Albinutze de Mai-Iunie 2009(34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ioana, ce te astepti de la pediatri... Sunt unii care au ramas cu aceleasi retete de 30 de ani, altii care au facut scoala acum 15-20 de ani si tot asa au invatat, si nici nu citesc ultimele noutati. Eu personal nu m-am luat niciodata orbeste dupa doctori, am citit foarte mult si am ales ce am crezut de cuviinta.
Si apropo de laptele de vaca, sa stii ca sunt copii care il tolereaza foarte bine, cel putin ca bebelusi (ca mai tarziu pot avea probleme de sanatate, aia e altceva), dar sunt altii care sunt agitati, maraiti, irascibili, au crampe si gaze si nu dorm bine daca consuma lactate. Al meu a fost sensibil si la lactatele mancate de mine, si inca mai e, asa ca nu am de gand sa-i dau prea curand.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi78



Irina ma bucur ca serviciul iti permite alaptarea fara intrerupere ... felicitari!



Pai serviciul mi-ar permite, dar asta ar inseamna sa-mi petrec toata ziua facand naveta lucru-cresa. Solutia este sa ma mulg (chiar nu imi place cum suna ) la lucru si sa ii las laptele ziua urmatoare la cresa.

Citat:


Ca s-a atins subiectul AC ... ce stiti despre Yasmin? Ca acu' o mie de ani cand luam asa ceva luam Logest si era considerat foarte bun ... dar vreau sa aflu cat mai multe pareri.

Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



Mie nenea doctoru' mi-a recomandat Cezarette, da' io nu vreau sa iau. Oricum eu sunt impotriva anticonceptionalelor (cred ca nu trebuia sa ma bag in seama atunci, asa-i? )

Irina, mami de www.flickr.com/photos/40416303@N08/" target="_blank">Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi78

Dana superbe hainutele ... ca orice lucru luat de la next


Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)




Da da ai dreptate...i-am luat si lu fimiu...deocamdata sunt dosite si o sa le scot pe rand ca sa scap de chestii din alea de genu "nu mai da atatia bani pe haine ca ii raman mici" batranii astia...

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi78

Alynta sanatate multa baietilor!



Ca s-a atins subiectul AC ... ce stiti despre Yasmin? Ca acu' o mie de ani cand luam asa ceva luam Logest si era considerat foarte bun ... dar vreau sa aflu cat mai multe pareri.


Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



Eu stiu ca singurele AC care pot fi luate in perioada alaptarii sunt Cerazette si Exluton care din pacate nu se mai gaseste pe piata nu stiu din ce motiv...si cum Cerazette nu mai vreau ramane sa ma protejez prin alte mijloace pe care deocamdata nu le stiu iar de "cauciuc" nu vreau sa aud

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla


agnes eu am intrebat cand il pot pune pe Denis in fund (pt ca se tot ridica si nu mai vrea altfel) si mi s-a spus ca o data ce exista dorinta sa-l las dar nu foarte mult timp.Am inteles ca trebuie sa-i lasam sa le faca pe toate cand se simt ei pregatiti(statul in fund,ridicatul in picioare etc).Cica nu-i bine sa-i fortam

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP



Am intrebat si eu pediatrul (in care am destul de mare incredere) despre stat in fund. I-am zis ca desi goanga mea tot numa' in fund vrea am auzit ca nu ii face bine la coloana si raspunsul lui a fost: "old wives' tale". Eu din asta am inteles ca n-are rost sa ma impotrivesc daca asta-i este dorinta

Irina, mami de www.flickr.com/photos/40416303@N08/" target="_blank">Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui luckyblue

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla


agnes eu am intrebat cand il pot pune pe Denis in fund (pt ca se tot ridica si nu mai vrea altfel) si mi s-a spus ca o data ce exista dorinta sa-l las dar nu foarte mult timp.Am inteles ca trebuie sa-i lasam sa le faca pe toate cand se simt ei pregatiti(statul in fund,ridicatul in picioare etc).Cica nu-i bine sa-i fortam

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP



Am intrebat si eu pediatrul (in care am destul de mare incredere) despre stat in fund. I-am zis ca desi goanga mea tot numa' in fund vrea am auzit ca nu ii face bine la coloana si raspunsul lui a fost: "old wives' tale". Eu din asta am inteles ca n-are rost sa ma impotrivesc daca asta-i este dorinta

Irina, mami de www.flickr.com/photos/40416303@N08/" target="_blank">Sara Magdalena (19.06.2009)



Pai sa stii ca ai dreptate.Am o prietena a carei fetita nu mai vrea sa stea perfect la orizontala de pe la 3 luni jumate asa ca o ridica in carut dar nu perfect in fund.Eu cred ca ,atata timp cat ei se pot ridica aproape in fund inseamna ca au coloana suficient de tare sa le parmita sa stea asa.Eu il las pe Denis dar nu mai mult de 5 minute pt inceput

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Si gata fetele ma duc la somnic pt ca deja am inceput sa mananc din litere, nu prea ma mai tin pleoapele si-mi cam tremura copanele.
Somnic pufos tuturor si ne ...citim maine

DANA mamica fericita de bebe botos Denis Andrei

COPILUL MEU SCUMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Carla, Lucky pt sustinerea alaptatului; deci totul e sa vrei
Beca, ai dreptate, ce ni s-ar mai simplifica viata daca ar exista o singura varianta, cea buna si asta nu numai in ceea ce priveste cresterea copiilor
coraly, din pacate nu e vorba numai ca nu se actualizeaza cunostintele medicilor, se predau si in facultate cunostinte invechite
dani, picky merci de sfaturi

alex s-a culcat fericita si impacata; in ultima ora inainte de baie si somn a fost tare vesela, am cintat si dansat, tot asa isi tinea capul, da nu se mai supara cind n-o mai tineau puterile, il punea putin jos si apoi revenea. Daca o ajut de minute se ridica bine in fund si ramine acolo, da asta exersam doar rar de tot, ca stim ca nu-i bine.
Noi avem in fiecare seara program de dans (ea in patut si eu pe margine), doar miercurea nu ca atunci ramine cu tata in timp ce eu sunt la gimnastica de recuperare (10 sedinte platite de casa de asigurari), nu-i cine stie ce, da face bine, mai ales la moral
Miine dimineata mergem la cursul de masaj pt bb, iar peste 2 sapt incepe cursul de inot , cam astea-s distractiile noastre in timpul saptaminii



Agnes si Alexa (21.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia.p spune:

La multi ani cu intarziere tuturor sarbatoritilor de azi. Multa multa sanatate si crestere curata!
Anaela La multi ani pt sotior! Petrecere frumoasa!
Ioana ma bucur ca esti bine.In legatura cu vaccinul lui Sara eu zic sa-l faci, nu cred ca are nimic, atata vreme cat nu are febra sau alte chestii. Scuze de raspunsul cu intarziere dar numai la ora aceasta am reusit sa ajung la calculator!
Coraly ce minunatie de flacau ai, tare dulce!
Daniella felicitari pentru masuratori. Tinem pumnii sa nu fie nimic grav
Alynta multa sanatate !
Cris tu esti bucatareasa sefa cum a zis una din fete, ma mir cum ai timp pt toate, felicitarisi trimite si la noi umpic de crema de zahar daca ti-a mai ramas
Gabi cu cat ai luat biberonul cu lingurita? ma intereseaza si pe mine, fiindca din cate ziceti voi mi se pare foarte practic
Daniella bine ca nu e nimic grav, foarte frumoase hainitele
Fetele vad ca ati discutat de branzica de vaci si de iaurt, eu am inceput sa-i dau la Rares branzica si ii place chiar foarte mult...oare ar trebui sa nu-i mai dau? I-am dat la recomandarea pediatrei ...chiar ca nu mai stii dupa cine sa te iei!

Mami fericita de printisor Rares Florin
http://picasaweb.google.com/lavinia.portelechi/CrestePrintisorul#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia.p spune:

Am pus si niste poze cu noua achizitie, scaunelul papa in care-i place mult la Rares, mai ales ca sta aproape in fundic

Mami fericita de printisor Rares Florin
http://picasaweb.google.com/lavinia.portelechi/CrestePrintisorul#

Mergi la inceput