cina la bebe 1,2 ani

cina la bebe 1,2 ani | Autor: dennissa

Link direct la acest mesaj

Buna, mamicilor!
As avea si eu o intrebare la voi, care sunteti mai experimentate: ce le dati copiilor vostri seara sa pape?
Intreb pt ca la al meu pui de 1 an si 2 luni ii dau seara- 20:30- 21:00 lapte cu cereale- 280 ml si la 5:00 ii este foame, cateodata si mai repede.
Oare ar trebui sa ii dau mancare seara? Este destul de obosit si nu cred ca ar sta cuminte sa manance- mai ales ca nu e f mancacios de felul lui si laptele ii place f mult.

Meniu lui este cam as:
la trezire (4:00- 5:00- 6:00)- 250 ml lapte (HUMANA cu diferite arome) -cand se treszeste la 4:00 pt lapte, ii mai dau pe la 8:00- 8:30 si suc de fructe- 150 ml (diluat cu putin ceai)

10:00- 10:30- micul dejun ii spun eu- gris cu lapte; mamaliguta cu ciulama de pui sau vita; cereale (nu ii prea plac);
cateodata ii mai dau chiar mancare gatita- spanac cu carnita sau ou; dovlecel cu carnita; brocolli cu paste ca astea le mananca mai cu placere decat grisul, cerealele, etc
dupa orice fel mananca, primeste un Danonino mic ca e innebunit dupa el

15:00 (mai repede nu ii este foame)- ciorbita f consistenta cu legume, carnita, orez, ca e "disperat dupa supe si un iaurt simlu sau cu fructe+ fructe proaspete

20:30-21:00 lapte cu cereale 280 ml

Intre mese mai rontaie ce apuca- biscuiti, fructe; painica; fursecuri
Stiu ca e cam ciudat programul lui, dar din cate incercari am facut, a fost singurul acceptat

Problema mea este masa de seara, sunt in dubii daca e OK numai laptele sau ar mai trebui ceva pe langa (desi nu cred ca ar accepta)
MI-e frica, ca daca ii dau altceva nu o sa mai vrea lapte (care este f important inca pt dezvoltarea lui si pt necesarul de calciu)

Spuneti-mi, va rog, voi ce le dati puilor seara sa pape?
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Buna Denisa.

Mie mi se pare ca bebele tau papa foarte bine, esti sigura ca de foame se scoala asa devreme dimineata? Ai mei baieti se scoala pe 6.30 oricum ... si nu de foame. Seara poti sa ii adaugi in lapte cereale speciale pentru noapte, mai satioase, aveau cei de la Milupa si cei de la Nestle disponibile cereale de seara. La 1.2 ani nu prea ai ce sa ii dai seara in afara de lapte cu cereale ... poate sa ii mai dai un biscuite facut de casa in mana sa il roada inainte de biberonul cu lapte ... dar pana la urma si biscuitele tot din cereale e facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

incearca sa ii mai da pe la 18-19 o masa usoara,un iaurt sau budinca.Sper sa functioneze ca totusi mi se pare ca de la 15 la 20 trece cam mult fara sa manance ceva

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Mie mi se pare ca daca manaca in jur de 10.30 mancare gatita si iar la 15 ciorbita ..si apoi nimik( ciuguleleile nu se pun) si doar lapte......este totusi cam putin ,sau mai biner zis trebuie reorganizata masa.
Danonino ?? asta este alta discutie, dar nu ma bag in polemici.

La 8.30 ai putea sa ii dai micul dejun, asa ar fi normal si la 10.30 sucul de fructe sau fructe proaspete.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Sa inteleg ca ciulamaua o maninca la " micul dejun" ????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

cantitativ el papa f bine dar numarul meselor este mai mic decat normal...la varsta asta ei trebuie sa aiba 5 mese

si david al meu tot 1.2ani are si papa asa:

dim la trezire 8 sau 9 : lapte cu cereale orez nestle 250ml si 4 masuri cereale

10.30-11 masa de fructe:un mar ras+o para rasa+o banana pisata+2linguri branza vaci+3-4 biscuiti rasi

13-14 masa de pranz: supa/cioba/sufleu/tocanita/paste ...cu carnita si cat mai multe legume+miezul de la 1-2 felii paine

17-18 gustare:mamaliguta cu branza si iaurt sau branza cu banana sau peste la gratar simplu fara nik altceva sau doar un iaurt simplu de 200g

21 la culcare 300ml lapte cu 5masuri de cereale


din pacate david inca mai are o masa si noaptea la 1-2 inca o sticla cu lapte pe care nu reusesc sa i-o scot plange isteric daca ii dau ceai sau apa



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Dupa mine mesele sunt prea distantate si ii lipseste si masa de fructe, in rest papa binisor. De ex la ora 10 poti sa ii dai masa de fructe si o sa i se faca sigur foame mai devreme asa ca pe la 13-14 poti sa ii dai pranzul si se mai face loc de inca o masa/gustare pana la masa de seara.
Nu i-as mai da danonino, strica pofta de mancare (mai ales ca papa si iaurt simplu).
In rest, nu mi se pare anormal ca se trezeste noaptea. Al meu are 1,5 ani si inca mai papa noaptea o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

daca imi permiti 2 chestii care nu mi se par ok,dar ti le zic asa ca de la mamica la mamica nu vreau sa te superi...deci:mancare gatita la mic dejun-nu mi se pare ok deloc,micul dejun trebuie sa fie ceva usor eventual dac nu-i dai fructele la mic dejun dai un iaurt cu biscuiti o banana niste paine cu almete sau un out fiert....asa si 2. fructele dupa masa de pranz,dupa cum se stie fructele dupa masa fermenteaza si sigur somnicul lui de pranz nu mai e linistit





de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana Cocieru spune:

Buna Denissa,
Alessia, mezina mea, are si ea 1 an si o luna. Cu privire la masa de seara, ca asta te interesa pe tine, si eu as zice sa incerci sa-i dai ceva sa manance pe la 18.30 - 19.00 (daca accepta desigur). Eu cred ca laptele de seara il va bea oricum, de vreme ce ii place mult. Si eu am adoptat metoda asta... a mea mananca dupa amiaza pe la 17.00 de obicei, o gustare, si pentru ca pe la 20.00 i se face fomica dar se culca abia pe la 22.00 sau si mai tarziu, ii mai dau o masa, iar laptele inainte de culcare. Daca papa bine la 8 seara, uneori nu mai bea tot laptele... dar niciodata nu il refuza. Singura problema, chiar si asa si Alessia mea se trezeste pe la 5-6 dim. pt. putin laptic. Dar ea bea seara maximum 170 ml de lapte, ar putea fi si asta sau poate pur si simplu asa e regimul lor ;). Pupici!
Liliana, mamica de minuni Vlad (6 ani) si Alessia (1 an si 1 luna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Nici mie nu mi se pare ok sa-i dai mancare gatita la micul dejun.
Ii poti da paine si unt, paine prajita, fetita mea ii innebunita dupa paine prajita, oua, etc etc. Fructele sunt de dat ori pe la 10, ori pe dupa-masa.
Fetita mea papa asa: la ora 8.30 micul dejun si dupa aceea 250 ml lapte, la ora 13 supica, apoi o culc, dupa ce se trezeste, pe la 3-4 papa felul 2 si seara suntem si noi inca pe lapte cu cereale. Iaurtul il dam de obicei mai spre seara, pe la 6-7 si ultima masa de lapte cu cereale pe la 21 si ceva. Fructele intre mese i le dau. Sunt cereale de la Nestle speciale pt noapte, sa-i tina de foame pana dimineata.
Daca vrei sa-i dai papa solid, ii poti face o mamaliguta cu branza, numa ca nu tine mult de foame, mai mult umfla stomacul, un gris cu lapte, macaroane cu branzica, piept de pui la gratar, peste la gratar, daca mananca si cu cateva legume, ceva usor care sa nu-i incarce prea tare stomacul.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Cred ca trebuie sa reorganizezi putin mesele si sa excluzi rontaiala dintre mese.
Schema ar trebui sa fie: 3 mese principale si 2 gustari.
O sugetie de schema ar fi:
laptele de la trezire
10 mic dejun (un sandvis sau un ou sau un iaurt sau fructe), oricum mamaliguta cu ciulama nu-si are locul la ora 10
13-14 dejun - un fel sau 2, in functie de copil. Sunt copii care nu accepta decat un fel (alternezi supe, ciorbite cu o mancarica)
17-18 gustare (o prajitura facuta in casa, fructe, iaurt)
la culcare laptele.
Ce am sugerat mai sus, e orientativ, depinde de copil, dar dupa parerea mea, mancarea gatita nu isi are locul decat la pranz.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput