FSH mare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

In Austria din cate stiu nu se face PGD pt ca nu este legal. Se face insa in Ungaria . La un FSH mare putin probabil sa iasa un nr suficient de embrioni pt a se face si PGD. Chiar daca se face nu se pot studia toti cromozomii. Lasand la o parte aceste aspecte, este o tehnica relativ noua si pentru medici, aflata mai mult la stadiul de experiment si nu stiu cat de buni sunt si ungurii .

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

bytzi: saru-mana. O sa intreb si la FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui lidiadiana

Dar menstruatia cum o aveti? La mine vine regulat dar tine 1 zi si cantitatea nu e mare. Se poate ajunge la menopauza sau poate fi o dereglare hormonala ce trece prin tratament?


nu cred ca se poate face asa simplu o conexiune intre durata scurta ? cantit.mica a menstrei si apropierea menopauzei.

sunt femei cu rezerva ovariana foarte redusa care ovuleaza regulat inca multi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

In Austria din cate stiu nu se face PGD pt ca nu este legal. Se face insa in Ungaria . La un FSH mare putin probabil sa iasa un nr suficient de embrioni pt a se face si PGD. Chiar daca se face nu se pot studia toti cromozomii. Lasand la o parte aceste aspecte, este o tehnica relativ noua si pentru medici, aflata mai mult la stadiul de experiment si nu stiu cat de buni sunt si ungurii .

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170



In Austria nu e legal PGD?
Probabil ca mintea mea a incurcat borcanele :(
o fi fost vb. de Germania...

nici eu nu m-as increde asa mult in maiestria ungurilor la PGD, e cam noua tehnica la ei.

Oricum, problema celor cu FSH mare e intrinseca. Pt.ele, donarea de ovocite ar fi solutia optima (caci eu ma scot din discutie ...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tabitha

AMH-ul se poate face in orice zi a ciclului menstrual? In ce conditii? (fara sa fi mancat, baut etc). Merci frumos.

Tabitha

Si maine e o zi


Depinde de laborator :D
La Synevo te pun sa vii dimineata, nemancata, nebauta, nefumata. La Bios Diagnostic poti veni oricum si la orice ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Incerc sa iau o decizie si imi pare ff greu.As merge pe o clinica din Austria, dar trebuie sa ma interesez si de costuri.In tara pe dr.Laura Dracea.Oricum trebuie sa ma hotarasc repede cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Gabi: multumesc pt. raspuns. Eu voi merge cu sotul la Synevo lunea viitoare pt. analize hormonale (pt. el) si ma gandeam sa fac si eu AMH-ul, sa vad ce zice comparat cu FSH-ul meu mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

As vrea sa mai intreb ceva.Exista reusite in Ro de FIV cu ovule proprii, cand ai un FSH asa mare? Nu este nimeni care a avut o asfel de experienta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

lidiadiana - iti sugerez sa postezi la subiectele despre FIV pt a afla mai mult informatii.

gabi- nici in Germania nu se face. Din cate stiu eu singurele tari in care se accepta aceasta procedura sunt UK (de departe cei mai buni),Belgia, Spania, Cehia,Grecia , Cipru si din ce spun fetele Ungaria desi nu stiu pe nimeni sa fi facut acolo. In nici una dintre aceste tari nu se face la cerere fara motive serioase. Pe mine de exemplu grecii m-au trimis la plimbare. 3 sarcini pierdute nu reprezinta un motiv serios. Probabil tocmai pt ca este o procedura aflata in stadiu de experiment pe care nu o stapanesc suficient de bine.....

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadiana spune:

AMH si Inhibina B se fac in orice zi a CM sau tot in ziua (1-4)?Ce valoare trebuie sa aiba ca sa fie OK ??? La FSH mare poate rezerva sa fie buna si outele de calitate???
Am auzit de tratamente cu : laptisor de matca( am inceput sa iau una pe zi, DHEA( se gaseste de vanzare pe net),MACA ( cred ca asa se cheama), dau rezultate? Stiu ca procesul este fara intoarcere dar cine stie...

Mergi la inceput