Presa si alegerile

Presa si alegerile | Autor: muffin

Link direct la acest mesaj

atentie - aici un avertisment

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

atentie - aici un avertisment




Multumim de avertisment.
Majoritatea stie asta, desigur...dar or mai fi si cativa pacaliti...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Da, sigur, ce sa zic.
Si ce-am mai ras...

Eu sunt unul din ametitii care se uita la Antene. De Realitatea nu zic ca nu ma uit. Voi vota Partidul Pacalicilor.

Eu propun sa se dea lege sa ne uitam cu totii la Acasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu nu ma uit niciodata la TV in campanii. Pentru ca in 4 ani de guvernare stiu ce-a facut fiecare si ce nu. Am in minte anumite fapte pentru care vreau sa sanctionez si-mi aintesc lucruri bune, pe care le-am apreciat in cei 4 ani de guvernare la un candidat sau altul.

Daca ma uit la televizor in campanie toate aceste ganduri al mele corecte si reale se dilueaza. In campanie toata lumea incearca sa te abureasca, lucrurile bune facute de cineva sunt prezentate sa para proaste, magariile aevarate sunt trecute sub tacere (depinde la ce post te uiti) si difeite nulitati apar din palarie cu scopul precis de a te convinge ca rata impunge. Daca te uiti la televizor in campaniile elctorale sfarsesti atat de ingretosat incat nu te mai duci la vot.

Deci nu va uitati la televizor in campanii. Este cea mai mare greseala.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sellanic spune:

iata despre prestatia TVRul in era Geoana:

TVR-ul a fost sanc#355;ionat pentru o transmisiune live de pe 1 decembrie. Un amic mi-a trimis #351;i o transcriere a transmisiei live pe care o reproduc aici. E chiar amuzant#259; toat#259; faza, cu momente de pies#259; de teatru de un umor involuntar teribil #351;i descrieri de decor r#259;v#259;#351;itoare. Citez integral scrisoarea amicului meu, pentru c#259; merit#259;:

Documentarul “Invingatorii” pare ca a fost intrerupt la 18.07. Ultimele fraze: “Ion tiriac priveste spre trecut, Ilie nastase are viitorul in fata. Tiriac a construit admirabil o echipa. Ilie Nastase ii da stralucire”. Muzica se aude in continuare. Inceteaza brusc, apare genericul de la “Invingatorii”, apoi publicate. Din publictate, iese carton pe care scrie:

acum, ADAMCLISI 2009
Transmisiune directa
cu ocazia Zilei de 1 Decembrie

Decor de Cantarea Romaniei, figuranti nebarbieriti, imbracati in soldati romani, muzica patriotica zbierata.

Nicusor Constantinescu, tinandu-si copilul de mana, ureaza “La multi ani!” romanilor, constantenilor si dobrogenilor. Apoi trece la oficialitati: “La multi ani, domnule presedinte Geoana, azi presedinte al Senatului României, pe sase decembrie presedintele Romaniei”

Multimea aplauda, se aud strigate anemice, “Geoana presedinte”.

Aflam de la Nicusor Constantinescu ca oamenii i-au asteptat acolo pe liderii PSD si PNL o ora si jumatate. Dar a meritat: “Important e ca domnul presedinte Geoana, domnul Crin Antonescu, domnul Ciuhandru, domnul Johannis, primarul Sibiului, astazi au semnat un acord la Timisoara de reconciliere nationala. Si pentru asta merita aplauzele dumneavoastra! Astazi, 1 decembrie, eu cred ca la Timisoara s-a facut cel mai important gest politic, economic si social din Romania dupa 1989, prin aceasta mare reconciliere, iertare a noastra, a tuturor printr-un program si proiect ambitios pentru o noua Romanie.”

“Sa terminam cu ura, cu scandalul, cu ceea ce ne desparte si sa ne apropiem de iubire, daruire.”

“Vreau doar sa credeti ca impreuna suntem puterea, impreuna, uniti, putem sa invingem si, credeti-ma, o sa invingem impreuna cu toti primarii de aici, cu toata Dobrogea, cu toata Romania, vom invinge pentru ca binele intotdeauna domina raul, meritam un viitor frumos in liniste si pace!”

Il cheama pe scena pe Puiu Hasotti, “din partea PNL, va rog sa-l aplaudati, suntem impreuna.”

Hasotti i se adreseaza lui Mircea Geoana: “Va dorec ca peste cateva zile sa nu mai fiti presedintele Senatului, va doresc sa fiti presedintele Romaniei si va vorbesc in numele PNL!”

Radu Mazare vine pe scena, in camasa, ca sa inghete si el alaturi de cei ce au asteptat aproape doua ore delegatia PSD-PNL si transmisiunea TVR2:

“Ati inghetat asteptând. Nu a fost din lipsa de respect, asa a vrut Dumnezeu, asa a fost vremea, dar Dumnezeu ne pune de multe ori la incercare.Dar intotdeauna romanii uniti au invins!”

Apare Nicolae Moga, senator PSD, care nu spune nimic, doar il introduce pe Mircea Geoana:

“A meritat sa asteptam,avem oaspeti de seama, de vaza. Am placuta ocazie sa dau cuvantul presedintelui Senatului, Mircea Geoana, viitorul presedinte al Romaniei”

Se striga, tot anemic, “Geoana presedinte”, apar in cadru Mircea Geoana cu sotia, Fenechiu, Andronescu, Bazac si Teodosie Snagoveanu.

Geoana are discurs electoral. Incepe prin a transmite din partea lui Crin Antonescu “mesajul de pretuire din partea acestui om care face cinste politicii romanesti. Sunt mandru si onorat sa fim impreuna, social-democrati si liberali, la aceasta mare manifestare de la punctul genezei natiunii romane”

“Mesajul meu de Ziua Nationala la acest monument emblematic pentru vatra neamului romanesc, alaturi de Sarmisegetuza, care tot in 109, tot acuma 1900 ani, reprezinta bratele simetrice ale Dobrogei si Transilvaniei, care reprezinta de fapt acest vast spatiu de romanitate si mandrie de a fi roman. Asta e sarbatoarea noastra, e mandria noastra de a fi stat aici indiferent de valurile istoriei, si la bine si la rau.”

“Vreau sa transmit un mesaj din partea primarului Sibiului, Klaus Johannis, cel pe care il voi instala pana de Craciun in fruntea unui guvern cu majoritate solida, cu program anticriza si care se va bate pentru locurile de munca”

“Azi, la aceasta mare manifestare, de zeci de mii de oameni de la Adamclisi, nu exista culori de partid. Da, sunt rosii social democrati, da, sunt galben si albastru colegii liberali, dar adevartul stindard este tricolorul national. Astazi nu avem culoare politica.”

Vorbeste despre programul de relansare a agriculturii, dezvoltare a energiei nationale, “vom continua sa investim la Cernavoda, vom pastra in maini romanesti Romgazul si Transgazul. Vreau sa va spun ca presedinte al Romaniei si cu guvernul viitor vom recrea o companie nationala de cai ferate ca sa nu mai facem de la Bucuresti pana la Constanta sase ore.”

“Suntem aici liberali si social democrati si stim sa imbinam cresterea economica cu solidaritatea sociala.”

“Sfântul Nicolae sa ne aduca gandul cel bun. Doamne ajuta, la multi ani romani, la multi ani Dobrogea, la multi ani Adamclisi. Dumnezeu sa va binecuvanteze, Dumnezeu sa fie cu noi.”

Incepe Oda Bucuriei, varianta zbierata.
Pe ecranul TVR2 curge un crawl de final: “Ati urmarit in direct de la Adamclisi un spectacol extraordinar dedicat ZIlei Nationale a Romaniei”. E ora 19.05.

Mergi la inceput