Strumfi de iul-aug 2007 (162)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Carla...eu zic ca elevele de 13 ani au suficient cap sa refuze sau nu un astfel de vaccin...depinde ce le spun parintii acasa. Nu ma poate obliga frate nimeni sa fac un vaccin si sa fiu cobaiul lor. Eu inteleg importanta acestui vaccin, o aprob, dar nu am de gand sa-l fac decat peste niste ani cand va fi testat suficient...din pacate pe niste femei. Prietena mea a fost suspecata de HPV si imediat ginecologul se grabea sa-i faca vaccinul si sa bage frica in ea ca daca nu-l face...etc. Am stat cu ea ore intregi ai am cautat pe net amandoua si a decis ca vrea sa astepte rezultatele testelor. Din fericire nu era HPV....
Dupa parerea mea este o inconsitenta sa introduci obligativitatea administrarii unui vaccin mai devreme de 5-7 ani de la fabricarea acestuia. Chiar nu poti face statistici pe voluntari...trebuie sa-si riste toti pielea?


Oana siCati mica (2 ani)

BLOGUL NOSTRU

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Oanamada, stii cum se fac in scoala vaccinarile obligatorii, cand toti copiii sunt dusi la cabinet si intepati fara a sti ce li se intampla?
Vaccinul asta nu e testat pe termen lung, iar in state chiar au murit oameni din cauza lui, efectele secundare deocamdata depasesc beneficiile. Nu stiu cat de informati pot fi parintii, majoritatea merg pe mana doctorului de la scoala, ca "d'aia e pus acolo, sa stie mai bine".

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Carla ma indoiesc ca se poate introduce obligativitatea unui vaccin. Ca pana la urma asa cum nu ti-ai vaccinat tu fetele cu toate vaccinurile care se cred "obligatorii" la fel pot si parintii fetelor de 13 ani sa refuze.

Acum e mai nasol cu cei de la sate care nu sunt informati ca nu mai exista nimic obligatoriu (ma rog aproape nimic) si chiar isi vor lasa copii vaccinati ca "asa vrea guvernul maica!"

Referitor la igiena in privinta gripei aviare: noi aici am avut o campanie cand a aprut numita "catch it, bin it, kill it!" In esenta cand stranuti sau tusesti o faci in batiste de hartie, arunci servetelul apoi la gunoi si astfel moare virusul. Nu se pastreaza servetelul pentru virusul supravietuieste cateva ore.

Nu stiu cat a functionat tinand cont ca avem sute de mii de cazuri.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

ola!

tot de porcina? la iasi e ditai focarul, iar eu is racita rau...umana insa. nasol ca de 2 zile vomit in jet din senin si am un somn pe mine de nu-i cinstit. M-am jucat vreo 2 minute cu idea de sarcina...dar daca e, isus il cheama!

ma duc sa mai lancezesc!

sanatate tuturor.

mami de Matei 28 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

oana,nu stiu maica ce fac,le-am mancat de suparare...dar aseara se rostogoleau de numa, ca sa ma bage pe mine in sperieti..acum am o dambla cum ca: daca poate cobori cineva pe bloc si apoi sa-mi intre in balcon si tot asa..ce mai,am o viata palpitanta,procina e mic copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

La multi ani Brazuca!
Nikole bine ai revenit .Vad ca Maronel s-a transformat in Albastrica . Felicitari! Poate reusesti sa mai pui poze cu voi.
Eu cred ca ajuta oscillo asa ca mai bine il iei. Sa ne povestesti cum e in Brazilia.
Simo sanatate multa!
Si eu sunt cobza. Ma doare capul, sunt super obosita (azi am dormit cateva ore) dar partea buna e ca nu am febra. Imi e groaza sa merg la medic caci ma suspectaza astia de porcina desi eu am o simpla viroza (macar asa sper). La noi nu e confirmat nici un caz de gripa porcina.
Cu vaccinul eu m-am hotarat. Nu le fac la copii.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am recuperat si eu ultimul capitol, dar n-a mai ramas mult timp de scris.
Pe scurt, referitor la ultimele discutii referitoare la gripa porcina, noi ne-am vaccinat chiar azi. Suntem in prima grupa de risc (dupa grila stabilita de canadieni) avand-o pe Sonia sub 6 luni si este singurul lucru pe care am putut sa-l facem ca sa o protejam, in afara de spalatul pe maini, desinfectatul, evitarea multimilor, etc. Victor merge in colectivitate si este foarte strangator cand este vorba de virusuri, asa ca si el a primit astazi jumatate de doza.
Nu-mi pun intrebari despre eficacitatea vaccinului sau efectele secundare pentru ca nu este meseria mea, platim pe altii sa o faca, pentru mine este un simplu vaccin antigripal pe care de obicei nu il faceam dar date fiind simptomele mai grave ale acestei porcine, am considerat ca este mai safe asa.
M-am gandit la Sonia, la Victor dar si la mine si la sot. Eu nu imi permit sa zac la pat bolnava, sunt singura aici, fara nici un ajutor in afara de cel al sotului care e plecat aproape zi lumina la servici. In plus alaptez si trebuie sa ma mentin pe linia de plutire ca sa le pot duce pe toate.
Am scris motivele mele nu ca sa ma justific neaparat ci pentru a sublinia ca sunt cazuri si cazuri, ca daca ne-ar fi prins situatia asta peste cativa ani poate ca nu l-as fi facut.
Si da, mi-e teama pentru Victor, pentru efectele ce le-ar putea avea acest vaccin, dar ca de fiecare data imi spun ca am luat decizia cea mai buna pentru familia mea, desi simt ca a trebuit sa aleg dintre doua rele.
Va tin la curent daca apar efecte secundare Deocamdata ma doare mana rau, si am mai avut si proasta inspiratie sa dau mana dreapta la intepat.
Un week-end placut va doresc !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Oana, multumesc ptr informatii, imi sunt de ajutor.
Simo sanatateeee, esti mortala, mai doamna draga
Nmadaaaa....Maronel era de fapt albastrica...s-a dus cu linistea mea
Multumim de urari

Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 18+cu...Albastrica
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nikole, poate o sa fie Maronica, mai stii?

Sa inteleg ca pana acum primul efect al vaccinului este durerea la locul intepaturii. Tin pumnii sa treaca repede si sa ramana singurul efect negativ.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

La multi ani tuturor celor care-si serbeaza astazi ziua de nume!

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput