La multi ani! Fulguleti de nov-dec 2006 (224)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

Va ofer o fierbinte si fug...


Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Am incercat azi sa trasfer cei 2 blasto ramasi, insa nu am reusit, nu au rezstat incalzirii...gata, nu mai am altii...

Multa sanatate tuturor piticilor!

Ingeras, mami de Maya
In curand vom fi 2 in 1...din nou..si va fi bine!
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici,
iulia-stefy nu fugi, zi-ne cum e stefi. cum e cu alergia? multa sanatate.
ruxandra multumim de vestile de la lavinia. ne tii la curent, please, daca mai vb cu ea?
lizzy sunteti la bucuresti? n-ai net? vest? stie cineva ceva de ei?

noi suntem clar pe drumul cel bun, se simte mai bine, topaie si rade si e vesel si revin din ce in ce mai repede la pustiul vesel si plin de energie de dinainte de boala. aseara stateam toti trei, dani topaia si eu si cu florin eram cu gura pana la urechi de fericire.
in schimb o noua problema s-a ivit la orizont ... nu mai zic nimic, sper sa fie doar o alarma falsa, vom stii mai multe, sper, dupa vizita la dc.
eu incep de azi fizioterapia si kinetoterapia, sper sa imi faca bine, ca aseara plangeam de dureri. azi am primit de la sefa mea un nou scaun de birou, cu sprijin lombar si toate cele. sper sa ma ajute si asta.
cam atat de pe la noi.
pupam toata gasca.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

ingerasa, sincer imi pare rau.

Laura, mai are ceva bubute. dar mai putine. Meregm cu antialergic mai departe.... Ma bucur ca Dani e mai bine. Dar ne-ai lasat in ceata cu o alta problema noua... Multa sanatate si tie si putere sa treci peste toate.

Lizzy, ati ajuns acasa? Voi cum mai sunteti?

Ruxandra, asteptam sa ne mai dai vesti despre Mihaita.

Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

aseara am vb cu lavinia pe fuga. ajunsesera, erau deja cazati si au iesit sa pape ceva de cina. azi la 10 am se internau in spital, maine, nu stia ora, e interventia la inimioara lui mihai. a zis ca da sms-uri

laura, acum fac tens cervical, ultrasunete, baie sarata, impachetare cu namol, masaj si kineto. mai am 5 zile de tratament si numai 2 de concediu.

ingerasa, regret nespus. admir enorm felul in care lupti.

aka, te-a mai intrebat cineva si nu ai raspuns. semnatura ta e cu oki? calde imbratisari!

aka, acs, lacramioara, laura, tuturor merci de ganduri

inainte sa plec la bucu eram racita, infundata, ma rog, nu eram prea bine. ianis era deja pe klacid in disperarea de a nu-l duce acolo rau bolnav. in astea cateva zile eu am ajuns in sinuzita iar, sunt varza rau de tot, marc a luat de la noi, din muci a ajuns iar in bronsita cu wheezing, a avut o noaptea si o zi tare grele ieri...
in nebunia si inconstienta mea am plecat de acasa fara ventolin, aveam doar remediile homeopate, am tremurat asa pana aseara cand am ajuns in sfarsit acasa... dar n-a mai fost nevoie de ventolin, pare sa fi trecut peste criza doar cu ipeca. acum e cu tuse productiva si muci urati, dar respira destul de ok si, cel mai important, NU geme si NU e leguma. cred ca trecem si acum fara antib si cortizon ar fi o chestie.

evaluarea psihologica de luni a fost lunga, 1,5 ore a stat singur, cu un strain, si a cooperat bine, apoi am stat eu si sulul de servetele pt nas, cu acelasi strain inca 1,5 ore si am raspuns la zeci de intrebari. dupa alte 2 ore am discutat raportul de evaluare si recomandarile de terapie.
avem niste repere clare acum, pe varste mentale - are usoare deficiente de dezvoltare pe cateva linii, de regula cu 6-8 luni intarziere, nimic imposibil de recuperat in cazul lui marc. am venit cu o lista de programe de invatare pe care sa le parcurgem acasa cu el, organizat, 1 ora pe zi sa zicem. totul e o joaca pt el, nu e nevoie decat de implicare si rabdare, pe care sper sa le suplinesc eu in lipsa unui terapeut care sa faca asta.
draga noastra logopeda tra sa nasca zilele astea, asa ca luam pauza de la logopedie pana ne mutam la alta logopeda.
regret ca nu am avut o evaluare portage in primavara, sau in iunie, cand am fost prima data la bucu la homeopat, as fi avut deja un grad de comparatie. pt ca eu stiu de unde am plecat in iunie si unde e azi. in iunie a avut o evaluare tip test de inteligenta (bailey se cheama) si nu tip scala de dezvoltare (cum e portage).

ieri seara a avut prima conversatie telefonica reala. prima data a imitat "alo" verbal dupa mine. copiii vostri fac asta de mai bine de 1 an, natural, fara efort...
am sunat-o pe bona sa-i zic ca azi sa nu vina la noi. marc a cerut sa vorbeasca cu ea:
m: alooo, tanti...
bona: ce faci puiule? cum esti?
m: biineee
bona: vii acasa?
m: mah masina mami diana, tati anin, iani... mah casa...
mah teio (traducere: marc vine cu masina cu mami, tati, ianis, acasa; marc a fost la teo - matusa lui)

cuvintele tanti, alo, bine, masina (cu s nu cu sh), casa, teio (pt teo) sunt muncite de cateva saptamani, dar le-a rostit spontan, doar in ultimele cateva zile. la fel cuvintele: sine (shine de tren), pat, cap, pitic, masa, cana, mosh (de la craciun), si altele care nu-mi vin acum, le-a rostit pt prima data in ultimele 2-3 saptamani. si pt toate, marc si logopeda, si noi toti, am muncit ceva conteaza rezultatul. acum, pt mine conteaza sa stiu ca eforturile astea duc clar spre mai bine. vad de asemenea, ca stimularea, lucrul, munca, aduc rezultate, in timp ce asteptarea, "increderea" in copil si atat = stagnare, in cel mai bun caz progres f.f.lent.

este extrem de mandru cand reuseste sa se faca inteles, prin cuvinte. este fericit cand reuseste sa exprime verbal cate ceva, pt prima data. cand rosteste un cuvant oarecare, pt prima data, nesolicitat, asa ca pt sine - are un ranjet de satisfactie pe fata de nu-l pot descrie

mai sunt multe de facut, dar stim ca se poate si asta ne duce inainte fara pic de stres. preocupare exista mereu, ingrijorare, emotie, spuneti-i cum vreti. stres insa, NU. lipsa de incredere ca se poate, NU. si asta e extraordinar.

cred ca felul in care scriu public despre drumul lui marc este un soi de jurnal de "calatorie" de citit mai incolo probabil de asta continui sa scriu, desi e o istorie personala, peste care nu am pretentia sa aveti rabdare a trece, in detaliu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Maine sa ne gandim tare, tare... da TARE, TARE la Mihaita. Si sa reuseasca!


dr. este rezervat ca va reusi prin cateterism.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Lizzy, ma bucur nespus ca sunteti pe drumul cel bun si ca stresul a disparut. Esti mai optimista si asta ma bucura. Multa sanatate.

pentru Mihaita sa treaca cu bine peste operatie.

Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Multa putere Laviniei si lui Mihaita, Doamne ajuta sa fie bine ! Ne vom ruga pentru voi sa treceti cu bine peste interventie !
Ruxandra, asta inseamna ca va fi o interventie mai complicata decat s-au asteptat??
Lizzy, ma bucur pentru progresele voastre si te admir nespus ! Sanatate!
Va tzuc ! n-am vreme nici sa respir !

Roxana, mamica lui David (20 noiembrie 2006 ) si a Mariei ( 2 octombrie 2009)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Ingerasa...nu stiu ce-as putea spune...imi pare tare tare rau...

Roxana, mamica lui David (20 noiembrie 2006 ) si a Mariei ( 2 octombrie 2009)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Azi e ziua cea mare pentru Mihaita. Hai sa trimitem gandurile noastrebune si valuri de energie pozitiva catre el. Sa ne rugam sa-i ajute DD sa treaca cu bine peste asta. pentru Mihaita.

Mergi la inceput