Protejeaza-ti inima/senioare cu greutate>50kg(40)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Asa e...sunt nascuta de Ziua Europei....chiar le zic mereu alor mei...ca trebuia sa ma boteze Europa...hahahaaaa

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Imi pare tare rau ca ai Pcos. Testosteronul stiam ca trebuie sa fie in jur de 1 sa fie bun.La mine pe ultima analiza Lh e 8 parca si Fsh 6. Il impusc pe dr care mi-a vazut analizele si nu mi-a zis nimic.Noroc ca mai citesc pe net.Am 167cm si 57 kg,probabil asta nu l-a facut sa-mi puna mai multe intrebari.Ai facut rezistenta la insulina? Mi-e frica si mie de Pcos

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Ellyshor dupa modelul primul venit,primul servit pachetelul Raducu il trimitem la Craiova.Sa vezi ce bine face la Pcos. Model zici? Ptiu,frumos masculul,cred ca face bine la dereglarile hormonale

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Scumpo nu am mai facut rezistenta la insulina...pt ca deja aveam suficiente argumente pt diagnostic. 5 luni mi-am monitorizat ovulatia....si natural...am ovulat o data sau de doua ori....deci era clar.

Nici eu nu am simptome evidente...de aia m-a si luat cam pe sus diagnosticul. Mai ales ca...acum 6 ani...in primul an de casnicie...am ramas gravi dar am renuntat...pt ca eram la facultate, stateam cu socrii..etc etc...

Am 1.50 cm, 43 de kg, pilozitate aproape normala, si cosuletze cand se apropie cm-ul. Deci nu am acnee, obezitate si alte cele.
Si totusi...starea ovarelor este evidenta.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Raportul LH/FSH este in mod normal 1. Asta inseamna ca sistemul hormonal e in echilibru si functioneaza bine.

Asa...si sa revenim la chestii serioase
Ai face tu asta pt mine????? L-ai trimte pe papusel in Cetatea Baniei???
Vaiii....pai sa vezi ce babyboom frumos as face atunci....lili maicaaa
...imi rupe puiu toti fulgii

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Am uitat sa spun ca raportul este relevant pentru diagnosticarea PCOS doar dc se face in zilele 3 sau 5 de cm.

Dupa aceea...LH creste in mod normal...ca sa poata sa se sparga foliculul.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Of Elly,imi pare rau.Ziceam de rezistenta la insulina ca cica esti/suntem predispuse la diabet gestational in sarcina iar apoi la diabet.Ai cazuri de diabet tip2 in familie?.Tare pacatos sindromul asta.Eu sper sa prind programare cat mai repede la gine,vreau sa ma lamureasca cu ovarul,e sau nu polichistic,la naiba cu dr,,am ovulatie confirmata eko si am facut si inseminari,testosteronul meu a iesit 1,2 de aia ziceam.No sanatosi sa fim

Ada


Stiu Elly,in ziua 3 erau facute,eu stiam ca un LH mai mare Decat un Fsh in faza foliculara da de gandit la mine raportul lh/fsh e 1,33 sunt aproape perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Nu am antecedente de diabet in familie.
Mai mult, mama nu a avut niciodata probleme in a ramane insarcinata....si nici bunicile mele. De fapt...nicio ruda a mea...din cele pe care le cunosc eu.
Asa se zice...ca sunt sanse de 50% sa mostenesti din familie.

Ei uite...ca eu sunt prima ...trebuia sa fie cineva, nu?
M-a pocnit "norocul" pe mine. Asta e.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Daca ti-ai monitorizat ovulatia...si se produce lunar...atunci eu nu cred ca ai PCOS.

In boala asta...ovarele se umplu de foliculi dar niciunul nu creste suficient incat sa se sparga. Si asa apar chisturile.

Si eu am doar unul dintre ovare cu chist....dreptul. Pe el am avut un chist de vreo 3 cm, care acum a mai regresat de la utrogestan.
Ovarul stang nu are nimic....dar si el ovuleaza..cand si cand.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Am vazut un documentar pe net,cica numai 5% avem predispozitiile genetice. Restul tine de stilul de viata,de ce si cum gandesti.
Sa fii fericita si optimista tot timpul.Iar tu Elly,pt ca esti happy primeste pansamentul Raducu.(il dam la Nico cand se intoarce)


Ada

Mergi la inceput