Scurgerile vaginale in timpul sarcinii

Scurgerile vaginale in timpul sarcinii | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cele mai multe femei au scurgeri vaginale mai abundente in timpul sarcinii. Aceste sunt numite adesea leucoree. Scurgerile vaginale normale in timpul sarcinii nu au miros si sunt deschise la culoare. Ar trebui sa semene cu scurgerile obisnuite pe care le aveti si inaintea sarcinii. Cele mai multe femei au scurgeri mai abundente in timpul sarcinii din cauza fluxului mai abundent de sange din organele lor genitale si nivelului mai ridicat de hormon din organism. www.desprecopii.com/info.asp?id=1881" target="_blank">Iata sfatul de la Desprecopii.com>>

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela1976 spune:

Am scurgeri si am fost la ginecolog care mi-a descoperit un hematom si mi-a spus ca exista riscul de a se desprinde (de a pierde sarcina). S-a mai confruntat cineva cu cazuri similare? Care este cauza si ce trebuie facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Gabriela, tu ai sangerari daca sunt produse de un hematom, in articol este vorba despre "secreti" vaginale. Da si eu am avut sangerari in sarcina, cu progesteron si repaus la pat am trecut cu bine. Dr. tau nu ti-a recomandat nimic?
Bafta

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelkke spune:

Buna. As dori sa stiu daca a mai luat cineva Augmentin si ovule Macmiror in trim 2 de sarcina(25 de sapt). Mie mi-a recomandat dr acest tratament pentru e-coli descoperit in secretie vaginala (urocultura a iesit mereu ok). Din pacate pe prospectul de la Macmiror scria ca e contraindicat in sarcina asa ca am intrebat din nou dr daca e sigura ca macmiror nu afecteaza bebele: raspunsul a fost ca daca nu imi convine tratamentul ei sa nu il iau. No comment :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina_g spune:

Eu spun sa mai ceri parerea unui alt doctor, eventual recomandat de o prietena ceva, sa sti ca este bun. Mult noroc si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chrysta4u spune:

buna,viitoare mamici!am postat acest mesaj si pe forumul de panica,insa se pare ca nu este nimeni acolo.va rog tare mult sa ma ajutati cu o informatie esentiala.sunt in a 7-a saptamana de sarcina,pana acum am avut o scurgere maronie,care apoi a revenit la o culoare abicioasa.azi,am constatat ca am o pata rozalie pe protej-slip.precizez ca in urma cu o saptamana am fost la consult,unde medicul mi-a spus ca sarcina se dezvolta normal.insa ma ingrijoreaza scurgerea rozalie.ma ajutati,va rog?poate a mai trecut cineva prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna!

Pentru Chrysta4u: Eu am patit la fel in saptamana a-9-a de sarcina,m-am trezit dimineata cu o sangerare rozalie spre rosiatic pe protej-slip. Mi-am sunat imediat medicul, care m-a chemat la spital. In urma unei ecografii endovaginale s-a descoperit ca aveam un hematom de 1 cm legat de sarcina, care provoca sangerarea. Mi-a dat No-spa si Utrogestan si mi s-a recomandat repaus total la pat, fara strop de efort.Dupa 3-4 sapt de tratament si odihna ,la control s-a constatat ca hematomul s-a resorbit si ca totul este in regula.
Aceasta este experienta mea.Poate la tine este altceva si cel mai bine ar fi sa vorbesti cu medicul tau cat mai repede.Iti doresc numai bine, sanatate si o sarcina frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuela_ed spune:

buna dragi mamicute
Ma alaturi acestui club pentru-ca si eu sunt o viitoare mamica in 3 luni de sarcina cu mici probleme; si poate experienta mea neplacuta in trecut poate ajuta pe cineva fara prea multe informatii in cazul meu Acum 3 ani am avut o pierdere de sarcina in evolutie de 4 luni
am avut de la inceput o scurgere maronie dar nefiind in tara a trebuit sa merg la medic in belgia , s-a facut controlul de rutina dar nimic mai mult, intr-e timp am sunat doctorul di tara si i-am explicat situatia el mi-a zic ca poate fi o eminenta de avort sa am grija si sa vin la control ,in cele din urma nu am fost acasa penttru control dar am gandit eu stupid atunci ca doctori aici sunt mai buni poate si bla bla
Aici au zis ca scurgerea maronie e normala ca poate fi o pierdere de sarcina s-au sperma mai veche si ca trebuie sa fie pe cale naturala lasat fara tratament ei zic ca un bebe poate avea malformati de la medicamente stupid nu
Am lasat totul in mainile doctoruui care zicea mereu la control totul e ok mai tarziu avand urmari de crampe si aici cica e normal
prostia mea fost ca am lasat totul in mana lor dar din experienta invatam, ca urmare am pierdut sarcina cu oribile crampe si sangerari la spital au zis ca am pierdut si apa copilu inca functiona normal si ca urmare in noaptea aceea a incetat din evolutie in 4 luni cica din cauza unui streptococ B care nu a fost depistat mentionez la 2 saptamani se luau analize de sange si urina deci cel mai bine nu cere parerea unui medic dar 10 parerile sunt inpartite a si am vazut si bebelusul pt ca nu am facut chiuretaj dar l-au scos prin provocare normala dilatatie . si era un bebe perfect normal
sfatul meu pentru toate mamicile cu probleme cere parerea la mai multi doctori
Momentan sunt in Olanda si iau tratament cu nos-pa si duphaston si nu mai am scurgere de la 5 saptaman am fost la eco aici cu bebe e ok si aic sunt sceptici cu medicamente pe timpul sarcinei dar sunt in proces de cercetare si au aprobat sa ami dea duphaston desi se zice ca mai tarziu cand bebe va fi afult in jur de 20-30 este expus la riscu de a avea cancer nu e nimic cocret dar eu zic ca exista si un Dumnezeu acolo sus , deci e ok
Va multumesc pentru atentie si va doresc sarcina usoara la toate mamicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariapim spune:

buna ,
Eu sunt insarcinata in 5 sapt si 4 zile si de 6 zile am inceput sa am o scurgere maronie atat cat sa pateze tamponul nu mai mult.am fost la medic in prima zi cand am observat aceste scurgeri si mi a dat tratament cu duphaston (4 pastile in prima doza dupa care 1 pastila la 8 ore )si acid folic si no spa doar in cazul in care durerile de burta sunt mai intense .dureri am cam de 3 saptamani .astazi pe langa acea mica scureger maronie m am trezit si cu un firicel de sange de aproximativ 3-4cm si de grosimea unui fir de ata.sunt la prima sarcina.am facut ecografie cand am fost la control si s a vazut sacul embrionar ca era mica sarcina.bebe a zis ca o sa l vedem peste 10-14 zile la eco.mi e cam teama de scurgerile astea .voi ce parere aveti despre aceste scurgeri maronii in primele sapt de sarcina?cam cat e posibil sa dureze si sa nu pateasca nimic bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacim spune:

Pentru MariaPim.
Buna. Sunt Dana, am avut si eu probleme multe cu bebe, acum suntem in sapt 19, speram sa fie bine. Sper sa nu-ti raspund prea tarziu, poate intre timp te-ai lamurit. Am avut si eu o scurgere rozie cateva minute, care s-a transformat intr-o foarte repede intr-o hemoragie. Parerea mea este sa nu stai asa, nu e normal ca ai scurgeri de sange. Mergi la medic sa-ti dea tratament. Eu iau din saptamana a 12-a Arefam, 400mg pe zi, am luat 10 zile Nospa si Scobutil, 3 tablete pe zi, am stat internata in spital, acum stau mai tot timpul in pat si ma rog sa fie bine...si cel mai mult dintre toate, fii optimista..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelkke

Buna. As dori sa stiu daca a mai luat cineva Augmentin si ovule Macmiror in trim 2 de sarcina(25 de sapt). Mie mi-a recomandat dr acest tratament pentru e-coli descoperit in secretie vaginala (urocultura a iesit mereu ok). Din pacate pe prospectul de la Macmiror scria ca e contraindicat in sarcina asa ca am intrebat din nou dr daca e sigura ca macmiror nu afecteaza bebele: raspunsul a fost ca daca nu imi convine tratamentul ei sa nu il iau. No comment :(


Buna,
Si eu am acelasi lucru ca si tine. Inca nu am ajuns la medic dar am ceva emotii.
Ai reusit sa faci tratamentul? A avut efecte negative pentru bebe?

28+

Mergi la inceput