dau biscuite cu gluten in combinatie cu banana(care iar i-o scot, ca tot se irita) si cu pepene galben...papa...sunt curioasa diseara cand ii dau doar pepene simplu sa vedem cum reactioneaza...


Joi seara am spus primul nostru cuvintel..."mama", iar de ieri ne-am dat drumul la gurita si am inceput sa le scoatem si pe celalalte..."baba", "apa", "papa"..."tata" inca nu am spus...dar nici "mama" nu mai zicem asa des, doar cand plangem.....Azi vad ca e mai tacuta, nu prea are chef de vorba....oricum vom avea timp destul sa vorbim...inceputul a fost mai greu.

Dintisori inca nu avem, si nici nu se vede ca ar iesi ceva....
In rest suntem active de dimineata pana seara....De ex acum ne-am dat jos sosetutele si le cautam prin pat...nu de alta dar vrem sa le gustam...

Cam atat despre noi...

ptr toate si ptr albinute si bondarei

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

strunfita
yuppi si eu stau sa ma gandesc ca sunt ambele mari (si burtoiul si curu') si ar trebui sa se echilibreze cumva dar el cade pe o parte....cred ca are legatura cu putzica si in functie de cum e pozitionata cade pe stanga sau pe dreapta
ramona multumim de capitol nou si ca ne-ai scapat de bataitza de la clody.Am incercat si eu aseara dar nu stiu ce trebuie sa fac si ...poate imi lasi si mie un PM cu instructiuni(daca nu e mult de scris) si poate ma fac utila data viitoareFelicitari de terapie si vezi cum faci sa se repete daca ti-a prins bine
cuscra da nu-ti ajunge ca doarme noaptea?Ai vrea sa fie cuminte si ziua?Ia vino tu Miru la mama soacra ca eu te las sa faci ce vrei....si nu mai sunati la 112 ca nu e nevoie sa fuga....vine Denis si o ia cu LamborghiniDA DE CE SA BAGE DIVORT...IL BAT...CE A FACUT?
dici stiam eu de ce ti zic sefa...noroc ca mai avem si noi veterane printre noi.Dadui copy/paste intr-un Word si am sa tin cont de sfaturi
laurraa spor la treaba si felicitari pt somnicul grasunei
picky ma bucur ca am reusit intr-un final sa te convingem si sper sa fie bine de acum incolo si.....baga-te la scris ca e loc pt toata lumea.Am si eu un cutu mic care e la fel de gelos ca nu mai e in centrul atentiei dar care il iubeste tare mult pe bb si de cate ori are ocazia ii mai da cate o limbuta pe picioruse
deea mama masii de febra... sa treaca
alic cum de ai putut tu sa intri si sa nu postezi o reteta de prajituri...nu te recunosc colega....
nicuratze eu mor de nervi ca am camera si nu are cine sa ne filmeze....da vine we si il punem pe tati
yuppi sincer....cam 1 ora...laviniei i-am facut-o in 5 minute
picky wooow felicitari pt un repertoriu asa bogat...Si Denis prefera legumele in schimbul fructelor dar totusi mananca cu pacere orice ii dau

CUSCRA ZI-MI IL BAT PE PICI SAU IL IERT?VEZI CA IN ULTIMA POZA NU E DENIS E RARES CU STEFANIA

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP
PRELUCRATE
www.youtube.com/watch?v=DC1HjBtwApo" target="_blank"> O MAIMUTICA IN 4 LABUTE
www.youtube.com/watch?v=fF6ZUSs23bc" target="_blank"> BEBE SCANDALAGIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

chiar buna ideea cu sfecla...imi pare rau ca n-am acum, ca tot fac legume "aburite:, dar maine sigur va fi in meniu

Yuppi, sa stii ca asa-i...jur ca nu mai fac, mai este o felie la care ne uitam cu jind cand eu, cand sotul

Dici, multumim pt informatii!

cred c-am s-o fac pe fiica-mea promoter, ca vad ca-i buna:
http://i50.photobucket.com/albums/f325/Alice-Iasi/IMG_1576.jpg
http://i50.photobucket.com/albums/f325/Alice-Iasi/IMG_1584.jpg


Picki cum adica papa, apa, mama....pai asta-i un intreg vocabular! bravo iubita!

aa...sa nu uit sa te intrb: de unde ai pepene galben?

Daniella, hai ca nu-s asa de gospodica...cred ca e al doilea tort din viata mea de femeie maritata si la casa mea
daca e musai, pentru azi pun reteta de morcov cu dovlecel si cartof la aburi



Mergi la inceput