Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009

Valy, votat Luca(dar numai 2 participanti sunt?)
Si acum poze http://picasaweb.google.ro/mihaelamold/Dennis9Luni02#

mikaela foarte frumos puiul DENNIS.dar as vrea sa te intreb are un semn pe obrazul stang sau este o bubita?Sper sa nu te superi

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Ayla iti multumesc din inima ca mi-ai bagat mintile in cap.Cred ca a fost vre-un puseu de crestere ca de ieri a revenit la normal manaca cam la 2 3 ore chiar si la 3 ore jumatate in cantitati normale greutatii ei

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Neatza aici vot nu l-am mai pus ca deja suntem pe primul loc,asta conteaza si nu cred ca mai sunt sanse sa ne intreaca

Mikaela ms
Dalma of,of...da posibil dintii si eu am traso in spital(la 3 luni)...dar nu are rost sa mai povestesc numai ce ma gandesc la ce conditii sunt ma ia durerea de cap
fetelor la toate fugim sa ne alimentam si de mai am timp mai intru,asta de se mai discuta ceva

Luca Daniel
aici cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor, nu am mai revenit aseara caci am picat franta dupa turul de forta de ieri. Vad ca voi ati scris mult.

Dalma, imi pare rau sa aud prin ce ati trecut. Poate fii si eruptie dentara. Uita-te la gingii. La Karla incisivii centrali de sus i-au iesit amandoi deodata si a fost un intreg spectacol: urlete, diaree, lipsa poftei de mancare. De fapt la noi eruptia oricarui dinte vad ca e asa. O tin in brate si urla efectiv cand dintele sparge gingia. Nu ne ajuta nici un fel de gel si nici Nurofen, Paracetaol, Panadol....am testat tot. Nu avem ce face decat sa rabdam. Momentan suntem mandrii posesori a patru dinti si se prefigureaza urmatorii doi.

Mihaela ma bucur ca ai revenit. Imi pare rau de durerea de rinichi stiu cat de pacatoasa e. Ma bucur de asemenea ca Dennis e bine. Nu te mai stresa atata cu greutatea, Karla are un an si doua luni si 7500 g. Daca o vezi zici ca e un pitic, dar a avut la nastere 1050 g si a scazut la 960 g. Pediatra noastra mi-a spus ca a luat in greutate exact cum scrie in carte. Important e sa fie sanatos, sa fie psihic dezvoltat normal. Kineto nu strica sa faceti, il ajuta sa fie mai mobil. Intotdeauna o sa imi para rau ca nu am inceput kineto mai repede, poate evitam niste stresuri.

Monica de acord cu tine ce ce i-ai scris Iuliei despe diversificare. Nu cred ca are de ce sa se supere. Imi e foarte greu sa inteleg cum un pediatru poate recomanda inceperea diversificarii la doua luni. Ma gandesc acum cat ne tot repeta pediatra noastra "pana la sase luni numai lapte".

Ieri in vizita la spital am ajuns si in sectia de prematuri. Am avut un sentiment asa de greu de descris cand am vazut mogaldetele acelea in incubatoare si legate la tot felul de aparate, cand am vazut mamicile venind cu laptele muls in sticlute....mi-am amintit de noi....si am realizat ca ieri a fost un an de cand am plecat acasa de acolo.





Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Off,fetelor,gogosica mea a fost fff.matinala azi,s-a trezit la5,a stat treaza pana la 6,a cantat putina opera a adormit pana la 7 si tocmai acum a adormit iarasi,ce copil matinal,noi ieri am mancat 16lingutite de supica si o lingurita de mar ras,vad ca ii place si s-a invatat si cu lingurita asta ma bucura tare multDalma ma rog ca puiul tau sa se faca bine repede,Mikaela vazut Dennis,ce baiat mare si frumos,mai ales inramat acoloPepina,ma bucur ca sunteti bine.
.A..am uitat sa va spun .Ana-Maria a inceput sa se intoarca de pe spate intr-o parte si pe burtica,e devreme pentru asta?si se forteaza sa stea in picioare can o mai ridic(bine ca nu o las,ca e mica)`revin mai tarziu daca ma lasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Fetelor mai am si eu o intrebare.La cat timp dupa primul aliment se introduce al 2lea?si ce pot sa-i dau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Deci ne-am alescu o "frumoasa" enterocolita de la jegul inimaginabil din spital.
Febra, diaree, lipsa poftei de mancare si ...regim




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

Mirela ,eu i am dat Carlei marul,la 2 sapt dupa piure de morcov si acum vad ca nu prea mai iubeste morcoveii,sa o iei incet si nu exagera cu mancarea,o sa vina incet si timpul ala(subscriu la ce a scris Monica)
Noi ne pregatim,in 2 ore plecam la ctr(2 ore de mers pe autoband);stiu ca azi decat o vede si ne spune termin pntr operatzie.
Ma uitam de dimineatza,,,e deja mare si se duce in interior,,,off,,o sa treaca si asta..

Pepina,,mama de Carla,,corcodusa mami´ draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepina70 spune:

off,doamne Dalma,,ce rau i mi pare ptr Daria...e frustrant si te infurie,,cand vezi ce conditzii sunt in spital in Rom.aici,,aici,sunt asa de responsabili tootzi´si asa de dragutzi,te simntzi respectat ca om,nu treb sa dai nik ,parca e alta lume ca la noi
ptr Daria


Pepina,,mama de Carla,,corcodusa mami´ draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Diversificarea se poate incepe intre 4 si 6 luni, desi, cel mai adesea, se face aproape de sase luni. Pana la aceasta varsta laptele de san sau formula ii ofera copilului toti nutrientii de care are nevoie. In jurul varstei de 6 luni rezervele de fier pe care le-a acumulat in viata intrauterina incep sa se epuizeze. De aceea diversificarea trebuie inceputa la aceasta varsta.
Daca ne grabim sa introducem alimentele solide sistemul digestiv imatur al bebelusului va avea de suferit. El nu este gata inca sa digere altceva decat lapte. In plus, este posibil sa apara reactii alergice, infectii bacteriene, diaree si alte probleme gastrice. Pe de alta parte, unii parintii gasesc alaptatul la san foarte comod, asa ca au tendinta sa intarzie diversificarea. Nici aceasta abordare nu este corecta. Daca introducem solidele prea tarziu, riscam sa compromitem echilibrul nutritional al organismului. Fierul, zincul se gasesc in cantitate tot mai mica in laptele de san, la sase luni de la nastere. In plus, diversificarea il ajuta pe copil sa atinga noi puncte in dezvoltarea motorie. Va avea un motiv pentru a invata sa mestece, sa-si tina capsorul, sa stea in fundulet.

Pentru ca nu toti copiii se dezvolta la fel, s-ar putea ca nu toti sa fie gata pentru diversificare la 4-6 luni, asa ca trebuie sa urmarim semnele. Un copil este gata pentru diversificare atunci cand:

* isi poate controla capsorul
* isi pierde reflexul de a scuipa ce are in gura
* poate sa stea in fundulet, chiar si cu ajutor
* si-a dublat greutatea de la nastere
* ii este tot mai foame si nu pare sa se sature cu lapte
* devine curios cand te vede mancand, se uita la mancarea ta.


Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
You are the poem I dreamed of writing, the masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled. You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput