Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Multumesc, Anca!
Exact lucruri de acest gen vroiam sa aflu de la voi! Din toate ideile acestea, sigur voi gasi ceva care sa mearga si la puii mei.
In legatura cu venirea pe lume a surorii lui, Vladi s-a comportat exact altfel decat in teorie. S-a distantat de mine pe parcursul sarcinii (cand nu m-am mai putut juca asa mult cu el) dar imediat dupa ce am nascut si-a revenit. Fata de Viki, se poarta extraordinar. O iubeste mai mult decat pe noi toti. Si da, participa cu o placere extraordinara la orice trebuta legata de surioara lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnaMariaVV
Pareri mai mult sau mai putin pertinente si evaluari nefondate facute cu nesimtire de orice neavenit e usor sa ai si sa faci.


Foarte urat din partea ta !
Ai fi primit mult mai multe sfaturi de la mamici daca nu ai fi fost atat de tafnoasa.
Te inteleg ca esti obosita, dar tu intelegi ca NU esti bona, ci mama pt amandoi copiii tai, indiferent de cat te sacaie ?
Ti-as fi dat bucuroasa cateva sfaturi, dar ma opresc la aceste observatii.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Allinta, acest forum are un regulament. Mesajul tau incalca parte din acest regulament.
04. Incercati sa combateti idei, nu persoane - de ce intri daca nu scrii ceva la subiect?
05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe - unele pareri au fost cel putin tendentios exprimate.

03. Retineti esenta dialogului - Iata, despre asta e vorba - daca ai ceva de spus, spune, daca nu abtine-te!


Mami de Vladi si Viki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnaMariaVV

Allinta, acest forum are un regulament. Mesajul tau incalca parte din acest regulament.
04. Incercati sa combateti idei, nu persoane - de ce intri daca nu scrii ceva la subiect?
05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe - unele pareri au fost cel putin tendentios exprimate.

03. Retineti esenta dialogului - Iata, despre asta e vorba - daca ai ceva de spus, spune, daca nu abtine-te!

Mami de Vladi si Viki


Draga mea, regulamentul este valabil si pt cei care insulta.
Sa mai dau un quote ?

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Se pare ca avem o problema de intelegere. Ai ceva de spus relationat cu subiectul topicului? Daca ai intrat sa spui ca nu ai nimic de spus sau nu vrei sa spui nimic la obiect, te poti ocupa linistita de altceva sau de altcineva. Duminica placuta!

Mami de Vladi si Viki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui AnaMariaVV

Se pare ca avem o problema de intelegere.
Mami de Vladi si Viki


AVEM ?

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

daca vrei sa nu ajunga rasfatata (eu nu inteleg intelesul acestui cuvant, dar asta e alta chestiune) las-o singura in pat sa planga, n-o lua in brate, la 6 luni da-i lapte doar dimineata si seara, nu alapta, etc...pana ajunge la un SINE COMPLIANT, ca copiii aia de care esti tu asa incantata.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Dar, daca tot suntem noi asa de citite si de experimentate si AnaMaria este nestiutoare, de ce sa nu ii impartasim din stiinta si experienta noastra, in loc sa ii sarim la jugulara? Ma gandesc ca ar fi mai constructiv. Tare ne place sa ne spunem parerile intr-un mod "agresiv". Cred ca e trasatura de neam.
Anamaria,spui ca baietelul vostru de 2 ani si jumatate "face numai ce vrea el". Asta inseamna ca voi ati permis lucrul acesta, ca nu ati trasat niste reguli dupa care sa functionati. Copilul nu are nicio vina. el isi testeaza limitele, pana una alta. Subscriu la ce spunea Anca vis-a-vis de mancare, ba, mai mult, ma gandesc sa aplic si la mine treaba cu varietatea, deoarece la prima fetita am dat mare chix cu diversificarea. Probabil am fost prea incrancenata din cauza refuzurilor ei constante si am tot insistat. Ca sa stea pe olita trebuie sa inventati niste jocuri, sau poate nu este pregatit inca. Pentru spalatul pe dinti poate va ajuta un sistem de recompense. La fiecare spalat pe dinti primeste o fata vesela, iar la sfarsitul saptamanii fetele vesele se concretizeaza intr-o jucarie, de exemplu, sau un circ... sau ce ii place lui mai mult. Ma rog, treaba asta cu recompensele o puteti aplica si in cazul statului pe olita si al meselor. Mult succes!

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu am un baietel de trei ani si unul de un an. Alexei, cel mare, are saptamani cand nu cere decat lapte de mancare si eventual o felie de paine din cand in cand. Nu sta la oala decat noaptea cand il pun eu, discutam ore si zile in sir despre lucrurile importante pe care trebuie sa le facem (gen mers la control de ochi ca poarta ochelari). Ce am facut? Ii acord foarte multa incredere, evaluez situatia sumar apoi ii acord lui incredere. Vrea lapte desi stie ca avem si alte lucruri de mancare, foarte bine, inseamna ca are un motiv si ii dau lapte. Nu vrea pe oala? E liber sa faca direct in closet sau bideu. Ii place sa fie pregatit din timp cand avem ceva de facut, foarte bine ii explicam si lista poate continua. Eu nu inteleg prin ce povestesti tu ca a fi rasfat ci doar dorinta de acceptare. Trecem si noi prin asta. Copilul cel mare nu vrea sa stie decat ca voi il iubiti asa cum este chiar si dupa ce mai aveti inca un copil. Vrea sa i se reaminteasca permanent, nu doar prin cuvinte ca il iubiti, ca incercati sa intelegeti ce simte el si ca nimic dar nimic pe lumea asta nu ii poate lua locul in inima voastra. Daca zici ca doarme cu bunica inseamna ca ai ceva ajutor. Fa-ti timp pentru el, petrece cateva ore doar tu cu el, faceti ce vrea, nu pomeni de cea mica. Hmm citind ce am scris imi dau seama ca nu ti-am raspuns la intrebare, eu imi doresc ca Dimitri sa creasca la fel ca Alexei sa fie amandoi fericiti si atat. In fine asta e experienta mea. Iti mai recomand doua carti, una in engleza "Siblings without rivalry" - Adele Faber, Helen Mazlish si www.teora.ro/descrieri/Cum_sa_vorbim_copiilor.html" target="_blank">asta. Mie mi-au fost amandoua de mare folos si m-au ajutat mult. Acum evident depinde si de ce iti doresti tu legat de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu stiu prin ce treci. fata mea mare e si ea o capoasa si jumatate si sora ei a venit la noi cam cand facea ea 3 ani, deci situatia e comparabila.

faptul ca e capos e un lucru pozitiv, o sa ii prinda bine mai incolo - doar ca tu vei avea peri albi
da jos toate regulile si pretentiile inutile, pastreaza numai cateva cu adevarat importante si aplica-le cu fermitate. fii consecventa si ai grija ca toti cei care au grija de el sa fie consecventi. fara consecventa il zapaciti pe copil.
la noi de exemplu spalatul pe maini inainte de masa e obligatoriu, sa termine din farfurie nu. e ok daca mananca CEVA.

insista pe rutine si ritualuri. cand ai un ritual de baie/nani tine-te de el, nu renunta la etape din comoditate.

joaca-te cat mai mult cu el, fa activitati cat mai multe pentru el. daca ai ajutor de la cineva (buni?) lasa fata de 3 luni in grija altcuiva din cand in cand si fa-ti timp pentru baiat.
incearca sa preiei tu masa-somn-baie chiar daca iti e greu si e mai simplu sa faca altcineva. astia micii tind in mod ciudat sa se ataseze de cei care ii schimba de caca si fac cu ei si activitati mai putin placute

asa ca incurajare, acum ca fata mica are 11 luni ne e mult mai usor ca acum jumatate de an.

Mergi la inceput