Fulgusori (159)-Bravo LauraG, Katy, hai Coquelicot

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Bine ati venit acasa, Laurairina!

Magda 34+ cu Liviu-Rares
si IARINA 31.01.2006
AMR max. 6-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopotPS. Andre , scuze ca nu am raspuns la tel., dar alaptam si tel era pe undeva pe sub fundul meu maaare si nici nu aveam numarul tau salvat in tel asta nou, ca celalalt l-a "rezolvat" nepoata mea. Oare s-a rezolvat ceva cu Lacra?
[/quote]Stai total linistita. Lacra va povesti cand va aparea. Tu ai grija de voi, sunt normale depresiile postpartum si uite Monica ce lucruri pertinente iti scrie. 36+ Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

RamonaC, sa treaca. Si tu m-ai incurajat pe mine ca o sa scap de hormonii de 7-8 luni cu butoiul lor, ca o sa ma mai ingras dupa 32 de saptamani si ai avut dreptate. Acum iti spun si eu, ca sunt la Bb2, o sa treaca si hormonii de lehuzie, daca ii prind si eu le dau .

Magda 34+ cu Liviu-Rares
si IARINA 31.01.2006
AMR max. 6-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Laura, am vazut pozele cu bebita dulce. Si Iarina a avut la nastere o asemenea pata pe un ochisor si a trecut de la sine, cu timpul, fara nici un tratament. Cred ca se va rezolva si la voi.

Magda 34+ cu Liviu-Rares
si IARINA 31.01.2006
AMR max. 6-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelix

FETELOR SUNT PROGRAMATA LA CEZARIANA PE DATA DE 11 NOIEMBRIE.
SPITAL ELIAS DR. TUTUNARU
PUTETI TRECE PE PRIMA PAGINA, CELE CARE SE PRICEP

LORELIX
DANIEL 39/ 2 zile +
sa fie SANATOS!


Rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Hai ca am capitol nou. M-am apucat de ceva cam prea larg... am zis ca pun povestea si la "Nasterea unei stele" unde e subiectul despre Doctor, asa ca am scris cam de toate, le-am cam amestecat ... ma rog vedeti voi. A, plus ca am zis ca va povestesc si "aventurile" din sarcina (ma rog, unele) pe care la vremea aia nu le-am asternut pe forum...

La intrarea in scena a Doctorului ar fi frumos sa zic cateva vorbe despre el si cum am ajuns la el. Am mers pana la cca 15-16 saptamani la un alt doctor la Elias de la care am dezertat din cauza ca era prea aglomerat, nu raspundea la telefon, era greu de gasit programare la el… ce mai, mult prea celebru pentru gustul meu. (Si in plus cand mergeam la consultatie, nu parea ca m-ar mai fi vazut vreodata… de fiecare data luam povestea de la capat, ce am, ce tratament mi-a dat, cand m-a vazut ultima oara etc). Mai ales ca aveam o sarcina cu decolare de la 6 saptamani, cu sangerari, cu amenintare de avort… aveam nevoie de cineva pe care sa ma bizui (de fapt astea-s prostii, aveam nevoie de un doctor pe care sa ma pot baza punct. Indiferent de cum mergea sarcina.) Plus ca era la Elias, care - desi la 5 min pe jos de la mine – arata jalnic. E drept ca si povestile despre spital m-au scarbit si ca nu am intrat decat la ginecologie (in maternitate nu am fost nicodata, aparent aia e in regula), dar senzatia a fost ca ma intorc in timp acolo…. Saloane jalnice, atmosfera de inceput de secol, echograf cu un monitor la care numai imaginatia te lasa sa intrezaresti ceva… Ok, cum gasesti alt doctor in orasul asta mare? Cum il alegi? Nu-mi amintesc exact unde am citit de Doctor, posibil pe la subiectul Filantropia pe DC.. oricum era la “concurs” cu dr. Nayel de la CF2. Pana la urma m-am dus oarecum la noroc, nu la Filantropia, ci la una din cele 2 clinici la care consulta pe langa spital, urmand sa merg dupa nas… aveam sa vad loco daca imi “prieste” au ba. Prima impresie a fost oarecum neutra, dar nimic ciudat, nimic inconfortabil. De ce am parasit primul doctor? (el) E un doctor f bun (si chiar cred asta) dar e prea ocupat din punctul meu de vedere. (eu). Bine ca nu m-a intrebat de ce l-am ales pe el. Ca raspunsul cred ca-l am abia acum . Surpriza a venit cand la cateva saptamani ne-am intalnit in oras si m-a recunoscut. A fost !
La celalalt ma duceam f des (cu problemele de la debutul sarcinii) si nu ma recunostea niciodata si acum am fost la o singura consultatie si primeam raspuns la salut pe strada. Si nu era doar de politete. Iupiiii, that’s the men! Au urmat consultatiile regulate si singura “discutie” cu el am avut-o legat de echografia morfofetala de trim II (pe cea de trim I mi-o facuse primul doctor) pentru care ma trimisese la o colega de la Filantropia care consulta si pe la clinicile din oras. Ascultatoare, m-am executat, insa doamna respectiva a absentat cu siguranta de la o parte din cursurile de etica medicala (oare se face de fapt asa ceva la scoala de medicina din RO? ). A inceput prin a ma intreba daca stiu ca am o brida amniotica in uter. Nu, nu stiam nika. Pai si ce face ea acolo, zic… Pai a impartit uterul / placenta in 2 camere, hai sa vedem daca nu e cineva si in a 2 a camera… Nu e nimeni. A bun, ce relaxare… aflu ca NU am gemeni la 5 luni . Acuma imi dau seama cat eram de socata de ce aud. Ar fi trebuit sa ma ridic atunci de pe masa si sa plec mancand pamantul ca sa nu aud ce a urmat. Pentru ca am intrebat, bine si ce face brida asta (ulterior am aflat ca apare ca o membrana, ata, sfoara – nu stiu cum sa-i zic – bucatica din placenta, care “atarna” si care poate fi din cauza cresterii diferite a marimii uterului vs. cresterea placentei… asta asa pe scurt). Pai, zice ea, se poate infasura pe diferite segmente ale bebelusului, nelasandu-le sa se dezvolte normal. POC! Mi-a troznit capul. Ca mi-a spus ulterior ca pericolul asta e mai mare in primele 3 luni de sarcina, ca totul e ok acum – a masurat 40 de minute de toate si totul e perfect – ca blablabla, nimic nu a mai contat. Am iesit si am inceput sa procesez… si sa ma ingrijorez. Dar asta a fost nimic, pana n-am ajuns acasa si – ramanand singura – am cautat pe net. Va rog eu sa nu faceti cumva asta nici acum nici mai tarziu. Cazurile de sindrom de brida amniotica au incidenta f mica. Foarte-foarte mica. Va mai spun doar ca am plans 2 zile de aveam ochii ca la melc in cap. Dupa moda romaneasca, am bagat urgent o fisa la dr. Iosup si dupa o saptamana am avut confirmarea ca e totul ok si ca da, exista o brida acolo, dar e neimportanta, ca se prezinta ca o membrana, ancorata de placenta si nu atarnatoare ca o liana, ca sa faca nenorociri pe acolo. Singurul risc era sa micsoreze din spatiul copilului, sa nu-l lase sa se intoarca…de astea. Nimicuri, dupa ce ma intoxicasem cu internetul. Cred ca atunci a fost ultima oara cand am cautat ceva pe net despre sarcina mea.
M-am intors la Doctor cu cele 2 echografii, a verificat si el la echo si a fost de acord cu Iosup. In vizita aceea l-am intrebat daca e cu suparare daca eu nu vreau s-o mai vad pe doctora cu pricina la fata si daca ma duc la morfo III tot la Iosup. A fost de acord, desi a precizat ca a lui colega este f competenta pe morfologie fetala; i-am explicat ca sunt convinsa de asta, nu contest nimic, doar ca pe mine m-a suparat f rau abordarea ei… Oricat de profi ar fi cineva... putea sa inceapa prin altceva, nu prin a se minuna ce brida am eu acolo… pentru psihicul unei gravide a fost o miscare grea tare, si eu nu eram paranoica… toata sarcina am dus-o cu “ce va fi, va fi”… dar doctora aia ma dezechilibrase destul de puternic.
Pana la 34 de saptamani am fost lunar la clinica...

... o sa ma scriu, momentan mi-a pierit inspiratia...

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009) poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna seara tuturor,

Ce de fulgusori frumosi avem pe aici.

Am reusit si eu sa recuperez. Aseara pe cand am reusit sa scriu un mesaj s-a oprit Internet Explorer-ul. Am avut un weekened incarcat, la fel si azi, de fapt, si acum e soacra la mine. I-am pus telecomanda in mana si asa am reusit sa recuperez tot.

Am o intrebare pentru proaspetele mamicute. S-a vorbit capitolele trecute despre tampoanele de vata home made. Nu se lipeste tifonul de taietura, sau ruptura? (sper ca intelegeti ce vreau sa zic). Ma gandesc ca atunci cand aveam o rana era destul de greu sa deslipesc pansamentul de pe rana. Acum ca am scris intrebarea mi se pare cam tampita, dar tot o las...

CRIS 34+ , Andrei Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Monis, pt. povestirile tale, esti ca o "gura de oxigen" pt. cu paranoia (genul meu). Asteptam continuarea si ma bucur ca sunt cu 34+, sper sa prind povestea pana la final tot .

Magda 34+ cu Liviu-Rares
si IARINA 31.01.2006
AMR max. 6-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Si totusi unde e "reteta" de tampoane vata+tifon "home made"? Ca m-am uitat pe gmail dar n-am vazut-o recent. O fi la paginile anterioare?

Magda 34+ cu Liviu-Rares
si IARINA 31.01.2006
AMR max. 6-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_boc

Am o intrebare pentru proaspetele mamicute. S-a vorbit capitolele trecute despre tampoanele de vata home made. Nu se lipeste tifonul de taietura, sau ruptura? (sper ca intelegeti ce vreau sa zic). Ma gandesc ca atunci cand aveam o rana era destul de greu sa deslipesc pansamentul de pe rana. Acum ca am scris intrebarea mi se pare cam tampita, dar tot o las...

CRIS 34+ , Andrei Cristian


la mine nu s-a lipit nika. oricum mie imi era groaza ca se va lipi vata, iar firele alea fine de la ea (mai ales ca nu e coton 100%) sunt mult mai gretoase decat tifonul. acum ca ma gandesc, cred ca nu se lipeste pt ca locul cu pricina nu e niciodata uscat, ca o taietura la mana....

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov 2009) poze de azi de ieri

Mergi la inceput