Fulgusori de nov-dec 2009 (167)-Hai Zuza zuzi!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Buna dimineata fetele,

Am avut o groaza de recuperat din urma, asa ca nu voi reusi sa raspund la toata lumea, nu de alta dar bietu' meu neuron gravid nu duce atat. Totusi, vreau neparat sa dau cateva raspunsuri punctuale:

Lacramioara, te admir pentru taria ta de cand te-ai alaturat acestei comunitati. Nu mi-am putut crede ochilor cand am vazut ca trebuie sa treci printr-o incercare atat de grea. Dupa cum ti-au spus si fetele, noi suntem alturi de tine si sunt convinsa ca vei reusi sa o iei de la capat dupa o vreme

Alinush eu citesc absolut tot, chiar daca de cele mai multe ori din urma si de asta nu reusesc sa mai raspund fiecareia in parte. Sunt sigura ca si alte fete patesc la fel. Dar asta nu insemna ca cineva ar trebui sa renunte la scris. Cred ca toate contributiile sunt la fel de importante.

Felicitari noilor mamici Mihamora, Lylyana, Ofetitza, Rgagapie, Smaranditza, Angel001, Dienutze, Fdaniela, Andrutza, Ionelamaria, Roxyaly, Lorelix si bun venit fulgusorilor lor.

Felicitari si mamicilor mai "cu experienta" care au impartasit cu noi povestea nasterii lor. Fiecare poveste m-a facut sa imi dea lacrimi de emotie.

Cat despre mine, azi in sfarsit sper sa imi vad bebelina (trebuia sa o vad saptamana trecuta, dar m-au sunat sa imi amane programarea pe azi). Nu mai am rabdare, nu am mai vazut-o de 7 saptamani!!! Si nu stiu daca e intoarsa sau nu. Deja am inceput sa ma interesez pe unde se face acupunctura

In alta ordine de idei, de sambata suntem tarani :) De fapt suntem de la inceputul anului, ca ne-am mutat intr-un sat la 4 km de Timisoara, dar de sambata acest lucru se va vedea si oficial, in cartile de identitate . Am avut mare noroc cu alegerile astea, ca in mod normal dureaza 2 saptamani schimbarea CI, ei acum am depus actele marti si sambata vor fi gata Bineinteles, asta dupa ce am alergat toata ziua marti, pentru accepta ca si dovada a domiciliului contractul de vanzare-cumparare indiferent ca a fost incheiat acum 20 de ani sau acum 1 luna, dar in cazul constructiilor noi trebuie extras CF mai nou de 30 de zile. Noroc ca l-am obtinut in aceasi zi, cu taxa de urgenta bineinteles.

Am aranjat mobila in camera Mirunei, dar mai am de "decorat" peretii si de gasit o lustra si perdelute/draperii dragute. Deci nu ma plictisesc. Bineinteles, mai am si cateva cumparaturi de facut: vanita, biberoane, sterilizator etc.

Voi cu ce ati spalat hainele la bb si daca ati cumparat detergent special de unde l-ati cumparat? Ca trebuie sa le pregatesc si eu ca deja se apropie termenul. Ah, si chiloti de unica folosinta unde ati gasit?

si va anunt maine rezultatele controlului, pt ca in seara asta sigur nu voi ajunge prea devreme.

Maria 36+ cu Miruna
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaandreai

Buna dimineata fetele,

Alinush eu citesc absolut tot, chiar daca de cele mai multe ori din urma si de asta nu reusesc sa mai raspund fiecareia in parte. Sunt sigura ca si alte fete patesc la fel. Dar asta nu insemna ca cineva ar trebui sa renunte la scris. Cred ca toate contributiile sunt la fel de importante.

exact asa se intampla

Citat:
Felicitari noilor mamici Mihamora, Lylyana, Ofetitza, Rgagapie, Smaranditza, Angel001, Dienutze, Fdaniela, Andrutza, Ionelamaria, Roxyaly, Lorelix si bun venit fulgusorilor lor.

Felicitari si de la noi

Citat:
Felicitari si mamicilor mai "cu experienta" care au impartasit cu noi povestea nasterii lor. Fiecare poveste m-a facut sa imi dea lacrimi de emotie.
MULTUMIM

Citat:
Cat despre mine, azi in sfarsit sper sa imi vad bebelina (trebuia sa o vad saptamana trecuta, dar m-au sunat sa imi amane programarea pe azi)
.
Bafta la eco

Citat:
Voi cu ce ati spalat hainele la bb si daca ati cumparat detergent special de unde l-ati cumparat? Ca trebuie sa le pregatesc si eu ca deja se apropie termenul. Ah, si chiloti de unica folosinta unde ati gasit?
Cu Persil senzitive si balsam tot Persil senzi (este alb), cumparate de la detergenti.Chilotii de unica fol i-am luat din Car4 de la TEX, dar i-am luat degeaba ca tot chiloti de bumbac am folosit (negri)

Citat:
si va anunt maine rezultatele controlului, pt ca in seara asta sigur nu voi ajunge prea devreme.
asteptam vesti ca s-a pozitionat fata bine


fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

pai nu ai zis ca nasti azi????


Nu, nu! Spuneam ca o vad la eco Eu i-am explicat ca trebuie sa stea cumintica acolo pana in decembrie. DPNul meu e pe 13 dupa UM, dar avnd in vedere ca eu aveam un ciclu neregulat > de 28 de zile, doctorul a spus ca estimeaza mai degraba 18 decembrie, iar DPN ul dupa ultimul eco era 16. Asa ca eu sper ca inca mai avem putin timp :)

Multumesc pentru raspunsuri

Maria 36+ cu Miruna
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buunnn revin cu rezumatul:

Am citit de "batista bebelusului".Mie mi-au zis neonato din spital si pediatra sa nu folosesc asa ceva decat in caz de raceala fff serioasa, in rest pompita aia de la farmacie.
Nici macar nu mi-am cumparat "batista" ca face fata pompita si sunt ff multumita

din ce imi aduc aminte :
RamonaCopot si eu fac la fel cu mama:"nu o mai lua in brate ca se obisnuieste , nu o mai pupa..etc" iar eu numai asta fac, DAR e fata mea, nu?? am dreptul asta!!

Monis ceva, ceva te-a suparat??? sau nu mai ai timp liber??

MyLady nu crezi ca nasti?????? ba sa crezi ca asa este

Dymomo ti-am mai raspuns si aseara , dar completez aici....fata mea s-a nascut prematur , a mancat prin gavaj o saptamana jumate , apoi usor-usor i-au introdus bibe si am plecat acasa cand a avut toate mesele cu biberon, si normal ca nu a avut forta sa suga ca era prea mica, eu lapte aveam fff putin, incat nici la pompa (care trage puternic) nu scoteam mai mult de 15-20 mil , dar ea mititica..ce sa traga???
Acum dc storc nu mai iesi nimic....s-a dus laptele de mult

Lavinia poate ca o sa se mai linisteasca Rares daca ai citeste preotul
Si eu ma duc maine la biserica cu ea ,ca am terminat si lauzia

Apropos de lauzie incheiata, poate s-or mai linisti si hormonii in noi (eu si sot) ca o sa ajungem sa ne paruim cat de curand la ce draci am eu

LauraB eu nu ma incumet sa pun fata in pat cu noi si asta pt ca saptamana trecuta am pus-o in pat si-am adormit iar sotul nu a stiut ca-i fata intre noi si cand s-a intors a lovit-o, nu rau dar suficient cat sa nu ne mai dorim sa o luam in pat

Lauradi sincer , nu ma obliga nimeni sa fac ceva prin casa, fac ca nu pot sa stau , asa am fost obisnuita, cu orele putine de somn m-am obisnuit


trimit mesajul ca e prea lung.Revin cu altul



fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia86 spune:

MyLady ma bag eu la dulce si cu mult laptic. Ca poate imi revin din somnolenta.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Cosminik si cotizarile pt cezariana :
Eu am mai zis cat si la cine am dat si poate ca acolo unde nasti tu s-or vehicula alte sume, dar iti spun , ca sa-ti faci o idee:
Cat am stat in travaliu am dat asa:
-la prima asistenta care a venit la mine (adik moasa) 50ron, si-am regretat ca am sarit cu asa suma ca a plecat dupa o ora jumate asa ca retine : turele se schimba la orele 7 seara si 7 dim
- la celelalte asistente(moase) care au venit , una noaptea si 2 ziua urmatoare le-am dat cate 30 lei
-la clisma 10lei
-a urmat operatia seara si am dat 300lei la anestezista , atunci pe loc, innainte sa ma intepe. Banii i-am avut in mana
- la doctor i-am dat 1200lei dupa vreo 3 zile, cand a venit in salon sa ma vada
-la neonatolog 200lei (a dat sotul cand a vazut fata prima data)
- si am mai dat multe sute de lei (adica cate 10 ron) la fiecare asistenta de mame sau de copii , dar asta pt ca stiam ca am de stat mai mult in spital.Si daca nu le dai tot acelasi tratament al primesti, si-ti spun asta pt ca eu am cotizat la ele in prima sapt , in a doua m-am lecuit

aaaa...sa mai ai la tine si marunti de 5lei si 1 leu pt infirmiere (femei de serviciu)

fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Lumi aseara am abandonat plantonul, te-am lasat singurica

Stefy se pare ca ai ramas responsabila cu lista, cand n-oi mai putea cred ca intru eu in paine , pana atunci ma relaxez
Sa-ti dau o idee pt cadoul Stefytzei: papusa cerata!!! cat imi plac

Floricik dormi mama cat mai poti ca dupa aia vezi tu de ...

Scoatem agitatele pt JAY
NASTERE USOARA JAY

Camy da stiu ca te chinuie Flaviusica , nu gluma.
Fata mea face figuri ca nu are chef sa doarma da nu plange, sta cu ochii cat cepele la mine in brate.Plange daca o las in pat
Da aseara a dormit ff bine, dupe ce papa bibe o puneam in patutul ei si adormea imediat
Cat despre cantar nu stiu daca este bine sa-ti iei, cel putin eu cred ca as deveni obsedata sa o cantaresc zilnic

Ralu pt tine si ginerica grasunel

fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaandreai

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

pai nu ai zis ca nasti azi????


Nu, nu! Spuneam ca o vad la eco Eu i-am explicat ca trebuie sa stea cumintica acolo pana in decembrie. DPNul meu e pe 13 dupa UM, dar avnd in vedere ca eu aveam un ciclu neregulat > de 28 de zile, doctorul a spus ca estimeaza mai degraba 18 decembrie, iar DPN ul dupa ultimul eco era 16. Asa ca eu sper ca inca mai avem putin timp :)

Multumesc pentru raspunsuri

Maria 36+ cu Miruna
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png


am inteles gresit.Rectific mes acum

fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

mneasaaa!

vin si io putin pe aici...Scriu cu o mana ,in cealalta imi doarme rechinasa. Raportez mare oboseala,fata numa nu doarme noaptea...maraie aproape non stop, vrea alaptata din ora in ora, iar intre abia apuc sa inchid ochii ca o luam de la capat. Si multumire ...ziua e la fel de prost dispusa, vrea doar in brate, de dormit dacaaa doarme adunat 3 -4 ore, si astea pe burta la ta'su, sau in brate la mine -ca acum.
Sunt zombi..e drept ca nu ma urla non stop, colicii sunt moderati..dar ..e de ajuns si atat
Andre, te rog eu sa nu te mai ingrijorezi, ca transmiti starea la fata, si nu ii faci bine! Eu nu credeam in de astea..dar aseara, dupa baita fetii, m-a apucat un plans, ea urla ,eu tipam la sot si plangeam ca nu stiu ce sa ii mai fac sa taca! A luat-o sotu, a linistit-o, si cand mi-a dat-o iar mie in brate-eram cu lacrimile innodate in barbie- a inceput fata sa planga din nou! Cum a luat-o sotu, iar s-a calmat! deci bebeii simt fooooarte bine nelinistea mamei! Plus ca de acum esti la termen...deci o sa fie bine, tinand cont ca ai un medic care te urmareste ft atent!
Lumy,! ma bucur ca intri si ne mai povestesti de voi!
Alinus, nimeni nu sare peste postarile tale! nu mai fi suparata!
Pupici la toate proaspetele mamici de ieri, la viitoarele de zilele astea!
si sa avem cat mai putini bebei coliciosi!!

as mai scrie, dar doar cu o mana mi-e ft greu, sa urmaresc si din urma ce si cui mai voiam sa spun ceva!

PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

pozici noi cu rechinas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Miany asta e problema si la mine ca a scazut productia de laptic desi beau ceiut pt stimularea lactatiei de la Humana si iau si Galafor. Cel mai adesea sanul e doar pe post de jucarie si somnifer. Biberonul in schimb il papa si in somn. Iar cu pompa scot din ce in ce mai putin.
Simina al meu a fost dosmatur(nascut la termen-39 de sapt dar oprit din crestere la 37) s-a nascut de 2.550 iar dupa nastere a ajuns la 2.400. Eu m-am operat miercuri iar lapticul a venit duminica iar dupa desfundarea canalelor si mers la pompe l-am alaptat abia luni. Intre timp insa ne-am mai chinuit dar nici nu putea apuca sanul si obosea imediat asa ca am primit laptic cu biberonul desi la iasi politica maternitatii e pro alaptat si se da suplimentul cu lingurita. La al meu fiind atat de multe mese cu lingurita riscam sa ii stric gingiile asa ca a primit biberon din dotarea maternitatii si sugea 40 de ml in 2 minute. Acasa insa am bibe de la avent pt 1 luna si mai munceste si el si de aia mai accepta si sanul din cand in cand.
Tu ii dai ceiut bebelinei ca mie din maternitate mi-au zis ca la lapte praf(noi papam humana 1) e obligatoriu ceiutul pt ca altfel se constipa.
Andre mult curaj iubita ca nu mai e mult. Noi doua am avut sarcinile cam la fel. Si la mine placenta a ajuns de gradul 4 la 36 de saptamani si nu l-a mai sustinut. Si eu am facut f des monitorizari iar in ziua in care am nascut am facut doua dimineata la internare si inainte de cezariana. Ai incredere in medici si daca vad ca nu mai creste sau se intampla ceva o scot. si inca un pic de rabdare

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput