Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica




Si cu cartile astea citite de voi pe care le fluturati sub nasul celor care nu prea au timp,sincer e penibil ca sa spun asa ,pai voi mamelor care NU aveti doi copkii mici in casa credeti ca ne mai arde noua de citit psihologie pura sau comportamentala?
Va spun eu ,la activ cu una bucata dinamita de 3 ani si una turturica de 7 luni cacacioasa de mori,am scurte la degete la cati kakati sterg pe zi,crezi ca mai gasim timp si de citeala?ha



http://picasaweb.google.com/home



Cei care au citit carti de psihologia copilului si au inteles din ele ca trebuie sa adoptam o atitudine complet pasiva fata de copii nu au inteles nimic din ele, mai bine crosetau ceva in timpul asta.

Mi se pare complet deplasat sa indemni o mama sa isi iubeasca copilul pentru ca doreste sa il invete sa foloseasca olita, ca si cum rezulta ca nu o face deja. Absurd! Sunt sigura ca initiatoarea topicului se putea lipsi de acest sfat, ba mai mult mi se pare jignitor si insinuant, nu vad de unde pana unde concluzia ca ar avea nevoie de el.
Sau poate copiii nostrii n-au nevoie decat de iubire si pasivitate... Iaca cresc si ei pe langa noi, noi ii iubim si gata! De ar fi asa de simplu!!! Au nevoie de intelegere, de respect, de rabdare, de consecventa, de stabilitate si a fi un bun parinte presupune mult mai mult decat a-ti iubi copilul. Va asigur ca si cei care isi bat copiii ii iubesc, sfaturile voastre in directia asta sunt apa de ploaie, ipocrizie care suna bine, lozinci cu rol autosugestiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ionica




Si cu cartile astea citite de voi pe care le fluturati sub nasul celor care nu prea au timp,sincer e penibil ca sa spun asa ,pai voi mamelor care NU aveti doi copkii mici in casa credeti ca ne mai arde noua de citit psihologie pura sau comportamentala?
Va spun eu ,la activ cu una bucata dinamita de 3 ani si una turturica de 7 luni cacacioasa de mori,am scurte la degete la cati kakati sterg pe zi,crezi ca mai gasim timp si de citeala?ha



http://picasaweb.google.com/home



Cei care au citit carti de psihologia copilului si au inteles din ele ca trebuie sa adoptam o atitudine complet pasiva fata de copii nu au inteles nimic din ele, mai bine crosetau ceva in timpul asta.

Mi se pare complet deplasat sa indemni o mama sa isi iubeasca copilul pentru ca doreste sa il invete sa foloseasca olita, ca si cum rezulta ca nu o face deja. Absurd! Sunt sigura ca initiatoarea topicului se putea lipsi de acest sfat, ba mai mult mi se pare jignitor si insinuant, nu vad de unde pana unde concluzia ca ar avea nevoie de el.
Sau poate copiii nostrii n-au nevoie decat de iubire si pasivitate... Iaca cresc si ei pe langa noi, noi ii iubim si gata! De ar fi asa de simplu!!! Au nevoie de intelegere, de respect, de rabdare, de consecventa, de stabilitate si a fi un bun parinte presupune mult mai mult decat a-ti iubi copilul. Va asigur ca si cei care isi bat copiii ii iubesc, sfaturile voastre in directia asta sunt apa de ploaie, ipocrizie care suna bine, lozinci cu rol autosugestiv!



Domnisoara Petre, dumneavoastra sunteti?






Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Mi se pare jenant sa ridicam lenea la rang de virtute fluturand in mana carti de psihologia copilului, si sa condamnam o mama care si-ar dori ca baietelul ei de 2 ani jumate sa foloseasca olita si sa se spele pe dinti. Daca noi nu suntem in stare sa punem cu consecventa copilul pe olita inainte si dupa fiecare somn, la o jumatate de ora dupa fiecare masa, incepand cu varsta la care se stie ca fiziologic copilul ar putea sa isi controleze muschii si sa scape de pampers (1 an si 8 luni este o varianta pe care am gasit-o eu de exemplu), nu spun ca este condamnabil...pentru ca intr-adevar nu e deloc usor sa incepi procesul asta, sa renunti la pampers, sa dezbraci copilul prin parc sa faca pipi/caca vara sau iarna, sa te trezesti noaptea sa schimbi asternutul in caz de accident, sa pleci cu olita in concediu. Tot respectul pentru mamicile care o fac! Este spre binele copilului lor. Este scarbos si neigienic ca un copil sanatos de 3 ani sa poarte pampers. Este jenant sa dam in cap cu o carte de psihologia copilului unei femei care alege sa faca un efort , numai pentru ca noi am ales sa nu facem NIMIC pentru copiii nostrii, sa asteptam sa ceara ei sa faca olita, sa dormim cu ei in pat pana cand ne roaga ei sa ii lasam sa doarma singuri, etc.

Pediatrii recomanda si spalatul pe dinti, se pare ca nici asta nu le face rau copiilor.

Copilul care face numai ce vrea el nu este in siguranta.

Sa bea lapte praf de 4 ori pe zi nu mi se pare deloc ok, dar e o parere strict personala.

Nu vad pretentii absurde, nu vad tendinte abuzive, toate problemele pe care si le pune AnaMaria demonstreaza doar ca ii pasa de copilul ei si ca este dispusa sa faca un efort pentru el. Bineinteles ca ar putea sa nu faca nimic, nu ar fi greu deloc...insa nici recomandat de nici o carte de psihologia copilului de pe lumea asta.

Acum...pentru fiecare dintre probleme ai sa gasesti pe siteurile specializate diferite solutii propuse. Alege-o pe cea care se potriveste tie si copilului tau si cheia succesului este aplicarea ei cu CONSECVENTA. Sunt sigura ca metode abuzive deci proaste nu vei gasi (cauta si tu pe siteuri britanice de exemplu) - orice metoda este buna daca este aplicabila in cazul tau.

De o buna comunicare cu copilul depinde linistea si armonia in familia ta. O buna comunicare cu copilul nu exclude ca acesta sa fie vesel, energic, pus pe sotii, liber in exprimare, plin de incredere in sine, asa cum au incercat diverse mamici sa insinueze aici. Si orice pas spre independenta pe care il va face copilul tau ii va da incredere in el si frustrarile sale vor fi din ce in ce mai putine.

Succes!


incredibil!! m-am abtinut pana aici ca, mdeh, fiecare isi creste copilul dupa cum il duce capul si sufletul. dar toate ca toate, stimata accept92, te-as ruga sa te abtii de la calificative date altor copii decat cei personali. tine-ti scarba (ia cu lamaie) pentru tine si calificativele de lene date unor persoane pe care nu le cunosti.

nu fac NIMIC legat de olita. pentru ca NU VREAU, pentru ca STIU ca asa e BINE. doarme cu mine pentru ca asa vrea ea - iar vointa ei in privinte de-astea capitale si fundamentale pentru dezvoltare e litera de lege pentru mine, poftim credo de parinte. ba mai usor mi-ar fi sa dorm singura si sa nu dau jde zeci de dolari pe luna pentru pampersi. mai usor mi-ar fi sa tip la ea si sa inlemneasca, executand ce vrea pipota mea la comanda, decat sa fiu cum sunt. un copil nu e soldatul nimanui, sa fie clar.

mai rasfoieste nitel dictionarul ala la definitia pasivitatii si dupa aia acuza aiurea in tramvai ce nu cunosti. pareri gramezi am si io despre mamele care-si pun pruncii la olite de la 7 luni, carora le interzic patul personal ca e din pietre pretioase, care nu-si iau copiii in brate ca poate li se usuca din incheieturi, care nu pun mana pe-o carte de specialitate ca li se imbiguideaza creierii, care-si lasa copiii sa adoarma singuri. dar mi le tin pentru mine parerile astea. una e sa crezi intr-un stil de educatie si sa prezinti argumente pana-n panzele albe, alta e sa te asezi cu mainile in sold in mijlocul drumului si sa improsti copiii altora si parintii lor.

ionica, se presupune ca niste viitori parinti au in plan si informarea cand se decid sa incerce sa devina parinti. cum iti cresti copilul daca nu ai habar de nimic? aa, stai, vii aici pe forum si cand are pruncul 2 luni intrebi plina de candoare: suc de portocale sau sarmale? iar la 2 ani: nu face la olita, sa-l bat sau sa-l leg de calorifer? exagerez, desi nu prea, ca exemplele sunt de pe forum.

cine are copii rasfatati sa se uite in oglinda, ca parintii sunt singurii responsabili de asta, nu copilul. si iarasi sa citeasca ce-i ala rasfat si care e diferenta intre asta si personalitate, formarea vointei proprii, formarea sentimentelor de posesie (ca in cazul lu' caca, pentru ca nu numai sfincterul trebuie sa fie gata de expulzie la comanda, ci si creierul, bai nenica!) - lucruri de bun simt care ar fi putut fi aflate daca l-ar fi interesat pe parinte sa iasa din starea "activa" de ascultator intr-ale puericulturii la radio sant.

aolica ce m-am revoltat. auzi tu, un copil de 3 ani e scarbos daca are pampers!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.



Ah, ce gretos .

De unde apareti, frateee, de unde apareti?
Cand ma gandesc ca stau la coada la supermarket langa oameni ca voi (carora le e scarba ca vad organele genitale ale unor copii de 3 ani), imi vine sa-mi iau campii.


Citat:
Cristina_C, in viziunea mea un copil sanatos de 3 ani care poarta pampers este un copil neglijat de parinti.



(adica, io sunt psihologul. Stau si te ascult mai departe )




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

vorba lui denizel....de unde apareti?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Ionica, da, isi ia mancarea din frigider, isi alege ce vrea sa manance. Ce e asa de exagerat??? Acum de ex isi bea laptele si apoi merge si isi alege ce vrea sa manance. Deschide frigiderul, ia ceva si il inchide. Cand termina de mancat aduce farfuria/cana in bucatarie si ii dau farfuria cu altceva. Si isi suce singura la masa. Ce e atat de exagerat ? Si pardon, face asta de la 2 ani si 3 luni .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Legat de accept9595 si monstra ei de educatie, nu-mi ramane decat sa:

Citat:
recunosc ca am avut o reactie in stomac, [...] vorbea foarte bine, parea sanatoasa.







2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Kay, tu n-ai inteles. Copilul tre' sa aiba program strict, nu sa functioneze haotic, asa, dupa capul lui si dupa dezorganizarea din capu' tau :)).
Pe olita trebuie sa stea la 1 an si 8 luni, lapte NAN trebuie sa bea pana la 11 luni si 30 de zile (dupa aia e obligatoriu si fara stat la discutii lapte de vaca integral cu mult zahar :))))), iar mancare din frigider trebuie sa isi aleaga dupa prima petrecere de majorat (depinde daca o merita si pe asta, adica daca te-a ascultat ).
Nu stiu, ma, trebuie sa vi se explice tot, ca tare sunteti neglijente .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Denizel, iti multumesc . Acum stiu ce trebuie sa fac, ma duc sa scot biciul si sa o leg de oala.

Daca ar vedea stimabilele si exprimarea artistica a Soniei pe pereti cred ca ar face apoplexie. Si sa vedeti ca in parc e singurul copil la 15 grade care are doar tricou si hanorac. Fata de costume de iarna, caciuli si fulare, ghete se zapada si manusi. Si nici nu-i dau palmuta la pampers, si cand ma exaspereaza si imi vine sa urlu, rad. Rad cu pofta ca sa imi descarc energia acumulata. Pana la urma tre sa iasa cumva. Si decat sa tip la bietul copil, mai bine rad .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

intrebare:
sunt ai mei sau nu rasfatati?

http://armonii.blogspot.com/2009/10/e-frumos-si-fara-os.html

si declaratie de intentii:
da, ii rafat poe ai mei pentru ca sunt :
frumosi, destepti, cu suflet mare, generosi, talentati, minunati, extraordinari.
Si vreau sa nu uite asta pana in secunda in c are vor inchide ochii. Vreau sa stie pana or muri ca mama lor ii iubeste, ii respect si are MARE incredere in ei.
Si sa-si pastreze seninatatea si siguranta de sine in fata oricui, mai ales in fata societatii formate din:
oameni care se ingretoeseaza f f repede, invatatoare stpide, gradinite de rahat, copii neglijati care s-au mitocanit, etc etc etc.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput