Piticodromul de Sept - Oct 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

uau, bine v-am gasit in floarea copilariei! eu as vota tot cu "piticodromul", dar singurul motiv e ca m-am obisnuit asa si mi-e draga titulatura.

nu stiu ce sa spun despre incapatanarea la copii (cand nu vor sa urmeze indicatii si vor sa faca totul invers). ah, mi-am amintit cum recita fi-miu cand era mai mic: "un pitic nuuuu era asa de mic/ si nuuuu facea baie in niciuuuun ibric/ pe sapun nuuuuu a alunecat... etc".
eu sunt de felul meu destul de permisiva cu Radu. iar cand il apuca vreo revolta ii atrag atentia spre altceva, ceva in care rolurile se schimba un pic - adica el are nevoie de mine sa fac ceva anume. si stiu ca foloseam muuult zambet si spuneam "bineeeeem" sau "mmmdaaaa" pe niste tonalitati mai deosebite, nush sa explic. dup-aceea, cand vedeam ca e incantat si a iesit un pic din starea de magarus care se opune la orice sugestie, il inrebam din nou daca vrea sa faca ceea ce vroiam eu la momentul respectiv. si, de fiecare data, raspundea "bineeeeem" pe exact aceeasi tonalitate ca mine. il incanta ca avea ocazia sa exerseze si el intonatia respectiva si mimica mea plina de bunavointa si sentimente de cooperare. sa nu radeti de mine, dar asta imi amintesc ca am folosit.
intr-adevar, nici n-a trebuit sa explorez prea multe metode elaborate pt ca Radu e cooperant, nu am f multe momente in care sa exersez strategii complexe de induplecare.
fiecare copil e unic, fiecare mama e diferita, iar metodele nu pot fi generalizate prea usor. ideea e sa oferi un model cat mai apropiat de ce comportamente doresti sa dezvolti la copil, sa il incurajezi cat mai mult cand face un pas catre coportamentul dorit astfel incat sa vada evident, imediat si consecvent avantajul pe care il are, descurajarea comportamentului nedorit prin... un pic de indiferenta, dar totodata cu evidentierea dezavantajului. cam asta e toata teoria de care sunt in stare la ora asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Nici eu nu stiu ce cadouri sa aleg de Craciun. La Sa e mai simplu, vrea o masina cu pedale. Dar Dinu nu spune nimic niciodata.

marinela, eu zic sa-l mai lasi asa "gica contra" ca nu e rau. In fond, cartile alea sunt cam cretine daca stai sa te gandesti, important e ca el sa inteleaga ce i se cere, intotdeauna jocurile alea urmaresc ceva anume dar apoi devin cretine cu cerintele lor: colorati cu rosu nu stiu ce, cu albastru altceva, taiati in cruce, bla bla, zau daca au vreun sens. Daca stie ce i se cere, e Ok. Iar treaba ca trebuie sa faca chiar daca nu are chef cred ca e pt alta varsta, acum e varsta la care e musai sa aiba si chef.
Si lui Dinu ii plac cartile astea dar nu prea mai gasesc. Eu nici nu ii citesc toate cerintele adiacente.

Mi-e groaza de urmatoarele zile, lipseste educatoarea lui Sa, cea pe care o iubeste el, si intuiesc ca iese cu scantei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

bine ne-am regasit la flori! trebuie sa-mi refac reflexul de intrat pe forum aici

deschid postarea la noul capitol cu o intamplare "bebeluseasca"
si anume ce-a facut fi-miu azi noapte:
pentru ca maria era bolnava, am dormit cu ea, asa ca el a dormit cu tati; stefan e bineinteles obisnuit sa doarma cu mine, asa ca dupa ce s-a trezit de 20 de ori s-a pus in fund, s-a uitat la usa, s-a uitat neincrezator la ta-su, a miorlait, etc s-a hotarat ca e timpul sa ia masuri; asa ca s-a dat jos din pat, a deschis usa si s-a dus pe intuneric si in tacere sa ma caute: intai in camera mea, apoi in camera mariei; cand m-a gasit, a inceput sa se planga la mine de situatie
noi ne-am distrat foarte tare la faza asta

marinela, nici Maria nu urmeaza in general indicatiile din cartile de activitati, insa nu-mi fac griji; sunt cam de parerea Tonniei la faza asta:)

Ramona, mama Mariei si a lui Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Hello hello piticodrom! Bun gasit in floarea copilariei!
Ma bucur sa va gasesc aici, imi pare rau ca nu am mai apucat sa scriu si eu la scutece de foarte mult timp…. Dar sper sa fie un nou inceput si pentru mine, sa reusesc sa fiu mai activa de acum incolo.
In primul rand vreau sa urez tuturor copilasilor din piticodrom La multi ani, multa santate, sa creasca mari si frumosi si destepti, cei mai cei copilasi!!!!
Nu prea sunt eu la curent cu ce ati mai facut in ultimul timp, dar sunt convinsa ca numai lucruri bune, nu-i asa?
Pupam toti copilasii din piticodrom si pe mamicile lor, de care sincer imi este dor.
Noi suntem bine, gradinari in anul doi. Ii place tare mult la gradi, chiar daca domnisoara de anul trecut a plecat si a fost mai greu la inceput cu acomodarea cu noile doamne, acuma totul e ok. S-a obisnuit cu ele si imi spune toate ziua cat de mult le iubeste ea pe doua din doamne (au trei, una dimineta si doua fac cu randul dupa amiza), in special pe doamna Cristina, pe care o adora si care mi-o lauda de cate ori ne intalnim, imi zice ca are o inteligenta emotionala iesita din comun. Va inchipuiti cat de umflata in pene plec de acolo, nu?
Norina, am patit si eu o chestie de genul asta astavara in concediu, in delta. Eram in curte la cafea, copii se alergau pe acolo, faceau un tambalau de nedescris. La un moment dat mi se pare ca e cam liniste, nu prea eram obisnuiti cu asa ceva. Merg sa-i caut, copii nostrii (Catalina si un baietel mai mare cu un an) erau dupa casa, iar el o studia pe “ea”. Am simit ca mor, dar am fost calma, nu le-am zis nimic, am rugat-o pe mamica baietelului sa vina si ea, i-am spus ce am vazut, dupa care am luat-o pe Catalina in camera si am intrebat-o foarte frumos ce faceau acolo? Cica baietelul i-a zis sa ii arate cum face ea pipi. Atunci i-am explicat ca aceea este o parte intima a corpului ei pe care nu trebuie sa o vada nimeni, doar mami cand ii face baie si ca trebuie sa aiba mare grija de acum incolo sa se fereasca, si chestii de genul asta. Si a reactionat foarte ok, a inteles, chiar imi repeta de atunci intr-una ca nu are nimeni voie sa vada ce are ea acolo. Vai, dar ma credeti ca imaginea aceea pe care am vazut-o m-a bantuit o vreme, mi se parea total aiurea….
Eiii, ar mai fi multe de zis despre noi, dar le mai las pe altadata, caci sper sa ma tin de cuvant de data asta si sa reusesc sa fiu mai activa.
Marinela, felicitari pentru noua locuinta! Sa fiti fericiti acolo!
Va pupam pentru moment, sper sa revin cat de curand!


Raluca, mami de www.dumex.com.my/members/tickers/97266/ticker2.png border=0" target="_blank">Bursicutza-3 oct'05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Uite ca am ajuns la asta etapa!

Casiana sarumana pentru linkul de la capitolul trecut, am gasit acolo ce isi doreste Vlad (aproape) de la Mos si anume naveta spatiala cu pui, ei bine nu e cu pui e cu om, da o sa comand si navete si sateliti si rachete , am vazut cateva jucarii interesante pentru Vlad. Si pontul cu roata olarului e bun, o vazusem la un magazin langa casa cu 75 ron.

Ioana va asteptam la Galati!

Norina deci asta face normea? da chilotii jos? hehehehe o sa ii spun lui Vlad sa se antreneze si el. Despre otita nu stiu ce sa spun decat ca pana acum nu am luato prea in serios, dar fata nasilor nostri (4ani) dupa ce acum doua saptamani a facut o raceala care a dus la otita si de la otita ...... a ajuns in spital cu pareza faciala, m-am cam speriat zau, bine, se trateaza, da sa te trezesti cu copilul cu gura stramba si cu okiul ca nu il inchide, brrrrrrr.

Mary sa va fie de bine mutarea in casa noua! Noi ne-am lecuit de cumparat jucarii foarte mari, i-am tot luat lui Vlad :saltea de sarit (asta inca o foloseste) , macara de peste un metru, excavatoare si altele asemenea mariiiiiiii, ne-am lecuit, nu il atrag jucariile foarte mari pe care nu le poate cara dupa el oriunde.
Cum zice si Kristina am patit si eu cu Vlad zilele trecute, era foarte agitat si eu sa il calmez ii zic: hai sa zicem poezii, el :nu! si eu incep : "ursulica martinica" el: n-a facut o pozna mica!, la marginea unui lac, el: n-a cazut dintr-un copac si tot asa .

De acum cred ca trebuie sa ne asteptam la "jocuri si concursuri" de genul celor la care a participat Teodora, chiar imi povestea cineva ca a fost in we in excursie cu copii de la clasele 1-4 si intr-o noaptea ce crede-ti ca au gasit? o fetita de clasa a 4a in tr-o camera si toti baietii care stateau la rand sa o pupe .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Bine v-am gasit!!! Aici stam 8 ani, sa fie plini de sanatate, bucurii si veselie!
Ioana, multumim frumos ca ne-ai mutat!
Vad ca va ganditi deja la Craciun, la cadouri, da, da, da, e timpul! Multumim pentru link-uri, ne mai inspiram si noi. Ioana, imaginarium e pe langa mine, la Auchan-ul din Militari? Sau confund? Bani si timp sa am ca sunt inconjurata de galerii comerciale, parcul comercial Militari, Plaza, Afi Cotroceni, n-am treaba!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Mihaela, nu stai rau deloc,ai numai ispite in jurul tau.
Daca mai vreti sa va inspirati http://www.carrefour.ro/index.php?pg=vcatalog&catalog=003 sau http://www.real-hypermarket.ro/?page=pagini&PageId=Catalog_6
Alina la Carrefour vad ca roata olarului e la 55 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Neata la amiaza.

Norina, Raluca, vad ca va pregatiti serios pentru pre-adolescenta. Eu astept ingrozita prima experienta din aceasta serie.
Marinela, sa va fie de bine mutarea in casa noua!
Casiana, multumim de linkuri. De obicei primeam pliantul carrefour acasa, si lasam copiii sa aleaga de acolo - anul asta insa nu l-am primit.
Alina, referitor la jucarii mari, sa-ti povestesc ce am eu prin casa: un panda urias (cam cat 5 mirune latime), 2 pisici si un miel, fiecare cat smaranda. Le-am pus gand rau, la anul le marit (pe plushuri, desigur).
Mihaela, da, Imaginarium e langa tine. Ma "omoara" AFI palace, 5 minute in plus la traseul zilnic.

Noi cu aceleasi figuri dimineata ca nu vor la gradi, azi a fost o idee mai bine, le-am promis ca maine si poimaine stam impreuna.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Ioana, stii cum se spune: prima oara e mai greu, dupa aceea te obisnuiesti... Ha, ha ha, era o gluma (proasta bineinteles)
Si eu as marita trei sferturi din plusurile Catalinei, dar nu pot sa o conving deloc.
Intrebare: voi le mai dati vigantol pe perioada rece?

Raluca si www.dumex.com.my/members/tickers/97266/ticker2.png border=0" target="_blank">Bursicutza-3 oct'05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Eu nu le dau vigantol, insa am o amintire indepartata si stearsa cum ca e recomandat in perioada rece pana la 6 ani.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput