Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Am mai crescut si noi cu o saptamana! Doamne ajuta sa fie bine pana la finalul sarcinii!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

carmita...pune poze cu freza noua,sa te vedem si noi......desi,nu vad dc sa nu-ti stea bine... frumoasa esti oricum

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 31+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Noapte buna burtici, noi ne ducem la nani ca ni se inchid ochii ca la gaini.

Ne citim mane la cafea.

Acum 29+ cu bb mic si scumpic Arthur

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

somn usor,burticute! pe maine!

mami de Radu Andrei(30.07.2000) si 31+ www.flickr.com/photos/43575800@N02/?saved=1" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

mai bine nu mancam ca ma ardeeeeeee pana in cerul gurii...ufff sper sa treaca sa nu fac planton la noapte din cauza arsurilor!
somn usor burticilor!

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu_bu

mai bine nu mancam ca ma ardeeeeeee pana in cerul gurii...ufff sper sa treaca sa nu fac planton la noapte din cauza arsurilor!
somn usor burticilor!

28+


da' ce ai papat? sa treaca! sper ca esti mai bine.


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Salutare gagici la schimbul trei.

Tarziu si eu pe aici, dar va felicit ca ati fost foarte harnicute.
Acum cu mucenicii, eu sincer mi-as dori reteta cu miere, ca fiind de la campie tot d-aia fierti in apa am mancat. Daca vreo moldoveanca apriga vrea s-o impartaseasca, sunt mare amatoare.

Se pare ca au revenit ploile, mi-e teama de gripa aceasta si am mancat o gramada de mandarine, ma ingrijoreaza oricine stranuta... cred ca si un pic de paranoia.

Secretiile... nici eu nu mai fac fata fara absorbantul zilnic de multa vreme. Dar dupa analizele la momentul respectiv nu era nimic in neregula.

Si eu am dureri de spate cand stau in pat. Asta e si unul din motivele pentru care nu am dormit prea mult timp niciodata. Ma trezeam anchilozata. Si de multe ori in niste dureri...

Alexa, si sotul meu si-a luat un sut in ureche cand a vrut sa-l asculte pe bebe. A ajuns la concluzia ca este foarte pudic. Oricum i se pare foarte interesant ca bebe stie sa faca asa (voluntar sau nu).

Multumim Larisel pentru capitol nou . Bubu_bu, curaj ca nu prea ai ce sa strici. In cel mai rau caz intra altcineva si modifica ce n-ai reusit tu.

Va pup ca ma bag la impachetat lucruri.
Mai vorbim maine seara.




30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

Draga Tanaion sa-ti traiasca Toma, sa se faca, mare voinic si sa va umple inimile de fericire la multi ani

Fetelor va multumesc mult pentru complimentele facute simt ca au inceput sa-mi creasca cornite

Larisel imi pare rau ca ai facut accident, sper ca nu a fost prea grav. Si intr-adevar cel mai important este faptul ca nu ati patit nimic. Singurul accident facut de mine s-a petrecut in Bucuresti, in ziua aia am simtit ca nu trebuie sa iau masina, ma tragea ata sa iau un taxi si totusi am ales sa conduc eu. Am comis-o insa, nu a fost grav, insa am pierdut ore in sir la poliie pentru a declara accidentul.
Imi plac numele alese de tine, sunt frumoase
In legatura cu parul, nu regret, pentru ca de fel imi creste rapid si in perioada asta imi cade ceva de necrezut. Eu nu am avut niciodata inainte probleme de genul asta, insa na ca se intampla si pe strada mea ata ete.

Alicredo deja l-am tuns din saptamana 20, dar mi-a fost atat de greu sa ma decid, pana mi-am luat inima in dinti si am comis-o pana la urma. Dupa ce se va naste bebelina, sper sa-l pot lasa lung din nou.

Alexutzzza tu scriai ca inca mai porti tocuri? Woow eu de felul meu prefer balerinele, mai purtam si eu cand si cand tocuri, foarte rar ce-i drept, insa de cand am aflat ca-s gravi mi-am dat total interzis la tocuri, probabil ca am exagerat in anumite cazuri.
Nu stiu de ce dar am obs. ca in ultimul timp sunt foarte atrasa de cioco, inainte imi placea dar nu in mod deosebit, insa acum daca e sa-mi cumpar ceva dulce, atunci e sigur cu cioco. Nu-mi ai face poftaaaaaaaaaaa de tort

Daniela ati facut multe cumparaturi azi?
La moasa a fost chiar bine, neasteptat de bine. Mi-a facut un carnet de gravida in care mi-a trecut toate cele, cate kg am, tensiunea etc. (in Olanda nu m-au cantarit niciodata la moasa) plus ca maine dimineata trebuie sa ma duc sa imi faca analizele de sange, urocultura si am si programare la ginecolog. Programare facuta de pe o zi pe alta. Abia astept sa o vad pe bebelina mea draga din nou

Mamidepuiuti nu se observa prea bine, insa in poza cu burtica de la 20 de sapt. deja aveam parul scurt, adica nu este scurt, scurt. Este ceva mai lung de umeri. Pentru mine este scurt, pentru ca ultima oara cand m-am tuns atat de scurt, chiar mai scurt un pic a fost in 2001 sau 2002, nu-mi mai amintesc precis


25+ cu Lorena

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

dastefa, mariucasara Slava Domnului ca am casco...altfel...

plateea Eu n-am nimic...m-am ales cu sperietura si cu timpul pierdut.

cris.dogarel Da, pledurile sunt niste paturici nu foarte groase care se prind cu niste capse si arata ca niste saci de dormit sau ceva de genul asta...eu ma gandeam sa le folosesc in scoici. Baitza categoric trebuie pe rand...chiar si la un bb trebuie mai multe “maini” la inceput.

Hai ca m-ati facut curioasa cu circumferintza “burticii” (numai burtica nu e)...medicul de familie mi-o masoara tot timpul da’ nu-mi zice si mie cat e si eu uit sa intreb . Am 112 cm in dreptul buricului...asha se masoara? Iar kg...tanam…+17.5kg joia trecuta, la 32saptamani fix.

danyelana La faza cu mashina...cheltuiala mea este doar franshiza de la casco, de amenda am scapat. Super pozele...esti frumushica foc si burtica abia se vede.

cris_dogarel Si voi sunteti niste frumoase...tu cu Ana...iti seamana bine.
Eu ma gandeam sa iau dianinte garmastan si sa incerc, dar ceaiuri o sa beau abia dupa nashtere.

lia_2009 La medicul de familie te prezinti doar pe tine...ii ceri concediul si gata...Eu mi-am luat concediul prenatal cu 84 zile inainte de dpn (nu cu 63 cum vor majoritatea medicilor de familie) si pt asta am dus o scrisoare de recomandare de la ginecolog cum ca as avea sarcina cu risc si imi recomanda repaus la pat. A...si mi-a trebuit buletinul (pt cnp...dar daca il stii...).

rox_y Indemnizatzia de concediu prenatal se calculeaza ceva de genul asta: se aduna veniturile brute pe ultimele 6 luni, se imparte la nr de zile lucratoare (aferente celor 6 luni), iar valoarea obtinuta se inmulteste cu nr de zile lucratoare din perioada concediului si cu 85%. Apoi se scade cas aferent salariului minim pe economie (600*10.5%=63).

nikole Noi nu am terminat renovarea pt ca sotzul (care lucreaza singur) nu a mai avut timp sa se ocupe…eu deja nici nu mai sper sa termine pana vin bb-linele...vreau doar sa apuc sa le pregatesc lor camera si pt asta ma rog sa stea cat mai mult in burtica.
Imi pare rau pt contractzii si col intredeschis...acum cred ca ai interdictzie totala la efort si neaparat repaus la pat, nu? Ai grija de tine...

rebiana27 De voi nu ne mai spui nimic? Cum cresteti...ceva...

nicolcriss22 Pe mine m-au durut sanii in primele 2-3 luni si acum foarte rar mi se intamnpla...dar se mai intampla cateodata.

My_Lady0091 Of...groaznic ce ne spui tu acolo...mamica a murit si bb e in pericol...sigur dau mai departe mesajul dar eu abia acum am citit.

Si mie mi-au aparut cateva vergeturi pe burta de vreo cateva zile si sunt tare suparata…pt ca m-am uns tot timpul cu ulei…se pare ca e adevarat ca daca e sa iti iasa iti ies indiferent daca te dai cu crema sau nu. Iar pe sani aveam dinainte .

alexutzzza Ce surpriza frumoasa ti-a facut sotzul…cu petrecerea…suuuper.

mamidepuiuti Pai daca ai concediu prenatal nu se mai pune pb de concediu fara plata… prenatalul are continuitate cu postanatalul pana la 126 zile, apoi cic. Plus ca ai nevoie de continuitate pt cic (12 luni in cap) ori cfp inseamna intrerupere…

cris_dogarel, gratiana77 Voi de care 85% vorbiti? Ca si la prenatal si la cic tot 85% e. Concediul medical e normal sa-l incasati de la angajator (respective MAI), dar cic ma indoiesc....deshi nu vorbesc in cunostintza de cauza.

carmita_baby Numele le vezi la semnatura. Wow...la ce par lung si frumos ai renuntzat...mie imi vine sa plang.

ofe_27 Sper sa nu fie prea grav cu dintzii...ca e si dureros si dificil de tratat acum.
In cic intri cand depui cererea...si daca indeplinesti conditziile. Eu inteleg ca poti si dupa cele 96 zile. Doar ca in cazul meu, de exemplu, in prenatal-postnatal o sa iau mai multzi bani decat cand mergeam la munca si imi convine sa imi iau cat mai multe zile inainte de nashtere ca sa se ia si la calculul pt cic (veniturile pe ultimele 12 luni inainte de nashtere).
Dar totushi zi-ne numele gelurilor alora intime bune...pai altfel cum stim care-s bune si care nu? Da-o incolo de reclama.

alicredo, al3csa Mai bine sunati dr sa vedeti ce-i cu scurgerile alea.

lorex Numeri zilele calendaristice pt prenatal.
Ca sa nu-ti mai apara mesajul in chenar il scrii dupa ce vezi [/quote].

beatrice Si eu tot Lactacyd folosesc deja de vreo 3 ani si mi se pare ok cu el. Activeaza-ti pm ca sa-ti dau parola de la mailul comun.

Cand imi fac timp o sa pun si lista miremiei pe prima pagina.

bubu_bu Ia un maalox si sa vezi ce repede iti calmeaza arsurile...eu sunt super incantata de cand iau ce ushor scap de arsuri.

Multzumim de aprecieri pt nume…Katya si Sofia sunt nume de sfinte pe 7 si respectiv 9 decembrie, iar Natalia e prin septembrie…Alena inca nu am aflat daca e nume de sfanta dar nu cred…Oricum astea sunt pe rit vechi ca asha-i la noi.


Wow ce m-am intins...cred ca este cel mai lung mesaj pe care l-am scris vreodata....dar am ajuns la zi si mi se iarta, nu?



32+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Acum ma bag la ...Nopate buna!


32+ Katya Natalia si Sofia Alena

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepotzeii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput