Bobocei de sept-oct 2008 (216)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

andy.p daaaa, am avut o noapte super!!! Sigur ca va urez!!! Am primit parola de la nikolici, Sarumana

nikolici sarumana



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

viitoare sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Laura.Ai grija si de tine, ca daca temelia cade, atunci nu stiu cine o sa mai aiba grija de restul....deci ai grija si de tine ca sa poti si sa aiba cine sa aiba grija si de pitici

Acum...eu sincer nu stiu cat optimism pot sa insuflu.Adica eu cred sincer in ce spun.Si sa nu ma credeti cine stie ce inteleapta..asa ca mai bine va zic cum a fost cu intoarcerea mea la serviciu.
Incet incet am inceput sa ma enervez foarte repede.Prin august am facut o criza aiurea cu soacra la telefon, ea vrand sa ma ajute si eu insistand ca ma descurc singura.Si mi-a spus ca nu i se pare, ca ma descurc foarte bine cu David, ca apreciaza mult asta, dar ca eu pentru mine nu mai fac nimic si se vede ca imi sare repede tandara.Eu insistam ca lasa ca ma descurc.Dar ma descarcam pe al meu.Care al meu desi ma tinea de cand am nascut ca stau doi ani acasa, desi imi tinea mereu prelegeri ca mama e cel mai bine sa stea cu copilul etc, a cedat si el psihic si in urma unui dialog de genul:
eu:pai da, ca tu nu intelegi cum e sa stai acasa toata ziua ca te solicita sa stai mereu cu un copil si ca tu nu stii cum e
el:pai de ce nu o mai chemi pe mama ?
eu:pai nu am nevoie, ca de aia am facut copii, etc..ca tu te duci la serviciu si e mai usor pentru tine ca mai stai de vb si cu adulti
el(dupa o discutie de juma de ora):pai mai bine te intorci la munca.

Am fost socata sincer cand mi-a zis tocmai el asta...apoi am realizat ca intr-adevar am nevoie de un timp pentru mine.Si am socotit:decat sa stau 3-4 ore zilnic pe bulevarde, de ce mai bine sa nu ma duc 6-7 ore cu tot cu transport si sa muncesc?Ca imi place, imi pun mintea la incercare, conversez cu colegi amuzanti...si nici nu sunt fana shopping sau cascat ochii aiurea.Adica mai repede ma relaxeaza sa fac ceva ce chiar imi place decat sa ma preumblu aiurea pe strazi.
In aceeasi perioada am fost invitata de seful direct la o discutie.Pretextul a fost vizitarea noului sediu unde ne-am mutat....pleca o colega in concediu de maternitate si aveau nevoie de oameni.
Asa ca am pus in balanta si am tras linie..si a iesit ce a iesit.
Imensul avantaj este ca sta soacra cu el.Si am incredere in ea ca isi da tot interesul si ca are ce sa il invete.Plus ca e si foarte atasata de el.Altfel nu stiu daca ma intorceam indiferent cat de nervoasa as fi fost acasa.Adica nu as fi putut sa stau numai si numai cu gandul acasa si sa ma framant ca ce fac, daca se descurca, etc.
Deci intoarcerea mea la serviciu nu e asa o decizie inteleapta ca asa m-a dus pe mine mintea si atat.Sunt persoane in jur care m-au facut sa imi dau seama cum am ajuns, care au fost dispuse sa ma ajute sa facem sa fie bine pentru toti.
Si deci toti 3 (si soacra 4) suntem castigati....asta asa, poate mai foloseste cuiva ca experienta.




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Laura ai grija de tine.Stiu ca e greu daca nu imposibil dar mai incearca si tu sa te menajezi.de la noi si pt Alexia , ne bucuram ca a iesit bine copro.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavida spune:

Nocom, multumesc de poze!

Eliza la 1 an
Ne-am inscris la concursul Klorane: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">lav1
mamica fericita de Eliza Maria (24.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Daca aveti drum pe la noul Mall = Afi Palace Cotroceni, sunt vreo doua magazine de jucarii unde au tot felul de chestii. Eu m-am uitat rapid dar daca stateam sa ma holbez sigur gaseam ceva dragut. Chiar si asa la o prima vedere puteam alege ceva cadouri de Craciun. Adica am gasit un LEgo pentru Alexei, trebuie sa merg sa il vada si el si ceva instrumente muzicale pentru Dimitri dar aveau multe alte chestii. Nici departamentul de jucarii de la Real nu era chiar neinteresant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:


Cu intarziere: onomastica frumoasa lui Joy si lui Victor pui de babymom! Si Minei de andreea_and!

Am citit lucruri triste pe-aici. Voiam sa spun ca eu una consider mega ultra egoista atitudinea sotului care vrea femeia in detrimentul mamei si voi incerca sa argumentez putin. Poate sunt eu aia care gresesc si tocmai asta ma face sa scriu. Un asemenea om nu cred ca se implica sufient nici in viata sotiei nici in a copilului lui, nu suficient sa vada pe pielea lui cat de obositor la propriu este sa #8220;stai#8221; cu un bebelus, cat de frustrant este sa-ti pierzi oarecum libertatea in perioada asta post-lauzie. Multe dintre noi ne-am dat peste cap total stilul de viata pentru a putea avea o familie.

Atata vreme cat eu sacrific totul pe altarul asta mi se pare normal ca lucrul asta sa fie apreciat, respectat si sa se tina cont de el in viata de zi cu zi. Adica sotul meu are un job de 8 ore cu 1 ora pauza dar seara vine obosit si tracasat iar eu #8220;il iau de nou#8221; punandu-i copilul in brate#8230; Ok si eu ce, lucrez 25 de ore zi? Pauza mea unde e? Somnul meu de un an de zile unde e? Ala bun, neintrerupt adica. Pe care el il mai prinde macar o data pe saptamana #8211; dar eu nu dorm. Deci de ce ar trebui sa fiu eu cea proactiva, de ce trebuie sa-mi rezolv singura problema asta ca si cum numai hormonii mei sunt vinovati de toate mizeriile care se intampla intre noi in ultima vreme?

Personal am trecut peste hopul asta, cu oboseala, frustrare, certuri periodice si lacrimi dar pana la urma m-am facut suficient inteleasa si mi se respecta dreptul la odihna etc. Si atunci sunt si eu om cu care se poate dscuta #8230; mai usor. Mai e de lucrat pe partea asta, dar na, ne straduim si ne odihnim impreuna. Mai nou ne adoarme copilul pe amandoi, sampania de ziua mea am baut-o cu ea intre noi, mie jumate mi-a stat in gat din cauza fierei dar ce mai conteaza? Am invatat sa mergem mai departe cu viata asta schimbata. Probabil un concediu in 2 vom avea peste 18 ani dar na, cred ca toate familiile au trecut prin asa ceva. Eu refuz sa fiu singura vinovata daca relatia mea va esua. A nu se intelege ca eu n-am luat atitudine sa ma schimb si sa vad ce fac exagerat, doamne fereste.


Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

A, sa nu va spun ca discutia asta a adus si discutii in mica mea familie . Se pare ca eu ma incrc cu intamplari de la alte mamici si ma razbun pe aal meu care nu intelege de de izbucnesc. Ei, pana la urma ne-am mai lamurit si noi niste chestii mici pe-acolo si am citit si posturile voastre impreuna.

Nicole eu la faze gen deget cu ardei iute zic ca fi-mea isi suge degetul la greu si din momentul in care si l-a luat eu sunt cea mai fericita mamica pentru ca are o ocupatie. SI cand baga fazele cu dentitia le zic ca acelasi lucru se poate discuta despre suzeta. Deci ce castigam?

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Noi suntem fani inraiti ai suzetei, mai ales de cand ne dor dintzii, asa ca nu stiu cum vom scapa de ea, soacra a fost surprinsa sa vada ca si acum avem suzi
am inteles ca strica dentitia si poate chiar bolta palatina, dar ce pot face...

nepotul n-a primit suzi, in schimb degetul il suge de mama focului, intr-o vreme parca v-am mai zis ca atat l-a supt pana a facut rana si tot l-a supt si rana afacut puroi si a trebuit curatat

Mami de Mikul Robert Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Robi s-a jucat astazi cu telecomanda care acum nu mai este de gasit, asa ca no Tv pentru noi in seara asta (nu ne uitam la ceva anume, dar mergea acolo in decor)...cred ca ma duc sa-l trezesc si-l pun s-o caute

Mami de Mikul Robert Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Dragelor,

Intrucat astazi am avut mult de alergat ma bag si eu in pat langa fiica-mea inca de pe acum.

Asa ca, va urez de pe acum:

NOPATE BUNA BOBOCEI SI MAMICI SI TATICI DE BOBCEI!!!!

Laura sper sa am si eu mana buna... daca nu, o sa ne rugam impreuna in fiecare seara de babymom sa se gandeeasca la noi... Va doresc si voua ceea ce imi doresc si mie!!!

mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

viitoare sirena

Mergi la inceput