TALASEMIE

TALASEMIE | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Buna! sunt foarte ingrijorata de acest diagnostic si m-am gandit k pana primesc rezultatul electroforezei hemoglobinei sa va cer si voua sfatul.Poate asa reusesc sa ma mai linistesc.
Baietelul meu de aproape 3 ani tot a avut probleme cu hemoglobina. In perioadele in care raceste ii scade sub 11, adica face 10,8-10,9. Cand e sanatos HB e la 11,9, deci in parametri normali. Si sideremia e in parametri normali adica undeva intre 92-98.Medicul de familie ne-a zis ca e vorba de o anemie feripriva si am mai tratat-o cu fier, dar un pediatru din spital ne-a sfatuit sa facem si electroforeza sa vedem daca nu e vorba de talasemie minora.este intradevar foarte alb si palid mai tot timpul.
citind pe net m-am speriat ingrozitor de cea majora si ma gandesc k doamne fereste copilul meu sa nu aiba asa ceva.
Simt k innebunesc la gandul asta.Noi nu stim sa avem vreunul talasemie minora, dar nici nu am investigat amanuntit asta.
intrebarea mea este, oare ar putea fi descoperita asa tarziu taalsemia majora? cum ar trebui sa fie HB la talasemia majora k n-am gasit nicaieri valorile?
sunt foarte speriata si daca puteti sa ma incurajati in vreun fel ( dar real) v-as fi recunoscatoare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna. Cred ca e putin probabil sa fie talasemie majora, cu valori ale hemoglobinei atat de aproape de normal. Alte modificari hematologice nu are? Baietelul meu care acum are 2 ani, la varsta de un an a fost suspectat de talasemie, fiindca pe langa hemoglobina si hematocrit scazute, avea si forma hematiilor modificata. Dupa muuulte investigatii s-a concluzionat ca e doar o anemie feripriva foarte urata si rebela. Dar pana sa se ajunga la concluzia asta, am fost si noi (eu si sotul meu) testati, fiindca dupa cum stii talasemia e ereditara.
Sper sa fie ok si baietelul tau!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Bee: hematocritul este si el in valori normale, adica 34,5 ( 32-47), dar nu stiu sa citesc despre forma hematiilor. poti sa-mi spui cum se prescurteaza k sa stiu ce sa caut in analize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu i-am descoprit anemia intamplator, la o analiza din degetel. Si in urma analizei frotiului, au scris poikilocitoza cu microcitoza si hematii in tinta- asta citez din memorie, ca nu am analizele la indemana.Ideea e ca hematiile erau modificate ca forma, culoare si dimensiune, fata de cele normale. Asta s-a corectat dupa vreo 6 luni fier in doze mari, insa hemoglobina si hematocritul au ramas putin sub limita.
Eu sper sa fiti ok, sa nu fie decat o sperietura. Oricum, bafta.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:





Eu zic sa nu iti faci griji pana la aflarea rezultatului electroforezei. Si fetitei mele (2 ani) ii scade nivelul hemoglobinei la 10,8-10,9 atunci cand are o infectie in organism dar electroforeza hemoglobinei a demonstrat ca nu are talasemie. La fel si analizele facute atunci cand nu este bolnava. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui madaluta

Buna! sunt foarte ingrijorata de acest diagnostic si m-am gandit k pana primesc rezultatul electroforezei hemoglobinei sa va cer si voua sfatul.Poate asa reusesc sa ma mai linistesc.
Baietelul meu de aproape 3 ani tot a avut probleme cu hemoglobina. In perioadele in care raceste ii scade sub 11, adica face 10,8-10,9. Cand e sanatos HB e la 11,9, deci in parametri normali. Si sideremia e in parametri normali adica undeva intre 92-98.Medicul de familie ne-a zis ca e vorba de o anemie feripriva si am mai tratat-o cu fier, dar un pediatru din spital ne-a sfatuit sa facem si electroforeza sa vedem daca nu e vorba de talasemie minora.este intradevar foarte alb si palid mai tot timpul.
citind pe net m-am speriat ingrozitor de cea majora si ma gandesc k doamne fereste copilul meu sa nu aiba asa ceva.
Simt k innebunesc la gandul asta.Noi nu stim sa avem vreunul talasemie minora, dar nici nu am investigat amanuntit asta.
intrebarea mea este, oare ar putea fi descoperita asa tarziu taalsemia majora? cum ar trebui sa fie HB la talasemia majora k n-am gasit nicaieri valorile?
sunt foarte speriata si daca puteti sa ma incurajati in vreun fel ( dar real) v-as fi recunoscatoare.

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu





talasemia minora se mosteneste pe linie genetica. tu sau sotul, care ati mostenit de la parinti. obligatoriu sa va faceti testarea. toata familia. talasemia minora este o anemie a sangelui, nu se numeste boala, este o trasatura genetica. cea majora stiu ca da unele complicatii...amanuntit nu stiu sa-ti explic. cel mai bine te pot informa medicii de la Centrul de Hematologie din Bucuresti. acolo se fac si testarile.

daca mai doresti sa ma intrebi ceva....



Bazar pt Mihaita

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Copii cu talasemie majora traiesc cu ajutorul transfuziilor de sange.
Deci nu e cazul la voi.
Aflai pana in varsta de un an in mod sigur, e o boala grava.


Copiii cu talasemie minora nu au semne vizibile, este doar o anemie pe care o descoperi la analize si se trateaza periodic cu B complex si acid folic.
Sotul meu a descoperit ca o are la 32 de ani.
La baietelul meu am stiut ca e posibil si l-am testat. Are.
In timpul perioadelor solicitante fizic sau mental primeste 10 zile acid folic ( cam o data pe an a primit pana acum, are 9 ani).
Face sport de 5 ani si e un copil minunat , fara probleme.

Copilul cu talasemie minora devenit adult trebuie sa isi roage partenera de viata sa se testeze in prealabil . Din 2 talasemici minori riscul unui copil cu talasemie majora este crescut.

Anemia aceasta este genetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darvla spune:

Si eu(33 ani) si fetita mea(7 ani) avem betatalasemie minora si in afara de o rezistenta mai scazuta la efort fizic intens nu avem nici cea mai mica problema. Acid folic din cand in cand si multa ...indiferenta, aceasta este reteta noastra. Nu te stresa inutil!!

doar marea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Copii cu talasemie majora traiesc cu ajutorul transfuziilor de sange.
Deci nu e cazul la voi.
Aflai pana in varsta de un an in mod sigur, e o boala grava.



sa dea dumnezeu sa fie asa si sa nu avem boala asta cumplita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Madaluta, nu se poate sa aveti talasemie majora. In cel mai rau caz o talasemie minora. Si poate este doar o anemie, fetita mea a avut probleme cu o infectie urata la 2 luni si avea hemoglobina mica mica. Dar si-a revenit ulterior, dupa ce am scapat de infectie.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

as vrea sa pot crede k nu putem avea talasemie majora, dar nu stiu pe ce sa ma bazez ca sa pot crede in asta.
multumesc de incurajari oricum.......

Mergi la inceput