Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Allessicoo, Nikolett, felicitari pt vestile bune!

Allessicoo, daca ti-a spus asa devreme ca e baiat, pai baiat e sa stii!! Inseamna ca a vazut un tamburus acolo care il diferentiaza de fetitza. Si mie mi-a spus f devreme la prima sarcina de baietel

ALI, mami de Vlady si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor important este sa fie sanatos/sanatoasa si daca este si baietel e si mai bine

asa creste bebicu
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Aleesico- felicitari pr eco!
E prima ta eco?
Fetele cu listuta, mai avem la capitolul vechi fete care au postat dupa deschiderea acestui capitol si care trebuie trecute pe listuta!


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ola frumoaselor

Mira wow ce experienta frumoasa ai avut tu la eco. Bravo si felicitari pentru carucior. Foarte frumos numele. Pfiiiii, abia astept sa ajung si eu luni la eco.
Ale, Flory si celelalte fete (ma scuzati ca nu mai enumar dar m-a lasat neuronul) felicitari pentru vestile bune de la eco
Vivela sanatate multa multa lui David si recuperare rapida. Si eu l-am operat pe Tudor anul trecut (nu de polipi) si stiu ce inseamna o operatie, fie ea cat de mica si de usoara.
Bun venit fetelor noi, sarcina usoara si bebe sanatos si la termen.

Despre noi...nimic deosebit. Ma simt destul de ok, fara probleme mari, doar ca as dormi si as dormi si as dormi. Luni am si eu programare la eco si abia astept. In rest...eu destul de ocupata ca au inceput comenzile pentru sarbatori, dar cand am nitel timp intru si va citesc din scoarta in scoarta sa stiti.

toate fetele

Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 11+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata si de la noi, de unde ne delectam la ora 7 dim cu -4 grade.Brr

Felicitari Aleesicoo pentru estile bune de la echo!

Bun venit noilor fete!

Sabina trec asa de repede saptamanile ca imediat o sa ne zici ca s-au nascut fetele!

Noi suntem bucurosi ca baietii au inceput de ieri sa inoate singuri, sa sara fara aripioare sau altceva in apa mare. Sunt ca doi pestisori!

O zi f frumoasa,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna burticute!

Felicitari pt fetele ce si-au vazut ingerasii!

Despre mine ce sa va zic au trecut starile de greata de tot dar in schimb somnul nu imi da pace deloc, as dormi non stop........Sper sa trecem si de perioada asta in curand..
Va pup si o seara frumoasa ca ma bag la cadurica intr-o paturica ca tare frigut afara....

Cornelia
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Fetelor, aveti careva mai multe detalii despre perioada prenatatala si modul in care afecteaza aceasta indemnizatia de crestere a copilului? Voi cand va luati prenatal? La cate luni? Eu sunt in ceata totala. Am incercat sa urmaresc topicul la legislativ, insa mai mult m-a bagat in ceata... Eu mi-as lua prenatal maximum posibil dearece stiu ca si indemnizatia e mai mare decat netul pe care il luam in mod normal. Sper ca nu v-am zapacit si pe voi

Mira fericita 12+cu Maya Alexandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Mira - si eu sunt interesata de acesta problema. Si eu vreau cat mai mult prenatal pt a-mi mari indemnizatia de crestere a copilului.

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

buna

cam slaba activitatea aici, ce ne facem cand om avea deja puiutii acasa? la odiseea trecuta la care am fost, ritmul era un capitol pe zi sau maxim la 2 zile .


multumesc pentru gandurile bune la adresa lui david, e bine, se reface, are mai mult suflu pt prostioare .

felicitari burticilor care si-au vazut bebeii la eco , abia astept si eu seara de marti cand o sa ne revedem. o sa-mi povesteasca doctorul si cum e cu bitestul, sa vad ce zice si decidem impreuna ce e de facut.

despre prenatal, eu as vrea sa nu intru mai devreme de 2 saptamani inainte de DPN. la sarcina trecuta am intrat cu o luna inainte, m-am plictisit ingrozitor, timpul trecea f greu, eram si eu nerabdatoare sa nasc odata. nici chef de plimbari n-aveam, in pat sa stau sa citesc nu-mi gaseam niciodata pozitia...au fost cele mai lungi zile atunci, acum chiar as vrea sa stau la munca cat mai mult posibil.

eu stiu ca concediul de maternitate are 126 de zile, obligatoriu de efectuat 42 de zile dupa ce nasteti. deci faceti un calcul si vedeti cat iese la socoteala. nu vad insa cum afecteaza indemnizatia de crestere a copilului faptul ca luati mai mult sau mai putin concediu prenatal. din cate stiu se are in vedere salariul brut, de incadrare, nu cel net... dar poate gresesc eu, n-am timp sa ma uit acum, in cazul meu oricum se aplica un alt sistem de calcul.
poate sa influenteze duata concediului prenatal+CIC, ca CIC se finalizeaza cand implineste copiul 2 ani, indiferent cat concediu prenatal ai avut.
eu oricum n-am de gand sa stau 2 ani acasa, asa ca nici problema asta n-am avut-o.

va pupic, aveti grija de voi si de bebelicii din burtica .



_

Mami de pui nazdravan (2/9/07) + 9+
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Buna seara fetele

Cristina, rox va rog sa ma puneti si pe mine cu carucior rooooozz! Sunt tare fericita, asa curioasa cum va fi cu fetitza.
Am fost la eco, a masurat-o, dar nu fac TT. O sa ma duc la morfofetala in 23 s si asta este. Speram sa fie totul bine.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 16+

Mergi la inceput