Licurici de ianuarie-februarie 2009 (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Neatza..
Am inceput distractiile de azi..Primul licurici,primul anisor..
La multi ani sanatosi si fericiti Daria!Sa cresti mare si sa ai parte doar de bucurii si impliniri.
Dalma,nu vii sa ne spui si noua cum sunteti?


Anna,nu stiu ce sfaturi sa-ti dau cu mancarea...as incerca de toate,borcanele,mancare gatita in fel si chip,lactate..Asa am facut si eu..tin minte ca in perioada lui David de fite(asa-i zic eu:) ) aveam 3 boluri cu mancare diferita si nu voia din niciunul.Ba ii luasem si vreo 2 borcanase,doar o manca si el ceva..Noroc ca a trecut,ca o luam razna,pt ca el doar cu lapte nu lua in greutate.

Azi avem in meniul de la pranz peste cu legume.Sper sa-i placa.:)

O zi frumoasa tuturor.
Dalma,vii sa ne dai o felie de tort si un suc?ca tare mi-e pofta de un tort.
Ca tot venii vorba de tort,aseara cautam idei de torturi..ca vreau sa-i fac tortul lui David in forma de masinuta sau de 1(si eu sunt mai antitalent asa la din astea).Cred ca mai inainte ar trebui sa fac unul de proba,ca sa nu fac vreo nefacuta fix in ziua aia sa-mi stric ziua si lui tortul.Oricum fiind vinerea,vom sarbatorii singurei,ca tati e la munca,dar si cand o veni tati de la munca sa te tii..

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Matei
Florence
Antonia
Liviu Stefan

La multi ani cu sanatate si bucurii!



POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Neata!

La multi ani licuricilor nascuti pe 11! Sa fie sanatosi!
La multi ani Daria, poate mai trece mam pe la noi sa ne spuna cat esti de mare, frumoasa si desteapta!
Cand ma gandesc la pozele alea in care era cat palma, ma apuca plansul...:)

Cristi, la noi nu e asa de grav cu puta, adica s-a intamplat asa. La inceput era gaurica aia mica si ne chinuiam cu decalotatul. Nu am insistat prea mult ptr ca nu reuseam si-mi era si teama sa nu-l doara sau sa-i fac rau. Apoi, dintr-o data, s-a decalotat mult mai bine, dar nu iese tot capul, doar pana la jumate. Pielita aia din jur e destul de stransa. Acum eu sper sa nu ne opereze, sa gasim o solutie sa nu-l taie sau sa-l traumatizeze. Trebuie sa ma duc, am trimitere de la medic, plus ca mi-a facut deja o infectie urinara si dra a zis ca trebuie neaparat rezolvat acolo. Sper din suflet sa ne dea dra de la Budimex o solutie ca sa rezolvam fara bisturiu. O sa vedem azi ce facem.
Oriucum am un gol in stomac de emotie, de mor!

Acum 2 zile m-a pupat pe mana :). Il tot invat eu sa dea pupic si mi-a dat, dragul de el. Radea si ma atingea cu buzitele de mana. Imi venea sa-l pap de drag.

L-am pus si eu intr-o cutie mare de pampers si l-am tras prin casa. I-a placut :)




Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
la multi ani Daria Maria de dalma!!! sa fii sanatoasa, iubita, fericita!! dalma va asteptam cu vesti si cu poze!
la multi ani si licuricilor de azi, sa aiba o viata plina de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

LA MULTI ANI Daria-Maria, primul nostru licurici!!!!



Cand a trecut oare anul???



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Buna dimineata

La multi ani Daria Maria, sa fii sanatoasa si fericita puiut luptator!

La multi ani licuricilor care azi implinesc lunite!

Eu sunt terminata. De 2 zile zici ca mi-a schimbat cineva copilul. Nu ca inainte nu era ea plina de fite si hachite, da i le invatasem, erau under control, ca sa zic asa. Acum e vai de capul nostru. Pe langa trezirile de rigoare noaptea la 1-2 ore, acum nu o mai putem pune la culcare. Ora ei de culcare este 8, iar la miezul noptii ea inca bantuie treaza incercand sa se joace si urland pe diferite motive. Patutul ala zici ca are cuie, da nu vrea sa doarma nici cu noi in pat. Mai nou, cum nu ii convine ceva, se incordeaza si isi lasa capul pe spate (asta in scaunul de masa sau in brate) sau se arunca pur si simplu pe spate din pozitia asezat. Ah, si aseara mi-a refuzat si sanul..oare se autointarca de tot?

Oricum, mie mi-e clar ca a mea e din categoria alora de se trantesc pe jos; am inceput deja sa-mi fac procese de constiinta ca am invatat-o prost.

Miere, imi pare rau de problema cu alergia, sper sa identificati de la ce e...si sa nu fie de la pisic:(

Anna, felicitari pentru dimensiuni si pt dezvoltare. Cred ca Vladut e licuriciul cel mai precoce pe toate planurile. Ma gandeam la problema cu mancarea: nu cred ca e anorexie, mai degraba poate nu are rabdare pt asa ceva ca invata prea multe, are prea multe achizitii dintr-un foc..E o chestie care se vede de obicei la copilasii mai mari, dar el fiind asa precoce, m-am gandit ca poate fi o explicatie.

Aryia, nu te stresa cu operatia lui Amedeo, e o procedura simpla. Eu de ex am facut-o la 18 ani si tot nu a fost rau; din cate stiu cu cat esti mai mic cu atat e mai usor. Cand am fost cu Cati internata la chirurgie erau multi copii care veneau cu problema asta, stateau o noapte in spital si dupa aceea gata, nici nu stiai ca s-au operat. Hai ca va fi bine

Naty, Andre_ea, daca fetele au o dezvoltare armonioasa si curba lor de crestere este ok, nu va stresati de kg. Mai ales acum ca trebuie sa inceapa sa o ia la picior, nu vad la ce ii ajuta kg multe. Important e sa fie ele pe curba lor de crestere.

Iulia, iar am admirat-o pe Carla in 4 labe dupa ghem, e o scumpa:))

Bebelusi, referitor la problemele cu sanii, mie medicul mi-a zis ca dupa intarcare sa golesc bine sanul si sa iau o pastila, parca Dostinox se cheama, ca sa scada nivelul prolactinei. Incearca eventuala sa daca nu trece.

Ledi, din ce citesc mi se pare ca ai un ton mai optimist, ma bucur ca e mai bine David

Anuc, spar sa ii dati de capat cu fimoza. Bravo lui Filip pt pupici. Si Caterina trimite, dar la icoane, maxim la taica-su..Eu nu sunt in gratiile ei:(

Isis, Mariacri, va zic si eu acum bun venit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

la multi ani Daria, care acum un an erai miiica, miiica, si ne rugam cu totii sa fii bine! si acum esti maare, ai deja un anisor!
Si..daca mami nu mai trece pe la noi..macar tati, ca el ne tinea la curent acum un an , despre starea ta, mandru nevoie mare de fetita lui grabita sa vina pe lume !!! sa fii sanatoasa si fericita!!
Ledi, si noi tot peste cu legume avem azi la pranz
fetelor, Alexutu meu are colici e posibil? mic nu a avut mai mult de 3 reprize, dar acum se trezeste din somn plangand..si da niste parturi...i-am facut iar baby calm, dar cred ca o sa merg sa-i iau si niste sab simplex..Credeam ca e vorba de vreun dintisor, dar se vede treaba ca nu...
koruccia, da-i sa suga in somn...eu asa fcaeam..il adormeam pe picioare, cumva, si in somn ii bagam sanul si sugea cate o jum de ora..a durat vreo 3 zile treaba asta, din care 1 zi intreaga a refuzat sa suga...apoi si-a revenit..



mamici si licurici

de 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Micola, si Caterina are colici, inca ia Colinox. Pediatrul nostru a zis ca sunt normali colicii pana la 1 an si inca relativ frecventi.
Ce baiat mare ai tu acolo daca zici ca mananca in rand cu voi. Alexutu

Daopri, ce m-a distrat asta cu beuturile de noapte:)) Ca si a mea nu mai vrea sanul, da la beutura nu renunta. Oare cat o mai dura si chestia asta?

Ah, uitasem..mai era testul Portgage. Noua ne-a dat la socializare 1 an si 2 luni, la limbaj 6 luni, cognitiv si autoservire 8 luni, iar motor 7 luni. Stiu ca testul, ca sa fie relevant, trebuie facut de evaluator independent si cursat anume pt asta, noi mamicile suntem subiective. Eu l-am repetat si am obtinut mici variatii, dar raportul intre scale tot acelasi: avansata la socializare si retard la limbaj. De unde am ajuns la concluzia ca probabil confuzam copilul cu limbile, asa ca vom fi mai atenti ca taica-su sa ii vorbeasca italiana si eu romana..si om vedea evolutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

LA MULTI ANI DARIA, cel mai luptator dintre licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

DARIA MARIA sa cresti mare si sanatoasa si sa-ti bucurii parintii in continuare...Dalma te asteptam pe la noi cu pozici noi

licuricilor care implinesc azi lunite

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput