CORDON OMBILICAL BIVASCULAR

CORDON OMBILICAL BIVASCULAR | Autor: amimami

Link direct la acest mesaj

Marti pe data de 17 Noiembrie am fost sa fac morfologia fetala de trimestrul 2 la Dr Cheles Carmen la Medlife.
Aici dna Doctor a fost foarte draguta, explicita si amabila.
M a asigurat ca totul este Ok cu fetita mea cu singurul amendament ca avem cordonul ombilical cu 2 vase (1A si 1 V).
Din fericire, m a asigurat ca fetita este perfect sanatoasa; exista riscul unor malformatii DOAR in cazul in care ceilalti soft markeri indicau posibila existanta a acestora.

Va dati seama ca am plecat totusi cu un sambure de indoiala in suflet si am sunat o pe Ana- care la randul ei m a asigurat ca totul este perfect- fiind vorba doar de o malformatie izolata a CO.

Am citit si eu pe net ce am gasit- poate sunteti si voi interesati/te AM PUS INTR UN blog AL SARCINII MELE:
http://sarcina-jurnalulincuvintesiimagini.blogspot.com/

Va rog daca ati trecut prin asa ceva sau stiti mai multe despre acest subiect dati mi si mie de stire.
Numai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna,

eu sunt mamica de 2 fetite, cea mica are 2 luni si jumatate. La fel, la cea de-a doua sarcina am avut cordonul ombilical bivascular. Si m-am speriat bineinteles, insa m-am bazat pe faptul, ca daca mai sunt si alti indicatori problematici atunci inseamna ceva, daca nu, atunci inseamna fix zero. Daca nu apare nimic altceva inafara de acest cordon ombilical mai deosebit nu ai absolut nici un motiv de teama.

Am intrat si eu pe diverse foruuri atunci, si o gramada de mamici spuneau ca si ele au avut acelasi lucru si copii f sanatosi.

Eu am nascut o fetita (cea de-a doua) perfect sanatoasa, exact cu aceleasi dimensiuni ca sora ei la nastere, fac copii standard, 3.750 kg si nu are absolut nici o problema. Nu este atat de rar precum crezi. Doctorul meu in aceeasi perioada mai avea inca 2 paciente cu aceeasi chestie, iar dr ecografist avea in acelasi timp inca o pacienta. Toate cu copiii sanatosi si fara alti markeri de anomalii.
Multa sanatate si succes.

Pupici

Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria 13 iulie 2007 si Elisa Andreea 03 septembrie 2009

Mergi la inceput