Cu dragoste din Iasi (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

hello,

multumim pentru capitol!

(mai trebuie un "e" la cuvantul "dragoste")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Autobuzele se iau de la intarea in salina....dar ca sa ajungi acolo trebuie sa iei bilete de undeva de sus...in incinta unui magazin.
Pentru cei care vin de la hotel este un maxi taxi,iar pentru cei din statiunea Slanic Moldova este un autobuz special. Mama ta si Calin unde stau?

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

va asteptam la umanitare pe
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170&whichpage=1

SA O SALVAM PE ALINA
CITITI NU IGNORATI
SI DONATI DACA PUTETI
MULTUMIM

www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Buna Dimineata - si o rugaciune pentru toti cei in suferinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!
O fierbinte.....

Ma ingrozeste ce tot citesc sau aud de gripa... De azi am o colega in medical.... sper nu de la gripa, dar asa se pare....


Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna ziua.
Dimineata am deschis si eu TV-ul la stiri. Mare greseala. Ce bine era cand auzeam stirile asa, de pe la colegi, ca nu prea le bagam in seama. Asa...m-am cam speriat, pe bune. Cazuri mortale?!?! Eu ziceam ca e totusi o banala gripa, ca orice gripa. Neplacuta, desigur, dar...Incerc totusi sa ma remontez si sa ma tem mai mult de posibila psihoza in masa decat de...Incerc.
Cert e ca am zis stop iesirilor in locuri aglomerate cu Stefan. Ne plimbam prin parc, se joaca in continuare afara, in jurul blocului...dar evitam spectacolele de teatru, locurile de joaca. Duminica am fost la Casa M Eminescu si am vazut un filmulet frumos despre spatiu, despre planete. A venit numa bine ca ne-am mai dezghetat si noi...am urcat si apoi coborat Copoul pe jos. Am cules frunze si castane, am mancat covrigi calzi...a fost frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

of, eu nu stiu daca sa-l mai duc la tenis sau nu...

acolo vin copii de toate varstele, in plus se desfasoara in sala de sport a unui liceu...


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, multumesc pentru urarile de ziua mea. scuze ca n-am fost pe faza atunci.

si eu is cam panicata cu gripa asta, desi stau acasa in prenatal, insa sotul tre sa iasa... cica e mai nasoala gripa pt. gravide...
cam peste o luna ar trebui sa nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

stai linistita, la practicantii de tae bo nu prinde gripa

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

M-am saturat de studiat gripa asta... si tot indecisa sunt.. si tot refuz vaccinarea....
Citeam azi undeva ca ar fi mai periculoasa la un sistem imunitar sanatos... sunt multe de zis.... nici nu stiu de unde sa incep, am citit nenumarate pagini zilele astea.
"Vaccinul despre care am citit si care se face in Canada se numeste Arepanrix, informatii guvernamentale www.hc-sc.gc.ca/dhp-mps/prodpharma/legislation/interimorders-arretesurgence/prodinfo-vaccin-eng.php#a371" target="_blank">aici.
Concluzia la care am ajuns citind, e ca riscurile de a pati ceva serios din cauza gripei sunt mai mari decat de a pati ceva serios din cauza vaccinului.
Apoi, gripa asta e mai contagioasa pentru ca noi ca populatie nu avem imunitate generala la ea, n-am avut ani la rand in care sa fim expusi acestui virus, asa cum a fost cazul gripei obisnuite. Si tocmai de aici sansele mai mari sa o facem.
Apoi faptul ca un sistem imunitar puternic nu e neaparat necesar o garantie a protectiei fata de boala, ci poate sa fie ceva care iti face mai mult rau... vorbesc aici de furtuna de citokine, cytokine storm in engleza, uite info de pe wikipedia.
Citokinele sunt niste substante produse in mod normal de catre sistemul imunitar atunci cand organismul se confrunta cu un microb. In unele cazuri, aceasta reactie de aparare este exacerbata, ceea ce face ca prea multe citokine sa fie produse intr-un anume loc din organism. Furtuna de citokine are potentialul de a face multe daune in tesuturi si organe. Daca se produce in plamani, de exemplu, celule imunitare si lichide se pot acumula si in final blocheaza caile respiratorii, ceea ce poate avea drept efect moartea. (am tradus pe scurt un paragraf din articol)
"It is believed that cytokine storms were responsible for many of the deaths during the 1918 influenza pandemic, which killed a disproportionate number of young adults. In this case, a healthy immune system may have been a liability rather than an asset" - se crede ca furtunile de citokine au fost responsabile de multe morti in timpul pandemiei de gripa din 1918, cand au murit un numar disproportionat de mare de adulti tineri. In acest caz, un sistem imunitar sanatos ar putea sa fie mai degraba un minus decat un plus.
Deci... un sistem imunitar slabit poate sa insemne ca ai risc crescut de a face gripa, cu complicatiile ei, iar un sistem imunitar prea puternic poate sa insemne ca nu esti ferit de complicatii... dar de alta natura. Asa ca pusa intre chestiile astea, plus cateva cazuri de decesuri inexplicabile prin partile noastre, am hotarat ca vaccinul ar putea sa fie raul mai mic."

Ramonika, incearca sa te pazesti cat poti....

Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput