Politica la altii

Politica la altii | Autor: xenocid

Link direct la acest mesaj

Haideti sa mai destindem putin atmosfera de campanie

Ati vazut ca la noi atunci cand doua tabere sint in conflict singurele ironii pe care si le pot arunca sint de genul gurnalistule, betivule, gaozare, spaima putzii si ... cam atat.
Nimeni, absolut nimeni de pe scena politica autohtona nu este capabil sa vorbeasca sustinut si consistent mai mult de trei fraze impotriva unui oponent politic.

Din cauza aceasta cred ca veti aprecia cu totii acest tour de force al lui Jon Stewart care reuseste sa'l faca pe Glenn Beck idiot. In continuu. Timp de 8 minute. Fara sa se repete
Chiar nu conteaza cine sint cei doi, filmuletul vorbeste de la sine.

Aici:
http://www.thedailyshow.com/watch/thu-november-5-2009/the-11-3-project


PS: Chiar va recomand, in masura in care puteti, sa urmariti aceste doua emisiuni de pe Comedy Central: The Daily Show si The Colbert Report. O sa recunoasteti o multime de similitudini cu politica damboviteana.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Xeno, compari mere cu pere, Glenn Beck si Jon Stewart sunt comedians, nu politicieni, daca n-ar sti sa vorbeasca ar muri de foame
Eu una nu mor de dragul niciunuia, Stewart e goofy, umor asa si asa cam tras de par, iar dpdv issues il bate vantul de colo-colo; Beck are mai mult umor, e conservator, dar prea grobian dupa gustul meu.

Filmuletul ala nu merge in Canada :-(, (e pe site la Comedy Network cica, dar la prima vedere nu gasesc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Well, nu cred ca Stewart e doar actor. Sau cel putin The Daily Show e o emisiune pe teme politice. Adica o treime din emisiune e cu un invitat. Care e de fiecare data altul (la a doua aparitie li se spune deja friend of the show). Ar trebui sa vezi emisiunile politice de la noi facute ani la rand cu aceiasi 10, 15 indivizi care stau cate 3, 4 ore in studio repetand zi de zi aceleasi lucruri.

Habar n'am cine e Glenn Beck in schimb . Prima oara am auzit de el cand a spus ca Obama ii uraste profund pe albi dar asta nu inseamna ca e rasist

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu stiu cine a emanat spaima p..., dar g... parca Basescu a zis, nu? am crezut ca vrei sa compari politicieni; daca vrei sa compari moderatori TV pe teme de politica, atunci i-ai ales bine.
Beck are show pe Fox News, dar, cum am zis, nu ma uit (e pe linia Ann Coulter, dar fara rafinamentul ei; rafinament personal, nu de idei).

PS. se intampla nefacute si pe la ei, m-am insirat pe jos de ras, Ann Coulter cu tipa alba mai in varsta de la The View (nu Walters, cealalta), explicand de ce femeile conservatoare au orgasme de calitate mult mai buna, pai tot ce fac fac mult mai bine, abordeaza toate chestiunile cu seriozitate ma-ntelegi

Edit: mie de la TV imi place de Campbell Brown, ton profi, invitati de calitate in fiecare zi, paneluri echilibrate democrati-GOP in fiecare zi, opinie si contraopinie in fiecare zi, concluzii rezonabile. Vorbeste bine, arata bine (si, ca si mine, a avut un bebe in 2009).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Haha, suntem super fani Daily Show si Colbert Report. La ora actuala cred ca sunt singurii care pun puntul pe i in politica.Din punctul nostru de vedere nu exista show-uri de natura politica mai bune ca astea doua.

Glenn Beck, cu riscul de a supara lumea si a primi avertisment, spun ca e unul dintre cei mai mari idioti ai Americii. Emisiunile lui sunt facute numai sa atraga crestinii conservatori aka "the crazies" la ora actuala.Am incercat odata sa ma uit la show, am rezistat cu stoicism 3 minute!

Xeno, uite o mostra de Glenn Beck, care gaseste comunismul in arta ce il inconjoara .Mai are sute de astfel de idei venite din putzul gandirii.
http://www.youtube.com/watch?v=szlLM5lCNJg

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pt cine vrea sa se distreze priviti aici, The rise of the Tea Bags! LOL LOL LOL, lupta impotriva a nimic pt ca nu stiu raspunsul la nici o intrebare, ascultati si minunati-va de cat de indobitocita e lumea de indivizi ca Glenn Beck.

http://www.bradblog.com/?p=7487


Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Filmuletele sunt din categoria Rick Mecer Report (sau farsele lui Buzdugan daca vreti), sunt alesi amarati fara multa scoala, cu vocabular limitat, ca sa ne radem ...pt ca de altfel the Boston tea party este icoana americana, in zi de azi e o modalitate respectata si constitutionala prin care americanii isi fac auzita opinia.
Si chiar si asa, amaratii au a good point: the health care bill a trecut in House cu 220-215, si asta in conditiile in care democratii au majoritate larga, exact din cauza asta, cheltuieli si deficit bugetar complet iesite de sub control.
De aia eu una prefer sa ma uit la stiri serioase sa-mi fac singura o parere.
(Nu ma intelegeti gresit, cred ca Beck e un idiot, Wanda Sykes e grozava, iar sistemul de sanatate amestecat public-privat e singura reteta de succes.)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu stiu cum o fi prin est, dar pe la noi pe aici politica canadiana e boring boring boring (viata personala a politicienilor e off limits de exemplu). De aia lumea (nu-s eu mai cu motz) trage cu ochiul in sud, e pasionant (mai ales daca nu-ti place hockey-ul), si cat de cat ne afecteaza si pe noi.
Nici postul TV public nu face cine stie ce treaba, e virat catre est si catre stanga, si chiar si asa, boring boring boring. Interesant ca la radio e alta poveste, ascult www.630ched.com/" target="_blank">Corus radio, au stiri ca lumea inclusiv locale, la issues talk showuri moderate de profesionisti alfabetizati (Roy Green, Charles Adler), multe emisiuni de interes larg (cum ar fi showul politiei locale, Cop Talk, moderat de doi tipi care chiar sunt politisti), astia sunt conservatori adevarati, nu Glenn Beck.

Mergi la inceput