Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna dimineata soare buna dimineata
hai deschide pleoapa si priveste viata!



Ei draga, buna nebuna dimineata asta de marti iata ca venii si o sa plece cu tot mercurul ei retrograd. Problema se pune daca-s si in conjunctie, ca de trigon cu saturn ne-am saturat, imi amintesc si eu buletinele de stiri de dimineata comentate savuros, mai ales ca eu eram pasionata de astrologie si faceam si o serie de harti astrale, eeee zic eram pentru ca erau preocupari de fata batrana ca sa va zic asa, citez din complimentele colegilor

Honey fata dulce incep cu tine si sa te felicit, uf ce bine ca ti-a dat vesti bune si de pasarica sa fie sanatoasa!!!!!! Acum liniste si pace, da? fara preocupari inutile si fara sa te mai ingrijorezi de toate alea. Mie ca si lui Vladimirescu mi se intareste mi se distareste bustica, ma doare, ba la spate, ba in fata, dar nimic nu-mi poate lua bucuria ca-s gravida insfarsit si cine baga in seama tot. Cand ma doare stau si eu jos, incerc sa ma calmez o perioada si gata.
Capul sus si ochii la usa ca acus venim, la cata bautura ai...
pup fetele

Mihaelagrosan, da draga mea e frumos aici, fiecare loc e frumos altfel. Ne bucuram si noi cat putem si incercam sa imbogatim retina cu multe lucruri cunoscute pe aici. merita oricum o vacanta aici! Maine ne tinem de mana la eco, eu merg de dimineata ca sa facem si testul de glicemie si apoi eco. Bafta!!!!

Vladimiresculeeeeee, ce citesc de vesti bune!!! Bravo, nici nu puitea fi altfel sa stii la ce mama strog esti! Si draga mea sa-ti citesc din ale bunicii? La dr bun si la popa se asteapta, era ca un fel de consolare ca sunt locurile unde astepti fara sa te superi, cica. Ei bine ca problemele de flux se pot rezolva cu banala aspirina si speram sa fie bine. sanatate si te pup!

hapyjoy, merci de aprecieri draga mea, ei ca sa fiu modesta de talente nu duc lipsa, acum sunt in faza perloasa a existentei mele, fac coliere din ce in ce mai complicate, acu cat inca mai pot sa unblu prin cartierul chinezesc dupa tot felul de accesorii si pietre, combinatii. M-am gandit ca trebuie sa fac si o fata sa am la cine le lasa...
Cat ce cat de usor este sa facem Craciun departe?... stii ca-l gustam cu mare drag si suntem asa apropiati, uneori cu ceva romanasi de pe aicea si mare bucurie este sa stii. Eu acum sunt la faza de cautari cu ce sa-l surprind pe sotul meu, imi place sa-i fac surprizele si caut ceva ce l-ar da pe spate (lucru total imposibil), nu e vb de valoare, dar febra de dinainte mi-a placut de mica si mereu am adaugat ceva de la mine, am mesterit eu ceva cu manutele astea doua... Facem si bradulet, nu stiu daca natural pentru ca in primul an s-a uscat saracul de la atat aer cond cat a avut in cap dar a fost fabulos sa stii. dar casa oricum o ornez cu tot felul de decoratiuni si chestiuni atarnare, hi hih hih abia astept! Dupa ziua mea de 15 dec dau drumul la putin color in casa sa ne inveseleasca viata!

imi pare rau de oanaiacovita si de briza ce sperieturi saracele au tras... of multi nebuni pe sosele, acuma gata nu va mai ganditi, a trecut, da?

Ella fata voiasa mai bine tu sa incepi ziua scriind trecand prin filturul tau ce fac draga stelele pe acolo prin spatiul Danubiano-pontic si sa vedem daca se pupa cu sub estul Asiei, da?
Vezi ochii pe mercut, eu una acu ma uit la termometru sa vada daca e zi buna de oesit ca ieri a nascut o colega de a sotului o fetita si vreau sa o vizitez la spital maine intre analizele mele.
pup burtica

Stefimic, merci mult. Prima mea impresie despre craciun aici a fost acum multi ani cand am fost in vizita la Singapore, era cam la inceputul lunii nov, si era tot dar tot decorat 100% de Craciun, m-am simtit ca Alice in tara minunilor sa stii, era prima data cand stateam in pantaloni scuti si maieu si aveam brezi peste tot. Acolo fiind mai mic orasul stat, chinez 100% deci foarte mercantil e frumos te simti ca intr-o colivie de aur sa stii.
Apoi am vazut ca si aici in KL (Kuala Lumpur se decoreaza)dar nu asa ca in povesti sa nu ai un loc pe srada fara o sumedenie de decoratiuni.Energica merci sunt de felul meu, ma gandesc sa mai profit acum cat mai pot si ma lasa plodul mic.

Oanaiacovita, fara sa te sperii, asa e cu somnul unepori sa stii. Eu de o saptamana visez urat de tot, de exemplu constant este visul ca-l nasc pe fratele meu cel mic, care nu mai este printre noi, ma trezesc foarte tulburata si uneori mai plang... alteori ma sucesc pana amortesc naibii de tot in pat si la sfarsit adorm in brate la sot, saracul ce se trezeste la fiecare intoarcere de a mea sa vada daca suntem bine. Dar na, vine dimineata, cu lumina ca-mi inunda sufletul si nu ma mai gandesc la noaptea trecuta. Azi noapte am visat ca am nascut o fetita prin cezariana si eu nu o mai voiam... chestii de astea imi inunda somnul...
calm si seara o cina mai lejera, incearca sa nu mai dormi pe zi poate asa incet incet trec toate fricile si spaimele caracteristice gravidelor!

Freedelia, ce fac copii azi? mai bine cu raceala?
sanatate!!!

fetele va pup ca iar am scris mult i fara rost, sa aveti o zi excelenta, si mult soare, optimism si sa nu bagati in seama nimic ce v-ar putea supara!!!!!







castelana fericita 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Neata!
Nu dau inca cafeaua pt ca sper sa mai dormiti.

Oana- dupa o zi obositoare si lunga e normal si somnul sa fie agitat. Sper ca azi o sa te trezesti mai bine.
Castelana- ce mi-a placea un Craciun in pantaloni scurti si tricou.

Eu vaccin antitetanus nu vreau. Mie teama de alergie.

Ieri am postit. Ce credeti ca am facut de la 5 pana acum ??? Am mancat o cutie de peste marinat. Dupa ce l-am mancat m-am gandit ca nu e bun in sarcina. Acum de scos nu mai pot sa-l scot. La cat m-am chinuit cu el.... am o chestie dureroasa rau pe cerul gurii care nu ma lasa sa mamanc. Oare glicerina boraxata ajuta ? E permisa in sarcina?

Multumesc tuturor pt vorbele frumoase si fericitari.
Ar trebui sa ma duc la culcare ca am mult de alergat azi si nu or sa ma tine bateriile.

Denisa, 20 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata!

Nu am dormit decat o ora azi noapte si aia foarte agitata.
Inca am pulsul mare, e 92, tensiunea a mai scazut la 111 cu 77, dar sunt fff obosita.
Vreau sa o sun pe dra sa vad ce zice si sa ii zic sa imi dea medical macar saptamana asta, ca sunt la pamant.
M-am stricat si la burta, cred ca de la oboseala.
Bebe a miscat toata noaptea continuu, cred ca l-am ametit saracul.

Merg sa imi rezolv din treburi la birou si apoi o sun pe dra sa vad ce zice.

Castelana nu dorm ziua ca sunt la lucru, doar in we mai prind cate o ora, dar ieri la cat am tras trebuia sa dorm dusa.

Denisa

Oana 25+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

oana nu.ti face griji, eu am avut si 120 puls si fara motive, adica eram foarte calma in momentul ala, si l.am luat in farmacie cu aparat de spital , deci nu ar fi fost vreo eroare, de multe ori il am 110
gabyhila la fel
acum vad ca a mai scazut
oricum nu e indicat nici.un medicament pt puls din cate stiu eu, aici mai mult ca sigur iar in romania depinde de medic, dar stiu ca si lui gaby i l.au oprit

nibi ma bucur sa te revad :)

multumesc fetelor pt gandurile bune si sper sa vin cu vesti la fel despre bebe , azi la eco...

roxana 21 arthur martin si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

buna dimineata mamici cu burtici

Trimis copil la gradi, asa a ar f cazul sa ma apuc de chestii..inclusiv de pictat. Nu de alta da dupa un sf de sapt ploios cu activitati pe masura, adica leneveala, aiua de luni nu a fost tocmai un start bun, m-am simtit rau...tensiunea ff mic, ameteli si migrana, plus ceva oac-oac, deci mai mult la orizontala. Nici nu-mi imaginez cum ar fi fost sa trebuiasca sa merg la servici, asa ca Oana, iti recomand sa-ti iai cateva zile de medical, ti-ar prinde tare bine. oboseala isi spune cuvantul, si oricum tu esti cu sarcina avansata, simt si eu pe zi ce trece ca e mai grea orice miscare. Stai cateva zile acasa si te remontezi ca pana in ianuarie mai e mult si bine, plus sarbatorile, chiar nu are rost sa te surmenezi. Incet si cu treaba buna!!

Castelana, sa nu-ti faci griji ca ne-ar plictisi sau deranja povestile tale, din contra !!! avem nevoie si de pete de culoare pe aici,iar paleta ta e multicolora !! si off-topicurile chiar prind bine, valabil pentru toate fetele, ca doar ne cunoastem cat de cat si chiar suntem interesate de ce mai face fiecare in afara de rolul maica cu burtica Nici nu ar fi bine sa povestim strict de problemute de sarcina, analize, doctori si scutece
Tu chiar ai un dar deosebit de a povesti...desi eu nu ma pot integra in atmosfera de pantaloni scurti si tricou mai degraba ma imaginez in fata unui foc de semineu, intr-o cabana, la munte, cand iti ascult istorioarele

Ina, ce dulce e bebe.. daca nu stiam ca ai postat tu poza as fi zis ca e din aia de reclama , trucata
mai ai si altele? chiar s-a rusinat, nu v-a aratat nasucul?
Va pup dulce

Ioana, 22+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

nibi niki, ma bucur se te aud..
Daca ai timp , ia povesteste si tu cum mai e prin partile voastre de lume

Ioana, 22+ , si Alexandru ,07.04.2006.

noi...
Alexandru
icoane pe lemn
BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Oana- Bine faci ca vrei sa ceri medical. O sa-ti prinda bine. Eu aveam pulsul mare cand beau 2 litri de pepsi pe zi si 5 3in1 si dormeam 3-4 ore pe noapte. Si uite ca nimeni nu mi-a ridicat statuie la munca , ma plateau pe masura dar...
Roxana-aspetam vesti de la dr azi. Pana vin eu acasa cred ca vi si tu.

Denisa, 20 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna79 spune:

Neata la toate burticile

Oana nu te speria , de obicei pulsul e crescut la femei insracinate,eu il am tot timpu cam 100. cat despre insomnii nici nu ti imaginez prin ce trec eu de o saptamana , cred cu cat avansam in sarcina cu cat apar insomniile si nu ne mai gasim locul in pat, bebita al meu nu suporta ca eu sa dorm pe partea stanga si trebuia sa stau numai pe dreapta si ti dai seama ce intepenita sunt.
Tu probabil esti obosita de la munca, parerea mea ia-ti un concediu si stai acasa sa te refaci.

Apropo de mancare mi ati facut o mare pofta cu sarmalutele asa ca am furat retetea voastra si am facut-o si au iesit super....

Honeybaby ce nume frumos i-ai ales fetitei tale , eu voiam tot Maya dc ar fi iesit fata, nu stiu dc e permisa glicerina boroxata in sarcina , dar nu inteleg ce chestie ai pe cerul gurii o rana un fel de ciuperca sau ce??ca poate gasim alt tratament permis.Ahhh si apropo de mancare nepermisa si eu tot poftesc la peste marinat si afumat , am mancat afumat ca nu puteam de pofta.


O zi buna la toate burticile

Speranta este ceea ce ne indreapta corabia vietii catre tarmurile implinirilor....

Miruna 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Am vorbit cu dra si normal ca nu a zis nik de medical si nu mai am zile de concediu.
Mi-a zis sa iau Calmogen si sa o sun vineri.
I-am zis ca pe Calmogen scrie contraindicat in sarcina si cica nu, ca sunt povesti,
Bun, acu sa vad cum stau eu pana la 5. Sper sa nu adorm aici.

Pup toate fetele ca imi purtati de grija.

Oana 25+ Erick Nicholas
Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!

Bebe mic




Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Miruna- nu stiu daca e ciuperca. Am avut o umflatura pe cerul gurii de sambata. Duminica s-a spart si s-a trasformat intr-o rana urata tare, care doare si ustura. Azi ma duc oricum la ginecolog sa-i duc rezultatul de la morfologica si o s-o intreb si pe ea ce pot sa pun acolo.
Cred ca e pe calea cea buna pt ca azi nu prea ma doare.
Ma bucur ca iti place numele

Denisa, 20 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput