EXTREM DE IMPORTANT

EXTREM DE IMPORTANT | Autor: bertola

Link direct la acest mesaj

am sters anuntul initial pt. ca problema ei,se pare,nu se va rezolva aici,dar si din cauza ca unele dintre voi aveti dreptate din anumite pct. de vedere. intr-adevar,mai ales numele ei aici,nu era o idee asa de buna. daca in loc de ironii mi s-ar fi explicat serios cum stau lucrurile in astfel de situatii,n-am fi polemizat pe ton de cearta;iata cit timp pierdut degeaba. diferenta dintre mine si voi este ca voi aveti timp la dispozitie pt. rezolvarea problemei pt care exista acest forum,in schimb,vorbind din pct. de vedere al fetitei in cauza,nu exista acest timp,iar situatiile disperate duc,citeodata,la solutii disperate,cum era ideea anuntului facut aici,cu toate greselile lui recunoscute de mine de la bun inceput. problema fetitei pare sa aiba o rezolvare deocamdata,dar nu stiu ce sa zic. pina nu o vad transpusa in practica,nu mai sunt sigura de absolut nimic. in orice caz,daca una dintre voi are o idee despre asistent maternal care doreste sa se implice cu dragoste si daruire in aceasta situatie,e bine de stiut.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

De la cat incepe licitatia?

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

eram sigura ca vor exista si psihopati care au chef de glume legate de situatia disperata a unui copil,copilul nimanui(cer scuze moderatorului si celorlalti pt. folosirea acestei expresii pe care nu as folosi-o in mod normal).
in alta ordine de idei,stiu ca anuntul seamana cu unul de mica publicitate si regret asta. problema e ca data fiind situatia fetei,nu am avut timp sa meditez la cum ar trebui sa sune aceasta relatare,cum ar trebui ea sa fie redactata ca sa nu atraga astfel de postari cinice. am vrut sa aduc cit mai repede si cit mai concis la cunostinta cuiva care ar putea sa ajute intr-un fel.
mersi ASI,ai fost de un real ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sa ajuti ce?Sa "aranjezi" plasarea un copil chiar fiind la nimanui, sau mai bine spus in grija statului?
In primul rand anuntul tau e ilegal.Ai facut publice datele unui copil fara sa ai dreptul asta.Chiar daca intentia ta a fost buna ,ai procedat gresit.

Vreau sa rog moderatorii sa fie mai atenti cand vad astfel de mesaje ,pentru ca prin astfel de mesaje se incalca legea de protectie a copilului 272/2004.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

intentia mea a fost buna,dar am procedat gresit. tu ai procedat corect,dar intentia a fost rea?aberant.nu era mai cuminte daca nu te bagai in vorba aiurea? sau daca totusi ai facut-o,sa faci referire la lege si atit?ce fel de om cu bune intentii face glume proaste in legatura cu un copil de la orfelinat. asta oricit de mult as fi gresit eu din pct de vedere legal si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Poate n-ar fi rau sa te linistesti si sa-ti masori cuvintele.
Nu te-am jignit cu nimic ,asa cum ai facut-o tu.Si , da intentia mea e buna, de aceea te-as ruga sa nu imi mai atribui epitete daca nu ma cunosti.
Acea copila , chiar daca e intr-o situatie dificila are dreptul la intimitate.Puteai sa o ajuti si fara sa ii faci datele personale publice.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

iti adug aminte urmatorul aspect:ai facut mai intii o gluma cinica,apoi o referire la aspectul legal al problemei. mai e ceva de spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi75 spune:

Bertola, nu o poti acuza tocmai pe Asi ca face glume proaste cand e vorba de un copil.Poate ca era mai intelept sa iti masori tu cuvintele cand ai postat anuntul.Fara suparare, dar daca ai intentii bune , asculta de persoanele care stiu cate ceva de lege, si mai ales care cunosc un pic sufletelul acestor copilasi.Asi este un astfel de om , nu cred ca stii cu cine vorbesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

si inca ceva:INTIMITATEA NU O AJUTA CU NIMIC PE "BIATA COPILA" in acest moment.cu siguranta ca nu navalesc hoarde disperate de oameni sa vada cine e "biata copila".
prin interventia ta nepotrivita am reusit sa transformam acest subiect intr-o polemica inutila si fara sens.daca prima ta grija pe pamintul asta este legea,ce poate face ea pt noi si cit de mult strica sa ne abatem de la ea cite-odata,afla ca legea nu a facut niciodata nimic pt. aceasta fetita. de ce nu recunosti ca ai gresit,mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertola spune:

simi75,daca asi nu este un astfel de om(si nu exclud si faptul ca ai putea avea dreptate),de ce nu isi alege mai bine subiectele potrivite pt astfel de raspunsuri glumete?ca sunt destule,slava domnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Bertola, daca tot vrei tu sa faci asa un BINE acestei BIETE COPILE, dc nu o iei tu????
Cred ca ar fi mai bn sa stergi acest subiect.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput