numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
mamipapatot: Da, stiu ca Sophia inseamna intelepciune si are si o rezonanta foarte placuta. Nu vorbeam despre asta ci despre faptul ca numele scrise asa cum se aud ( acolo unde este posibil acest lucru fara a schimba intelesul) sunt probabil mult mai usor de "redactat". Spun asta pentru ca la Honey, avem de multe ori problema cu dictatul pe litere. Atata tot. Nu era vorba ca Sophia ar fi cu mai mult sau mai putin mot decat Sofia.


Pai ambele nume ale copiilor tai se scriu intr-un fel si se pronunta alfel. Deci conform teoriei tale, trebuia sa le botezi Hani si Haidi, ca sa nu fie probleme la dictatul pe litere.

Oricum, toti acesti copii botezati in fel si chip or sa va ceara socoteala cind cresc mai mari, unii chiar au sa-si schimbe numele (stiu citeva cazuri). Mie nu mi-a placut niciodata numele meu fiindca era rar pe vremea aia si am suferit ani de zile pe tema asta. De-abia acum la "batrinete" m-am mai obisnuit cu ideea, dar in copilarie nu a fost placut si am blamat-o pe maica-mea pentru ideile ei crete si i-am cerut socoteala, de ce si-a batut joc de mine. Deci aviz amatorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mai stiam pe cineva in Rom.care a pus numele fetei : Airina...ca asa l-a auzit la tv.
dar chestia e ca in strainatate se pronuntza "airina", dar se scrie tot ca in rom. "irina".

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu lucrez intr-un job in care am contact zilnic cu tot felul de nume. Azi am avut un Misisipi (asa era scris). Oare cum l-o fi alintat mama lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Misi, Sisi sau Sipi? tare de tot. Depinde ce sex avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu nu am vrut nume foarte sofisticate sa zic :)insa am tinut cont de ziua cand s-au nascut daca e apraope de vreun sfant ,de dorinta sotului ,el a ales un nume si eu un nume
de exemplu primul baiat l-am nascut cu o zi inainte de sf Dimitrie si i-am pus David- Dimitrie ,mi-a placut dintotdeauna numele David
apoi pe al doilea baietel l-am numit Paul-Petru si pe fetita Anastasia ca mi-a placut numele foarte mult si sotul a vrut Alexandra,asa ca Anastasia-Alexandra a rams

daca mai fac un copil si e baiat ii pun Mircea-Matei

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Eu l-am chemat Giuliano pentru ca ,in primul rand are un corespondent in romana-Iulian (asa s-ar fi chemat baietelul meu daca as fi locuit in Romania) , iar in Italia copiii iau numele tatilor (fiecare cu treaba lui -mama are nume de familie separat iar tatal si copilul acelasi nume) asa ca nu da rau .
Nu vreau sa zic cum imi pocesc cei de aici numele -Georgeta Anca -mai ales ca , Anca nu exista ca nume si Georgeta o pronunta ca Gheorgheta. De cine sa ma mai iau si eu , cat am urat numele si cat ma mai certam cu maica-mea pe tema asta pana am descoperit cine era Sf. Gheorghe si cat sunt de mandra ca il port .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EleonoraTM spune:

Margareta si Daniel,ai mei :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Mie imi plac numele clare, rotunde ...care se aud bine cand sunt pronuntate. Foarte important e sa dea bine cu numele de familie indiferent cum le-ai aseza...Si sa fie unul, ca asa cred eu, ca un om se identifica cu un nume.
Vad ca multora dintre voi va place Radu...l-am regasit pe lisele voastre. Ei bine asa il cheama pe fiimiu, e un nume care i se potriveste foarte bine.
Sunt mult nume frumoase si avem de unde alege.
Eu, prin prisma jobului, am zilnic de a face cu multe nume...n-ati vrea sa stiti ce nume si combinatii exista pe lumea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Dragele mele, numele au vibratii care insotesc toata viata fiintele. De aceea este foarte bine sa pui numele care simti tu ca i s-ar potrivi puiului tau. Nu e bine sa punem nume la moda sau pentru ca il are o anumita persoana pe care o indragim.
Asa cum cuvintele frumoase transmit placere, emotii constructive, dragoste, siguranta, incredere, optimism, asa si numele transmit mult.
Daca un om vi se adreseaza cu cuvantul tabla, nu transmite ceea ce transmite cuvantul draga.
Unele nume te ajuta sa fi hotarat, altele sa fi corect, altele sensibil, altele dur, altele studios, si asa mai departe. Daca indragim o persoana asta nu inseamna ca ea este placuta si pentru alte persoane, ...ea poate fi aspra fata de alti oameni, deci trebuie sa privim bine spre acel suflet, pentru a observa corect daca e frumos sau nu.
Va doresc sa aveti parte de bucurii alaturi de pruncii vostrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicolle6792

Dragele mele, numele au vibratii care insotesc toata viata fiintele. De aceea este foarte bine sa pui numele care simti tu ca i s-ar potrivi puiului tau. Nu e bine sa punem nume la moda sau pentru ca il are o anumita persoana pe care o indragim.
Asa cum cuvintele frumoase transmit placere, emotii constructive, dragoste, siguranta, incredere, optimism, asa si numele transmit mult.
Daca un om vi se adreseaza cu cuvantul tabla, nu transmite ceea ce transmite cuvantul draga.
Unele nume te ajuta sa fi hotarat, altele sa fi corect, altele sensibil, altele dur, altele studios, si asa mai departe. Daca indragim o persoana asta nu inseamna ca ea este placuta si pentru alte persoane, ...ea poate fi aspra fata de alti oameni, deci trebuie sa privim bine spre acel suflet, pentru a observa corect daca e frumos sau nu.
Va doresc sa aveti parte de bucurii alaturi de pruncii vostrii!


Foarte frumoase cuvintele tale!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 29+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput