Precizare importanta CIC 1 - CIC 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Am pierdut sirul..... ne tot invartim, care era intrebarea?

"a) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt acoperite in totalitate de perioada de concediu si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului, acordarea acestora se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Pe aceasta perioada se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil;
b) daca cele 12 luni prevazute la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta sunt constituite si din perioade in care persoana a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit prevazute la art. 5, atunci indemnizatia lunara pentru cresterea copilului se va calcula pe baza veniturilor realizate pe aceasta perioada, inclusiv pe baza celor realizate in perioadele asimilate prevazute la art. 4 alin. (7) lit. c)-g), i), l), n) si q).
(2) In situatiile prevazute la alin. (1), dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului sau, dupa caz, stimulent lunar, pentru copilul anterior, inceteaza la data solicitarii noului drept.
(3) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. b), daca din calcul rezulta un cuantum al indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului mai mic decat cuantumul indemnizatiei primit anterior nasterii celui din urma copil, atunci se acorda indemnizatia lunara pentru cresterea copilului primita anterior."


Nu stiu ce este neclar.
Daca este in CIC 1 si intra direct in CIC2 primeste valoarea din CIC1
Daca se termina CIC1 si obtine venituri profesionale dar perioada celor 12 luni este mix acoperita si din CICq si din ven. profesionale si daca prin calculatia celor 85% pe mix rezulta un CIC2<CIC1 se acorda valoarea CIC1




2. Pai in lege nu scrie fractiune nelucrata ci fractiune lucrata.
" Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin. (7)"

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

intrebarea era: care va fi valoara indemnizatiei ptr cic 2 daca intre termen final cic 1 si data nasterii urmatorului copil ar fi 2 saptamani.
Cazurile erau 2:
1. La data finalizarii cic 1, redeschid contractul de munca, introduc prenatalul, iar cic 2 ar fi media veniturilor pe ultimele 12 luni, concret 11.5 luni cic 1+ 2 sapt concediu preanatal. Aici aparea articolul 8(3) din norme oug 148 care spunea ca " daca din calul rezulta un cuantum al indemnizatiei lunare pentru cic mai mic decat cuantumul indemnizatiei primit anterior nasterii celui de-al doilea copil, atunci se acorda indemnizatia pentru cic anterior".
Aici eu inteleg ca intradevar calculul e 85% din media ultimelor venituri, dar nu mai mic decat cic1.

2.la data finalizarii cic 1 , redeschid contractul de munca, imi dau demisia, inchid contractul de munca (e un exemplu doar). Practic am o fractiune de luna nelucrata ( de 2 sapt), admisa prin art4(3)din norme. Atunci cic 2 ar fi 85% din cic 1 , dar cf art 8(3) de mai sus ar fi tot cic1?
Adica daca nasterea celui de-al doilea copil s-ar produce la 2 sapt dupa inchiderea cic 1 as beneficia tot de indemnizatia aferenta cic 1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Punctul 1 e clar se pare, nu?
Punctul 2 este eronat si ma vad nevoit sa reprecizez ca scrie clar ca nu exista luna nelucrata deloc. ba mai mult nr dezile lucrate trebuie sa depaseasca jumatate din nr zilelor lucratoare din acea luna. Credeam ca ma fost destul de explicit.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Bodo, Marius si Nerantula, multumesc frumos pt dezbaterile si raspunsurile acordate legate de cic1-cic2.

Eu imi doresc tare mult ca bb2 sa-l nasc in aceeasi zi cu bb1, deci cand bb1 ar face 2 ani, bb2 ar face o zi de viata.
Legal, doresc sa-mi reconfirm cu voi gandirea:
1) - nasc bb2, intru in concediu de maternitate 126 zile (deci posibil indemnizatia de maternitate > cic 1), depun acte cic2
SAU
- nasc bb2, intru concediu postnatal 42 zile (auzisem ca nu mai am dreptul la prenatal daca mi-am pastrat cic1 pana la final), depun acte cic2
SI
2) - cic2 nu poate fi mai mic decat cic1, decat daca am somaj dupa iesirea din cic1, atunci cic2 ar fi min 600 ron
Corect?

Inca o intrebare: in momentul cand o sa am confirmarea de la medicul gineco faptul ca sunt insarcinata, desi sunt in cic1 (deci contr de munca este suspendat), este obligatoriu sa anunt a2a zi firma sau pana implinesc max 2 luni de sarcina bb2?

Multumesc frumos anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

Multumesc Marius, suntem amandoi de acord ca nu exista luna nelucrata, dar punctul de lege de care vb prezinta si o exceptie in care e permis ca o singura data fractiunea de luna nelucrata sa fie mai mica de jumatate de luna. Deci nu e total eronat ce zic, poate exemplul de care-ti vb nu a fost ok, cu demisia, dar poate exista cazul in care firma se inchide pana atunci. Atunci, ma gandesc ca nu voi avea unde introduce prenatalul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bodo2010 spune:

M-am lamurit cu al doilea caz ipotetic, deci dupa terminara cic1 , prenatalul de 126 zile se acorda, daca firma e in lichidare, reorganizare sau isi intrerupe temporar activitatea de catre Casele de asigurari de sanatate din fondul Fnuass ( art 32, oug 158).
Deci dupa terminare cic 1 , prenatal 126 zile de 85% cic1 si dupa cic2=cic1.
Va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

No, ca acum m-am bulversat eu!

Concluzia lui Bodo: Deci dupa terminare cic 1 , prenatal 126 zile de 85% cic1 si dupa cic2=cic1.

1. Prenatalul/postnatal de 126 zile, care vine dupa cic1, nu se calculeaza cu 85% din salariul minim, asa cum mi-ai aratat, Marius?

2. cic2=cic1 numai daca se trece direct din cic1 in cic2, conditia cu daca din calcul rezulta cic2<cic1 nu este valabila numai pentru persoanele care au nascut in timpul cic1??

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. corect
2. nu am inteles intrebarea. In esenta CIC2=CIC1.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

2. Deci daca la mine se termina cic1 pe 16.09 si nasc bb2 pe 11.10, cic1 mai e egal cu cic2? Eu zic ca nu, ca ar fi fost egale numai daca nasteam cel tarziu pe 16.09 ..
Acum mie nu mi-e clar la ce se refera precizarea din lege ca daca din calcul reiese ca cic2<cic1, ramane cic1 ..

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles.
Deci daca intre cele doua concedii apare o forma de plata de tip venit profesional sau asimilat (salariu, PFA, concediu medical) atunci conform procedurii de calcul in baza de calcul raman cele 12 luni anteroare datei nasterii celui de-al doilea copil. Daca matematic discutand prin calculatie ar rezulta o valoare a noii indemnizatii (e vorba de cazul celor 85%) mai mic decat valoarea primei indemnizatii atunci asiguratul are dreptul la valoarea cea mai mare - in acest caz la prima valoare calculata. In fapt se doreste protejarea asiguratului din punct de vedere financiar acordandu-se cuantumul cel mai mare posibil.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput