Sfaturi despre varza

Sfaturi despre varza | Autor: mireluta39

Link direct la acest mesaj

Cum pot pastra varza cruda mai mult timp,iarna?Am pus la butoi,dar mi-au ramas vreo 20 de verze,pe care le tin pe balcon de vreo 2zile si alt butoi nu mai am.Ce sfat imi puteti da?Cineva imi spunea sa le invelesc in hartie.E bine?

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna mireluta,

le poti tine pe balcon (sau intr-o incapere racoroasa), invelite in cateva foi de hartie sau ziar, ferite de inghet (eventual puse pe rafturi de lemn, nu direct pe pardoseala)
in acest fel pot rezista timp de cateva saptamani bune, dar verzele trebuie sa fie "sanatoase" si sa le cureti (daca este cazul) portiunile de frunze rupte/stricate

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

la fel stiu si eu, ca se pot pastra invelite in hartie sau ziar, intr-un loc intunecos si racoros.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Eu zic ca daca ti-au ramas vreo 20 de verze se merita sa iti mai cumperi un butoi, macar unul din acelea mai mici,mai ieftine, care se gasesc peste tot (albastre cred ca sunt). Oricum, raspunsurile primite sunt de folos pentru ca am facut o pasiune pentru varza rosie, cruda, de salata si ma intrebam cum as putea-o pastra 'naturel'. Sa ne spui cum faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

ieftine pe naiba,mai ieftin e unul mai mare decit unul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Sa stiti ca le-am curatat de foile urate,le-am invelit in hartie de ziar si le-am asezat pe raft in balcon.Acum sa vedem cat timp se vor pastra,ca nu putem consuma numai varza.La insistentele sotului meu am luat mai multa decat anul trecut,dar un al 2lea butoi nu ne permitem sa luam,sunt scumpe.Oricum,va multumesc pentru sfaturi.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput