PFA concediu de maternitate si CIC

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

De la cabinet nu platesc altceva decat impozitul pe profit, la finante, restul contributiilor imi sunt platite de la servici. Asta insemna ca datorita celor 2 luni in care mi-am luat concediu fara plata pentru studii nu voi mai primi indemnizatia pentru cresterea copilului deloc???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ati intrebat de concediu de maternitate din cate am vazut. Eu pentru asta am raspuns. Daca doriti o alta intrebare reformulati va rog.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Ok, reformulez. Sunt angajata la o institutie publica si am avut concediu fara plata pentru studii doctorale ultimele 2 luni din anul trecut, timp in care angajatorul mi-a suspendat contractul de munca, dupa care am revenit la munca. Am activitate si la cabinetul meu individual, iar acolo am avut activitati cu venituri impozabile neintrerupt, inclusiv in acea perioada de 2 luni, dar de acolo nu platesc alte contributii decat impozitul pe profit la finante. Pentru CAS mi se platesc din salariul de la serviciu.
Eu trebuie sa nasc la inceputul lui septembrie (intra in calcul si cele 2 luni fara plata printre cele 12 luni anterioare).
Ma intereseaza cel mai mult in acest moment (pentru ca sunt foarte ingrijorata deja) daca am dreptul la concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, si ce se ia in calcul la indemnizatie in eventualitatea in care o voi primi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca ai avut (sper) activitate pe PFA in ultimele 12 luni ai dreptul la CIC
In ceea ce priveste modalitatea de acordare depinde de optiunea ta din cele admise de lege ordonanta 111/2010 - se gaseste pe pagina legislativa.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Da, am avut activitate la cabinet cu venituri impozabile inregistrate, dar mi s-a spus ca din cauza faptului ca de acolo nu platesc contributie la Casa de Asigurari, iar de la servici mi-a fost suspendat contractul pe perioada celor 2 luni si pt acea perioada nu mi s-a platit contributia nici de acolo, s-ar putea sa nu beneficiez de CIC si indemnizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cine ti-a spus asta nu cunoaste absolut deloc dispozitiile legale ce sunt in vigoare de cativa ani buni.
Pentru a te lamuri iti recomand sa citesti OUG 111/2010 - o gasesti pe pagina legislativa unde scrie si cine si cum anume are acest drept.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Multumesc, in sfarsit am inteles si eu cum e cu concediul si indemnizatia pre si post natal si CIC si indemnizatie si care cu ce se mananca .

Mai am totusi cateva parti unde mi-e neclar.

1.Pt concediul pre/post natal o sa primesc indemnizatia conform contributiei. Adica daca am contribuit de la servici cele 6 luni necesare voi primi concediul medical si indemnizatia raportat la contributia pe cele 6 luni, conform veniturilor de acolo.
In lege totusi nu se mentioneaza faptul ca cele 6 luni ar trebui sa fie consecutive. In mod normal cand voi intra in concediu prenatal (17 iunie) vor fi implinite cele 6 luni de cotizare, chiar daca trebuie sa fie consecutive (ianuarie-iunie 2010).
a) Daca intru mai devreme de iunie in concediul prenatal, se poate sa nu mai primesc indemnizatia datorita faptului ca vor intra in calcul si lunile cand am fost in neplatit de la sfarsitul lui 2010, prin urmare nu mi s-a platit contributia la sanatate pentru acea perioada?
b) Daca primesc concediu pentru risc maternal, cele 6 luni se iau in considerare anterior datei in care intru in concediul pt risc sau inclusiv acea perioada?
c) Pentru cabinet as putea totusi sa inchei acum un contract pe 2011. Oare daca raman in activitate pana in iunie, pot sa platesc pe toate cele 6 luni din 2011 si astfel sa se cumuleze si veniturile de la cabinet? Avand in vedere ca suntem in martie, ar fi posibil sa platesc si pe iauarie si februarie?

2. In legatura cu CIC si indemnizatie, daca aleg varianta 1 an
a) Cum se vor lua in considerare veniturile de acolo? Am 4 luni in 2010 si 8 in 2011. Pt 2010 se va lua in considerare cred declaratia cu veniturile reale pe 2010 pe care o sa o fac in perioada urmatoare, dar cum voi trece in tabelul din cerere veniturile lunare de la cabinet? venituri totale 2010 impartit la 12 luni, suma ce va fi trecuta pe fiecare luna din cele 4, sau veniturile reale declarate pe lunile respective, pe proprie raspundere?
b) Pentru 2011 se pune declaratia cu venituri estimate presupun. Nu voi suspenda activitatea cabinetului. Cand voi face declaratia cu veniturile reala pe 2011, in 2012, deja voi avea primita indemnizatia pe lunile trecute conform veniturilor declarate. Daca veniturile reale pe 2011 sunt mai mici, va trebui sa dau diferenta inapoi?

Multumesc anticipat! Cred ca deja va datorez onorariu pentru consultanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui adina_st

Multumesc, in sfarsit am inteles si eu cum e cu concediul si indemnizatia pre si post natal si CIC si indemnizatie si care cu ce se mananca .

Mai am totusi cateva parti unde mi-e neclar.

1.Pt concediul pre/post natal o sa primesc indemnizatia conform contributiei. Adica daca am contribuit de la servici cele 6 luni necesare voi primi concediul medical si indemnizatia raportat la contributia pe cele 6 luni, conform veniturilor de acolo.
In lege totusi nu se mentioneaza faptul ca cele 6 luni ar trebui sa fie consecutive. In mod normal cand voi intra in concediu prenatal (17 iunie) vor fi implinite cele 6 luni de cotizare, chiar daca trebuie sa fie consecutive (ianuarie-iunie 2010).
a) Daca intru mai devreme de iunie in concediul prenatal, se poate sa nu mai primesc indemnizatia datorita faptului ca vor intra in calcul si lunile cand am fost in neplatit de la sfarsitul lui 2010, prin urmare nu mi s-a platit contributia la sanatate pentru acea perioada?
b) Daca primesc concediu pentru risc maternal, cele 6 luni se iau in considerare anterior datei in care intru in concediul pt risc sau inclusiv acea perioada?
c) Pentru cabinet as putea totusi sa inchei acum un contract pe 2011. Oare daca raman in activitate pana in iunie, pot sa platesc pe toate cele 6 luni din 2011 si astfel sa se cumuleze si veniturile de la cabinet? Avand in vedere ca suntem in martie, ar fi posibil sa platesc si pe iauarie si februarie?

2. In legatura cu CIC si indemnizatie, daca aleg varianta 1 an
a) Cum se vor lua in considerare veniturile de acolo? Am 4 luni in 2010 si 8 in 2011. Pt 2010 se va lua in considerare cred declaratia cu veniturile reale pe 2010 pe care o sa o fac in perioada urmatoare, dar cum voi trece in tabelul din cerere veniturile lunare de la cabinet? venituri totale 2010 impartit la 12 luni, suma ce va fi trecuta pe fiecare luna din cele 4, sau veniturile reale declarate pe lunile respective, pe proprie raspundere?
b) Pentru 2011 se pune declaratia cu venituri estimate presupun. Nu voi suspenda activitatea cabinetului. Cand voi face declaratia cu veniturile reala pe 2011, in 2012, deja voi avea primita indemnizatia pe lunile trecute conform veniturilor declarate. Daca veniturile reale pe 2011 sunt mai mici, va trebui sa dau diferenta inapoi?

Multumesc anticipat! Cred ca deja va datorez onorariu pentru consultanta.

Va rog sa cititi OG 158/2005 actualizat (o gasiti pe pagina legislativa de asemenea) - un raspuns rapid la una din nedumeriri este art. 10 alin 1. din OG. Dar acolo gasiti mult mai detaliat toate raspunsurile la intrebarile de mai sus.
Pt pct. 2
Nu stiu cum aveti situatia la PFA a declararii veniturilor la venituri reale sau norma de venit - asta dvs trebuie sa stiti insa se iau toate veniturile realizate de pe fiecare sursa in parte (inclusiv cabinet) pentru ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului sub forma de adeverinte si care valori vor sta la baza determinarii bazei de calcul pt CIC.
Ba tocmaio ca veti suspenda activitatea pe PFA daca doriti sa beneficiati de CIC - altfel nu primiti CIC. Ambele si CIC si cabinet sunt interzise de lege. Ori CIC / ori PFA la alegere.
Asa cum am mai spus veti avea o regularizare daca pot sa spun astfel pe PFA in cursul ex. financiar 2011 cel putin pana la data solicitarii adeverintei de venit realizat (si impozitat) deci discutam de venituri reale - aceste venituri vor apare in adeverinta care va trebui depusa alaturi de celelalte documente ce vor face obiectul dosarului pt acordarea CIC.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_st spune:

Eu am inteles ca pot sa nu suspend activitatea la cabinet, obligatoriu e sa nu am venituri din activitatea la cabinet, adica nu trebuie neaparat sa merg undeva sa declar ca am inchis cabinetul - este vorba de profesii liberale, nu PFA, desi la finante functionam dupa aceleasi reguli. Unde in legislatie gasesc asta?

In cazul meu nu e norma de venit, declar venituri estimative in martie pt anul curent si veniturile reale in anul urmator pentru anul anterior. Ma interesa daca eu trebuie sa trec veniturile efective pentru lunile respective din 2010 sau pe fiecare luna din cele patru trec media veniturilor pe 2010 (caz in care suma pe care o trec eu in formular pe ultimele 4 luni din an va fi influentata si de castigurile pe restul lunilor din 2010, desi poate eu am avut venituri reale mai mari la sfarsitul lui 2010 decat in restul lunilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Buna ziua! As avea si eu cateva nelamuririri.
1.Daca din cele 6 luni anterioare pre-postnatal 3 luni sunt PFA iar apoi 3 luni am CIM cum se calculeaza indemnizatia? Daca nu fac demersuri pt cele 3 luni PFA ramane procent din media celor 3 luni cu CIM sau se considera ca nu indeplinesc conditiile de cotizare sau se calculeaza 0 lei venitul din lunile anterioare CIM?
2. Este legal ca o persoana care este PFA (mai precis profesie libera-medic) sa-si desfasoare activitatea prin contract de prestari servicii folosind bunurile unei SRL (cabinet, dotari), adica activitatea sa nu e chiar independenta, ci dependenta de aceste utilitati. Intreb pentru ca este o forma larg raspandita de a angaja medici fara contract de munca (casa de sanatate o accepta) dar nu stiu daca e legala sau e pasibila de sanctiuni in caz de control ITM, etc.
Multumesc.

Mergi la inceput