Gravidute prin FIV (53)

Gravidute prin FIV (53) | Autor: bulinanico79

Link direct la acest mesaj



Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici: Evy, pishko, Laura Garner, lorelai...si nu numai!



Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap.5;cap.6;cap.7;cap.8;cap.9; cap.10;cap.11;cap.12;cap.13;cap.14;cap.15;cap.16;cap.17;cap.18;cap.19;cap.20;cap.21;cap.22;cap.23; cap.24;cap.25;cap.26;cap.27;cap.28;cap.29;cap.30;cap.31;cap.32;cap.33;cap.34;cap.35;cap.36;cap.37; cap.38;cap.39;cap.40;cap.41;cap.42;cap.43;cap.44;cap.45;cap.46;cap.47;cap.48;cap.49;cap.50;cap.51;cap.52;




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




mirela2
ET: 25 octombrie 2009, DPN: .......,FIV 1, Szeged cu dr Zadori.


Isa78
ET: 10 septembrie 2009, DPN: .......,FIV 1, Debrecen cu dr Bodnar.


carmelly
ET: 23 august 2009, DPN: 22 aprilie 2010 FIV 2


taty ana
ET: 06 septembrie 2009, DPN: dr Diakoumakos clinica Biogenesis, FIV1


CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 08 aprilie 2010, FIV 1



Candy1902
ET: 04 iulie 2009, DPN: 26 martie 2010, FIV 3 Szged, dr Zadori ; FIV 1 la Timisoara, reusit, sarcina pierduta la 6 luni jumatate, FIV 2 la Debrecen, nereusit



ioana_p76
UM: 18 iunie 2009, DPN: 24 martie 2010 , reusit natural dupa 2 incercari de FIV in 2007


claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13 martie 2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,


kry
ET: 16 iunie 2009, DPN 09 martie 2010, FIV 4 in Austria Wels


miruna79
ET: 15iunie blastocist de 7 zile, DPN 2 martie 2010, Fiv Gynera dr Dracea+ biolog Dascalescu


ellanik
ET: 15 iunie, DPN 08 martie 2010, FIV 1 MNL cu prof.Ron-el, reusit cu FET


simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia


blue flower
FIV 1 la Giulesti (Marinescu+Cocei), DPN 6-12 februarie 2010, nasterea la Medlife cu Predoi Silviu.



bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV 1 in Austria-Wels, dr. Loimer


huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


alsima
ET: 12 mai 2009, DPN: 01 februarie 2010, FIV1 la Szeged-dr. ZADORI


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina


pen
ET: 19 martie 2009; DPN: 06 decembrie 2009, FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei


dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Li_am
ET 09 martie 2009 cu blastocisti, DPN 25 noiembrie 2009, FIV 3 Austria Clinica Kinderwunschzentrum, Viena, dr. Obruca


Avalon
ET 09 martie 2009, DPN 27 noiembrie 2009, FIV Clinica Kaali Budapesta- dr. Kovacs
Dragos si Emil DN: 06 noiembrie 2009, 2.600 gr. si 3.000 gr. cezariana la 37s.


doris 71
Et 09 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


miramar
ET: 28 februarie 2009,DPN noiembrie 2009, FIV 2, Kaali -Szeged, dr. Zadori,
Robert DN: 29 octombrie 2009, 3.530 gr., 51 cm, Apgar 10, cezariana la Euroclinic


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta
Nicholas James DN: 09 noiembrie 2009, 3070g, 52cm, Apgar 9, nastere naturala


many_bani
ET - 18 februarie 2009 cu embrioni criogenati, DPN 09 noiembrie 2009, MNL, prof. Ron-el
Vlad DN: 29 octombrie 2009; 3.800 gr., 54 cm, Apgar __ Mat. Filantropia, cezariana


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL
Eric Daniel DN: 20 octombrie 2009, 3.220 gr, 50 cm, Apgar 10, cezariana la Euroclinic


pishko
ET- 14 februarie 09 cu blastocisti , DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca
Mihai DN: 28 octomrie 2009, ora 9:10, 3.300 kg, 51 cm, Apgar 10, cezariana


Evy30
Et 3 martie 2009, DPN 18 noiembrie 2009, FIV Gynera
........ DN : 12 noiembrie 2009, 3110gr, 51 cm, apgar 10, cezariana


hepilica
UM 14 decembrie 2008, DPN 20 septembrie 2009, reusit natural dupa 3 incercari de FIV,
Maia DN: 22 septembrie 2009, ora 13:45, cezariana la Medlife (40 saptamani si 2 zile), 3,360 kg, 52 cm, apgar 9.


ralucapaun
ET: 18 decembrie 2008, DPN: 07septembrie 2009, FIV 2 la Kaali Budapesta, dr Peter Kovacs
Natalia, DN: 3 septembrie 2009, 3000 gr, 49 cm, apgar 9


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu,
Miriam Daria Nichola, DN: 11 august 2009 ora 8.55, cezariana la Giuli, 3000gr, 53 cm, apgar 10



missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009, FIV cu dr. Tutunaru + dr. Matei, nasterea cu dr. Tutunaru la Elias
Gloria Adelina, DN: 13 august 2009, cezariana, 2730 gr, 49 cm, Apgar 9


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged
Maria-Theodora, DN: 4 august 2009, 3000 gr, 50 cm, apgar 9


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu
Andreea Teodora DN: 9 iulie 2009, cezariana, 3600 gr, 52 cm, scor Apgar 9


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, FIV-Austria-Viena, DN: 18 iulie 2009: Ana Maria 2800 gr, 50 cm, Apgar 9 si Matei Stefan 2600 gr, 48 cm, Apgar 8


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels, DN: 26 iulie 2009 Laura Ioana 2350 gr, 49 cm si Irina Maria 2050 gr, 50 cm



Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff




Nico 26+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Nico, multumim pentru noul capitol. Tu ce mai faci? Cum esti?

Ralucaaaaa!!!! Ce bine imi pare ca ai revenit...!!!! Si mai bine imi pare sa aud vesti bune despre Natalia. Inteleg ca a fost bine pentru amandoua la mami a ta. A mai luat in greutate Natalia?

Maia este bine....cred. Ia in greutate, insa de vreo 2 saptamani mananca mai putin decat de obicei cu cca 100 ml laptic. Totusi ia in greutate, deci n-ar trebui sa ma ingrijorez.. cu toate astea nu pot sa nu ma intreb "de ce oare?". Aseara a fost usor balonata si a plans mititica de nu mai puteam de mila ei... Insa are frate niste plamani...de si acum imi imi tiuie in urechi plansetul ei..
Intr-un final s-a linistit si a adormit. A luat insa foarte putin laptic. Pentru ca bea mai butin laptic, ziua doarme mai putin. Se trezeste cam din 2 in 2 ore (inainte dormea cate 3 ore) sa pape. Incerc sa mai trag de timp, sa o obisnuiesc cu intervale mai mari..spre 3 ore..., ne jucam, facem masaje..., dar stii cum... se plictiseste repede, se frichineste... Inca nu "socializeaza".

Se vede insa ca a mai crescut. E mai expresiva, intoarce capul dupa sunete, e mai mult timp din zi activa, zambeste parca mai mult, ii place sa i se faca masaj si in timpul zilei - nu numai seara la baita -, sta minute in sir atenta la fereastra (o atrage lumina stralucitoare). Si da, are si hainute care i-au ramas mici. Chiar imi propusesem sa merg sa ii mai cumpar niste hainute mai mari si mai grosute (pt anotimpul rece).

Avem insa o mare problema cu schimbatul pampersului. Voi cum schimbati copiii? Eu pe Maia o schimb inainte de fiecare masa. Se trezeste, o schimb, apoi papa... Frate plange cand o schimb de zici ca cine stie ce ii fac. Si incerc sa fac cat mai placut momentul: ii cant, o mangai, ne jucam...tra la la....., degeaba. Foarte rar nu plange. La fel de adevarat este ca de fiecare data ii e fomica cand o schimb (e inainte de masa). In timp ce o schimb plange si isi baga pumnisorii in gurita... Poate ea plange de foame si de ciuda ca in loc sa ii dau laptic, eu o schimb . Soacra mea imi spunea sa o schimb dupa ce papa. PAi cum? Ca dupa ce papa, adoarme imediat (de cele mai multe ori) pe pieptul meu in timp ce scoate aerul. Daca o schimb dupa, se trezeste...

Asa cum spuneai si tu de mama ta..ca nu stii ce ii facea Nataliei, dar se linistea, asa se intampla si cu Maia cand merg la ai mei...
Le spuneam ca tipa tare cand o schimb.... De unde? De cita ori merg la ei, niciodata nu plange la schimbat.

Ne-am programat si la ortoped pe 12 noiembrie.

Pe 21 noiembrie avem si noi Botezul.

Ieri mi-am facut si eu molifta de 40 zile si am luat apa sfintita de la biserica. Ii pun in cadita seara cand ii fac baita. La baie "am invins"!!! Am reusit sa o "imprietenesc" cu apa. Nu mai plange.

Hai ca nu prea am scris pana acum de Maia, dar si cand ma apuc sa scriu...

Te pup si bine-ai revenit. Pupici si micutei Natalia si sanatate multa. La multi ani pentru maine, sa fie sanatoasa si DD sa vegheze asupra ei!


Evy, suntem aici pregatite pentru tine .

Miramar, bine-ai revenit acasa. Abia astept sa ne povestesti de puiut.

Castelana,
tu cum te mai simti? Mamicul tau ce mai face?


h.

minunata!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

Felicitari proaspetelor mamicibetty, many bany, miramar...cu intarziere.
heliptica scrie-mi inca odata te rog datele nasterii Maiei pt listuta...ma tot straduiesc sa o aduc la zi.

Noi suntem bine...multumim lui Dumnezeu. Nu am prea intrat pt ca nu am avut noutati. Bebe face tumbe in burtica, l-a simtit chiar si tati o data. Este cam lenes ziua in schimb seara.....recupereaza intens.
Incet incet am inceput sa cumparam si noi una alta din listuta cu cele necesare pt bebe. Saptamana asta am vrea sa punem un pic la punct camera...zugraveala si curatenie.
Azi mergem iar la medic si revenim cu info.

Va pup pe toate.

Nico 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Nico, iata datele:

MAIA - DN: 22 septembrie 2009, ora 13:45, cezariana la Medlife (40 saptamani si 2 zile), 3,360 kg, 52 cm, apgar 9.

Multumesc.

Succes la medic si te asteptam cu vesti.

h.

minunata!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna dimineata!

Bulinanico79, multumim pentru noul capitol! Sarcina usoara in continuare!

Miramar, bine ati venit acasa!

Raluca, bine ati revenit acasa!

Evy, ce putin mai ai! si eu cred ca pana la finalul saptamanii iti vei tine in brate comoara!

Ellanik, ce mai faci? Bebe?

Hepilica, mamica si mica printesa!

CastelanaC, sarcina usoara in continuare!

Vineri la 36 de sapt, mergem si noi la doctor, sa ne vedem piticii si poate ne si spune cand va avea loc marea intalnire. Desi, eu cred ca mult nu mai am, mai ales, ca o parte din simptomele descrise de voi, le am si eu( scaune dese 3 pe zi, dureri de mijloc am, mai ales noaptea cand merg la baie si mi se intareste burta ca un pietroi iar bebelusii ma apasa tare, k uneori am impresia ca o sa-i scap in wc, ma misc greu, ma chinui sa ajung repede la baie si nu reusesc)

o saptamana usoara, va doresc!
Pupici!

35+ AMR 1-2 saptamani

comorile mele

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

Nico este o scumpa . mercic

ma bucur din suflet ca toate sunteti bine

Hepilica, e minunat ce ai povestit .pe mine m-a facut sa plang .

Dear Bambie , esti o eroin a. Ai trecut de ce a fost mai greu ,35 de sapt , si e un record. deci de acum incolo fara grija .

dragele mele , va pup pe toate , va MULTUMESC mult ca sunteti alaturi de mine si o sa va tin la curent . deocamdata am avut o tentativa de nefinalizata .

nu il mai stresez pe medic , ca doar l-am sunat de dimineata si a ramas ca ne vedem miercuri . contractii nu am , doar putina presiune jos la burtik

daca e ceva , fuguta la spital .

Evy 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Miramar refacere rapida si laptic din belsug. Abia astept povestea nasterii printului tau.
Bulinanico multimim pentru capitol si o sarcina usoara in continuare.
Evy o nastere usoara si un bebita sanatos si mult laptic. Si eu presimt ca nasti in curand. Dai de veste cand va fi evenimentul, facem galerie.
Hepilica m-ai facut sa plang. Emotionant cum povestesti.
Dear_bambie si tie o nastere usoara cand va fi si bebei sanatosi si mancaciosi.
Castelana sarcina usoara in continuare si la termen.
Raluca bun venit acasa. Crestinare frumoasa si o vreme superba. Abia asteptam poze.
Saptamana aceasta am si eu control, dupa 5 saptamani de asteptare si abia astept. Am niste emotii cat carul si mai am 3 zile pana la intalnirea cu dr. Sper ca ne face si niste masuratori ca deja suntem in saptamana 13.
Pupici la mamici si burtici.

 12+ 
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit!

Evy, mai ai un pic! Abia astept sa ne povestesti de bebe!

Hepilica, mergi la Medlife la ortoped? Peste o luna merg din nou sa vad dc e eficient masajul.
Natalia nu plange cand o schimb de pampers, evit insa schimbatul cand e f infometata. Dupa masa in niciun caz n-o schimb pt ca de la agitaie vomita tot.
Am vazut la maica-mea ca o mai lasa asa despuiata, nu-i punea imediat pampersul si parea ca se simte bine.

Tu cum ii cureti nasucul?

Mai iesiti afara acum? Sunt tare frustrata ca nu ies mai des cu ea. Mi-e tare greu insa pt ca nu sta in carucior, in brate incepe imediat sa caute sanul:D. Am mai iesit cu ea in sling, poata sa si suga fara sa fie prea evident pt ceilalti, insa nu sta mereu.

Pupici!


Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Raluca, eu ii pun aproape inainte de fiecare masa in nasuc ser fiziologic (fiolele de plastic - solutie nazala). I-am pus la un moment dat si apa de mare - fiole pentru nou nascuti. Cand am mers cu ea la pediatru la Medlife, dr mi-a recomandat sa ii pun inainte de fiecare masa...atunci cand e infundata, cand respira greu, ca sa poata manca linistita. Cand are nasucul infundat nu poate suge bine. Tot atunci vazand ca respira greu, dr i-a facut o aspiratie care a fost eficienta, dar nu foarte placuta pentru Maia. A intins-o pe pat, i-a pus cate un ml de ser in fiecare nara, apoi i-a bagat in fiecare nara , pe rand, o sonda subtire si luuuunnnga dupa care a aspirat puternic (sunt mai multe trepte de putere a aspiratie..). Adevarul este ca s-au aspirat multe mucozitati. A plans saracuta..., iar eu a trebuit sa o tin de manute, sa nu se miste... Ihhh. Cand am vazut cat de lunga e sonda aia si cum i-o banga in nara...imi venea sa mor..., dar m-am mobilizat (m-am dat stapana pe situatie).
In rest, cand are mucozitati la suprafata in nara, i le curat eu cu betisor cu opritor. Nu-i place..., dar o pacalesc.

La ortoped mergem tot la Medlife, la medicul la care ati fost si voi. Si eu ii fac masaj la talpite (mi-a aratat pediatra cum).
Pediatrei insa nu i s-a parut ca ar avea probleme..., dar mi-a zis ca ii pot face masaj de 2-3 ori / zi.
In schimb in maternitate neonatoloaga mi-a spus ca s-ar putea sa aiba probleme si mi-a recomandat sa merg cu ea la masaj incepand de la 1 luna..., de aceea am decis sa consult totusi un ortoped.
Acum asteptam data de 12 sa vedem ce spune...

As incerca totusi sa evit spitalele in perioada asta. Si la pediatrie am fost dimineata la 8.30, iar doctorita chiar ne-a recomandat sa venim cat mai devreme dimineata pt ca apoi vin toti "tusitorii" (asa s-a exprimat ). La sfarsitul lunii tb sa facem vaccinul de 2 luni (nu stiu dc sa il fac inainte sau dupa botez: ea face 2 luni pe 22 nov, botezul e pe 21 nov, iar eu l-as face pe 23 nov de teama sa nu aiba vreo reactie chiar inainte de botez).

De iesit afara nu am mai iesit in ultimile zile. Mi s-a parut prea frig. Iar ultimile dati cand am iesit, am stat mai putin decat de obicei. Maia sta bine in carut, cu toate ca uneori se tot foieste pana isi gaseste locul, mai caraie, dar usor usor o doboaraa aerul tare si adoarme.



h.

minunata!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

fETELOR AICI HOP EU CU EXERIENTA MEA.....

Cica..
Dar in functie de orele la care mananca fetele voastre incercati sa le schimbati la 1.30 daca mananca la doua,sau la 2 daca mananca la trei....cam asa......
Foarte bine face sa le puneti pe o paturica absorbanta cu putza goala...e o nebunie..eu asa o calmez pe Eva mea cand e furioasa....nu tine tot timpuldar....
E o senzatie oricum neplacuta pentru ei cat sunt mici sa fie schimbati...dar....se invata si nu vor mai sta fara pampers curat...
Cat sunt mici au multe nevoi si noi nu le intelegem....de aceea plang,dar pe masura ce cresc,incepem sa-i cunoastem...si voila....
De exemplu din 10 zile minunica mea plange cam 1...in rest e voiasa nevoie mare.....
Apropo de colici,eu am scapat de ele cu debridat si probiotice(enterolactis duo) picaturi....direct de la producatorul din italia....dau dimineatza debridat si cinci picaturi de enterolactis....
Sunt bacterii bune care colonizeaza si normalizeaza digestia bebelusilor.....minunat.dar trebuie sa zica si medicul...mie mi-a dat o celebra doctorita niste porcarii,nu au avut efect,plangea eva mea de numa.....am aplicat sfaturile mamei mele care e si ea medic si impreuna cu alte doua amice de ale mele tot medici...am adus bebe pe linia de plutire......
Va pup fetelor pe toate...Evy..........iti las pe Pm nr.meu sa-mi dai mesaj cand nasti.


Madalina de minunica Eva-Maria
http://picasaweb.google.ro/lhmadalina/EVAMARIA#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hepilica

O sa-i cer si eu medicului s-o aspire. Acasa ii pun ser apoi incerc cu batista bebelusului, cea care se monteaza la aspirator. Scoate ceva, dar tot infundata e, spre dimineata nu mai poate respira.
Mama nu suporta sa vada cum aspir nasucul Natalie cu aspiratorul

Saptamana asta ar trebui sa-i fac vaccinul, dar il aman dupa botez. Mi-e teama sa nu aiba reactii adverse si apoi e prea mult pt ea si baita la botez si intepatura.

Ma gandesc sa-i cumpar un legan, poate mai sta ziua in el. In scaunul de masina nici vorba sa stea, dar asta cu vibratii sper sa-i fie pe plan printisoarei.

Acestea fiind spuse, sa-i tinem pumnii lui Evy . Cum stai cu emotiile?

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput