Nu ii plac fructele!

Nu ii plac fructele! | Autor: Picky_toto

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 6 luni refuza fructele. Am inceput diversificarea de la 5 luni cu banana, pe care a acceptat-o cat de cat ok, dar din cauza ca se irita la fundulet de la ea, i-am oprit-o. Am incercat alte fructe (mar, para, clementina) simple sau combinate cu cereale dar nu ii plac. Pur si simplu se stramba cand le simte gustul si ii vine sa vomeze. Legumele ii plac ff mult si le papa cu placere, deci in privinta asta chiar nu avem probleme.
Acum va intreb pe voi, mamicute, ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa procedez ca sa imi accepte si fructele? Credeti ca ar fi bine sa mai insist sau sa o mai las ceva timp si apoi sa incerc din nou?

Multumesc de sfaturi

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Nici piticul meu nu a acceptat si nici nu accepta fructele deloc , in afara de banana si mar , insa zilnic ii fac acasa suc din fructe , plus morcov , iar asta il bea cu placere !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Combina fruct + o leguma. Asa procedez si eu cu fetita mea. Papa cu placere legume, carnita, dar mult mai rar doar fruct singur. Fructele sunt dulci si acide. Combinate le va accepta mai bine. Nu stiu in ce stadiu sunteti cu diversificarea, sa iti dau exemple concrete ce combinam noi. Eu zic sa te bucuri ca papa legume, multi copii refuza tocmai legumele pt ca s-au invatat cu gustul dulce.
Nu insista cu ce nu-i place, fiecare copil, ca orice adult, are gusturi proprii si preferinte culinare. Niciodata sa nu o obligi sa pape ceva ce este evident ca nu-i place. In timp va dezvolta o repulsie fata de mancare in general...asa ca mai bine ii dai ce stii ca ii place ei.



Monica, blessed mommy, for Claudiu-Adrian(20.01.2005), Luana-Emilia(28.01.2009),
Alma-Lorena(28-30.01.2009), Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
You are the poem I dreamed of writing,
The masterpiece I longed to paint.
You are the shining star I reached for
In my ever hopeful quest for life fulfilled.
You are www.tickerclub.com/cache/7b89a83905.png" target="_blank">my child. Now with all things I am blessed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Incearca sa ii dai fructele sub forma de suc...incerca mar,para pasate si amestecate cu biscuiti(biscuitii sa fie fara gluten.Eu nu te-as sfatui sa ii amesteci fructele cu legumele (cu exceptia morcovului)...astfel vei schimba gustul legumelor care ii plac atat de mult si nu le va mai manca nici pe acelea.Are abia 6 luni...aveti timp, nu te stresa, fa pauza 3-4 zile si incerca iar.Si fetita mea a acceptat greu fructele, abia pe la 7 luni si primele pe care le-a acceptat au fost marul si morcovul impreuna sub forma de suc.Acum la 10 luni mananca orice fruct ii dai...aaaa...si de asemenea nici ei nu ii placeau amestecate cu cereale ci cu iaurt.



Raluca mami de gargarita Andra-Bianca
DN 26.12.2008

Mergi la inceput